Możesz wypowiedzieć umowę spółki, o ile została ona zawarta na czas nieoznaczony. Jeśli została zawarta na czas oznaczony, możliwość wypowiedzenia zależy od tego czy dopuszcza to umowa.
- Przepis prawny:
Art. 61. § 1. Jeżeli spółkę zawarto na czas nieoznaczony, wspólnik może wypowiedzieć umowę spółki na sześć miesięcy przed końcem roku obrotowego.
§ 2. Spółkę zawartą na czas życia wspólnika uważa się za zawartą na czas nieoznaczony.
§ 3. Wypowiedzenia dokonuje się w formie pisemnego oświadczenia, które należy złożyć pozostałym wspólnikom albo wspólnikowi uprawnionemu do reprezentowania spółki.
Wypowiedzenie umowy nie uchroni Cię przed długami spółki. Jako wspólnik odpowiadasz solidarnie ze spółką, całym swoim majątkiem w sposób subsydiarny (jeśli egzekucja z majątku spółki okaże się bezskuteczna).
Nie istnieje żaden "podział" długów. Możecie się między sobą umówić, co kto spłaci ale taka umowa (bez zgody wierzycieli) nie będzie względem wierzycieli skuteczna. Innymi słowy każdy wierzyciel będzie mógł dochodzić zapłaty całości od Ciebie. Tobie będzie przysługiwało jedynie prawo dochodzenia połowy (co do zasady) tego co zapłaciłeś od drugiego z wspólników.