Ryzyko przy zakupie udziałów w spółce z o.o. - Forum Prawne

 

Ryzyko przy zakupie udziałów w spółce z o.o.

Witam, Mam takie pytanie. Otóż zgłosiła się do mnie osoba, która prowadzi spółkę z oo ma przychody ok 30tys/mies, ale potrzebuje gotówki do zwiększenia skali. Zaproponował mi, że odsprzeda 10% udziałów za kwotę 200000 zł ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo spółek handlowych


Odpowiedz
 
01-10-2020, 17:16  
Rafao007
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie Ryzyko przy zakupie udziałów w spółce z o.o.

Witam,
Mam takie pytanie.
Otóż zgłosiła się do mnie osoba, która prowadzi spółkę z oo ma przychody ok 30tys/mies, ale potrzebuje gotówki do zwiększenia skali. Zaproponował mi, że odsprzeda 10% udziałów za kwotę 200000 zł (kapitał zakładowy to jedynie 5000zł, majątek firmy niewielki). Pieniądze potrzebne są na cele reklamowo marketingowe, których realizacja ma znacząco zwiększyć skalę przychodów, ale jeśli pieniądze zostaną wydane a nie będzie odpowiednich efektów po stronie zysków, nie chcę zostać na lodzie.

Przyszły wspólnik zapewnił mnie, że w akcie notarialnym podpisze, że zobowiązuje się do wypłaty co miesiąc kwoty nie mniejszej jak 5000zł (np. zatrudniając mnie za taką kwotę).
Transakcja wydaje się ryzykowna, bo majątek nikły, kapitał podstawowy, jedna umowa z dużym kontrahentem stąd główne przychody.
Czy są jakieś sposoby, aby uzyskać gwarancje od kontrahenta, żeby ta minimalna spłata kontynuowana, czy ryzyko jest po stronie kupującego udziały?
Wiem jakie są sposoby zabezpieczeń i gdy je zaproponowałem to stwierdził, że to nie zakup udziałów tylko pożyczka z zabezpieczeniem, po spłacie której zwalniane jest zabezpieczenie – i wtedy jego zobowiązanie ustaje, a ja nie jestem żadnym udziałowcem.

Właściciel firmy do której zamierzam przystąpić jest dla mnie obcą osobą, nie jest zadłużony, spółka komandytowa gdzie komplementariuszem jest spółka z oo, a on jest jej jedynym właścicielem.

Mógłbym prosić o podpowiedź co mógłbym zaproponować kontrahentowi, aby zminimalizować ryzyko utraty kapitału, czy w ogóle dać sobie sposób z taką transakcją?
Rafao007 jest off-line  
02-10-2020, 00:44  
maniek6
Stały bywalec
 
Posty: 1.073
Domyślnie RE: Ryzyko przy zakupie udziałów w spółce z o.o.

Zastanów się jakie będziesz miał drogi, gdy spółka postanowi nie spłacać zadłużenia. Spółka nie ma majątku - nie ma z czego ściągać. Konstrukcja sp. k. sp. z o.o. utrudnia egzekucję z prywatnego majątku konkretnych osób.

Dodatkowo czy to na pewno będzie zwrotne? Mówisz o zakupie udziałów - nie pożyczce więc nie ma czego zwracać.
maniek6 jest off-line  
02-10-2020, 15:45  
Rafao007
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie RE: Ryzyko przy zakupie udziałów w spółce z o.o.

Dziś zaproponowałem zakup 20% udziałów, które będą odkupione przez właściciela spółki za 2 lata, a do tej pory chcę mieć pakiet kontrolny. Grubo ale zobaczę co odpowie...
Rafao007 jest off-line  
03-10-2020, 15:11  
mordall
Użytkownik
 
Posty: 85
Domyślnie RE: Ryzyko przy zakupie udziałów w spółce z o.o.

Na pierwszy rzut oka nie wygląda zbyt poważnie. Najprawdopodobniej stracisz te pieniądze i będzie kolejny wątek w dziale egzekucja gdzie będziesz płakał że nie ma z czego ściągnąć pieniędzy. Kojarzysz Zbigniewa Stonogę? Też sprzedawał udziały w gazecie stonoga i piwo stonoga. Ludzie potracili kasę.
mordall jest off-line  
08-10-2020, 14:07  
bartlomiej.poralla
Początkujący
 
Posty: 9
Domyślnie RE: Ryzyko przy zakupie udziałów w spółce z o.o.

A może tak: umowa inwestycyjna określająca przewidywane zyski + sprzedaż udziałów z zabezpieczonym roszczeniem o zwrotną sprzedaż udziałów jeśli warunki w umowie inwestycyjnej nie zostaną spełnione + weksel z deklaracją wekslową od wypłacalnej osoby.

Można podziałać też z umową spółki i nadać szczególne uprawnienia (np. do wyboru 2 członów zarządu w celu przejęcia ewentualnej reprezentacji).

Samo kupienie 10% udziałów za kwotę 20.0000 zł może być ryzykowną zabawą. Z 10% udziałów (bez dodatkowych zabezpieczeń) nic w spółce nie zrobisz.

Pozdrawiam,
BP
bartlomiej.poralla jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Ryzyko przy kupnie mieszkania (odpowiedzi: 8) Witajcie znalazłem interesujaca ofertę mieszkania; cena na moje oko jest co najmniej dobra; wlascicelom zalezy na szybkiej sprzedaży; twierdza, ze...
§ Ryzyko finansowe wierzyciela przy egzekucji komorniczej? (odpowiedzi: 0) Zakładając że kwota egzekucji wynosi około 2500zł, jakie ryzyko finansowe ponoszę jako wierzyciel w przypadku gdyby egzekucja komornicza nie powiodła...
§ oszukana przy podpisaniu umowy przedwstępnej przy zakupie nieruchomości (odpowiedzi: 4) W 2013 roku przed notariuszem podpisałam akt notarialny umowę przedwstępna na sprzedaż działki rekreacyjnej. Wspólnie z kupującym ( szwagrem mojego...
§ Współudział w działce przy zakupie bliźniaka (odpowiedzi: 6) Mam pytania w sprawie współudziału w działce przy zakupie bliźniaka. Budynek jest symetryczny tzn obie części bliźniaka są takie same ale jego...
§ 51% udziału przy zakupie auta z licytacji (odpowiedzi: 0) Mam pytanie-jakie niespodzianki moga mnie spotakć po zakupie przez licytacje auta 51% udziału ,gdy pozostałe 49% posiada bank.Czego bank może sie...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 19:37.