Witam, nurtuje mnie fakt czy są jakieś obostrzenia co do tego na co kapitał zakładowy spółki z o.o. może być wydawany. Z tego co wiem to kapitał zakładowy jest nienaruszalny, jednak może być użyty do prowadzenia działalności spółki.
Załóżmy, że kapitał zakładowy wynosi 5000 PLN. Połowa stanowi gotówka 2500 PLN przelana na konto spółki a drugie pół jakieś urządzenie wniesione aportem o wartości 2500 PLN. Na ile to wszystko rozumiem, to w przypadku gdy zarząd postanowi spieniężyć urządzenie bedące składnikiem kapitału zakładowego za minimum 2500 PLN to kapitał zakładowy jest nienaruszony, bo ma pokrycie na 5000 PLN (ewentualną nadwyżkę ze sprzedaży przenosi się chyba na kapitał zapasowy?). Tak samo, kupując za gotówkę jakieś urządzenie wszystko jest ok?
Co jeśli spółka jest zmuszona wydać pieniądze na zakup jakiejś usługi, np księgowość albo musi zapłacić za najem lokalu, w którym ma siedzibe? Tego typu wydatki są kosztem, czy mogą być pokrywane z kapitału zakładowego? Wydaje mi się, że nie bo prowadzi to do uszczuplenia kapitału zakładowego. Skąd, więc powinny one pochodzić? Kapitał zapasowy, czy jakoś inaczej powinno to być rozwiązane?
Z góry dziękuje za pomoc w rozwianiu moich wątpliwości
Krzysztof