Cytat:
Napisał/a Wanda67 Nie można podpisywać umów z samym sobą , bo nie ma to żadnej mocy prawnej. Podstawa prawna: art. 379 § 2. Kodeksu spółek handlowych : "W przypadku gdy akcjonariusz, o którym mowa w art. 303 § 2, jest zarazem jedynym członkiem zarządu, przepisu § 1 nie stosuje się. Czynność prawna między tym akcjonariuszem a reprezentowaną przez niego spółką wymaga formy aktu notarialnego. O każdorazowym dokonaniu takiej czynności prawnej notariusz zawiadamia sąd rejestrowy za pośrednictwem systemu teleinformatycznego". |
Wiem, że nie należy cytować całych postów, ale musiałam, dla podkreślenia sprawy.
Przepraszam, ale dlaczego piszesz o rzeczach, których nie jesteś w stanie dokładnie przeczytać?
Nie jestem specjalistą z zakresu ksh, ale muszę wytknąć że:
1. powołany przepis nie ma zastosowania w opisywanej sprawie! Autor wyraźnie zaznaczył, że pyta o PROSTĄ spółkę akcyjną, nie spółkę akcyjną. Powołany przez ciebie przepis tyczy się spółki akcyjnej!
Prawidłowy przepisem do zacytowania jest art. 300(67) ksh
§ 1. W umowie między spółką a członkiem zarządu, jak również w sporze z nim spółkę reprezentuje pełnomocnik powołany uchwałą akcjonariuszy albo rada nadzorcza.
§ 2. Uchwała akcjonariuszy może określić wynagrodzenie członków zarządu.
§ 3. W przypadku gdy akcjonariusz, o którym mowa w art. 300(14), jest zarazem członkiem zarządu,
przepisu § 1 nie stosuje się. Czynność prawna między tym akcjonariuszem a reprezentowaną przez niego spółką wymaga formy aktu notarialnego. O każdorazowym dokonaniu takiej czynności prawnej notariusz zawiadamia sąd rejestrowy za pośrednictwem systemu teleinformatycznego.
2. Nawet nie przeczytałaś tego, co wkleiłaś! Treść 300(67) i 379 ksh jest analogiczna. Par. 1 przewiduje obowiązek powołania pełnomocnika. W przypadku spółki jednoosobowej par. 3 wyłącza ten obowiązek co oznacza że TAK, wspólnik może zawrzeć umowę sam ze sobą (z jednej strony jako akcjonariusz, z drugiej strony jako reprezentujący spółkę). W komentarzach do KSH wskazuje się, że z uwagi że takiego pełnomocnika i tak powoływałby jedyny wspólnik, nie stanowi to dostatecznego zabezpieczenia interesów spółki. Stąd też w przypadku spółki jednoosobowej jest możliwość zawarcia umowy "samemu ze sobą", ale jedynie w formie aktu notarialnego - gdzie gwarancję interesów zapewnia notariusz.
TL : DR; Można zawrzeć taką umowę, ale w formie aktu notarialnego.