Kompetencje Fundatora i nazwa fundacji - Forum Prawne

 

Kompetencje Fundatora i nazwa fundacji

Witam, przepraszam jeśli w złym dziale piszę, ale nie znalazłem żadnego działu dla Stowarzyszeń i fundacji, więc najbliższy tematycznie wydaje się właśnie ten. Moje pierwsze pytanie brzmi: czy mogę w statucie fundacji wyposażyć fundatora (niebędącego ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo spółek handlowych


Odpowiedz
 
03-04-2016, 16:08  
GuaT
Użytkownik
 
Posty: 125
Domyślnie Kompetencje Fundatora i nazwa fundacji

Witam, przepraszam jeśli w złym dziale piszę, ale nie znalazłem żadnego działu dla Stowarzyszeń i fundacji, więc najbliższy tematycznie wydaje się właśnie ten.

Moje pierwsze pytanie brzmi: czy mogę w statucie fundacji wyposażyć fundatora (niebędącego w żadnym organie fundacji) w konkretne kompetencje? - np. możliwość powoływania kolejnych członków Zarządu albo odwoływania obecnych członków Zarządu? Pytam, gdyż spotkałem się z opinią, że Fundator może działać tylko w ramach organu, w którym się umieścił. To jednak było tylko jedno zdanie na jakiejś stronie internetowej, więc chciałbym to zweryfikować.

Mowa o najprostszej małej fundacji nie prowadzącej działalności gospodarczej i nie posiadającej statusu OPP. Zarząd dwuosobowy, bez organu nadzorczego.

Mam jeszcze drugie pytanie: czy w statucie, w nazwie fundacji muszę umieszczać słowo "Fundacja...", czy też nie?
GuaT jest off-line  
04-04-2016, 07:55  
Seb72
Zbanowany
 
Posty: 4.444
Domyślnie RE: Kompetencje Fundatora i nazwa fundacji

Pytania są ciekawe a ponieważ przewijają się dość często, pozwolę sobie odpowiedzieć na nie w sposób ogólny, wykraczający nieco poza tematykę która ściśle interesuje autora wątku (niech skorzystają także inni, zastanawiający się nad podobnymi zagadnieniami).

Nazwa fundacja nie musi zawierać słowa fundacja. Przykład: "wielka orkiestra świątecznej pomocy" jest fundacją której nazwa nie zawiera tego słowa.

Dowolność tworzenia nazwy jest prawie nieograniczona.

Co więcej nazwa nie musi mieć jakiegokolwiek związku z celami fundacji.

Można np. powołać do istnienia fundację przeciwdziałającą zanieczyszczeniu środowiska i nazwać ją np. "całka". Dlaczego akurat całka? A bo ja jako fundator mam taki kaprys i już. Sąd w to nie wnika.

Jeśli jednak nazwa sugeruje prowadzenie niezarejestrowanej działalności gospodarczej, to sąd może się nie zgodzić. Przykładowo nazwa "sklep rowerowy" dla fundacji która nie zamierza rejestrować się w rejestrze przedsiębiorców prawie na pewno nie zostanie zaakceptowana przez referendarza sądowego.

Sąd może także zakwestionować każdą nazwę deklarującą lub sugerującą działania niezgodne z prawem lub sprzeczne z interesami Rzeczypospolitej Polskiej.

Przykładowe nazwy które "nie przejdą" w sądzie rejestrowym:

"arabowie wynocha z europy"
"zdelegalizować zbrodniczy islam"
"wypędzimy z europy potomków morderców Jezusa"
"stop szykanowaniu pedofilów"
"nie pij wódki nie pij wina kup karabin zabij skina"
"Polska częścią Federacji Rosyjskiej"
"niepodległość dla śląska opolskiego"
"zjednoczenie Bieszczad z Ukrainą"
itd.itp.

co ciekawe (i dla wielu szokujące) zarówno nazwa jak i cel fundacji nie mogą dotyczyć pomagania konkretnemu pojedynczemu człowiekowi

często rodzice próbują założyć fundację której celem jest zbieranie środków na leczenie dziecka. Sądy nie akceptują nazw w stylu "uratujmy rączkę Kubusia Kowalskiego" ani celu "zbieranie środków na operację ręki małoletniego Jakuba Kowalskiego". Cel musi (nawet jak się nam to nie podoba) dotyczyć ogólnie leczenia dzieci chorych na chorobę X. No cóż "taki mamy klimat"

Pomijając jednak wyżej opisane zastrzeżenia dotyczące działań bezprawnych działań niezgodnych z interesami państwa i działań dotyczących ukrywania działalności gospodarczej, a także pomijając niechęć sądów do rejestrowania fundacji pomagającej konkretnemu człowiekowi, prawie każda nazwa jest do zaakceptowania.

ciekawostką jest okoliczność, że jeśli fundacja zamierza wpisać się do rejestru przedsiębiorców, to wtedy (i w zasadzie tylko wtedy) jej nazwa musi zawierać słowo fundacja.

I tak np. "Fundacja Dorotka" będzie zarejestrowana w obydwu rejestrach ale "Dorotka" niestety nie.

odnośnie pozostałych zagadnień dużo zależy od tego czy dopiero zakładasz tę fundację czy ona już istnieje, a także od tego czy w Twoim przypadku fundatorów jest kilku czy jest tylko jeden, a przede wszystkim czy fundator jest osobą fizyczną czy spółką (okoliczność czy fundator jest obywatelem Polski czy obcokrajowcem nie ma większego znaczenia).

Jeśli fundacja już istnieje a w istniejącym statucie nie ma mowy o zasadach zmiany statutu to nic nie poradzisz. Wtedy nikt (ani zarząd ani fundator ani sąd rejestrowy ani nawet prezydent USA) nie jest w stanie nic zmienić.

Wtedy można jedynie (o ile statut na to pozwala) połączyć fundację z inną nowo utworzoną i w ten sposób przejąć kontrolę nad jej majątkiem i zadaniami.

Załóżmy jednak przypadek prostszy że fundacja jest dopiero "w planach".

Na etapie tworzenia fundacji przed jej rejestracją warto przemyśleć kompetencje fundatora. Można wyposażyć go w uprawnienia do powoływania i odwoływania członków zarządu, można także nadać fundatorowi prawo zmieniania statutu.

Jeszcze ważniejsze są porządne zapisy statutowe dotyczące przysporzeń. Często zdarza się że ta część statutu jest źle napisana a to np. uniemożliwia otrzymanie środków unijnych lub środków samorządowych. Co więcej, większość poradników internetowych w ogóle nie porusza tej kwestii a to jest przecież sens istnienia fundacji.

Ale wracając do fundatora

Odradzam nadawanie fundatorowi funkcji kontrolnych zbliżonych do rady nadzorczej (sądy nie akceptują takich postanowień statutowych a procedura rejestracyjno-odwoławcza ciągnie się miesiącami a nawet latami).

Mówiąc "odradzam" mam na myśli zapisy w stylu "na rozporządzenia majątkowe powyżej 2.000zł zarząd musi uzyskać pisemną zgodę fundatora" albo "fundator ma prawo zatwierdzania sprawozdań finansowych fundacji".

Takie zapisy statutowe są nieakceptowalne.

Jeśli fundator chciałby kontrolować fundację w tym zakresie (kontrolować większe wydatki, zatwierdzać sprawozdania finansowe) a z jakichkolwiek przyczyn nie chce być członkiem zarządu, wówczas powinien zadbać o powołanie rady fundacji

Jeśli decydujemy się na powołanie rady fundacji powinniśmy wiedzieć że musi być co najmniej dwuosobowa (pogląd o tym że musi ona liczyć conajmniej 3 osoby jest błędny).

Jeśli powołujemy radę po to aby jednoosobowo kontrolować fundację to najlepiej aby rada składała się tylko z dwóch osób w tym przewodniczącego z głosem decydującym. W takim wypadku należy zadbać o to, aby fundator otrzymał zagwarantowane w statucie prawo mianowania członków rady fundacji, a także zapisać że w razie braku jednomyślności decyduje głos przewodniczącego rady fundacji, a następnie należy samego siebie wyznaczyć do tejże funkcji (tzn. fundator powinien wtedy zostać przewodniczącym dwuosobowej rady fundacji).

Jeśli fundator zamierza być mniej aktywny i wystarczy mu zagwarantowane w statucie uprawnienie do dokonywania zmian statutu oraz do powoływania i odwoływania zarządu, powoływanie rady fundacji nie jest konieczne.

Nie chwaląc się, posiadam nadprzeciętną wiedzę o procesie rejestrowania fundacji, więc jeśli masz jakiekolwiek pytania, wal śmiało z wszelkimi pytaniami.
Seb72 jest off-line  
04-04-2016, 08:07  
Aktyw Komandytariusz
Zbanowany
 
Posty: 1.245
Domyślnie RE: Kompetencje Fundatora i nazwa fundacji

seb72, bardzo mnie zaciekawiłeś.
jeśli to możliwe (i jeśli chcesz tak się "poświęcić" dla dobra publicznego) to proszę o wklejenie nam kilku wzorcowych (nadających się do umieszczenia metodą "kopiuj wklej" w statucie nowo utworzonych fundacji) postanowień statutowych dotyczących

1) najoptymalniejszych postanowień dotyczących przysporzeń (skoro to takie ważne)
2) prawa fundatora do zmieniania statutu
3) prawa fundatora do powoływania i odwoływania członków zarządu
4) skonstruowania dwuosobowej rady fundacji w której zasiada fundator
5) połączenia fundacji z inną fundacją
6) ograniczenia biurokracji i obowiązków papierkowych wobec państwa
7) innych kwestii które Twoim zdaniem warto zawrzeć w statucie
Aktyw Komandytariusz jest off-line  
18-04-2019, 19:12  
GuaT
Użytkownik
 
Posty: 125
Domyślnie RE: Kompetencje Fundatora i nazwa fundacji

Martwi mnie status "zbanowany" obu powyższych użytkowników, którzy starali się pomagać i odpowiadać na wiele pytań. W każdym razie dziękuję za odpowiedzi. Mam od 3-4 lat przygotowany statut, który chciałbym wypróbować. Nad przysporzeniami jeszcze się zastanowię. Korzystałem z treści statutów innych, już zarejestrowanych organizacji oraz z wydania Piotra Staszczyka - Ustawa o fundacjach. Komentarz praktyczny, wyd. Difin. Polecam.
GuaT jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Wystąpienie fundatora z fundacji (odpowiedzi: 9) 2 fundatorów utworzyło fundację. Teraz jeden z nich chce się wycofać- tzn nie mieć więcej nic wspólnego z fundacją. Czy jest taka możliwość? Wg mnie...
§ Fundacja wycofanie fundatora (odpowiedzi: 1) Witajcie, dwóch fundatorów aktem notarialnym powołało fundację, złożono wniosek o wpis do KRS. Wniosek jest procedowany, nie ma jeszcze żadnych...
§ nazwa konta allegro i klepu a nazwa firmy (odpowiedzi: 2) Witam mam pytanie rozszerzylem moja dzialanosc aby modz srzedawac w internecie, moja firma nazywa sie Uslugi i posrednictwo uslugowe Jan Kowalski. ...
§ Nazwa Fundacji (odpowiedzi: 2) Mam pytanie chciałbym założyć Fundację o nazwie która już istnieje... czy jest to mozliwe ? jak nie to proszę o podpowiedz jak to u nas w...
§ Nazwa zastrzeżona fundacji kontra facebook (odpowiedzi: 12) Witajcie, Mam takie pytanie. Stworzyłem jakiś czas temu (kilka dni) stronę na facebooku. Okazuje się,że jest taka fundacja o takiej nazwie,...
§ zarząd fundacji - sukcesja po śmierci fundatora. (odpowiedzi: 3) przepraszam, jeśli admini uznaliby że dział nieprawidłowy piszę tutaj, bo tutaj bywają osoby obeznane z tematyką KRS oraz uchwał i procedur...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 00:30.