brak zarządu w spółce z o.o. - Forum Prawne

 

brak zarządu w spółce z o.o.

W spółce z o.o. prezes zarządu złożył rezygncję , w spółce nie ma dodatkowych członków zarządu . Prezes był jednocześnie większościowym udziałowcem. oprócz neigo jest kilku pomniejszych udziałowców Spolka jest w bardzo trudnej sytuacji finansowej, ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo spółek handlowych

Prawo spółek handlowych - aktualne tematy:


Odpowiedz
 
05-06-2011, 09:47  
dadek
Początkujący
 
Posty: 7
Domyślnie brak zarządu w spółce z o.o.

W spółce z o.o. prezes zarządu złożył rezygncję , w spółce nie ma dodatkowych członków zarządu . Prezes był jednocześnie większościowym udziałowcem. oprócz neigo jest kilku pomniejszych udziałowców Spolka jest w bardzo trudnej sytuacji finansowej, co spowodowalo złozenie rezygnacji prezesa, aby ustała jego odpowiedzialnośc i klopoty. Do tego, firma wynajmowała magzyn i biura, ktorych umowa najmu konczy sie za miesiac i nie wiadomo co dalej Mam pytanie
1) co się w takim przypadku dzieje gdy walne zgromadzenie nie może powołać innego prezesa - nikt z wspolnikow w takij zlej sytuacji nie chce nim byc - kto bedzie zarządzał spolka, odbierał korspondencje etc..
2) Jak należy zabezpieczyć majątek ,dokumentację firmową , kto ma te czynności wykonać .

Nikt nie chec tykac tematu, gdyz sprawa jest bardzo trudna, duzo dlugów.

prosze o poradę , bo nie wiem co dalej robic.
dadek jest off-line  
05-06-2011, 16:15  
rewt
Zbanowany
 
Posty: 3.408
Domyślnie RE: brak zarządu w spółce z o.o.

A ty kim jesteś w tej sytuacji i co chcesz osiągnąć?
rewt jest off-line  
08-06-2011, 21:49  
dadek
Początkujący
 
Posty: 7
Domyślnie RE: brak zarządu w spółce z o.o.

obecnie udziałowcem , wcześniej członkiem zarządu
dadek jest off-line  
08-06-2011, 21:56  
corporate'owiec
Przyjaciel forum
 
Posty: 769
Domyślnie RE: brak zarządu w spółce z o.o.

Cytat:
Napisał/a dadek Zobacz post
sprawa jest bardzo trudna, duzo dlugów.

Czy wystąpiła podstawa do ogłoszenia upadłości w rozumieniu art. 11 ustawy prawo upadłościowe i naprawcze ?
corporate'owiec jest off-line  
09-06-2011, 07:25  
kalicki
Użytkownik
 
Posty: 393
Domyślnie RE: brak zarządu w spółce z o.o.

Sprawa jest zupełnie inna a prezes mimo rezygnacji ponosi odpowiedzialność!!!!

W spółce zoo ogłasza się proces konwokacyjny (upadlość) - proces chroniący prawa wierzycieli w 2 sytuacjach: Kiedy majątek netto spółki jest mniejżysz niż zobowiązania oraz kiedy spółka w sposób trwały zaprzestała płacenia zobowiązań. Jeśli prezes tego nie uczynił ponosi odpowiedzialność swoim majątkiem prywatnym.

Proszę jak najszybciej powołać likwidatora i rozpocząć proces konwokacyjny. Likwidatorem może być jeden z członków zarządu. Likwiduje się spółkę poprzez sporządzenie bilansu, ogłoszenia w prasie i zgłoszenie efektów procesu konwokacyjnego do sądu rejestrowego. Dłużnicy mają 3 miesiące na dochodzenie swoich należności, później pozostaje 6 miesięcy do zakończenia procesu konwokacyjnego. To tak w wielkim skrócie.
kalicki jest off-line  
09-06-2011, 07:53  
rewt
Zbanowany
 
Posty: 3.408
Domyślnie RE: brak zarządu w spółce z o.o.

Likwidator także odpowiada z art. 299 KSH więc to średnio dobry pomysł.
rewt jest off-line  
12-06-2011, 21:59  
dadek
Początkujący
 
Posty: 7
Domyślnie RE: brak zarządu w spółce z o.o.

Dziękuje za odpowiedź - czy posiadasz trochę wiedzy księgowej aby ocenić czy takie parametry powinny być podstawą do złożenia wniosku o upadłość : należność 200 000, zobowiązania 60 000 . Strata 180 000, stan kasy 19 000 zł . Majątek wyższy od zobowiązań .
dadek jest off-line  
12-06-2011, 23:12  
Kofek
Użytkownik
 
Kofek na Forum Prawnym
 
Posty: 267
Domyślnie RE: brak zarządu w spółce z o.o.

Pozycja kapitał własny, jeżeli jest w sprawozdaniu dodatnia to jedna przesłanka ogłoszenia upadłości odpada.

Czy spółka reguluje na bieżąco swoje wymagalne zobowiązania ? Jeżeli tak, to nie ma podstaw do ogłoszenia upadłości. Natomiast w przypadku kiedy spółka nie jest w stanie uregulować swoich wymagalnych zobowiązań to niezależnie od poziomu kapitału własnego należy złożyć wniosek o upadłość.
Kofek jest off-line  
13-06-2011, 22:37  
dadek
Początkujący
 
Posty: 7
Domyślnie RE: brak zarządu w spółce z o.o.

Dziękuję za odpowiedź - ale co się dziej gdy są pieniądze a prezes nie reguluje celowo należności - a pozostali członkowie zarządu nie mają wpływu na decyzje finansowe - w umowie spólki reprezentacja jednoosobowa , lub dwuosobowa ale tylko z prezesem .
dadek jest off-line  
14-06-2011, 02:29  
Kerrian
Użytkownik
 
Posty: 42
Domyślnie RE: brak zarządu w spółce z o.o.

Dla ogłoszenia upadłości nie ma znaczenia czy środki na pokrycie zobowiązań są w spółce ani to z jakich powodów ktoś nie reguluje zobowiązań. Ważne aby było co najmniej 2 niespłaconych wierzycieli i najlepiej żeby ich wierzytelności były przeterminowane co najmniej 3 miesiące. Wtedy są przesłanki dla ogłoszenia upadłości. Ale pojawia się pytania kto ma złożyć wniosek o ogłoszenie upadłości. Najlepiej żeby to był członek zarządu albo wierzyciel. Jeśli nie ma konsensu co do powołania członka zarządu sugeruję zgłosić się do sądu o wyznaczenia kuratora dla spółki i wtedy ten kurator zwróci się z wnioskiem o ogłoszenie upadłości. Bo wspólnik zgłosić wniosku o upadłość nie może ale może zgłosić wniosek o wyznaczenie kuratora. Kurator kolei może złożyć wniosek o ogłoszenie upadłości.

Po drodze pojawiła się nieścisłość. Likwidator owszem odpowiada na mocy 299 ksh. Ale odpowiada za te tylko długi jakie powstały za jego urzędowania, a nie retrospektywnie za wszystko.

Raz Pan mówi, że nikt nie chce tykać sprawy bo długów jest dużo a potem Pan mówi, że środki w spółce owszem są (więc problemu z tykaniem być nie powinno). Raz Pan mówi, że prezes ucieka przed kłopotami a potem, że długi są przez niego celowo nieregulowane. Raz Pan mówi, że w spółce nie ma dodatkowych członków zarządu a drugi raz, że pozostali członkowie zarządu nie mają wpływu na decyzje finansowe (czyli jednak są).

To jak z tym w końcu jest? I o co tak naprawdę chodzi?
Kerrian jest off-line  
14-06-2011, 08:02  
rewt
Zbanowany
 
Posty: 3.408
Domyślnie RE: brak zarządu w spółce z o.o.

Kurator prawa materialnego (ten. z art. 42KC) nie ma legitymacji do zgłoszenia wniosku o ogłoszenie upadłości, może próbować powołać organy, a jak się nie uda, zgłosić do sądu wniosek o ogłoszenie likwidacji. Dopiero likwidator wyznaczony przez sąd powinien złożyć wniosek o ogłoszenie upadłości.

Likwidator odpowiada z art. 299 KSH tak samo jak zarząd. Podstawą odpowiedzialności nie są zobowiązania, a delikt polegający na nie zgłoszeniu upadłości we właściwym czasie, sankcją jest zaś odpowiedzialność za (wszystkie) zobowiązania spółki.
rewt jest off-line  
14-06-2011, 21:18  
dadek
Początkujący
 
Posty: 7
Domyślnie RE: brak zarządu w spółce z o.o.

Sprawa jest rzeczywiści dość skomplikowana - członków zarządu juz nie ma ale byli wcześniej kiedy Prezes nie spłacał długów. I część z tych moze obciążyć starych członków zarządu .
przepraszam może rzeczywiści trochę chaosu wdarło się w te informacje , ale i życi eniesie różne scenariusze
dadek jest off-line  
14-06-2011, 21:41  
corporate'owiec
Przyjaciel forum
 
Posty: 769
Domyślnie RE: brak zarządu w spółce z o.o.

Cytat:
Napisał/a rewt Zobacz post
Kurator prawa materialnego (ten. z art. 42KC) nie ma legitymacji do zgłoszenia wniosku o ogłoszenie upadłości.
Można jedynie dodać, że taką legitymację posiada kurator ustanowiony na podstawie art. 26 ust. 1 ustawy o KRS - natomiast jego ustanowienie następuje nie na wnioesk a z urzędu, po zaistnieniu określonych okoliczności (a raczej bezczynności).
corporate'owiec jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Spółka zoo a brak osoby zatrudnionej i zarządu (odpowiedzi: 23) Czy zakładając firmę zoo nie trzeba nikogo w żaden sposób zatrudnić? Nawet osoby która będzie ją reprezentować? Bo ktoś musi występować w imieniu...
§ brak zarządu w sp z o.o. a zmiana w krs (odpowiedzi: 1) Witam, W spółce z o.o, w której jestem prezesem (brzmi dumnie, ale to raczej kupa problemów) doszło do ostrego konfliktu między wspólnikami i...
§ Brak ogrzewania - zaniechanie zarządcy (odpowiedzi: 8) Witam, Mieszkam w budynku odebranym od dewelopera pod koniec 2012 roku. Nie posiadamy jeszcze aktów notarialnych, a deweloper wskazał jako...
§ brak zarządu w spółce z o.o. (odpowiedzi: 7) Witam Czy w spółce z o.o. może nie być przez jakiś okres czasu zarządu ? W pewnej spółce przy zakładaniu było dwóch członków zarządu. Potem była...
§ Brak odpowiedzi o zarządcy posesji (odpowiedzi: 4) Witam. w dniu 4 grudnia 2012 poślizgnęłam się na nie posypanym chodniku na parkingu, którego zarządca jest PGM i doznałam złamania w stawie...
§ brak zarządu w sp. z o.o. (odpowiedzi: 5) Witam, Mam następujące pytanie: czy jest możliwa dymisja ze stanowiska prezesa spółki z o.o. bez powołania nowego? Czy jest możliwe, że spółka nie...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 08:23.