Jaka spolke wybrac? - Forum Prawne

 

Jaka spolke wybrac?

Witam!! Planuje zalozyc Osrodek Konferencyjny (hotel). Jaka forma organizacyjna bylaby najlepsza dla tej idei biorac pod uwage nastepujace fakty: - kapital spolki zostanie zgromadzony w Wielkiej Brytanii za pomoca TIME SHARE - ludzie wykupuja (rezerwuja) ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo spółek handlowych


Odpowiedz
 
02-08-2007, 13:25  
bumpkin
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie Jaka spolke wybrac?

Witam!!

Planuje zalozyc Osrodek Konferencyjny (hotel). Jaka forma organizacyjna bylaby najlepsza dla tej idei biorac pod uwage nastepujace fakty:
- kapital spolki zostanie zgromadzony w Wielkiej Brytanii za pomoca TIME SHARE - ludzie wykupuja (rezerwuja) wakacje w hotelu ktory jeszcze nie powstal, placac z gory za noclegi - stad beda fundusze na wybudowanie osrodka.
- Osrodek bedzie wspierany licznymi darowiznami, swego rodzaju misja wspierajaca mlodziez chcaca korzystac z tego osrodka (darmowy dla chrzescijanskich org. mlodziezowych).
- Rownoczesnie swiadczone beda odplatnie uslugi hotelarskie jak w normalnym hotelu.

Bylbym wdzieczny za pomoc a na wszystkie inne pytania chetnie odpowiem.
Pozdrawiam
bumpkin
bumpkin jest off-line  
02-08-2007, 17:14  
mikael
Ekspert w spoczynku
 
mikael na Forum Prawnym
 
Posty: 84
Domyślnie

Jeżeli nie przewiduje Pan wspólników w całej inwestycji, to i tak nie pozostaje Panu nic innego, jak działalność gospodarcza albo jednoosobowa spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Generalnie rzecz biorąc wybrałbym to pierwsze. Wiąże się to co prawda ze zwiększoną odpowiedzialnością osobistą za zobowiązania związane z prowadzeniem takiej działalności, jest jednak zdecydowanie prostszym rozwiązaniem i nie wymaga zgromadzenia środków na pokrycie kapitału (min. 50.000).
mikael jest off-line  
06-08-2007, 22:45  
tanimara
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie

w przypadku braku wspólników zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem będzie działalność gospodarcza. Jedyny co trzeba będzie rozważyć, to sposób rozliczeń z fiskusem.
tanimara jest off-line  
07-01-2009, 14:43  
mmj
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie

Zajmuję się po części prawem turystycznym, a zwłaszcza timesharingiem. Proponuję sp. z o.o. Zastanawiające są darowizny. Czy nie bedzie tutaj konieczna Fundacja ? Ewentualnie proszę o kontakt meilowy.
mmj jest off-line  
09-01-2009, 12:51  
pudpaw
Początkujący
 
Posty: 13
Domyślnie

Wg mnie:

1) zdecydowanie sp. z o.o.. przede wszystkim ze względu na ograniczoną odpowiedzialność. Noga się zawsze może podwinąć, a odpowiadać całym swoim majątkiem w przypadku działalności to średnia przyjemność, zwłaszcza przy takiej inwestycji.

2) mikael - proszę o zweryfikowanie wiadomości. Od 8 stycznia konieczny kapitał zakładowy dla założenia sp. z o.o. to jedynie 5.000 zł.

3) oczywiście sp. z o.o. wiąże się z koniecznością większych opłat startowych i wymusza wiele obowiązków, ale i tak stawiam na tą formę prawną.

4) darowizny ? Ok, ale radziłbym się dowiedzieć u podatkowca, jakie z tego tyt. będą się wiązały zobowiązania podatkowe.
pudpaw jest off-line  
09-01-2009, 13:49  
dj_szerszen
Użytkownik
 
Posty: 50
Domyślnie

również moim zdaniem sp. z.o.o. będzie idealna dla takiej działalności, pamiętać trzeba oczywiście by była to tzw. GmbH & CO KG, czyli mówiąc po polsku spółka komandytowa, w której jest dwóch wspólników: sp. z.o.o. i Pan jako osoba fizyczna. Sp. z.o.o. jest komplementariuszem czyli odpowiada za zobowiązania całej spółki bez ograniczenia, natomiast Pan jako os. fizyczna jest komandytariuszem i odpowiada do wysokości sumy komandytowej. A udziały w zyskach ustalamy tak, aby sp z.o.o. miała 0,5 %, a Pan bierze 99,5 % - chodzi o uniknięcie podwójnego opodatkowania.

Warto też pamiętać, że polskie prawo "nie lubi" jednoosobowych sp. z.o.o. i dla świętego spokoju lepiej zaprosić do spółki na 0,5 % kogoś z rodziny - wtedy nie będzie już jednoosobowa i oszczędzimy sobie pewnych dodatkowych formalności.

A jeśli chodzi o podatki to jednak najlepiej zapytać specjalistów. Wydaje mi się, że po słynnej aferze z piekarzem darowizny już nie są obłożone 7% podatku, tym niemniej zaliczają się do przychodu i podatek dochodowy rzecz jasna trzeba zapłacić.
dj_szerszen jest off-line  
10-01-2009, 12:35  
BraveBriard
Użytkownik
 
Posty: 65
Domyślnie

To tak naprawdę jest dość skomplikowane i musi sobie Pan odpowiedzień na kilka pytań takich jak np czy ważniejsza jest dla Pana odpowiedzialność (jej brak) za zobowiązania czy prostota i brak formalizmu przy prowadzeniu działalności, jaka ma być planowana skala działalności (przewidywana wysokość przychodów zatrudnienia ) itp

Każda z proponowanych wyżej form (działalność gospodarcza, sp z o.o. czy sp zoo i ska sp.k) ma wady i zalety.
działalność gospodarcza jest najprostsza, najmniej sformalizowana i najtańsza (zarówno podatkowo jak i np jeśli chodzi o prowadzenie księgowości). Podstawowym minusem jest odpowiedzialność osobistym majątkiem za zobowiązania wynikające z działalności
Z kolei w sp z o.o. nie ma odpowiedzialności za zobowiązania spółki ( z wyjątkiem 299 ksh) ale za to są większe koszty zarówno założenia jak i działalności - pełna księgowość, obowiązki sprawozdawcze, dochody spółki wypłacane jako dywidenda opodatkowane de facto na poziomie 38%. Ponadto szereg wymagań formalnych, szczególnie w przypadku spółek jednoosobowych. Sp z o.o. jest odrębnym od Pana podmiotem więc nie ma możliwości swobodnego przepływu pieniędzy między Panem a spółką.
Wreszcie Sp z o.o.i ska sp.ka. Odpowiedzialność za zobowiązania taka jak sp z o.o., opodatkowanie w zasadzie jak przy działalności gospodarczej, z kolei formalizm częściowo jak w zoo, wreszcie większe koszty bieżącej działalności - konieczność prowadzenia podwójnej pełnej księgowości, podwójne obowiązki sprawozdawcze.

Przyjęcie formy prawnej determinuje też obowiązki podatkowe związane z ewentualną darowizną tzn czy opodatkowanie podatkiem od spadków i darowizn czy pdop. Co do VAT od otrzymanej darowizny co do zasady zwiększa obrót obdarowanego, ale wszystko zależy od konkretnego przypadku czy np darowizna na cele ogólne czy na konkretny cel itp.

Oczywiście wszystkie powyższe kwestie zostały przedstawione bardzo pobieżnie

Pozdrawiam
BraveBriard jest off-line  
16-09-2013, 19:13  
19jesiczka20
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie RE: Jaka spolke wybrac?

Witam.
Jestem młodą osobą świeżo po szkole i mam takie zapytanie.
Chce otworzyć swoją działalność za granica, poza UE i nie wiem jak dokładnie się za to zabrać, jaka forma działalności będzie dla mnie najkorzystniejsza, gdzie zgłosić się po dokumenty itp?
Czy jest może ktoś kto pomógłby mi? Nakierował? wsparł? Bądź powiedział kto może udzielić mi takiej pomocy.
Pozdrawiam
19jesiczka20 jest off-line  
16-09-2013, 19:44  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Jaka spolke wybrac?

Na początek napisz gdzie dokładnie chcesz otworzyć tą działalność.
 
16-09-2013, 19:50  
19jesiczka20
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie RE: Jaka spolke wybrac?

to ma być punkt gastronomiczny w Turcji
19jesiczka20 jest off-line  
16-09-2013, 19:59  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Jaka spolke wybrac?

Pytanie jest nie tym dziale co trzeba.
Poproś administratora o przeniesienie do "Systemy prawny innych państw"

Oraz - na początek - odsyłam do google.pl :

Formy prowadzenia działalności gospodarczej i zasady rejestracji firm - WPHI Ankara
 
16-09-2013, 20:13  
19jesiczka20
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie RE: Jaka spolke wybrac?

wiem wiem juz to wszystko czytalam ale nie wszystko z tego rozumiem
19jesiczka20 jest off-line  
16-09-2013, 20:17  
19jesiczka20
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie RE: Jaka spolke wybrac?

i jak poprosic administratora o przeniesienie?
19jesiczka20 jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Zmiana formy prawnej firmy- z jednoosobowej dzialanosci gospodarczej w spolke cywilna (odpowiedzi: 1) Witam, Dotychczas prowadzilam jednosobowa dzialalnosc gospodarcza w postaci zlobka zgodnie z ustawa o opiece nad dziecmi do lat 3. Po slubie...
§ Zmiana zarzadcy -przedsiebiorcy na spolke jawna - Problemy (odpowiedzi: 2) Witam Zostal nam narzucony w akcie notarialnym poprzez dewelopera zarzadca nieruchomosci ktory mial pelnic swoje obowiazki przez 1 rok Nasz...
§ Jaka umowe wybrac? Pomozcie (odpowiedzi: 3) Witam serdecznie!! Dostalam dofinansowanie z Urzedu na prowadzenie zajec fitness u mnie na wsi:) Musze zlecic pewien etap realizacji zadania...
§ jaka forme podatku dochodowego wybrac ? (odpowiedzi: 1) Witam wszystkich, mam pewien problem z wyborem formy podatku dochodowego. Pierwszy raz zakladam dzialalnosc gospodarcza i nie wiem co i jak, ktora...
§ Jaka forme opodatkowania wybrac. (odpowiedzi: 13) Chce otworzyc sklep z odzieza dla dzieci od 0 do 18 miesiecy .Towar bedzie sprowadzany z Angli. 1.Jaka forme opodatkowania wybrac . 2.Czy jakas...
§ Czy kazda spolke trzeba rejestrowac? (odpowiedzi: 8) chce zalozyc spolke prawa cywilnego - czy jezeli spolka nie bedzie prowadzila dzialalnosci gospodarczej, to czy musze ją rejestrowac i gdziekolwiek...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 08:30.