Nowo powstająca spółka z o.o. a zatrudnienie - Forum Prawne

 

Nowo powstająca spółka z o.o. a zatrudnienie

Witam serdecznie, Planujemy wraz z wspólnikami założyć spółkę z o.o. i potrzebujemy kilku porad, będę wdzięczny za podsunięcie pomysłów. Sprawa wygląda następująco: spółkę będą tworzyły 3 osoby, każdy z nich wniesie do spółki majątek w ...



Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo spółek handlowych


Odpowiedz
 
03-01-2012, 11:59  
venon1985
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie Nowo powstająca spółka z o.o. a zatrudnienie

Witam serdecznie,

Planujemy wraz z wspólnikami założyć spółkę z o.o. i potrzebujemy kilku porad, będę wdzięczny za podsunięcie pomysłów.

Sprawa wygląda następująco: spółkę będą tworzyły 3 osoby, każdy z nich wniesie do spółki majątek w równej wielkości. W organach spółki znajdzie się prezes zarządu oraz dwóch członków zarządu.
Chciałbym aby każda z osób tworząca spółkę miała prawo do comiesięcznego wynagrodzenia uzależnionego od wyników wypracowanych dla spółki wyrażonych procentowo (np. 50% dochodu zostaje w spółce a 50% trafia w postaci wynagrodzenia do osoby która wypracowała danych przychód).

Dodatkowo chciałbym aby każda z osób mogła korzystać z ubezpieczenia zdrowotnego.

Jaki w tym przypadku będzie najlepszy sposób zatrudnienie każdej z osób tworzących spółkę ? - umowa o pracę (cały etat bądź część) działalność gospodarcza, czy może umowa zlecenie a może kontrakty menedżerskie.

Z góry dziękuję wszystkim za porady.

Pozdrawiam
venon1985 jest off-line  
06-01-2012, 12:27  
pelagius
Stały bywalec
 
Posty: 501
Domyślnie RE: Nowo powstająca spółka z o.o. a zatrudnienie

Witam,

1. Pobieranie zysku na bieżąco jest znacznie utrudnione w spółce z o.o., ponieważ dysponuje nim ZW na podstawie sprawozdania finansowego.
Zob.:
Przepis prawny:
Art. 231. § 1. Zwyczajne zgromadzenie wspólników powinno odbyć się w terminie sześciu miesięcy po upływie każdego roku obrotowego.
§ 2. Przedmiotem obrad zwyczajnego zgromadzenia wspólników powinno być:
1) rozpatrzenie i zatwierdzenie sprawozdania zarządu z działalności spółki oraz sprawozdania finansowego za ubiegły rok obrotowy,
2) powzięcie uchwały o podziale zysku albo pokryciu straty, jeżeli zgodnie z art. 191 § 2 sprawy te nie zostały wyłączone spod kompetencji zgromadzenia wspólników,


Oczywiście dopuszczalne są zaliczki:

Przepis prawny:

Art. 194. Umowa spółki może upoważniać zarząd do wypłaty wspólnikom zaliczki na poczet przewidywanej dywidendy za rok obrotowy, jeżeli spółka posiada środki wystarczające na wypłatę.

Art. 195. (40) § 1. Spółka może wypłacić zaliczkę na poczet przewidywanej dywidendy, jeżeli jej zatwierdzone sprawozdanie finansowe za poprzedni rok obrotowy wykazuje zysk. Zaliczka może stanowić najwyżej połowę zysku osiągniętego od końca poprzedniego roku obrotowego, powiększonego o kapitały rezerwowe utworzone z zysku, którymi w celu wypłaty zaliczek może dysponować zarząd, oraz pomniejszonego o niepokryte straty i udziały własne.
§ 2. Do zaliczki na poczet przewidywanej dywidendy nie stosuje się przepisu art. 197.


Z treści jednak wynika, że jest to warunkowe, przy tym takie zbyt pośpieszne wypłacanie zaliczek może doprowadzić do utraty płynności finansowej spółki.

2. Ubezpieczenie zdrowotne

Umowa o pracę, umowa zlecenia, kontrakt menadżerski, który stanowi jeden z dwóch poprzednich, jak i działalność gospodarcza stanowi tytuł do objęcia obowiązkowym ubezpieczeniem zdrowotnym:

Przepis prawny:

Ustawa o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.

Art. 66. 1. Obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego podlegają:

1) osoby spełniające warunki do objęcia ubezpieczeniami społecznymi lub ubezpieczeniem społecznym rolników, które są:

a) pracownikami w rozumieniu ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych,

c) osobami prowadzącymi działalność pozarolniczą lub osobami z nimi współpracującymi, z wyłączeniem osób, które zawiesiły wykonywanie działalności gospodarczej na podstawie przepisów o swobodzie działalności gospodarczej,

e) osobami wykonującymi pracę na podstawie umowy agencyjnej lub umowy zlecenia albo innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z przepisami Kodeksu cywilnego stosuje się przepisy dotyczące zlecenia, lub osobami z nimi współpracującymi


3.
Najbardziej elastyczną formą zatrudnienia wydaje mi się, że będzie kontrakt menadżerski jako umowa zlecenie. Kontrakt menadżerski wykonywany przez os. prowadzącą działalność gospodarczą jest kontrowersyjnie opodatkowany.

Pozdrawiam
GZ
pelagius jest off-line  
06-01-2012, 14:36  
kpm
Użytkownik
 
Posty: 201
Domyślnie RE: Nowo powstająca spółka z o.o. a zatrudnienie

można zrobić tak:
1. powołać członków zarządu umową spółki - od tak powołanych członków zarzadu nie na składek zus (ani społecznych ani zdrowotnego)
2. ustalić wynagrodzenie prowizyjne od obrotów, przychodu dla członków zarządu - będzie tylko podatek dochodowy do zapłaty
3. zatrudnić członków zarządu dodatkowo w spółce na umowie zlecenia np. jako kierownik, księgowy, murarz itp. z niskim stałym wynagrodzeniem np. 100 PLN/mc; od wynagrodzenia będzie płatny zus (odpowiednio niski), a w tym ubezpieczenie zdrowotne

trzeba dobrać tak zajęcie np. kierownik i ilość jego pracy, aby zus się nie przyczepił, że to za niskie wynagrodzenie;
kpm jest off-line  
06-01-2012, 19:28  
pelagius
Stały bywalec
 
Posty: 501
Domyślnie RE: Nowo powstająca spółka z o.o. a zatrudnienie

Witam,

mam pytanie do kpm:

1. czy z samego powołania w drodze uchwały członków zarządu wynika obowiązek składkowy?

2. wynagrodzenie prowizyjne pasuje do sprawy, jednakże wynagrodzenie prowizyjne jest związane z ogólnie mówiąc wykonywaniem pracy, stąd też podstawą jej wykonywania będzie już to umowa o pracę, już to umowa zlecenie.

Przepis prawny:

ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych
Art. 18
1. Podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe ubezpieczonych wymienionych w art. 6 ust. 1 pkt 1-3 i pkt 18a stanowi przychód, o którym mowa w art. 4 pkt 9 i 10, z zastrzeżeniem ust. 1a i 2, ust. 4 pkt 5 i ust. 12.
(...)
3. Podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe zleceniobiorców ustala się zgodnie z ust. 1, jeżeli w umowie agencyjnej lub umowie zlecenia albo w innej umowie o świadczenie usług, do której zgodnie z Kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia, określono odpłatność za jej wykonywanie kwotowo, w kwotowej stawce godzinowej lub akordowej albo prowizyjnie.


Pozdrawiam
GZ
pelagius jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Windykacja na nowo (odpowiedzi: 2) Witam,prosze powiedzcie mi gdzie mogę znaleźć aktualne przepisy z windykacja typu kiedy mogę oddac sprawę do komornika, kiedy zglosic do krd itp....
§ Nowo kupiony telefon (odpowiedzi: 1) Dosłownie 2 godziny temu zakupiłem w Komputroniku telefon Sony Xperia M , był to telefon z wystawy sklepowej , nie było na nim żadnych śladów...
§ Nowo podjęta praca a L4 (odpowiedzi: 1) Witam, mam pytanie odnośnie zapłaty za chorobowe. Od lipca do 30 listopada byłam na stażu. 5 grudnia podpisałam umowę z pracodawcą (na razie na okres...
§ Nowo wystawiony list gończy (odpowiedzi: 12) A więc w skrócie opiszę moją sprawę i liczę na odpowiedź jakiegoś inteligentnego życiowo człowieka :) Przebywam za granicą, 20 grudnia miałem sprawę...
§ Umowa z powstająca spółką akcyjną (odpowiedzi: 1) Dzień dobry, prowadzę DG od roku, mam klienta z polecenia, z tego co wnioskuje jest uczciwy. Jednak mam problem z podpisaniem umowy (na wykonanie...
§ Sklep spożywczy lub apteka w nowo powstającym osiedlu. (odpowiedzi: 3) Witam, w miejscowości (około 38 tysięcy mieszkańców) planuję otworzyć na nowo powstającym osiedlu sklep spożywczy lub aptekę. Osiedle posiada już...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 16:19.