Pożyczki wspólników i ogloszenie upadłości - Forum Prawne

 

Pożyczki wspólników i ogloszenie upadłości

Witam. Spółka posiada nie spłacone w terminie pożyczki udzielone przez wspólników. Czy w tej sytuacji należy ogłosić upadłość spółki , czy pożyczki udziałowców traktowane są w tym przypadku jako zwiększenie kapitału zakładowego ?...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo spółek handlowych


Odpowiedz
 
06-12-2009, 10:08  
mamspolke
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie Pożyczki wspólników i ogloszenie upadłości

Witam.
Spółka posiada nie spłacone w terminie pożyczki udzielone przez wspólników. Czy w tej sytuacji należy ogłosić upadłość spółki, czy pożyczki udziałowców traktowane są w tym przypadku jako zwiększenie kapitału zakładowego ?
mamspolke jest off-line  
06-12-2009, 11:43  
adamlukass
Stały bywalec
 
Posty: 3.467
Domyślnie RE: Pożyczki wspólników i ogloszenie upadłości

Art.*14.*§*1.*Przedmiotem wkładu do spółki kapitałowej nie może być prawo niezbywalne lub świadczenie pracy bądź usług.
§*2.*W przypadku gdy wspólnik albo akcjonariusz wniósł wkład niepieniężny mający wady, jest on zobowiązany do wyrównania spółce kapitałowej różnicy między wartością przyjętą w umowie albo statucie spółki a zbywczą wartością wkładu. Umowa albo statut spółki może przewidywać, że spółce przysługują wówczas także inne uprawnienia.
§*3.*Wierzytelność wspólnika albo akcjonariusza z tytułu pożyczki udzielonej spółce kapitałowej uważa się za jego wkład do spółki w przypadku ogłoszenia jej upadłości w terminie dwóch lat od dnia zawarcia umowy pożyczki.
§*4.*Wspólnik i akcjonariusz nie może potrącać swoich wierzytelności wobec spółki kapitałowej z wierzytelnością spółki względem wspólnika z tytułu należnej wpłaty na poczet udziałów albo akcji. Nie wyłącza to potrącenia umownego.
adamlukass jest off-line  
06-12-2009, 20:15  
rewt
Stały bywalec
 
rewt na Forum Prawnym
 
Posty: 3.684
Domyślnie RE: Pożyczki wspólników i ogloszenie upadłości

Ale art. 14 mówi tylko o kolejności zaspokajania roszczeń wspólników oraz nie-wspólników w przypadku ogłoszenia upadłości, nie reguluje natomiast przesłanek jej ogłaszania.
rewt jest off-line  
06-12-2009, 20:28  
adamlukass
Stały bywalec
 
Posty: 3.467
Domyślnie RE: Pożyczki wspólników i ogloszenie upadłości

Jeżeli ogłoszono upadłość spółki to z mocy 14p3 dochodzi do konwersji pożyczki udzielonej przez wspólnika na aport, tak aby nie rozstrzygać dylematu konkurencji wierzytelności osób trzecich oraz wspólników.
adamlukass jest off-line  
06-12-2009, 20:39  
rewt
Stały bywalec
 
rewt na Forum Prawnym
 
Posty: 3.684
Domyślnie RE: Pożyczki wspólników i ogloszenie upadłości

No tak, ale pytanie było o to, czy takie niespłacone pożyczki są powodem do zgłoszenia wniosku o ogłoszenie upadłości.

Moim zdaniem formalnie są, jak każde inne zobowiązanie. Chociaż może warto by było (nie wiem czy w tym przypadku to możliwe) aneksować te umowy i zmienić datę wymagalności na przyszłą.
rewt jest off-line  
07-12-2009, 10:48  
adamlukass
Stały bywalec
 
Posty: 3.467
Domyślnie RE: Pożyczki wspólników i ogloszenie upadłości

Wg mnie również byłyby powodem do ogłoszenia upadłości, oczywiście przy uwzględnieniu istnienia przesłanek do ogłoszenia upadłości, aczkolwiek z uwagi na 14p3 ksh dla wspólnika udzielającego pożyczki skutki byłyby nieciekawe.
Zmiana terminu zwrotu pożyczki tylko odwlecze ten problem, nie usuwając go.
Jeżeli spółka jest ,,niewydolna" i generuje straty to chyba nie jest to właściwe rozwiązanie.
adamlukass jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Uprawnienie wspólnika do wyrażania zgodny na zaciągnięcie pożyczki. (odpowiedzi: 1) Witam, spotkałem się z następującym problemem. Art. 230 k.s.h mówi, że rozporządzenie prawem lub zaciągnięcie zobowiązania do świadczenia o...
§ dług wspólnika za PIT5 a odpowiedzialność drugiego wspólnika w s.c. (odpowiedzi: 2) witam, w marcu zmarł były wspólnik w spółce cywilnej. Ze spółki wystąpił kilka miesięcy wcześniej. Po śmierci okazało się, że ma długi wobec US z...
§ upadłość wspólnika spółki jawnej (odpowiedzi: 6) jak wygląda sytuacja wspólników spółki jawnej, gdy w stosunku do jednego z nich ogłaszana jest upadłość? jak wygląda odpowiedzialność za zobowiązania...
§ Czy do złożenia wniosku o upadłość sp. z oo potrzebna jest zgoda wspólników? (odpowiedzi: 1) Czy do złożenia wniosku o upadłość sp. z oo potrzebna jest zgoda wspólników?
§ dwóch wspólników wykupiło udziały jednego wspólnika w spółce z o.o. (odpowiedzi: 1) witam! dwóch wspólników wykupiło udziały jednego wspólnika w spółce z o.o. i teraz pytanie jaki wniosek należy złozyć w krs i co tam zawrzeć ...
§ KRS – bezpodstawne wykreślenie wspólnika spzoo z rejestru i listy wspólników ? (odpowiedzi: 5) Zostałem prawomocnym wyrokiem wyłączony ze Spzoo, na podst. art. 266 par. §1 KSH. Pozostali wspólnicy nie zapłacili, w wyznaczonym przez sąd...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 17:33.