Zasady głosowania - Forum Prawne

 

Zasady głosowania

Uczestniczyłem na Walnym Zgromadzeniu akcjonariuszy w sprawie połączenia PGNiG i Orlen, odbytym w siedzibie PGNiG. Było pięć głosowań, same głosowania były dobrowolne, w sensie, że możliwe było nieoddanie głosu. Przed zakończeniem każdego głosowania organizator pytał ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo spółek handlowych


Odpowiedz
 
13-10-2022, 00:38  
andrzejlisek
Zbanowany
 
Posty: 75
Domyślnie Zasady głosowania

Uczestniczyłem na Walnym Zgromadzeniu akcjonariuszy w sprawie połączenia PGNiG i Orlen, odbytym w siedzibie PGNiG.

Było pięć głosowań, same głosowania były dobrowolne, w sensie, że możliwe było nieoddanie głosu. Przed zakończeniem każdego głosowania organizator pytał "czy jest jeszcze ktoś, to nie oddał głosu, a ma do tego prawo i chciałby z niego skorzystać?", dopiero, jak już nikt nie głosował, to kończył głosowanie i podawał wyniki. Możliwe są cztery zachowania:
1. Oddanie głosu "tak".
2. Oddanie głosu "nie".
3. Oddanie głosu "wstrzymał".
4. Nieoddanie głosu.

W wynikach głosowania była podana tylko liczba oddanych głosów z podziałem na ich rodzaje (tak, nie, wstrzymał się), a właściwie ich sumaryczna wartość mierzona liczbą posiadanych akcji. Głosy nieoddane, ani sama obecność akcjonariuszy (a właściwie liczba wszystkich akcji należących do wszystkich osób na sali) nie były podane.

W związku z powyższym mam kilka pytań:
1. Czy nieoddanie głosu pomimo obecności jest równoważna nieobecności na zgromadzeniu (obecność była rejestrowania, również każde opuszczenie i powrót do miejsca wydarzenia było rejestrowane).
2. Nie wiem, jaki rodzaj większości był przyjęty (względna czy bezwzględna, możliwe, że było to powiedziane, ale umknęło mi to uwadze, albo jest przyjęty jeden sposób na każdym walnym zgromadzeniu), choć na tym konkretnym zgromadzeniu nie miało to większego znaczenia (znaczna przewaga głosów "tak" lub głosów "nie" po każdym głosowaniu). Załóżmy, że była to większość względna (przewaga głosów "tak" nad głosami "nie", żeby uchwalić). Czy w tym przypadku oddanie głosu "wstrzymaj" lub nieoddanie głosu wychodzi na to samo? Inaczej mówiąc, czy oddanie głosu "wstrzymaj" jest równoważne nieoddaniu głosu?
3. Załóżmy, że przyjęto większość bezwzględna (przewaga głosów "tak" nad sumą głosów "nie" i "wstrzymał"). Czy w takim przypadku oddanie głosu "nie" i "wstrzymał" jest równoważne?

W związku z powyższym, po co jest głos "wstrzymał"? Jak sama nazwa wskazuje, ten głos znaczy "wstrzymuję się od głosowania, czyli nie chcę głosować ani na tak, ani na nie". Tak rozumiejąc głos "wstrzymał", można wyrazić taką postawę poprzez niegłosowanie lub nieobecność, więc po co oddawać taki głos?
Moim zdaniem, jeżeli stwierdzenia zawarte w powyższych pytaniach są prawdziwe, można przyjąć taką interpretację:
1. Większość względna: Jak ktoś nie chce powiedzieć ani "tak", ani "nie", to nie oddaje głosu i tyle, skoro decyduje tylko różnica ilości głosów "tak" i głosów "nie".
2. Większość bezwzględna: Głos "nie" byłby interpretowany jako "inny niż tak", "mam inne zdanie niż jestem za", skoro głos "nie" i "wstrzymał" daje taki sam skutek, jedynie osoby nieobecne lub niegłosujące się nie liczą.

Czy istnienie i znaczenie głosu "wstrzymał" wynika z jakiś podstaw prawnych, pomimo, że jak widać, on tylko niepotrzebne komplikuje sprawę?
andrzejlisek jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Wspólnota mieszkaniowa - zasady głosowania (odpowiedzi: 1) Witam, Zarząd wspólnoty mieszkaniowej zarządził głosowanie w sprawie instalacji kamer, każdy ma głos proporcjonalny do wielkości mieszkania,...
§ Jak zmienić miejsce głosowania? (odpowiedzi: 2) W ubiegłym roku studiowałem w Krakowie i było mi nie na rękę wracać do domu na czas wyborów, a chciałem oddać głos. Składałem wniosek w Urzędzie...
§ art. 244 zakaz głosowania (odpowiedzi: 0) Witam Pokrótce opiszę sprawę . Sp z o.o. 2 wspólników, po 50 % udziałów. Jeden ze wspólników , będący jednocześnie Prezesem prowadzi działalność...
§ Prawo głosowania (odpowiedzi: 3) Witam serdecznie, mam pytanie do Was, drodzy Uzytkownicy. Czy w polskim wiezieniu wiezniowie glosuja? Czy po wyjsciu z zakładu karnego ludzie moga...
§ karta do głosowania (odpowiedzi: 5) W mieście X Rada Miasta dokonała wyboru przewodniczącego. Do wyborów stanął tylko jeden kandydat. W związku z tym pytanie: jak w takiej sytuacji...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 04:06.