Sp z o.o. a odpowiedzalność - Forum Prawne

 

Sp z o.o. a odpowiedzalność

Witam. Mam pytanie. Jak wygląda odpowiedzialność prezesa zarządu sp z o.o. w spółce z której został wyprowadzony majątek. Czyli firma de facto nie posiada majątku. Prezes jak i drugi członek zarządu (żona prezesa) także nie ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo spółek handlowych

Prawo spółek handlowych - aktualne tematy:


Odpowiedz
 
28-02-2011, 16:47  
torbatorba1
Początkujący
 
Posty: 19
Domyślnie Sp z o.o. a odpowiedzalność

Witam. Mam pytanie. Jak wygląda odpowiedzialność prezesa zarządu sp z o.o. w spółce z której został wyprowadzony majątek. Czyli firma de facto nie posiada majątku. Prezes jak i drugi członek zarządu (żona prezesa) także nie posiadają nic "na siebie". Dom jest na ojca, samochód na sąsiada, telewizor wójka etc. Czy członkowie rodziny(w szczególności dzieci) mogą odpowiadać za długi Prezesa i żony?

Dziękuję za odpowiedz.
torbatorba1 jest off-line  
28-02-2011, 17:49  
rewt
Zbanowany
 
Posty: 3.408
Domyślnie RE: Sp z o.o. a odpowiedzalność

Nie.
rewt jest off-line  
28-02-2011, 17:52  
corporate'owiec
Przyjaciel forum
 
Posty: 770
Domyślnie RE: Sp z o.o. a odpowiedzalność

Żeby odpowiedzieć na powyższe pytania możliwie jak najprościej i najkonkretniej poczynie kilka założeń:

1. Zakładam, że członkowie zarządu działali zgodnie z prawem i umową spółki, a przy wykonywaniu swoich obowiązków dokładali staranności profesjonalistów.

2. Zakładam, że swoim działaniem nie wyrzadzili spółce szkody.

I

Przy tych założeniach pozostaje art. 299 kodeksu spółek handlowych który w §1 ustanawia generalną zasadę że członkowie zarządu odpowiadają solidarnie za zobowiązania spółki jeżeli egzekucja przeciwko niej okaże się bezskuteczna.

w §2 tegoż artykułu zawiero katalog czynności, których dokonanie skutkuje "zwolnieniem się" członka zarządu z odpowiedzialności o której mowa w §1 (np. zgłoszenie we właściwym czasie wniosku o ogłoszenie upadłości etc.)

Nalezy pamiętać iż umowa spółki może ustanawiać bardziej rygorystyczne zasady odpowiedzialności.

II

Co do możliwości/skuteczności "ucieczki od odpowiedzialności" członków zarzadu poprzez pozbywanie się swego majątku na rzecz rodziny, znajomych pozostawałbym bardzo sceptyczny.

W art. 527 kodeksu cywilnego zostałą zawarta instytucja która została inkorporowana już z prawa rzymskiego i jest zwana fachowo: "skargą pauliańską".

Na podstawie §1 tegoż artykułu wierzyciel może żądać uznania czynności prawnej pomiedzy dłużnikiem a osobą trzecią za bezskuteczną w stosunku do niego, jeżeli dłużnik działał ze swiadomością pokrzywdzenia wierzycieli a osoba trzecia wiedziała o tym, lub przy zachowaniu nalezytej staranności mogła się dowiedzieć - chodzi tu o czynność prawną odpłatną, natomiast jeżeli dłużnik darował coś osobie trzeciej (czyli czynność prawna nieodpłatna) wierzyciel może żadać uznania czynności za bezskuteczną nawet jeżeli osoba trzecia o działaniu na szkodę wierzyciela nie wiedziała ani nie mogła się dowiedzieć .

art. 530 kodeksu cywilnego nakazuje stosowanie art. 527 i 528 kc także do wierzytelności przyszłych.

Reasumując, przypuszczam że z łatwoscią mozna by dowodzić iż prezes pozbywający się swojego majątku tuż przed zaistnieniem niewypłacalności działał w zamiarze pokrzywdzenia przyszłych wierzycieli - a zatem wszelkie czynnosci prawne (czy to odpłatne czy to nieodpłatne) mogłyby byc uznane za bezskuteczne w stosunku do wierzycieli spółki którzy wystapili by ze skargą pauliańską.

Co do pytania o możliwość odpowiedzialności majątkowej dzieci prezesa należałoby zwrócić uwagę na prawo spadkowe - jeżeli spadek zostałby przez dzieci przyjęty wprost (czyli ze wszelkimi długami) możliwa była ich odpowiedzialność za długi powstałe w związku z prezesowaniem ojca w spółce.
corporate'owiec jest off-line  
28-02-2011, 18:53  
torbatorba1
Początkujący
 
Posty: 19
Domyślnie RE: Sp z o.o. a odpowiedzalność

Odwiedź bardzo rozjaśnia mi sytuację. Dziękuję
torbatorba1 jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Odpowiedzalność za szkody (odpowiedzi: 12) Witam, Wynajęłam elektryka z uprawnieniami aby odłączył przyłącze ze słupa, który znajduje się na mojej dzałce po to aby wyciąć drzewa. Przyłącze...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 06:19.