status prawny rady nadzorczej - Forum Prawne

 

status prawny rady nadzorczej

Dzień dobry, bardzo bym prosił o pomoc - Spółka zoo została zarejestrowana w 2001 r. Uchwała Zgromadzenia Wspólników została powołana pierwsza 3 osobowa rada nadzorcza. Kadencja pierwszej rady, zgodnie z umową spółki, wynosi 5 lat ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo spółek handlowych


Odpowiedz
 
08-04-2011, 08:16  
imno32
Użytkownik
 
Posty: 122
Domyślnie status prawny rady nadzorczej

Dzień dobry,

bardzo bym prosił o pomoc - Spółka zoo została zarejestrowana w 2001 r. Uchwała Zgromadzenia Wspólników została powołana pierwsza 3 osobowa rada nadzorcza. Kadencja pierwszej rady, zgodnie z umową spółki, wynosi 5 lat i po tym okresie wygasają mandaty członków tej rady. Aż do tego momentu (tj. roku 2011) nikt w Spółce nie zajął się powołaniem członków rady kolejnej kadencji, w KRS figurują nadal osoby wchodzące w skład tej pierwszej rady.
Rozumiem, że mandat tych osób wygasł zgodnie z umową spółki i teraz należałoby złożyć do KRS wniosek o wykreślenie tychże osób (czy Zgromadzenie Wspólników powinno tu podjąć uchwałę o odwołaniu) i powołać nową radę?
imno32 jest off-line  
08-04-2011, 09:45  
FraZeolog
Ekspert
 
FraZeolog na Forum Prawnym
 
Posty: 8.156
Domyślnie RE: status prawny rady nadzorczej

Należałoby.

Obecni członkowie Rady Nadzorczej zakończyli swoją kadencję i pomimo tego, że figurują w KRS, to już nie są członkami Rady Nadzorczej.

Nie potrzeba podejmować uchwały o odwołaniu. Mandat po prostu wygasł.

Art. 218. KSH
Przepis prawny:
§ 1. Jeżeli umowa spółki nie stanowi inaczej, mandaty członków rady nadzorczej i komisji rewizyjnej wygasają z dniem odbycia zgromadzenia wspólników zatwierdzającego sprawozdanie finansowe za pierwszy pełny rok obrotowy pełnienia funkcji członka.
§ 2. W przypadku powołania członków rady nadzorczej i komisji rewizyjnej na okres dłuższy niż rok, ich mandaty wygasają z dniem odbycia zgromadzenia wspólników zatwierdzającego sprawozdanie finansowe za ostatni pełny rok obrotowy pełnienia tej funkcji.
§ 3. Przepisy art. 202 § 3-5 stosuje się odpowiednio.
FraZeolog jest off-line  
08-04-2011, 19:40  
imno32
Użytkownik
 
Posty: 122
Domyślnie RE: status prawny rady nadzorczej

Dziękuję bardzo serdecznie za odpowiedź
I nasuwają mi się kolejne pytania... byłbym bardzo wdzięczny za podpowiedź.
Rozumiem, że wystarczy złożyć sam wniosek do KRS o wykreślenie podpisany przez Zarząd?
I jeszcze jedno pytanie - umowa spółki statuuje organ - Rada Nadzorcza, pomimo, że spółka w zasadzie nie ma obowiązku "posiadania" takiego organu (co prawda kapitał jest ponad kodeksowym progiem, ale wspólników jest dwóch). W tej sytuacji, poza wykreślenie, należałoby także powołać "nową" Radę? Czy też można dokonać samego wykreślenie i nikogo nie powoływać, ale to zapewne wiąże się ze zmianą umowy spółki?
imno32 jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Mniejszy skład Rady Nadzorczej (odpowiedzi: 4) W umowie spółki zapisano: "Rada Nadzorcza składa się z trzech członków powoływanych i odwoływanych uchwałą Zgromadzenia Wspólników." Jeden z...
§ mam być członkiem rady nadzorczej (odpowiedzi: 3) witam, mam być członkiem rady nadzorczej, jednej z ostatni spółek państwowych. spośród pracowników zakładu, wytypowano trzech kandydatów. z czego...
§ Przewodniczący Rady Nadzorczej (odpowiedzi: 4) Czy Przewodniczący Rady Nadzorczej w spółdzielni Mieszkaniowej jest funkcjonariuszem publicznym? Czy tak go można zdefiniować?
§ Regulamin Rady Nadzorczej (odpowiedzi: 1) Bardzo proszę o pomoc, szukam regulaminu rady nadzorczej spółki akcyjnej. Czy ktoś mógłby mi podpowiedzieć gdzie go znaleźć albo jak go uzyskać?
§ Odpowiedzialność Rady Nadzorczej (odpowiedzi: 4) Witam, poszukuję odpowiedzi na pytanie dotyczące odpowiedzialności Rady Nadzorczej W spółce akcyjnej nie wprowadzonej na giełdę. Co dzieje się w...
§ członek rady nadzorczej (odpowiedzi: 6) czy można członka rady nadzorczej spółdzielni pozbawić stanowiska zastępcy kierownika sklepu i przenieść go na niższe stanowisko starszego...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 01:34.