Rezygnacja prezesa spółki - Forum Prawne

 

Rezygnacja prezesa spółki

Jestem prezesem spółki z o.o. Pracuję na umowę o pracę w pełnym wymiarze czasu. Zgodnie z umową przysługuje mi trzy miesięczne wypowiedzenie. Spółka jest w fatalnej sytuacji finansowej - strata z zeszłego roku przewyższa kapitał ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo spółek handlowych


Odpowiedz
 
11-02-2009, 06:57  
bob21
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie Rezygnacja prezesa spółki

Jestem prezesem spółki z o.o. Pracuję na umowę o pracę w pełnym wymiarze czasu. Zgodnie z umową przysługuje mi trzy miesięczne wypowiedzenie.

Spółka jest w fatalnej sytuacji finansowej - strata z zeszłego roku przewyższa kapitał zakładowy.
W mojej ocenia strata spowodowana jest między innymi zbyt małym zaangażowaniem właścicieli w sprawy spółki(między inymi: brak dofinansowania kluczowych inwestycji, brak zdecydowanej interwencji kiedy o to prosiłem)

Chciałbym zrezygnować z funkcji prezesa i rozwiązać stosunek pracy z zachowaniem okresu wypowiedzenia. Urlopu mam tak dużo, że swobodnie te trzy miesiące mógłbym już nie pracować.

Problemem jest to, że zakładam, że spółka wejdzie w stan upadłości a i również bieżące środki finansowe nie pozwolą prawdopodobnie na wypłacenie mi świadczeń.(pytanie jaka jest kolejność regulowania zobowiązań)

Wiem że mogę zgłosić rezygnację z funkcji prezesa tylko w wyjątkowych okolicznościach - czy stan zdrowia(zacząłem mieć rzeczywiste problemy z sercem, byłem w szpitalu, jestem pod opieką lekarza) jest powodem z takiej kategorii?

Pytanie: jak przeprowadzić tą operację najsprawniej?(kiedy i w jakiej formie złożyć wypowiedzenie umowy o pracę i rezygancję z funkcji prezesa)
Celem moim jest przez okres wypowiedzenia pobieranie wynagrodzenia

Kolejna kwestia to moja opowiedzialność finansowa za długi spółki: czy istnieje zagrożenie że będę muusiał wziąć na siebie jakieś zobowiązania?
bob21 jest off-line  
11-02-2009, 09:26  
dementii
Stały bywalec
 
Posty: 1.724
Domyślnie RE: Rezygnacja prezesa spółki

1.Przy ogłoszeniu upadłości w pierwszej kolejności zaspakaja się w tym wypadku roszczenia ze stosunku pracy.

2.Powinien Pan jako prezes zarządu zgłosić wniosek o ogłoszenie upadłości.A jeżeli są ku temu obiektywne przeciwwskazania np. ze strony wspólników którzy się temu sprzeciwiają - to powinien Pan złożyć stosowne oświadczenie , że niezgłoszenie wniosku o ogłoszenie upadłości oraz niewszczęcie postępowania układowego nastąpiło nie z Pana winy , bo Pan chciał taki wniosek złożyć.. i tu podać uzasadnienie. Pozwoli to Panu potem na ewentualne uwolnienie się od odpowiedzialności z art. 299ksh.

3. Mandat członka zarządu wygasa z chwilą złożenia rezygnacji art.202§ 4 i § 5ksh. Z pewnością stan zdrowia uzasadnia w tym przypadku rezygnację.
Jednakże, rezygnacja danej osoby z pełnionej funkcji członka zarządu nie oznacza automatycznego rozwiązania z nią stosunku pracy. Umowę może Pan rozwiązać na ogólnych zasadach czyli za wypowiedzeniem, porozumieniem.
--
dementii
dementii jest off-line  
11-02-2009, 12:31  
bob21
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie RE: Rezygnacja prezesa spółki

Dziękuję, za odpowiedź.

Co do tego oświadczenia to gdzie powinienem je złożyć?

Oraz czy są jakieś wzory rezygnacji z funkcji członka zarządu?

Serdecznie pozdrawiam
Bob
bob21 jest off-line  
11-02-2009, 14:40  
dementii
Stały bywalec
 
Posty: 1.724
Domyślnie RE: Rezygnacja prezesa spółki

Oświadczenie najlepiej złożyć na ręce rady nadzorczej ewentualnie na zgromadzeniu wspólników.

Co do rezygnacji, to po prostu napisać pismo, że w oparciu o art.202§ 4ksh rezygnuje Pan z funkcji pełnienia członka zarządu spółki takiej i takiej z dniem takim i umotywować to względami zdrowotnymi o których Pan pisał.
--
dementii
dementii jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Rezygnacja z prezesa nie zgłoszona w KRS (odpowiedzi: 10) Witam W 2008 roku, od czerwca do listopada byłem prezesem spółki z o.o. W listopadzie złożyłem rezygnację pisemną (z przyczyn osobistych - ponosiłem...
§ Rezygnacja Prezesa Spółki (odpowiedzi: 2) Witam jak zrezygnować z funkcji prezesa spółki z o. o. w przypadku kiedy jest brak zarządu a nie ma możliwości zwołania zgromadzenia wspólników...
§ rezygnacja prezesa spółki z o.o. (odpowiedzi: 1) jak wygląda kwestia rezygnacji prezesa spólki z o.o. (zarząd jednoosobowy) w sytuacji jego zatrudnienia na podstawie umowy o prace??
§ rezygnacja prezesa spółki (odpowiedzi: 22) Witam. Weszłam w spółkę z chłopakiem, zostałam prezesem spółki (podział procentowy: 15% chłopak i 85 % ja) po to aby spółka dostała kredyt na...
§ Rezygnacja/sprzedaż z udziałów sp zo.o. oraz rezygnacja z funkcji prezesa (odpowiedzi: 1) Witam, w spółce z o.o. jest 2 wspolnikow (po 50% udz.) jeden jest także prezesem, spółka jest zadłużona u dostawców oraz w ZUS. Wartość zadłuzenia...
§ spółka w upadłości - rezygnacja prezesa (odpowiedzi: 4) Jestem(byłem właściwie, od jakiegoś czasu jestem tylko formalnie) prezesem spółki z o.o. Złożyłem wniosek o upadłość obejmujący likwidację majątku....


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 18:42.