Brak określenia roku obrotowego - Forum Prawne

 

Brak określenia roku obrotowego

Pytanie tyczy się fundacji, ale być może można hipotetycznie rozciągnąć na spółki handlowe. Co jeśli ani w statucie fundacji, ani w akcie notarialnym nie ma wzmianki o roku obrotowym a sąd zarejestrował fundację w KRS? ...



Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo spółek handlowych


Odpowiedz
 
18-03-2013, 22:29  
krzych_q
Użytkownik
 
Posty: 32
Domyślnie Brak określenia roku obrotowego

Pytanie tyczy się fundacji, ale być może można hipotetycznie rozciągnąć na spółki handlowe. Co jeśli ani w statucie fundacji, ani w akcie notarialnym nie ma wzmianki o roku obrotowym a sąd zarejestrował fundację w KRS?

Czy rejestracja jest nieważna czy fundator/zarząd może sam określić rok obrotowy?
krzych_q jest off-line  
19-03-2013, 03:51  
Seb72
Zbanowany
 
Posty: 4.444
Domyślnie RE: Brak określenia roku obrotowego

rejestracja jest ważna i należy stosować rok obrotowy zgodny z kalendarzowym.
Jeśli rejestracja nastąpiła w drugiej połowie roku, wolno pierwszy rok podatkowy wydłużyć.
Np. rejestracja 2 lipca 2012 pierwszy rok od 2 lipca 2012 do 31 grudnia 2013.
Seb72 jest off-line  
19-03-2013, 04:12  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Brak określenia roku obrotowego

Cytat:
Napisał/a Seb72 Zobacz post
Jeśli rejestracja nastąpiła w drugiej połowie roku, wolno pierwszy rok podatkowy wydłużyć.
w statucie/umowie/akcie założycielskim.
Teraz to już za późno.
 
19-03-2013, 14:27  
Seb72
Zbanowany
 
Posty: 4.444
Domyślnie RE: Brak określenia roku obrotowego

czy tzn. w przypadku braku zapisu statutowego o pierwszym wydłużonym roku bilansowym należałoby (wg przedmówcy) zamknąć księgi rachunkowe po np. już 5 miesiącach? (np. rejestracja 1 sierpnia 2012)
Seb72 jest off-line  
19-03-2013, 15:06  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Brak określenia roku obrotowego

Cytat:
Napisał/a Seb72 Zobacz post
czy tzn. w przypadku braku zapisu statutowego o pierwszym wydłużonym roku bilansowym należałoby (wg przedmówcy) zamknąć księgi rachunkowe po np. już 5 miesiącach? (np. rejestracja 1 sierpnia 2012)
Tak rozumiem ów przepis.
 
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Wypowiedzenie umowy na czas określony bez określenia przypadków (odpowiedzi: 1) Hej, chciałbym się podpytać - czy zapis w umowie zawartej na czas określony "Każda ze stron może wypowiedzieć umowę z zachowaniem miesięcznego...
§ Temat ciężki do określenia :) (odpowiedzi: 6) Witam, chciałabym dowiedzieć się, czy mogę kupować markowe słodycze (np. żelki Haribo) a potem sprzedawać je pod swoim "brandem", chodzi o to, że...
§ Wykreślenia z 3 / 4 księgi wpisy z 1911 roku (odpowiedzi: 1) Witam Mam taki problem jak kupiłem pole 10lat temu w akcie notarialnym mam ze 3/ 4 księga bez wpisów i zadłużeń. Teraz chciałem sprzedać pole i...
§ Konsekwencje złego określenia pozwanego (odpowiedzi: 10) Jakie są skutki złego określenia pozwanego z postępowaniu cywilnym oraz który art z KPC o tym mówi? Z góry dziękuje za odpowiedź.
§ 2 rózne określenia na miejsce 1 zdarzenia (odpowiedzi: 5) witam wszystkich mam pytanie czy mam szanse dochodzić jakich kolwiek roszczeń do sądu ponieważ zabrali mi prawo jazdy bo pod wpływem uderzyłem w 2...
§ Niemożność określenia końca naprawy gwarancyjnej (odpowiedzi: 3) Witam, Mam problem z serwisem firmy Asus i przedłużającą się naprawą mojego laptopa. Komputer oddałem do serwisu Asus w ramach umowy gwarancyjnej...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 18:56.