Jak ustalić udziałowców sp. z o.o. na podstawie stwierdzenia nabycia spadku? - Forum Prawne

 

Jak ustalić udziałowców sp. z o.o. na podstawie stwierdzenia nabycia spadku?

Witam, Spółka posiadała dwóch udziałowców: Paweł - 99 udziałów i Tomek - 1 udział. Paweł zmarł zostawiając spółkę. Spadkobiercy dokonali stwierdzenia nabycia spadku. Spadkobierców jest 4 (Tomek co ma już 1 udział, Kamil, Konrad, Kacper), ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo spółek handlowych


Odpowiedz
 
03-05-2020, 23:16  
stoperek
Użytkownik
 
stoperek na Forum Prawnym
 
Posty: 65
Domyślnie Jak ustalić udziałowców sp. z o.o. na podstawie stwierdzenia nabycia spadku?

Witam,
Spółka posiadała dwóch udziałowców: Paweł - 99 udziałów i Tomek - 1 udział.
Paweł zmarł zostawiając spółkę. Spadkobiercy dokonali stwierdzenia nabycia spadku. Spadkobierców jest 4 (Tomek co ma już 1 udział, Kamil, Konrad, Kacper), każdy dziedziczy po równo po Pawle.

Pytanie jak zatem na podstawie stwierdzenia nabycia spadku ustalić udziałowców spółki?
Pierwotnie zrobiłem 99/4 = 24,75 udziału na osobę ale okazało się, że udział nie może być ułamkiem. Sąd napisał: "w chwili obecnej wszyscy wspólnicy na podstawie samego aktu poświadczenia dziedziczenia stali się jedynie współwłaścicielami 99 udziałów (...) na zasadzie wspólności współspadkobierców spadku po zmarłym (...). Dopiero w wyniku następczej umowy działu spadku (...) mogą oni stać się samodzielnymi właścicielami podzielonych w tym dziale 99 udziałów".

Dalej Sąd pisze że nawet przy dziale spadku powstałe ułamkowe udziału podlegały by odrzuceniu przez Sąd z uwagi na zakaz posiadania ułamkowych części udziału.

Czy zatem stan udziałówców to:
I. Tomek - 1 udział
II. Tomek, Kamil, Konrad, Kacper - 99 udziałów wspólnych ? Jeśli tak to jak wówczas wpisać do KRS-ZE pole 18 ?
stoperek jest off-line  
05-05-2020, 13:56  
Kronn5.19
Początkujący
 
Posty: 6
Domyślnie RE: Jak ustalić udziałowców sp. z o.o. na podstawie stwierdzenia nabycia spadku?

Tu niestety nie ma filozofii
Po przeprowadzeniu postępowania spadkowego i ewentualnego działu spadku- spadkobiercy powinni zgłosić się do zarządu spółki z odpowiednimi postanowieniami sądu (lub aktami notarialnymi).
Zarząd powinien dokonać odpowiedniego zgłoszenia do KRS- które wskazywać będzie nowy układ własności udziałów w spółce.
Zarządowi należy przedłożyć odpisy postanowień (aktów notarialnych).

Jeśli spółka ma dale prosporować i tak jest wola spadkobierców to mogą już obecnie wskazać jednoą osobę do reprezentowania na zgromadzenie wspólników i powołać nowy zarząd - sugeruję pełnomocnictwo notarialne. ART 184 ksh. Wząne jest jeszcze by zwiadomić spółkę z ART 187 ksh i dopiero wtedy powołać wspólną osobe reprezentującą.
Jeśli między spadkobiercami jest brak zgody to ewentualnie osobę taką może wskazać sąd.
No i finalnie pozostaje kwestia umowy spółki czy nie zawierała jakić zapisów na wypadek śmierci udziałowca.

Pozdrawiam
Kronn5.19 jest off-line  
09-05-2020, 10:08  
stoperek
Użytkownik
 
stoperek na Forum Prawnym
 
Posty: 65
Domyślnie RE: Jak ustalić udziałowców sp. z o.o. na podstawie stwierdzenia nabycia spadku?

W czy gdyby jeden ze spadkobierców zrzekł się swojego prawa do udziałów to wówczas byłoby 99 udziałów do podziału na trzech spadkobierców i wówczas Sąd by ich wpisał bez robienia działu spadku?
stoperek jest off-line  
12-05-2020, 11:10  
Kronn5.19
Początkujący
 
Posty: 6
Domyślnie RE: Jak ustalić udziałowców sp. z o.o. na podstawie stwierdzenia nabycia spadku?

Dopiero przeprowadzenie przez spadkobierców postępowania działowego lub zawarcie i wykonanie umowy spadkobierców o podział masy spadkowej wskaże, któremu spadkobiercy i w jakiej wysokości przypadły udziały spółki.
Proponuję zrobić notarialny podział części spadku - tylko udziałów. Proszę przedzwonić do jakiegoś notariusza, sprawdzić cenę, oni na 100 % mają już szablony, i sprawa może być szybko załatwiona.
To oczywiśćie moja opinia.
Pozdrawiam
Kronn5.19 jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ jak dotrzeć do stwierdzenia nabycia spadku (odpowiedzi: 5) Mam szczątkowe informacje kto odziedziczył spadek. Zmarł ojciec mający jedno dziecko i rozwiedziony z jego matką. W przeciągu 4 lat przed nim zmarli...
§ stwierdzenia nabycia spadku (odpowiedzi: 4) witam, dzisiaj zostało stwierdzone nabycie spadku po moim dziadku i babci. mam takie pytanie bo w sumie nie bardzo rozumiem tego nabycia. no wiec moi...
§ stwierdzenia nabycia spadku-wezwanie (odpowiedzi: 6) Starsza Pani zapytała mnie dzisiaj o pomoc. Sytuacja wygląda tak: -jej mąż zostawił testament -nie mieli dzieci, mąż miał jedynie rodzeństwo, a...
§ uchylenie stwierdzenia nabycia spadku (odpowiedzi: 10) czy jest jakis termina na żądnanie uchylenia stwierdzenia nabycia spadku??
§ Postanowienie stwierdzenia nabycia spadku (odpowiedzi: 3) Witam Jestem po sprawie sądowej odnośnie nabycia spadku. Sprawa odbyła się 13 marca 2010r. wiem ze musialem czekac na uprawomocnienie sie wyroku....


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 08:11.