Akcje Pracownicze PKS - Forum Prawne

 

Akcje Pracownicze PKS

Witam serdecznie. Dostałam po mamie akcję pracownicze jednego z PKS-ów który został sprywatyzowany, cena nominalna jednej akcji wynosi 20zł. Teraz nowy właściciel prowadzi skup akcji po 8zł i mówi że to i tak okazja, bo ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo spółek handlowych


Odpowiedz
 
17-07-2014, 01:04  
shax
Początkujący
 
Posty: 6
Domyślnie Akcje Pracownicze PKS

Witam serdecznie.

Dostałam po mamie akcję pracownicze jednego z PKS-ów który został sprywatyzowany, cena nominalna jednej akcji wynosi 20zł. Teraz nowy właściciel prowadzi skup akcji po 8zł i mówi że to i tak okazja, bo potem już nikt ich nie będzie skupował. Czy ma rację? Czy może coś kręci, żeby za pół darmo wykupić akcję? Dużo emerytów sprzedaję. Proszę o radę. Pozdrawiam.
shax jest off-line  
17-07-2014, 06:49  
sabat24
Stały bywalec
 
Posty: 1.137
Domyślnie RE: Akcje Pracownicze PKS

Spółka jest notowana na giełdzie? Jaka jest wartość rynkowa, jeśli tak? Jeśli nie, to czy wiadomo kiedy jest planowany debiut?
sabat24 jest off-line  
17-07-2014, 09:16  
shax
Początkujący
 
Posty: 6
Domyślnie RE: Akcje Pracownicze PKS

Spółka nie jest notowana na giełdzie. Wartość całej spółki w momencie prywatyzacji wynosiła ok. 9 milionów. Na temat notowania na GPW nic mi nie wiadomo.
shax jest off-line  
17-07-2014, 09:36  
sabat24
Stały bywalec
 
Posty: 1.137
Domyślnie RE: Akcje Pracownicze PKS

W takim razie musiałbyś powołać się na opinię niezależnego eksperta odnośnie wyceny spółki Ważne jest ile spółka jest warta w tej chwili, jakie są prognozy rozwoju, jakie posiada długi i ogólnie cała kondycja finansowa. Dopiero na podstawie takiej wyceny jesteś w stanie realnie ocenić, ile aktualnie warte są akcje lub ile mogą być warte w przyszłości.

Jeśli spółka nie wejdzie na giełdę, to nie będziesz mógł sprzedać akcji w obrocie publicznym, więc będziesz musiał sam znaleźć kogoś, kto od Ciebie je kupi. Jeśli spółka wejdzie na giełdę, to wtedy będziesz mógł je sam normalnie sprzedać po cenie rynkowej.

Ogólnie i tak mogą Cię zmusić do sprzedaży akcji (art. 418 k.s.h.), ale po cenie którą ustali biegły rewident powołany przez walne zgromadzenie.

Cytat:
Teraz nowy właściciel prowadzi skup akcji po 8zł
Czy jest to skup akcji na podstawie powyższego artykułu? Polecam zapoznanie się z definicją "squeeze out" - przymusowy wykup akcji akcjonariuszy mniejszościowych.

Cytat:
bo potem już nikt ich nie będzie skupował.
Zasadniczo nie ma obowiązku odkupienia akcji.

Cytat:
Czy ma rację? Czy może coś kręci, żeby za pół darmo wykupić akcję?
Całkiem możliwe, że chce kupić dużo taniej, ale bez wiedzy na temat realnej sytuacji finansowej ciężko jest powiedzieć, czy opłaca się sprzedać teraz za 8zl, czy czekać, aż spółka wejdzie na giełdę i sprzedać wtedy po cenie rynkowej albo kiedy indziej komuś drożej niż 8zł.

Jeśli masz dane dotyczące aktywów netto spółki, to możesz wyliczyć godziwą cenę akcji. Teoretycznie akcjonariusze mniejszościowi mogą zażądać wykupu od akcjonariuszy większościowych na zasadzie "reverse squeeze out" (ten sam artykuł) i wtedy cena wyliczana jest właśnie na podstawie aktywów netto. Nie koniecznie strony muszą dojść do porozumienia przy takiej cenie, ale daje Ci to obraz ile warta jest jedna akcja teraz.
sabat24 jest off-line  
17-07-2014, 11:52  
shax
Początkujący
 
Posty: 6
Domyślnie RE: Akcje Pracownicze PKS

Bardzo dziękuję za odpowiedź.

Postaram się teraz dowiedzieć na ile spółka jest wyceniana.
shax jest off-line  
20-07-2014, 22:12  
MaLk__
Użytkownik
 
Posty: 266
Domyślnie RE: Akcje Pracownicze PKS

Cytat:
Napisał/a shax Zobacz post
(...) cena nominalna jednej akcji wynosi 20zł. Teraz nowy właściciel prowadzi skup akcji po 8zł i mówi że to i tak okazja, bo potem już nikt ich nie będzie skupował. Czy ma rację? (...)
Odpowiem jak typowy prawnik: to zależy.

Bez wglądu w sprawozdania finansowe i perspektywy rozwoju nikt Ci na to pytanie nie odpowie. A już co najmniej trzeba wiedzieć o który PKS chodzi

Sama sytuacja, w której PKS jest warty mniej niż wartość jego kapitału zakładowego (czyli akcja jest warta mniej niż jej wartość nominalna) nie jest niczym nadzwyczajnym i jest często spotykana.

Cytat:
Napisał/a sabat24
Ogólnie i tak mogą Cię zmusić do sprzedaży akcji (art. 418 k.s.h.), ale po cenie którą ustali biegły rewident powołany przez walne zgromadzenie.
O tyle, o ile spełnione są przesłanki wyciśnięcia. Przy prywatyzacyjnych akcjach pracowniczych (15%) zwykle jeszcze nie są.

Cytat:
czy czekać, aż spółka wejdzie na giełdę i sprzedać wtedy po cenie rynkowej
Szczerze nie sądzę, aby szykowało się jakieś IPO PKS-u.
MaLk__ jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ akcje pracownicze (odpowiedzi: 2) Tato chce mi przekazać kilka tysięcy akcji jako darowiznę. Planuję je sprzedać i przeznaczyć na rozwój swojej działalności gospodrczej. Ile mnie to...
§ Akcje pracownicze (odpowiedzi: 2) Jestem po formalnym rozwodzie z żoną i zostały nam tzw. rozliczenia pomiędzy na mi na zasadzie wspólnej umowy. Przedmiotem niezgody są tzw. akcje...
§ Akcje pracownicze (odpowiedzi: 2) Witam, Jestem po formalnym rozwodzie z żoną i zostały nam tzw. rozliczenia pomiędzy na mi na zasadzie wspólnej umowy. Przedmiotem niezgody są tzw....
§ akcje pracownicze (odpowiedzi: 1) witam czy przydzielone akcje pracownicze w 2009r. Energa s.a. nie będące na giełdzie mogę sprzedać legalnie "poza giełdą" i jaki muszę zapłacić...
§ Akcje pracownicze spółek (odpowiedzi: 2) Witam pracodawca chcę odkupić od pracowników akcję firmy czy warto je sprzedawać? czy istnieję możliwość że akcję nie wejda na giełdę? i czy...
§ akcje pracownicze (odpowiedzi: 1) Witam czy przychod z pitu 8c za odplatne zbycie papierow wartosciowych nalezy wpisac w pozycji "inne zrodla" w pit37 ?


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 18:55.