Wkład a wysokość kapitału zakładowego - Forum Prawne

 

Wkład a wysokość kapitału zakładowego

Witam, Mam pytanie odnośnie możliwości rozwiązania następującej sytuacji. Udziałowcami nowo tworzonej spółki z o. o., będą dwie osoby fizyczne, które zamierzają wnieść do spółki następujące wkłady: - udziałowiec A wnosi aportem system wyceniony na 60 ...



Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo spółek handlowych


Odpowiedz
 
04-11-2010, 09:05  
blackbit
Początkujący
 
Posty: 5
Domyślnie Wkład a wysokość kapitału zakładowego

Witam,
Mam pytanie odnośnie możliwości rozwiązania następującej sytuacji. Udziałowcami nowo tworzonej spółki z o. o., będą dwie osoby fizyczne, które zamierzają wnieść do spółki następujące wkłady:
- udziałowiec A wnosi aportem system wyceniony na 60 000 PLN;
- udziałowiec B wnosi w gotówce 50 000 PLN.

Docelowy zamiarem jest aby podział udziałów wynosił:
- udziałowiec A: 70%
- udziałowiec B: 30%

Dodatkowo, czy przy powyższych wkładach do nowo tworzonej spółki istnieje możliwość ustalenia kapitału zakładowego na poziomie powiedzmy 40 000 PLN? Jeśli tak, to jak to się ma do realnego wkładu do spółki?
Będę wdzięczny za wszelkie sugestie, czy podpowiedzi, które pozwolą rozwiać mi wątpliwości w powyższej kwestii.

Pozdrawiam
blackbit jest off-line  
04-11-2010, 11:05  
FraZeolog
Ekspert
 
FraZeolog na Forum Prawnym
 
Posty: 8.156
Domyślnie RE: Wkład a wysokość kapitału zakładowego

Art. 154. § 3. KSH

Przepis prawny:
Udziały nie mogą być obejmowane poniżej ich wartości nominalnej. Jeżeli udział jest obejmowany po cenie wyższej od wartości nominalnej, nadwyżkę przelewa się do kapitału zapasowego.
FraZeolog jest off-line  
04-11-2010, 11:12  
blackbit
Początkujący
 
Posty: 5
Domyślnie RE: Wkład a wysokość kapitału zakładowego

Dziękuję bardzo za odpowiedź i naprowadzenie mnie. Jednak w jej efekcie rodzą się kolejne wątpliwości.

Czy jednak częścią kapitału zapasowego może stać się "dobro" wniesione aportem? Co do udziałów które zostałyby wniesione w gotówce, to sprawa wydaje się być prosta. Jednak ma się to aportu?
Mam także pytanie, czy kapitał zapasowy może być wykorzystywany do bieżącego finansowania działalności spółki?

Pozdrawiam
blackbit jest off-line  
04-11-2010, 12:19  
FraZeolog
Ekspert
 
FraZeolog na Forum Prawnym
 
Posty: 8.156
Domyślnie RE: Wkład a wysokość kapitału zakładowego

Fragment komentarza do KSH autorstwa Mateusza Rodzynkiewicza (Rodzynkiewicz Mateusz Kodeks spółek handlowych. Komentarz Warszawa 2009 Wydawnictwo Prawnicze LexisNexis (wydanie III):

Cytat:
Wspólnik musi pokryć udział przynajmniej w jego wartości nominalnej. Możliwe jest jednak także agio w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością. Jeżeli udział jest obejmowany po cenie wyższej od wartości nominalnej, nadwyżkę ceny objęcia udziału ponad jego wartość nominalną przelewa się do kapitału zapasowego. Agio jest dopuszczalne niezależnie od tego, czy udziały są pokrywane aportem czy wkładem pieniężnym. Nie ma bowiem żadnych przeciwwskazań prawnych i rachunkowych, aby określoną część wartości aportu wnoszonego do spółki odnieść nie na kapitał zakładowy, ale na zapasowy. W każdym razie trudno byłoby uznać za wystarczający argument, że skoro art. 154 § 3 mówi o „cenie wyższej od wartości nominalnej”, to agio może dotyczyć tylko pieniężnego pokrycia udziałów. Cena jest bowiem związana z udziałem (wyraża wartość emisyjną udziału) i może być także pokryta aportem o wartości odpowiadającej tej cenie. Pogląd, że agio możliwe jest także w odniesieniu do udziałów pokrywanych aportem, przyjmują słusznie A. Szajkowski (w: S. Sołtysiński, Kodeks, t. II, s. 44-45), a także J.A. Strzępka, E. Zielińska (w: J.A. Strzępka, Kodeks, 2003, s. 391); odmiennie zaś, błędnie, A. Kidyba (Kodeks, t. I, s. 625).
Zgodnie z art. 12 ust. 4 pkt 11 u.p.d.o.p. kwot i wartości stanowiących nadwyżkę ponad wartość nominalną udziałów, otrzymanych przy ich wydaniu i przekazanych na kapitał zapasowy, nie zalicza się do przychodów spółki. Warto zaznaczyć, że użyte w ustawie podatkowej określenie „kwot i wartości” dodatkowo wzmacnia tezę, że agio możliwe jest także w przypadku aportowego pokrywania udziałów.
To tyle jeżeli chodzi o pierwsze pytanie. Co do drugiego pytania to nie wypowiadam się bo nie wiem. Jak dla mnie to kwestia raczej przepisów o rachunkowości i podatkach niż domena KSH.
FraZeolog jest off-line  
04-11-2010, 14:51  
blackbit
Początkujący
 
Posty: 5
Domyślnie RE: Wkład a wysokość kapitału zakładowego

Dziękuję bardzo za udzieloną odpowiedź. Co do dysponowania kapitałem zapasowym, to będę szukał zgodnie z sugestią odpowiedzi w innych miejscach.

Pozdrawiam
blackbit jest off-line  
04-11-2010, 21:27  
kukov
Przyjaciel forum
 
Posty: 798
Domyślnie RE: Wkład a wysokość kapitału zakładowego

W ksh nie ma regulacji co do sp. z o.o., zatem poprzez analogie do S.A. uważam,że ma on na celu pokrycie straty. Aczkolwiek jest to zapis ksiegowy, zatem imho, mozna przeksiegowac go jako inwestycyjny - Jako ze mozliwe jest podniesienie kapitalu zapasowego takze w następstwie obniżenia kapitału zakładowego z jednoczesnym przeksięgowaniem środków na kapitał zapasowy - Czyli operacja ksiegowa. I w druga strone tak samo Z kapitalu zapasowego mozna wyplacic dywidende itp.

Podsumowujac, uwazam ze mozliwe jest finansowanie biezacej dzialalnosci, przez przeksiegowanie tego kaptialu na inwestycyjny.
kukov jest off-line  
04-11-2010, 22:18  
FraZeolog
Ekspert
 
FraZeolog na Forum Prawnym
 
Posty: 8.156
Domyślnie RE: Wkład a wysokość kapitału zakładowego

Cytat:
Napisał/a kukov Zobacz post
Z kapitalu zapasowego mozna wyplacic dywidende itp.
No nie byłbym tego taki pewny...
FraZeolog jest off-line  
05-11-2010, 01:52  
kukov
Przyjaciel forum
 
Posty: 798
Domyślnie RE: Wkład a wysokość kapitału zakładowego

zasady zarzadzania kapitalem zapasowym okresla umowa spolki, ksh (w zakresie S.A., odpowiednio do sp. z o.o.),

za kidyba.. z zyskiem mamy doczynienia wtedy gdy w roku obrotowym dochodzi do zwiekszenia kapitalu wlasnego spolki - suma KZ, zapasowego i innych

Usciscle to co napisalem poprzednio - > imho, walne zgromadzenie majac podstawy w umowie, moze podjac uchwale o przeznaczeniu kapitalu zapasowego na zwiekszenie dywidendy, lub na inwestycje/amortyzacje itp.

ale jako ze jest pozno nie gwarantuje spojnosci textu
kukov jest off-line  
05-11-2010, 09:54  
FraZeolog
Ekspert
 
FraZeolog na Forum Prawnym
 
Posty: 8.156
Domyślnie RE: Wkład a wysokość kapitału zakładowego

No to dalej cytaty z komentarza autorstwa Mateusza Rodzynkiewicza:

Cytat:
Należy zauważyć, że szczegółowe zasady tworzenia i funkcjonowania kapitału zapasowego oraz kapitałów rezerwowych nie są regulowane przepisami Kodeksu spółek handlowych, dotyczącymi spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Wiadomo natomiast, że do kapitału zapasowego przelewa się agio (art. 154 § 3 zd. 2), że tworzy się kapitał rezerwowy z dopłat wspólników (art. 36 ust. 2e u.rach.) oraz kapitał rezerwowy z aktualizacji wyceny, który nie może być przeznaczony do podziału (art. 31 ust. 4 u.rach.), oraz że tworzy się kapitał rezerwowy o wartości odpowiadającej wartości nominalnej udziałów własnych (wniosek z art. 36a ust. 3 u.rach.). Środki żadnego z tych funduszy nie mogą być przeznaczone na wypłatę dywidendy. W szczególności nie może być użyte na wypłatę dywidendy agio, bo sprzeciwia się temu wyraźnie obecne brzmienie art. 192. Wszak agio nie jest ani niepodzielonym zyskiem z lat ubiegłych, ani kwotą pochodzącą z utworzonych z zysku kapitałów zapasowego i rezerwowych, które mogą być przeznaczone do podziału. Agio może być zatem użyte na podwyższenie kapitału zakładowego ze środków spółki (co ekonomicznie może być ekwiwalentem dywidendy - zamiast dywidendy wspólnicy otrzymują nowe udziały), bo wynika to z art. 260 § 1 w zw. z art. 154 § 3 zd. 2, ale nie może być wypłacone jako dywidenda. Z tych samych powodów na podstawie art. 192 nie można wypłacić dywidendy ze środków zgromadzonych w kapitale rezerwowym z dopłat wspólników, gdyż ten kapitał nie jest tworzony z zysku, a ponadto dopłaty zwraca się wspólnikom w specyficznym trybie niemającym nic wspólnego z podziałem zysku (art. 179). Kapitał rezerwowy z aktualizacji wyceny nie może być przeznaczony na wypłatę dywidendy z mocy wyraźnego brzmienia art. 31 ust. 4 u.rach. Kapitał rezerwowy obrazujący wartość nominalną udziałów własnych także nie może być przeznaczony na ten cel, skoro, z mocy art. 192, o wartość udziałów własnych ma być właśnie pomniejszony limit kwoty dywidendowej.
I ja się z tym zgadzam.

Natomiast co do poglądów profesora Kidyby - szanuję je, ale jak dla mnie za często okazują się zbyt oryginalne i odosobnione...
FraZeolog jest off-line  
05-11-2010, 11:37  
kukov
Przyjaciel forum
 
Posty: 798
Domyślnie RE: Wkład a wysokość kapitału zakładowego

Pisalem komentarz i mi skasowalo... dranstwo

napsize tylko koncowke zatem

Przepis prawny:
Art. 192. KSH Kwota przeznaczona do podziału między wspólników nie może przekraczać zysku za ostatni rok obrotowy, powiększonego o niepodzielone zyski z lat ubiegłych oraz o kwoty przeniesione z utworzonych z zysku kapitałów zapasowego i rezerwowych, które mogą być przeznaczone do podziału. Kwotę tę należy pomniejszyć o niepokryte straty, udziały własne oraz o kwoty, które zgodnie z ustawą lub umową spółki powinny być przekazane z zysku za ostatni rok obrotowy na kapitały zapasowy lub rezerwowe.


Skoro mozna przesunac kaptial zapasowy utworzony z zysku to dlaczego nie mozna przeniesc go jesli powstal w wyniku niedoszacowania udzialow? Wymagana jest uchwala ZW zmieniajaca umowe spolki.
Zreszta w umowie imho mozna zawrzec takie postanowienia.

Sp zoo nie ma nalozonych takich ograniczen jak S.A. gdzie musi byc utrzymywany minimalny prog kapitalu zapasowego 1/3 KZ, a zatem sp. zoo rownie dobrze moze nie posiadac wcale kaptialu zapasowego.
kukov jest off-line  
05-11-2010, 18:23  
blackbit
Początkujący
 
Posty: 5
Domyślnie RE: Wkład a wysokość kapitału zakładowego

Witam,
Dziękuję wszystkim za rzeczowe naświetlenie tematu. Widzę, że kwestia rozporządzania kapitałem zapasowym nie jest jednoznaczna
Mam jeszcze poboczne pytanie, które pośrednio łączy się z wątpliwościami zawartymi w pierwszym moim poście tego wątku. Czy jest ktoś w stanie podać mi namiary na biuro doradztwa gospodarczego we Wrocławiu, które będzie w stanie rozwiać podobne wątpliwości jak ta z KZ, a jednocześnie nie zrujnuje mnie finansowo ?
blackbit jest off-line  
05-11-2010, 19:13  
FraZeolog
Ekspert
 
FraZeolog na Forum Prawnym
 
Posty: 8.156
Domyślnie RE: Wkład a wysokość kapitału zakładowego

Takiej informacji na tym forum niestety Pan nie otrzyma...
FraZeolog jest off-line  
05-11-2010, 19:17  
blackbit
Początkujący
 
Posty: 5
Domyślnie RE: Wkład a wysokość kapitału zakładowego

Trudno. Jednak mimo wszystko jeszcze raz dziękuję za naświetlenie tematu.
blackbit jest off-line  
19-06-2013, 23:46  
apricot23
Początkujący
 
Posty: 18
Domyślnie RE: Wkład a wysokość kapitału zakładowego

Czy jeżeli podnosze kapitał zakładowy o symboliczne 10 zł a reszte chce wnieść na agio w sp. z o.o. w jaki sposób skonstruować uchwałę o podwyższeniu? Czy tam w ogóle należy zawrzeć informację o przeniesieniu nadwyżek na kapitał zapasowy? jak skutcznie dofinansowac spolke, tak zeby krs nie uwalil?
apricot23 jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Wydatkowanie kapitału zakładowego (odpowiedzi: 3) Czy kapitał zakładowy może być przez jakiś czas niepokryty? Czy, zgodnie z zasadą o nienaruszalności kapitału, musi być on cały czas pokryty gotówką...
§ oświadczenie o wniesieniu kapitału zakładowego (odpowiedzi: 2) Witam. Potwierdzeniem opłacenia kapitału zakładowego przedstawianym sądowi jest oświadczenie członków zarządu sp. z o.o. o opłaceniu wkładów, które...
§ Korzystanie z kapitału zakładowego w spółce z o.o. (odpowiedzi: 4) Witam, nurtuje mnie fakt czy są jakieś obostrzenia co do tego na co kapitał zakładowy spółki z o.o. może być wydawany. Z tego co wiem to kapitał...
§ podnoszenie kapitału zakładowego - konsekwencje (odpowiedzi: 3) Witam. Mam pytanie dotyczące podnoszenia kapitału zakładowego w spółce z o.o. Otóż jestem wspólnikiem w takiej spółce i chciałbym się dowiedzieć...
§ Podniesienie kapitału zakładowego (odpowiedzi: 1) Dzień dobry, Posiadamy w umowie spółki zapis umożliwiający podniesienie wysokości kapitału zakładowego bez zmiany umowy spółki (z o.o.). ...
§ Podwyższenie kapitału zakładowego (odpowiedzi: 4) Czy można podnieść wysokość kapitału zakładowego sp. z o.o. z zysku lub funduszu zapasowego (rezerwowego), jeśli wspólnik mniejszościowy jest temu...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 12:07.