rozwiązanie sp. z o.o. - Forum Prawne

 

rozwiązanie sp. z o.o.

Witam, 30.11.2011 została podpisana umowa spółki z o.o. przed notariuszem. Spółka nie została nigdzie zarejestrowana, ani też nie został wpłacony kapitał tej spółki. W chwili obecnej zmuszony jestem do rozwiązania tej umowy, lub dokonania w ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo spółek handlowych


Odpowiedz
 
21-12-2011, 11:30  
Nathan26
Użytkownik
 
Posty: 86
Domyślnie rozwiązanie sp. z o.o.

Witam,

30.11.2011 została podpisana umowa spółki z o.o. przed notariuszem. Spółka nie została nigdzie zarejestrowana, ani też nie został wpłacony kapitał tej spółki. W chwili obecnej zmuszony jestem do rozwiązania tej umowy, lub dokonania w jakiej kolwiek formie zbycia udziałów. Proszę o pomoc w jaki sposób można się z tej spółki wycofac?
Nathan26 jest off-line  
22-12-2011, 12:31  
FraZeolog
Ekspert
 
FraZeolog na Forum Prawnym
 
Posty: 8.156
Domyślnie RE: rozwiązanie sp. z o.o.

Zbyć udziałów nie można:

Cytat:
Napisał/a Art. 16. KSH
Rozporządzenie udziałem albo akcją dokonane przed wpisem spółki kapitałowej do rejestru albo przed zarejestrowaniem podwyższenia kapitału zakładowego jest nieważne.
Zastosowanie znajdują tu następujące przepisy KSH:

Cytat:
Art. 169. Jeżeli zawiązanie spółki nie zostało zgłoszone do sądu rejestrowego w terminie sześciu miesięcy od dnia zawarcia umowy spółki albo jeżeli postanowienie sądu odmawiające zarejestrowania stało się prawomocne, umowa spółki ulega rozwiązaniu.

Art. 170. § 1. Jeżeli spółki nie zgłoszono do sądu rejestrowego w terminie określonym w art. 169 albo postanowienie sądu odmawiające rejestracji stało się prawomocne, a spółka w organizacji nie jest w stanie dokonać niezwłocznie zwrotu wszystkich wniesionych wkładów lub pokryć w pełni wierzytelności osób trzecich, zarząd dokona likwidacji. Jeżeli spółka w organizacji nie ma zarządu, zgromadzenie wspólników albo sąd rejestrowy ustanawia likwidatora albo likwidatorów.
§ 2. Do likwidacji spółki w organizacji stosuje się odpowiednio przepisy dotyczące likwidacji spółki.
§ 3. Likwidatorzy ogłoszą jednokrotnie o otwarciu likwidacji, wzywając wierzycieli do zgłoszenia ich wierzytelności w terminie miesiąca od dnia ogłoszenia.
§ 4. Spółka w organizacji ulega rozwiązaniu z dniem zatwierdzenia przez zgromadzenie wspólników sprawozdania likwidacyjnego.
§ 5. Sprawy rejestrowe związane z likwidacją spółki w organizacji należą do sądu rejestrowego właściwego ze względu na siedzibę spółki.
FraZeolog jest off-line  
03-01-2012, 07:42  
emiczek
Użytkownik
 
Posty: 56
Domyślnie RE: rozwiązanie sp. z o.o.

Witam, znalazlam ten watek i chcialabym dolaczyc sie do pytania.

Jak w praktyce dokonac zwrotu wkladow?

W spolce mam jednoosobowy zarzad, spolka nie zostala zarejestrowana przed uplywem 6 miesiecy wiec umowa spolki ulegla rozwiazaniu z mocy prawa, spolka nie podjela dzialalnosci, nie ma zadnych zobowiazan.

czy zeby zwrocic niezwlocznie wklady powinna zostac podjeta uchwala Zarzadu o zwrocie wkladow do wspolnikow (aport oraz pieniezny)?

czy nastepnie powinno sie zrobic bilans likwidacyjny i przed notariuszem zatwierdzic go uchwala wspolnikow?
czy konieczna jest jakas dodatkowa uchwala stwierdzajaca likwidacje spolki?
z gory dziekuje za pomoc
emiczek jest off-line  
06-01-2012, 13:05  
pelagius
Stały bywalec
 
Posty: 501
Domyślnie RE: rozwiązanie sp. z o.o.

Witam,

Z treści podanego wyżej art. 170 ksh wynika, że jeżeli niedoszła spółka jest w stanie zwrócić wniesione wkłady (przy braku innych zobowiązań) to z ukończeniem tego procesu powinny już się sprawy 'spółki' zakończyć. Jednakże dla celów bezpieczeństwa, zwłaszcza dla członka zarządu, wypadałoby podjąć uchwałę przez wspólników zatwierdzającą sprawozdanie likwidacyjne, co jednak wymuszałoby sporządzenie prostego bilansu otwarcia likwidacji i jej zakończenia.

Co do samego zwrotu to z chwilą wniesienia wkładu prawo dysponowania nim przeszło na spółkę, stąd z chwilą rozwiązania spółki wkładu nie przechodzą z mocy prawa na wspólników (zresztą możliwe, że nic nie dostaną, ponieważ otrzymają je wierzyciele). W przypadku aportu ja bym dokonał zwrotu poprzez sporządzenie protokołu przekazania, zaś środki pieniężne przekazał albo przelewem, albo wręczył za pokwitowaniem odbioru.

Pozdrawiam
GZ
pelagius jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ rozwiązanie (odpowiedzi: 8) Czy podpis na rozwiązaniu umowy zlecenie może swiadczyć tylko o odbiorze pisma a nie swiadczy o zgodzie na rozwiązanie tej umowy?
§ czy napisanie podania o rozwiązanie umowy równa się jej rozwiązaniu (odpowiedzi: 23) Czy napisanie podania o rozwiązanie umowy o pracę na czas 1 roku jest równoznaczne z jej rozwiązaniem? Czy mogę to podanie odwołać. Kiedy jest...
§ Rozwiązanie umowy z Plusem - uzależnienie kary od podanego powodu rozwiązania umowy (odpowiedzi: 19) Witam, Mój problem jest następujący. Jak wszystkim wiadomo ostatnio Plus zmieniał regulamin, co - zgodnie z ustawą Prawo Telekomunikacyjne - dało...
§ Rozwiązanie umowy z firmą Vectra a faktury przesyłane po rozwiązaniu umowy (odpowiedzi: 8) Witam serdecznie, Jestem nowy na forum ale mam konkretny problem. Prowadzę spór z firmą Vectra S.A. odnośnie faktur wystawionych już po...
§ rozwiązanie spółki (odpowiedzi: 12) Dzień dobry. Moj mąż razem z kolegą postanowili otworzyć garaż. Po dwuch latach działalności kolega postanowił wystąpić ze spółki i otworzyć własny...
§ Rozwiązanie Sp. z o.o. (odpowiedzi: 5) Uprzejmie prosze o pomoc w następującej sprawie: W roku 87 mój ojciec założył wraz z kilkoma osobami sp.z o.o. Po 3latach podjęto decyzje o...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 16:29.