Nota Obciążeniowa - czy zasadna? - Forum Prawne

 

Nota Obciążeniowa - czy zasadna?

Witam, pracuję w Spółce z o.o. będącej jednocześnie spółką komandytową i zajmuję się organizacją transportu. Problem: na giełdzie transportowej znalazłam ogłoszenie dot. przewozu ładunku na określonej trasie (ogłoszenie nie zawierało informacji co dokładnie jest do ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo spółek handlowych


Odpowiedz
 
06-07-2022, 14:37  
Rychlikówna
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie Nota Obciążeniowa - czy zasadna?

Witam,
pracuję w Spółce z o.o. będącej jednocześnie spółką komandytową i zajmuję się organizacją transportu.
Problem: na giełdzie transportowej znalazłam ogłoszenie dot. przewozu ładunku na określonej trasie (ogłoszenie nie zawierało informacji co dokładnie jest do przewiezienia, jedynie waga ładunku i rodzaj naczepy jaka jest wymagana, nie było dokładnych adresów - same kody pocztowe miejsc załadunku i rozładunku). We wstępnej rozmowie ze spedytorem zaakceptowałam wynagrodzenie za tą usługę. Dostałam mailem Zlecenie Transportowe, ale nie potwierdziłam, że je akceptuję (tj.: nie odpisałam nic na wiadomość z tym dokumentem, nie odesłałam skanu podpisanego dokumentu ani nie potwierdziłam spedytorowi na komunikatorze, że akceptuję to Zlecenie Transportowe i przyjmuję je do realizacji). Kolejnego dnia napisałam, że jednak nie podejmę tego ładunku. Spedytor znalazł innego zleceniobiorcę, któremu zapłacił więcej niż proponował mi i wystawił mi (mojemu pracodawcy) Notę Obciążeniową na kwotę będącą różnicą pomiędzy wynagrodzeniem, jakie zapłacił drugiemu zleceniobiorcy a kwotą, która widniała w Zleceniu przesłanym do mnie. Firma, która wystawiła Notę jest spółką z o.o.
Firma, która wystawiła Notę powołuje się na to, że ich zdaniem potwierdziłam, że zrealizuję zlecenie w konwersacji na giełdzie. Ja uważam, że nie padła taka deklaracja, a to, że zaakceptowałam cenę i poprosiłam o przesłanie Zlecenia Transportowego nie jest jednoznaczne z zawarciem umowy, ponieważ dopiero Zlecenie zawierało wszelkie zasady dot. współpracy (np. kary umowne, informację dotyczącą rodzaju ładunku do przewiezienia, pełen adres załadunku i rozładunku itp.).


Uważam, że wystawienie tej Noty jest niezasadne, bo nie doszło do zawarcia umowy o wykonanie usługi - moje pytanie brzmi: czy mam rację?
Zgodnie z art. 68 Kodeksu Cywilnego, akt milczącej zgody jest dopuszczalny wyłącznie pomiędzy podmiotami, które pozostają w stałych stosunkach gospodarczych. Czy wspomniany przeze mnie przepis ma zastosowanie w opisanym przypadku? Jak zinterpretować "stałe stosunki gospodarcze"? Czy to, że wcześniej realizowaliśmy dla tej spółki jakieś pojedyncze zlecenia (nieregularnie- max 3 na przestrzeni kilku miesięcy, wszystkie wynikały z ogłoszeń znalezionych na Giełdzie) podlega pod "stałe stosunki"?
Czy to, że odmawiając wykonania zlecenia powołałam się na to, że nasi kierowcy musieli zostać w kraju, a nie że nie akceptujemy np. kar umownych wymienionych w Zleceniu Transportowym ma jakiekolwiek znaczenie w tej sytuacji?

Dla pełnego zobrazowania sytuacji, poniżej przesyłam zapis całej konwersacji prowadzonej na Giełdzie (poza tą konwersacją nie odbyła się żadna rozmowa telefoniczna, a jedyne maile, jakie wymieniliśmy, to maile zawierające dokumenty, o których mowa w konwersacji).
Ja: Witam, czy ogłoszenie jest aktualne?
Spedytor: Tak, aktualne. Cena 750EUR
Spedytor (po kilku minutach braku odpowiedzi ode mnie): 780EUR?
Ja: Za 780 chętnie pojadę.
Spedytor: Proszę o dane do zlecenia transportowego, licencję, OCP i potwierdzenie zapłaty OCP. <podał adres mailowy>
Ja: <przesłałam dane do zlecenia, dane firmy oraz adres mailowy do wysłania Zlecenia>
Jednocześnie mailem wysłałam Spedytorowi dokumenty, o które prosił OPRÓCZ potwierdzenia zapłaty za OCP (poinformowałam, że muszę wyciągnąć ten dokument z księgowości).
Spedytor: Wysłałem zlecenie transportowe mailem. Muszę już wyjść z pracy, bo pociąg mnie goni.
Godzina przesłania maila ze zleceniem: 15:19; godzina ostatniej wiadomości na komunikatorze: 15:20

Kontynuacja konwersacji dnia kolejnego (04.02.):
Spedytor: Dzień dobry, przypominam się o dosłanie potwierdzenia ubezpieczenia oc, proszę dzisiaj dosłać dokument.
Ja: Witam, wczoraj księgowość pracowała do 14. Póki co nadal nie dostałam tego potwierdzenia, koleżanki są zarzucone inną pracą. Z resztą niestety będę musiała zrezygnować z tego zlecenia - kierowcy muszą zostać w kraju. Bardzo przepraszam za zaistniałą sytuację.
Spedytor: Dobrze, ja w takim razie muszę szukać auta zastępczego, z tym że jeżeli nie znajdę niczego w tych samych pieniądzach będę zmuszony wystawić notę obciążeniową.
Rychlikówna jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Nota obciążeniowa (odpowiedzi: 2) Witam, popełniłem duży błąd w swoim życiu i zatrudniłem się pół roku temu na niecałe 3 miesiące w pewnym sklepie RTV AGD, po odejściu z tamtego...
§ nota obciążeniowa (odpowiedzi: 4) witam Mam taki problem: *** firma *** (lub pierwsza pozycja) przysłała mi po 2 latach notę obciążeniową, bo spóźniłem się z zapłatą fv na kwotę...
§ Nota obciążeniowa TP (odpowiedzi: 0) Witam, mam świadomość ze temat był kilkakrotnie wałkowany na forum, lesz nie doszukałem się odpowiedzi idealnie pasującej do mojej sytuacji. Otóż...
§ nota obciążeniowa (odpowiedzi: 1) Witam. Mam taki problem odnośnie nie słusznie bądź słusznie doradźcie wystawionej noty obciążeniowej. Przyjąłem się do pracy do nowo otwieranego...
§ nota obciążeniowa (odpowiedzi: 0) witam,nie wiem gdzie mogę poszukać coś na temat noty obciążeniowej,tzn byłem pracownikiem sieci sklepie w media expert i moja pensja była zajęta...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 09:29.