Spółka jawna - uchwały wspólników - jednomyślność - Forum Prawne

 

Spółka jawna - uchwały wspólników - jednomyślność

Witam, spółka jawna, 4 wspólników, równy udział w kapitale zakładowym, w umowie spółki nie są w żaden sposób podzielone/ograniczone kompetencje czy też sposób reprezentacji spółki przez wspólników. Zapisy umowy spółki: "Każdy wspólnik ma prawo reprezentować ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo spółek handlowych


Odpowiedz
 
02-08-2011, 22:11  
longmanus
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie Spółka jawna - uchwały wspólników - jednomyślność

Witam, spółka jawna, 4 wspólników, równy udział w kapitale zakładowym, w umowie spółki nie są w żaden sposób podzielone/ograniczone kompetencje czy też sposób reprezentacji spółki przez wspólników.

Zapisy umowy spółki:

"Każdy wspólnik ma prawo reprezentować Spółkę, z tym że do składania oświadczeń woli i podpisów w imieniu Spółki uprawnieni są dwaj spośród wspólników lub jeden z nich łącznie z prokurentem, co nie uchybia możliwości ustanowienia prokury samoistnej."

"Stosunki wewnętrzne i zewnętrzne wspólnicy regulują zgodnie z podjętymi jednomyślnie uchwałami. W przypadku braku jednomyślności lub udziału w głosowaniu chociaż jednego ze wspólników — powzięta uchwała nie wiąże ani wspólnika, który nie brał udziału w głosowaniu lub głosował przeciw, ani Spółki."


W spółce wystąpił spór dotyczący zakupu, przedmiot zakupu wielokrotnie przerasta wartość kapitału zakładowego (kapitał 10 tyś., zakup 100 tyś.),
lecz jego wartość w stosunku do obrotów czy też zysków spółki jest banalna - przedsiębiorstwo ze śmiesznym kapitałem lecz o dużych obrotach i zyskach.

ksh dla jawnych stanowi:

Art. 39.
§ 1. Każdy wspólnik ma prawo i obowiązek prowadzenia spraw spółki.

§ 2. Każdy wspólnik może bez uprzedniej uchwały wspólników prowadzić sprawy nieprzekraczające zakresu zwykłych czynności spółki.

§ 3. Jeżeli jednak przed załatwieniem sprawy, o której mowa w § 2, choćby jeden z pozostałych wspólników sprzeciwi się jej przeprowadzeniu, wymagana jest uprzednia uchwała wspólników.


no i właśnie tu jest pies pogrzebany - szukam jakiejś koncepcji, jak przy sprzeciwie jednego ze wspólników i automatycznym kodeksowym wymogu uchwały, "przeskoczyć" zapis umowy spółki o wymogu jednomyślnej zgody wszystkich wspólników /jeden jest "na zaparte" przeciwko, pozostałych trzech za/.

Gdyby ktoś mądry znał też definicję (i jej ustawową interpretację), „zwykłych czynności” i „czynności przekraczających zwykły zarząd” wspólnika/wspólników, w przypadku spółki jawnej byłbym szczerze zobowiązany .

pozdrawiam,

Long
longmanus jest off-line  
03-08-2011, 12:56  
konkordia
Użytkownik
 
Posty: 47
Domyślnie RE: Spółka jawna - uchwały wspólników - jednomyślność

Pojęcie zwykłych czynności nie jest uregulowane w KSH. O tym czy są to czynności zwykłe, decydują stosunki panujące w danej spółce. To co w jednej spółce jest traktowane jako czynność większej wagi w innej może być traktowane jako czynność zwykła. Decyduje o tym rozmiar działalności jaką spółka realizuje. Być może, w Twoim przypadku zakup przedmiotu za 100 tyś jest czynnością zwykłą, biorąc pod uwagę skalę prowadzonej działalności.

Jak obejść wymóg jednomyślności w podejmowaniu uchwał?- zmienić umowę

lub zastosować art. 44 KSH
Wspólnik mający prawo prowadzenia spraw spółki może bez uchwały wspólników wykonać czynność nagłą, której zaniechanie mogłoby wyrządzić spółce poważną szkodę.
konkordia jest off-line  
03-08-2011, 13:00  
eber
Użytkownik
 
eber na Forum Prawnym
 
Posty: 55
Domyślnie RE: Spółka jawna - uchwały wspólników - jednomyślność

Witam,

Przede wszystkim wydaje mi się, że patrzysz na zły przepis. Wprawdzie granice zwykłego zarządu nie są zdefiniowanym terminem to wydaje mi się, że zakup jakieś drogiej maszyny może wykraczać poza zakres zwykłego zarządu. W takim wypadku zastosowanie będzie miał:
Przepis prawny:
Art. 43. [Przekroczenie zwykłego zarządu]

W sprawach przekraczających zakres zwykłych czynności spółki wymagana jest zgoda wszystkich wspólników, w tym także wspólników wyłączonych od prowadzenia spraw spółki.


Wprawdzie mało to zmienia, gdyż wobec braku zgody jednego ze wspólników teoretycznie nie można czynności dokonać.

Mimo wszystko teoretycznie można by zakupić taki przedmiot bez zgody wszystkich wspólników i w razie jeśli zakup okaże się trafny, zgodę taką uzyskać po zakupie. Jeśli jednak zgody dalej nie będzie to 3 wspólników, którzy zakupili rzecz bez zgody ostatniego wspólnika może ponieść odpowiedzialność odszkodowawczą wobec spółki.

Cytat:
Napisał/a Jacek Bieniak
8. Brak zgody wszystkich wspólników (bądź większości określonej w umowie) powoduje, że nie można prowadzić danej sprawy przekraczającej zwykłe czynności spółki. W doktrynie prezentowany jest jednak pogląd, iż zgoda może zostać wyrażona po dokonaniu czynności.
7. W razie dokonania czynności bez zgody wszystkich wspólników wspólnik dokonujący czynności ponieść może odpowiedzialność odszkodowawczą wobec spółki.
Pzdr.

E.
eber jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Uchwała wspólników a uchwała Zgromadzenia Wspólników (odpowiedzi: 5) Rzecz dotyczy sp. z o.o. Ogólnie: 1) Czy uchwała wspólników podjęta w trybie art. 227 par. 2 KSH (tj. bez odbycia zgromadzenia wspólników) ma...
§ Spółk jawna - dwóch wspólników (odpowiedzi: 1) Witam, posiadam spółkę jawną, wraz ze wspólnikiem który nie poczuwa się do odpowiedzialności za nią w najmniejszym nawet stopniu (na chwilę obecną...
§ Spóka jawna, śmierć wspólnika (odpowiedzi: 1) Witam wszystkich, mam takie pytanie: Spólka jawna, dwóch wspólników, jeden zmarł a pozostały na razie nie kwapi się a właściwie jest nieodparte...
§ Spółka jawna a długi jednego ze wspólników (odpowiedzi: 4) Witam. Chciałbym założyć spółkę jawną ze swoją partnerką na wspólny biznes. Problem jest że mam zoobowiązania wobec komornika z tytułu wcześniejszej...
§ spółka cywilna lub jawna a długi wspólnika (odpowiedzi: 2) Witam. Mam taki problem:chcę założyć spółkę cywilną lub jawną z osobą która do tej pory prowadziła jednosobową dział.gospodarczą. W tej chwili ja...
§ spółka jawna a długi wspólników (odpowiedzi: 2) witam czy wierzyciel może zająć majętek ruchomy spółki jawnej na poczet długów powstałych przed utworzeniem spółki? Dodatkowe "okoliczności" są...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 10:33.