Nierejestrowany w KRS statutowy organ fundacji - Forum Prawne

 

Nierejestrowany w KRS statutowy organ fundacji

Poza Zarządem chciałbym w statucie powołać Radę Fundacji, której rolą byłoby przede wszystkim powoływanie i odwoływanie członków Zarządu. Nie przewiduję żadnej funkcji nadzorczej dla tego organu (nie wiem czy wymienioną można jako takową uznać), a ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo spółek handlowych


Odpowiedz
 
12-07-2016, 22:35  
GuaT
Użytkownik
 
Posty: 124
Domyślnie Nierejestrowany w KRS statutowy organ fundacji

Poza Zarządem chciałbym w statucie powołać Radę Fundacji, której rolą byłoby przede wszystkim powoływanie i odwoływanie członków Zarządu. Nie przewiduję żadnej funkcji nadzorczej dla tego organu (nie wiem czy wymienioną można jako takową uznać), a fundacja jest mała i nie wymaga powołania rady nadzorczej. Czy taki organ może działać tylko na podstawie statutu, bez rejestracji w KRS (wpisałbym tylko zarząd jako jedyny konieczny organ fundacji)?
GuaT jest off-line  
12-07-2016, 22:50  
Seb72
Zbanowany
 
Posty: 4.444
Domyślnie RE: Nierejestrowany w KRS statutowy organ fundacji

nie może.
Seb72 jest off-line  
12-07-2016, 23:04  
Syphar
Zbanowany
 
Posty: 13.562
Domyślnie RE: Nierejestrowany w KRS statutowy organ fundacji

Formalnie ma obowiązek ujawnić się w KRS, ale @Seb72 decyzje takiego organu będą wiążące, choć jego członkowie będą odpowiadać, za brak zgłoszenia. To sprawy osobne. Więc - moim zdaniem może, tyle, że dostanie za to "po łapach".
Syphar jest off-line  
14-07-2016, 18:56  
Seb72
Zbanowany
 
Posty: 4.444
Domyślnie RE: Nierejestrowany w KRS statutowy organ fundacji

pisząc "nie może" miałem na myśli "nie powinien" (w sensie że nie ujawniając się w rejestrze odpowiednie osoby narażają się na nieprzyjemne konsekwencje).

doradzałbym dwa rozwiązania: albo pełnoprawny organ wewnętrznego nadzoru (który nie tylko powołuje i odwołuje zarząd ale także zatwierdza sprawozdania finansowe i podejmuje szereg innych ważnych decyzji) albo przyznanie Fundatorowi uprawnień do powoływania i odwoływania członków zarządu.

Możliwe jest także rozwiązanie pośrednie. Powołać radę programową (takie coś czego nie wpisuje się do rejestru) a w statucie napisać że członków zarządu powołuje i odwołuje fundator na wniosek rady programowej. I to trzecie rozwiązanie jest chyba najbliższe temu, czego pragnie założyciel wątku.
Seb72 jest off-line  
14-07-2016, 19:08  
Aktyw Komandytariusz
Zbanowany
 
Posty: 1.245
Domyślnie RE: Nierejestrowany w KRS statutowy organ fundacji

Cytat:
Napisał/a Syphar Zobacz post
Formalnie ma obowiązek ujawnić się w KRS, ale @Seb72 decyzje takiego organu będą wiążące
formalnie to w przypadku nowej fundacji sąd raczej nie dopuści do jej rejestracji, jeśli postanowienia statutu dotyczące organów fundacji nie znajdą jego uznania. A w przypadku zmian statutu referendarz odrzuci zmiany, uzasadniając że są niezgodne z przepisami.

Generalnie referendarze żądają aby organ inny niż zarząd był pełnoprawnym organem wewnętrznego nadzoru, którego członkowie są ujawniani w odpowiednich rubrykach rejestru.

Zazwyczaj referendarze akceptują statuty z postanowieniami że fundacja ma trzy organy (zarząd, radę fundacji i radę programową) i generalnie nie wtrącają się do tego jakie uprawnienia ma rada programowa. Rada programowa jest organem którego członków nie ujawnia się w rejestrze.

Nie spotkałem się z fundacją która ma zarząd i ma radę programową ale nie ma rady fundacji. Przypuszczam, że jest to dopuszczalne, ale przypuszczam, że wtedy referendarz może kwestionować uprawnienie rady programowej do powoływania i odwoływania członków zarządu.

Moim zdaniem propozycja seb72 aby powołać radę programową która może m.in. OPINIOWAĆ czy nawet WNIOSKOWAĆ o powołanie zarządu przez fundatora może zostać zaakceptowana przez referendarza. Bo opiniowanie i wnioskowanie nie są czynnościami typowymi dla organów wewnętrznego nadzoru.
Aktyw Komandytariusz jest off-line  
14-07-2016, 20:03  
Seb72
Zbanowany
 
Posty: 4.444
Domyślnie RE: Nierejestrowany w KRS statutowy organ fundacji

w pierwszym poscie założyciel wątku błędnie założył że zarząd będzie jedynym "organem" a oprócz tego będzie istnieć "rada fundacji" która nie będzie organem. Nie ma takiej możliwości.

Jedyny podmiot nie będący organem który może powoływać i odwoływać zarząd fundacji - to fundator.

Jeśli mówimy o podmiocie wieloosobowym (który założyciel wątku nieszczęśliwie nazwał "radą fundacji"), to wg mnie (1) musi nazywać się "rada programowa" (2) w statucie musi być napisane że rada programowa "jest organem" (3) musi być zdefiniowana jako organ "doradczy", który doradza fundatorowi (4) rada programowa nie może "wprost" powoływać i odwoływać zarządu (bo to są kompetencje organu nadzoru) ale może "doradzać i opiniować" powołanie odpowiednich osób do składu zarządu.
Seb72 jest off-line  
09-04-2019, 22:59  
GuaT
Użytkownik
 
Posty: 124
Domyślnie RE: Nierejestrowany w KRS statutowy organ fundacji

Bardzo dziękuję za powyższe odpowiedzi. Pozwólcie, że wrócę do tematu.

Otóż chciałem zabezpieczyć fundację przed śmiercią fundatora i dlatego chciałem stworzyć osobny organ, w którym na początku zasiadaliby tylko fundatorzy (byłoby ich dwóch), ale z chwilą śmierci pierwszego z nich zapis w statucie wymagałby:

a) powołania do jego składu dodatkowych 2 członków (ostatni fundator + 2 nowych członków),
b) dopiero wtedy pozostały fundator samodzielnie lub łącznie z zarządem zobligowani byliby do powołania takiego organu w składzie 3 osobowym (fundator + 2 nowych członków),

dzięki czemu ciągłość władztwa w fundacji byłaby zachowana. Jednak jeden z fundatorów wolałby nie ujawniać się w KRS. Przy opcji "b" takie powołanie organu i ujawnienie w rejestrze następowałoby więc dopiero po śmierci pierwszego z fundatorów, a statut być może wtedy również wymagałby kilku zmian (ale zawierałby już zapisy "co będzie, gdy umrze pierwszy fundator").

Rozumiem więc, że bez ujawniania organu w KRS jest to kłopotliwe.
GuaT jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Allegro - list nierejestrowany (odpowiedzi: 23) Witam Zamówiłem już półtora tygodnia temu przesyłkę z allegro. Sprzedawca oferował wysyłkę listem nierejestrowanym, jednak w aukcji allegro miał...
§ Zaginął nierejestrowany list na poczcie (mam dowód wysyłki) (odpowiedzi: 11) Kupujący kupił przedmiot i wybrał przesyłkę zwykłym listem priorytetowym. Przesyłkę wysłałem, ale w związku z tym, że ostatnio słyszałem o jakimś...
§ w jaki sposób ORGAN może ponaglić inny organ? (odpowiedzi: 9) W związku z otrzymanym uzasadnieniem trwającej od 2 grudnia 2013r. bezczynności organu o treści "nasz egzemplarz wysłany do Wojewody celem nadania...
§ czy proponowany zapis statutowy jest poprawny pod względem formalistyczno-językowym? (odpowiedzi: 10) Idea jest jasna i klarowna i nie wymaga objaśnień:Fundacja nie może prowadzić działalności gospodarczej pod własną firmą ani być komplementariuszem...
§ Allegro - sprzedający wysłał nierejestrowany list (odpowiedzi: 13) Witajcie, mam problem z zakupami na allegro. Mianowicie wygrałem przedmiot na aukcji, wybrałem jedyną formę wysyłki jaką ustawił sprzedawca, czyli...
§ Wezwanie do zapłaty OC za sprzedany samochód nierejestrowany (odpowiedzi: 10) Witam! W październiku 2011r mąz zakupił (za grosze) samochód na fakturę. Samochód nie był zarejestrowany na właściciela firmy tylko na jeszcze kogoś...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 23:24.