czy komandytariusz- zus - Forum Prawne

 

czy komandytariusz- zus

Mam takie pytanie odnośnie opłacania składek w spółce komandytowej: czy komandytariusz może siebie zatrudnić na umowę o pracę w tej i spółce i jak to wygląda opłacanie ZUS-u czy są składki odprowadzane za taką osobę ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo spółek handlowych

Prawo spółek handlowych - aktualne tematy:


Odpowiedz
 
11-07-2009, 14:51  
dariusz ch
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie czy komandytariusz- zus

Mam takie pytanie odnośnie opłacania składek w spółce komandytowej: czy komandytariusz może siebie zatrudnić na umowę o pracę w tej i spółce i jak to wygląda opłacanie ZUS-u czy są składki odprowadzane za taką osobę tylko jako za pracownika, tylko jako za wspólnika czy jako za wspólnika i pracownika razem??
dariusz ch jest off-line  
13-07-2009, 20:42  
BraveBriard
Użytkownik
 
Posty: 65
Domyślnie RE: czy komandytariusz- zus

1. Formalnie można, ale rozwiązanie niekorzystne - koszt pracy wspólnika nie jest kosztem podatkowym spółki (wspólników)
2. Udział w spółce osobowej w "normalnym układzie" jest traktowany wg ustawy o systemie ubezpieczeń jak działalność gospodarcza. Szczerze mówiąc ze względu na pkt 1 nigdy się nie zastanawiałem co w przypadku opisanego zbiegu, ale prawdopodobnie było by to pełne ubezpieczenie z umowy o pracę i dodatkowo zdrowotne z udziału w spółce (ale trochę strzelam i na to nie daję gwarancji a nie chce mi się szukać i myśleć )
BraveBriard jest off-line  
14-04-2011, 16:35  
kiryana
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie RE: czy komandytariusz- zus

Wg interpretacji jakie czytałam, wynagrodzenie komandytariusza nie jest KUP jedynie w części. Należy takie koszty podzielić na wszystkich komandytariuszy - dla wszystkich innych wynagrodzenie innego komandytariusza będzie KUP, więc nie jest to aż taka strata, jesli ma się kilku komandytariuszy.
Wszystko jednak zależy ilości komandytariuszy i jaki jest ich udział w zyskach.
Właściwie zastanawiam się teraz nad taką konstrukcją.
Teoretycznie Komandytariusz na etacie ma "przywileje pracownicze" (z pełnym zusem) a także udział w zyskach (tylko ze zdrowotnym) bez podwójnego opodatkowania zysku (tak jak np. w spółce zo.o.) ?
Co o tym sądzicie?
kiryana jest off-line  
14-04-2011, 16:44  
Aktyw Komandytariusz
Stały bywalec
 
Posty: 1.226
Domyślnie RE: czy komandytariusz- zus

poważnie się nad tym zastanawiam w kontekście uprawnień do uslugowego
prowadzenia ksiąg rachunkowych oraz przyszłej ciąży

jako księgowa na etacie może księgowac bez uprawnień (gdy pracodawca tak chce)
a chodzi o 2 lata praktyki do uprawnień 2 lata na etacie w wymiarze 1/2 etatu

zbieg ubezpieczeń obowiązkowych da z kolei podwójne świadczenia na dziecko
Aktyw Komandytariusz jest off-line  
15-04-2011, 20:36  
kiryana
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie RE: czy komandytariusz- zus

Cóż nie wiem czy zbieg tytułów ubezpieczeń da Ci podwójne świadczenia na dziecko... Zbieg tytułów ubezpieczeń powoduje że społeczne płaci się tylko od etatu - a zdrowotne od "komandytowania" w związku z czym świadczenia na dziecko masz tylko od tego co na etacie.
kiryana jest off-line  
16-04-2011, 15:57  
Aktyw Komandytariusz
Stały bywalec
 
Posty: 1.226
Domyślnie RE: czy komandytariusz- zus

a jak z pracy jest za mała pensja? Pół etatu np.? To masz obowiązkową składkę za "komandytowanie" i obowiązkową od wynagrodzenia za pracę. Gdzieś to czytałem że ludzie tak dobierają wartości że nabywają prawo do podwójnego świadczenia. To jest ogólna idea. Czytałem to na przykładzie etatu i 1 osobowej DG, a chcę dostosować do potrzeb spółki komandytowej.
Aktyw Komandytariusz jest off-line  
16-04-2011, 18:33  
kiryana
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie RE: czy komandytariusz- zus

Racja. wystarczy zarabiac 1 PLN poniżej minimalnego z etatu.
Dobra idea. Jednak od razu przestrzegam przed kontrolą ZUS - jeśli babeczka zachoruje do pół roku po zatrudnieniu - to kontrola ZUS z automatu.
Ja rozpatruje ten temat dokładnie w drugą stronę - potrzebuję zminimalizować obciążenia zus
kiryana jest off-line  
17-04-2011, 23:14  
Aktyw Komandytariusz
Stały bywalec
 
Posty: 1.226
Domyślnie RE: czy komandytariusz- zus

możnaby teoretycznie rozważyć tworzenie SKA zamiast SPK wtedy komandytariusz jest akcjonariuszem i nie płaci ZUS więc cel przedmówcy osiągnięty. Tyle że przy okazji fundujemy sobie tyle dodatkowej kosztownej biurokracji że korzyści będą mniejsze od wad tego rozwiązania.
Aktyw Komandytariusz jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Komandytariusz i mały ZUS (odpowiedzi: 52) Witam serdecznie! To mój pierwszy post na forum, więc z góry przepraszam, jeśli nie w tym wątku. Jestem obecnie pracownikiem pełnoetatowym z...
§ osoba prawna jako komandytariusz w spółce komadytowej (odpowiedzi: 10) Witam, Proszę o odpowiedź na moje pytanie, mianowicie, chodzi mi o sprawę opodatkowania zysków (wypłaty dywidendy): osoba prawna (spółka z o.o.)...
§ Os. fiz jako: wspólnik, prokurent, komandytariusz i DG (odpowiedzi: 5) Witam, Czy Pan X może być tak wszechstronny: 1. Jest wspólnikiem w sp. z o.o. "Y", 2. Jednocześnie jest jej prokurentem, 3. Spółka "Y" jest...
§ Komandytariusz a jednoosobowa działalność gospodarcza (odpowiedzi: 2) Witam serdecznie. Czy będąc komandytariuszem w spółce mogę otworzyć jednoosobową działalność gospodarczą? Chodzi o to, aby móc samodzielnie...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 14:22.