Prezes pozbawiony wpływu na spółkę z o.o. - Forum Prawne

 

Prezes pozbawiony wpływu na spółkę z o.o.

Witam Jestem w bardzo nieciekawym położeniu i proszę was o pomoc, co mogę zrobić? Jesteśmy średnim biurem rachunkowym, spółką z o.o., zatrudnionych średnio 17 osób i około 170 klientów. Od ponad 2 lat przebywam zagranicą ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo spółek handlowych


Odpowiedz
 
24-04-2022, 11:03  
prezessp
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie Prezes pozbawiony wpływu na spółkę z o.o.

Witam
Jestem w bardzo nieciekawym położeniu i proszę was o pomoc, co mogę zrobić?
Jesteśmy średnim biurem rachunkowym, spółką z o.o., zatrudnionych średnio 17 osób i około 170 klientów.
Od ponad 2 lat przebywam zagranicą w Azji. Jestem głównym udziałowcem spółki (65% udziałów) oraz jedynym prezesem spółki (jestem na liście płac). Pozostałe udziały mają pracownicy spółki. W spółce są powołane dwie Panie prokurent, z prokurą wspólną, z czego jedna z tych Pań już nie pracuje na rzecz spółki.
W zeszłym roku kontakt z prokurentami zaczął się bardzo psuć, od marca 2021 nie otrzymuję wypłat wynikających z listy płac, dostęp do konta bankowego został również przejęty przez prokurentów, teraz doszło do tego jeszcze unikanie kontaktu ze mną (mailowo i telefonicznie) oraz zablokowanie zdalnego dostępu do oprogramowania księgowego i kadrowego. Jedyny kontakt jaki mam z biurem, to składanie podpisu elektronicznego na sprawozdaniach finansowych naszych klientów.
Wiem również że prokurent który nadal pracuje na rzecz spółki, podniósł sobie pensje o ponad 100%, bez jakiejkolwiek zgody z mojej strony.
Pomóżcie, proszę jakie kroki mogę podjąć bez wracania do Polski. Do jakich instytucji mogę się zwrócić?
Dziękuję i pozdrawiam
prezessp jest off-line  
24-04-2022, 21:25  
Mass1910
Stały bywalec
 
Posty: 1.962
Domyślnie RE: Prezes pozbawiony wpływu na spółkę z o.o.

Przede wszystkim kto jest uprawniony do reprezentacji spółki ? Tego nie napisałeś.

Wysłane z mojego HD1913 przy użyciu Tapatalka
Mass1910 jest off-line  
25-04-2022, 13:26  
prezessp
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie RE: Prezes pozbawiony wpływu na spółkę z o.o.

W zasadzie, to tylko ja mogę reprezentować spółkę, prokura była łączna a jedna z prokurentek zrezygnowała z prokury.
prezessp jest off-line  
25-04-2022, 20:10  
Mass1910
Stały bywalec
 
Posty: 1.962
Domyślnie RE: Prezes pozbawiony wpływu na spółkę z o.o.

Art. 296. [Wyrządzenie szkody w obrocie gospodarczym]

§ 1.
Kto, będąc obowiązany na podstawie przepisu ustawy, decyzji właściwego organu lub umowy do zajmowania się sprawami majątkowymi lub działalnością gospodarczą osoby fizycznej, prawnej albo jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, przez nadużycie udzielonych mu uprawnień lub niedopełnienie ciążącego na nim obowiązku, wyrządza jej znaczną szkodę majątkową,
podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

Zdalnie to chyba jedynie zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa, ale gwarancji nie ma, że w przypadku podjęcia czynności nie zostaniesz wezwany na świadka przykładowo.

Bez wizyty w Polsce może się nie obejść.

Jest jeszcze opcja wynająć profesjonalnego pełnomocnika, który będzie Cię reprezentował, natomiast to też nie daje gwarancji w 100%, że obędzie się bez odwiedzin kraju.

Wysłane z mojego HD1913 przy użyciu Tapatalka
Mass1910 jest off-line  
22-05-2022, 20:08  
PLobywatel
Użytkownik
 
Posty: 227
Domyślnie RE: Prezes pozbawiony wpływu na spółkę z o.o.

Ciężka sytuacja. Chociaż od strony prawnej jasna.

Siedzisz gdzieś na końcu świata i chcesz realnej kontroli nad biznesem w PL. Nie wiem, czy adwokat coś pomoże. Z prawnego punktu widzenia zapewne tak, ale patrząc biznesowo, to mam wątpliwości. Może się okazać, że jak masz nielojalnych wspólników i pracowników to na końcu zostaniesz ze spółką bez klientów i masą problemów. Znam specjalistów / firmy które w takich sytuacjach pomagają ogarniając nie tylko aspekt prawny ale przede wszystkim biznesowy. I to bardzo szybko i skutecznie. Zresztą prawnie to raczej wszystko jest ogarnięte bo trzymasz wszystko jednoosobowo w garści. Masz do czynienia ze swoistą rebelią wewnętrzną wobec której jesteś bezradny ze względu na barierę odległości. I stąd moja obawa, że jak na drodze prawnej zaprowadzisz porządek to już realnie nie będzie biznesu bo ci go przejmą, wyprowadzą klientów i zostawią ciebie ze spółką na papierze i jej prezesurą. Dlatego sugerowałbym przede wszystkim zabezpieczenie samego biznesu przed podjęciem działań czysto prawnych, bo te wiadomo, że są powolne a czas i szybkość działania mogą być tu kluczowe.

Myślę że takie podmioty które ci w tym są w stanie pomóc bez problemu sobie wygooglasz. Jak nie znajdziesz to daj znać i ci podrzucę jakieś kontakty prywatnie bo na forum jak podam namiary to zapewne i tak skasują i jeszcze może bana dadzą.

Być może taka firma oszczędzi ci także podróży do PL bo w oparciu o odpowiednie pełnomocnictwa mogą sami sprawę załatwić. Odzyskasz kontrolę bez spraw sądowych, bo tutaj w zasadzie nie ma o co się sądzić. Chyba, że będziesz chciał później karania lub odszkodowań od osób które cie pozbawiły wbrew prawu kontroli nad spółką. Warto też w takiej sytuacji rozważyć niezależny audyt, bo nie wiesz do końca co te osoby zrobiły a jako zarząd odpowiadasz. I argument że byłeś daleko i były problemy komunikacyjne przez 2 lata nie będzie skuteczny, bo jako zarząd masz obowiązki.
PLobywatel jest off-line  
03-06-2022, 15:25  
Krzysztof_Lamparski
Początkujący
 
Posty: 16
Domyślnie RE: Prezes pozbawiony wpływu na spółkę z o.o.

Przede wszystkim trzeba według mnie doprowadzic do odwołania prokurentów. Można to bez problemu zrobić korespondencyjnie.

Podwyższenie wynagrodzenia pewnie było nieważne uwagi na zakaz zawierania umów samego ze sobą no i nieprawidłową reprezentacją - skoro musiało być 2 prokurentów.

Odzyskanie prawnej kontroli nad spółką nie będzie skomplikowane. Podobnie odkręcenie pewnych bezprawnych tematów. Problemem jest jednak zaplanowanie biznesowej kontroli nad firmą.

Pozdrawiam adwokat Krzysztof Lamparski
Krzysztof_Lamparski jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Pozbawiony Środków do Życia (odpowiedzi: 1) Zostałem powiadomiony przez Aplikacje Mbanku ze moje konto Zostało Zablokowane A jego Stan to Minus 4000 złotych chodzi prawdopodobnie o kredyt Z...
§ ojciec pozbawiony praw rodzicielskich (odpowiedzi: 3) Witam. Mam zapytanie czy jak ojciec dziecka został pozbawiony praw rodzicielskich, czy jest to podstawa do wystąpienia o wyższe alimenty? Nadmieniam...
§ nakaz zapłaty pozbawiony mocy (odpowiedzi: 14) witam. Z e sadu otrzymałem pismo o przyjęciu mojego sprzeciwu oraz ze nakaz zapłaty utracił moc.W tym czasie komornik wszedł mi na pensję i zabrał...
§ ojciec pozbawiony praw rodzicielskich (odpowiedzi: 4) przebywam z dziecmi w szweci gdzie zakladalam sprawe rozwodowo i o pelno opieke nad dziecmi byla 1 rozprawa sodowa i sod orzekl ze przez pol roku...
§ wyrok pozbawiony wykonalności i co dalej? (odpowiedzi: 3) witam. Mam pytanie. Czy w sytuacji gdy wyrokiem zaocznym tytuł wykonawczy - wyrok zostal pozbawiony wykonalności to mogę jeszcze cos zrobic? By z...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 04:22.