Poprawa bezpieczeństwa, czy "trzepanie kasy"?... - Forum Prawne

 

Poprawa bezpieczeństwa, czy "trzepanie kasy"?...

Witam. Często słyszymy mocne - i w sumie zasadne - argumenty na temat konieczności poprawienia bezpieczeństwa w ruchu drogwym. Miało m.in. temu służyć przyznanie kompetencji Strażom Miejskim (Gminnym) w zakresie kontroli ruchu drogowego przy użyciu ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa publicznego > Prawo karne > Prawo wykroczeń


Odpowiedz
 
05-03-2010, 14:55  
_Adam_Wójcik
Użytkownik
 
Posty: 104
Domyślnie Poprawa bezpieczeństwa, czy "trzepanie kasy"?...

Witam.

Często słyszymy mocne - i w sumie zasadne - argumenty na temat konieczności poprawienia bezpieczeństwa w ruchu drogwym. Miało m.in. temu służyć przyznanie kompetencji Strażom Miejskim (Gminnym) w zakresie kontroli ruchu drogowego przy użyciu tzw. "fotoradarów". I coż się okazuje? Że poprawa bezpieczeństwa schodzi chyba na dalszy plan... Dla niektórych miast najważniejsze są bowiem dochody z tego tytułu...


Aby nie być gołosłownym pozwolę sobie na przedstawienie konkretnych argumentów. I tak weźmy dla porównania dwie miejscowości:

1. m. Legionowo - miasto powiatowe w woj. mazowieckim, położone ok. 30 km na północ od Warszaway przy trasie prowadzącej na Mazury, liczące ponad 50 tys. mieszańców.

2. m. Biały Bór - miasto, siedziba gminy miejsko - wiejskiej w woj. zachodniopomorskim, położone na trasie z Bydgoszczy do Koszalina, liczące nieco ponad 2 tys. mieszkańców.

Jak myślicie, jak przedstawiają się budżety tych miast w zakresie dochodów generowanych przez Straże Miejskie działające w tych miejscowościach? Czy w Legionowie, bądź co bądź mieście gdzie liczba ludności prawie 25-cio krotnie przekracza liczbę ludności w Białym Borze, zaplanowano wyższe dochody? Proszę, oto dane:


DOCHODY BUDŻETU GMINY W 2009 ROKU:

LEGIONOWO: Dział 754, Rozdział 75416 BEZPIECZEŃSTWO PUBLICZNE I OCHRONA PRZECIWPOŻAROWA - STRAŻ MIEJSKA - 80 000 zł

BIAŁY BÓR: Dział 754, Rozdział 75416 BEZPIECZEŃSTWO PUBLICZNE I OCHRONA PRZECIWPOŻAROWA - STRAŻ MIEJSKA - Grzywny, mandaty i inne kary pieniężne od osób fizycznych - 3 500 000 zł.


A w 2010 roku?

LEGIONOWO - 110 000 zł, a BIAŁY BÓR: 7 000 000 zł.W/w dane zaczerpnąłem ze stron Biuletynu Informacji Publicznej obu miast:

LEGIONOWO
2009r. - http://www.bip.legionowo.pl/upload/12892/349zal1.pdf
2010r. - http://www.bip.legionowo.pl/upload/14863/504zal1.pdf


BIAŁY BÓR:
2009r.: http://bip.bialybor.com.pl/home/Info...IAŁYM-BO.aspx
2010r.: http://bip.bialybor.com.pl/home/Info...IAŁYM-BO.aspx


Moim zdaniem to czyste chamstwo.... Bo rozumiem - poprawiać bezpieczeństwo trzeba. Ale żeby to uprawnienie było "maszynką do robienia kasy", to już gruba przesada.


Macie inne nominacje gmin, które "przebiją" w tej kwestii Biały Bór? Bo moim zdaniem gminie tej należy się puchar w kategorii "hipokryzja". Albo dwa równorzędne puchary: dla Burmistrza Białego Boru Pana Franciszeka Lecha Kwaśniewskiego i Przewodniczącego Rady Miejskiej Pana Tadeusza Markiewicza. Gratuluję. Widzę, że obaj Panowie postanowili promować swoje miasto w swoisty sposób... Chociaż... Skoro nie mają innych propozycji, to zapewne i ten sposób jest dobry... Ciekawi mnie jedynie jak ci Panowie zaprojektują budżet miasta, gdy zrobią obwodnicę? Bo na dzisaj 1/4 budżetu tej gminy to dochody z "fotoradarów"... Może należy zainwestować w większą liczbę tych urządzeń? No i blokować pomysł budowy obwodnicy...

Pozdrawiam, Adam Wójcik.
_Adam_Wójcik jest off-line  
05-03-2010, 15:01  
harmattan
Stały bywalec
 
Posty: 553
Domyślnie RE: Poprawa bezpieczeństwa, czy "trzepanie kasy"?...

Gmina, z której dostałem zdjęcie z fotoradaru w 2008 roku, miała wpisane do budżetu 700 000 złotych przychodu z tego tytułu. Niby dziesięć razy mniej niż Biały Bór w 2010, ale warto zauważyć, że wspomniany budżet tej gminy bilansował się niemal co do złotówki na poziomie 1 600 000 zł, czyli przychody z fotoradaru stanowiły prawie połowę budżetu...
harmattan jest off-line  
05-03-2010, 15:09  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Poprawa bezpieczeństwa, czy "trzepanie kasy"?...

Drogi Adamie, wypadałoby najpierw zapytać dlaczego w całym Białym Borze obowiązuje ograniczenie do 40km/h, dlaczego mniej więcej po środku miasteczka postawili fotoradar, oraz dlaczego przenośne fotoradary SG stoją tam prawie codziennie , głównie na wlocie i wylocie...
Wystarczy poszukać kilka artykułów w internecie na ten temat. Jeden z fotoradarów to "zasługa" mieszkańców, sami napisali petycję o postawienie go. A wynikało to tylko i wyłącznie z ogromnej ilości wypadków przy jednej z ulic.
Jest również w BB drugie takie miejsce, gdzie dochodziło do sporej ilości wypadków, po postawieniu tam fotoradaru, ich liczba spadła niemalże do zera.
 
05-03-2010, 15:12  
_Adam_Wójcik
Użytkownik
 
Posty: 104
Domyślnie

Harmattan... Podaj nazwę tej gminy... Może w ten sposób ujawnimy, jaki są prawdziwe motywy działania tych gmin. Bo mnie osobiście wkurza, jak Straż - jakoby w imię ochrony bezpieczeństwa - bezwzględnie ściga sprawców wykroczeń... Tyle że ich "fotoradary" nie są ustawione przy szkołach czy przedszkolach, a "w krzakach". Bo często wcale nie chodzi o poprawę bezpieczeństwa, a o nabicie kasy do czyjegoś budżetu...

Drogi Pudica...

Wierzysz w to co piszesz? Uważam bowiem, że liczba wypadków spadłaby - może nawet do zera - w przypadku gdybu Straż ustawiony fotoradar w widoczny sposób oznakowała. Ale Straż najczęściej ustawia go "w krzakach", więc o czym tu mowa? Jaką rolę prewencyją on spełnia? Moim zdaniem żadną.

Zapoznałeś się z budżetem gminy Biały Bór na 2010r.? Jak ci biedni Strażnicy mają wykonac tak ambitny plan przychodów do budżetu? Wręcz muszą ustawiać te fotoradary w krzakach, w śmietnikach, albo jeszcze bardziej wymyślnych miejscach. Przecież żaden zdrowy na umyśle kierowca nie będzie przekraczał prędkości, jeżeli radar będzie oznakowany. Ale czy na pewno im o to chodzi? Jak oznakują, to nie wykonają zaplanowanego budżetu... I nie będzie premii...
_Adam_Wójcik jest off-line  
05-03-2010, 15:54  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Poprawa bezpieczeństwa, czy "trzepanie kasy"?...

Nie zapoznawałam się z budżetem Białego Boru, ale jakiś rok, może półtora temu rozmawiałam z Policjantem, który w ZORD'zie uczestniczy w kursach "zbijania punktów" ( rozmawiałam z nim przez przypadek, w kursie nie brałam udziału, tak gwoli ścisłości ) i właśnie na owych kursach, opowiada między innymi o przydatności fotoradarów. Wtedy akurat poruszał wątek Białego Boru, stąd wiem o wypadkach w tej miejscowości. I wierzę w to bez dwóch zdań.
Do BB mam nieco ponad 100 km, przejeżdżam tamtędy kilka razy w roku i "śmietnik" zawsze, ale to zawsze z daleka widziałam... Druga sprawa - w terenie zabudowanym wynosi, tak jak w przypadku Białego Boru - 40km/h - o czymś jednak to świadczy.
Oznakowane fotoradary też robią zdjęcia, dużo zdjęć .
 
05-03-2010, 16:54  
Ursus21
Zbanowany
 
Posty: 491
Domyślnie RE: Poprawa bezpieczeństwa, czy "trzepanie kasy"?...

Cytat:
Napisał/a pudica Zobacz post
Druga sprawa - w terenie zabudowanym wynosi, tak jak w przypadku Białego Boru - 40km/h - o czymś jednak to świadczy.
Świadczy to o nieodpowiedzialności zarządców dróg, którzy bez jakiejkolwiek kontroli społecznej akceptują nawet najbardziej absurdalne propozycje ograniczenia prędkości. Nie kwestionuję być może konieczności takiego ograniczenia w niektórych miejscach w BB. Ale na pewno nie w całej miejscowości. Moim zdaniem ograniczenia 40 km/h można utrzymać (oprócz miejsc niebezpiecznych (zakręty, przed szkołami)) tylko w miejscowościach wypoczynkowych, o znacznym natężeniu ruchu pieszego, i to wyłącznie w wytypowanych miesiącach roku.
Ursus21 jest off-line  
05-03-2010, 18:32  
OzoEze
Przyjaciel forum
 
Posty: 520
Domyślnie RE: Poprawa bezpieczeństwa, czy "trzepanie kasy"?...

Wskaźnika Adama Wójcika (AW) = wpływy z fotoradarów/wpływy ogółem.

Stosunek wpływów z fotoradarów do wpływów ogółem to bardzo interesująca zmienna. Ile wynosi wskaźnik AW dla BB i Leginowa, a ile dla innych miast i gmin?

A wskaźnik AW2 niech obrazuje dynamikę zmian. Dla BB AW2 wynosi 100% rok do roku!!!
OzoEze jest off-line  
05-03-2010, 18:56  
Bogdan_88
Użytkownik
 
Posty: 61
Domyślnie RE: Poprawa bezpieczeństwa, czy "trzepanie kasy"?...

Nie dajmy im zarobić jedźmy wolniej, przepisowo
Bogdan_88 jest off-line  
05-03-2010, 20:17  
mogwai
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie RE: Poprawa bezpieczeństwa, czy "trzepanie kasy"?...

Kraków - 4 853 000zł w stosunku do 60mld sumy bilansowej a bezpiecznie jest! widać ze zarabiaja na innych rzeczach, tych co powinni.
mogwai jest off-line  
05-03-2010, 21:15  
Ursus21
Zbanowany
 
Posty: 491
Domyślnie RE: Poprawa bezpieczeństwa, czy "trzepanie kasy"?...

Cytat:
Napisał/a Bogdan_88 Zobacz post
Nie dajmy im zarobić jedźmy wolniej, przepisowo
Pomijając piratów drogowych, którzy właśnie stanowią rzeczywiste, a nie wydumane, niebezpieczeństwo w ruchu drogowym, przeciętny kierowca, który udaje się na wypoczynek w całodzienną podróż, powoduje wypadek nie w pierwszej godzinie jazdy, gdy jedzie nawet bardzo szybko, lecz w ostatniej, gdy jest najbardziej zmęczony. A jest bardziej zmęczony, gdy jeździ dłużej. A jeździ dłużej, gdy jeździ wolniej.

Tej prostej prawdy nie rozumie ani policja, ani zarządcy dróg. Co z tego, że w danej miejscowości bez potrzeby faktycznej ustawi się ograniczenie do 40 km/h. Jeżeli jeszcze w niej postawi się kilku policjantów co kilometr, a kilka fotoradarów pomiędzy nimi, to rzeczywiście akurat w niej do wypadku nie dojdzie. Ale dojdzie zaraz po wyjeździe z miejscowości, gdy kierowca zechce nadrobić stracony w niej czas.

Ze wszystkim, także z ograniczeniami prędkości, przesadzać nie wolno.
Ursus21 jest off-line  
06-03-2010, 07:11  
_Adam_Wójcik
Użytkownik
 
Posty: 104
Domyślnie

Byłem ciekawy, w jakiej wysokości wpływy z mandatów i kar pieniężnych zaplanowano w m. st. Warszawa... Ponad 1,7 mln ludności, chyba najważniejszy węzeł komunikacyjny w Polsce. Jak myślicie, przebiła Warszawa Biały Bór? Żarty sobie robię?


Więc przyjrzyjmy się dokładnie...


WARSZAWA
Wpływy w 2009 roku : 7,79 mln zł. http://bip.warszawa.pl/NR/rdonlyres/...ompendium2.pdf
Wpływy w 2010 roku : 7,84 mln zł. http://bip.warszawa.pl/NR/rdonlyres/...OMPENDIUM4.pdf


A więc Warszawa o włos wyprzedza Biały Bór... W tym roku, bo za rok - przy takiej dynamice działania Straży w Białym Borze - wcale nie jest to takie pewne...

OzoEze raczył w swoim poście sobie ze mnie zażartować, i zaproponował nazwy dwóch wskaźników: AW i AW2...

To sobie pozwolę do tego przyłączyć i zaproponuję kolejny wskaźnik... A skoro są to wskaźniki AW, to niech to będzie AW3.

AW3 = wpływy z fotoradarów / liczba Strażników.

I tak, w omawianych miejscowościach wskaźnik ten kształtuje się następująco (na 2010r.):

Biały Bór AW3 = 7 000 000 / 9 = 777 777 złotostrażników
Legionowo AW3 = 110 000 / 28 = 3 928 złotostrażników
Warszawa AW3 = 7 840 000 / 1914 = 4 096 złotostrażników

Imponujące... Dziwi tylko, że w Białym Borze, gdzie Straż Miejska liczy ogółem 9 etatów, na stanowiskach strażniczych (a więc tych, które mają np. prawo do przeprowadzania czynności wyjaśniających) Regulamin Organizacyjny Gminy określił 3 etaty http://bip.bialybor.com.pl/home/Praw...EJSKIEGO1.aspx

Jak oni się wyrabiają? Muszą sobie jakoś radzić... Np. tak: http://www.gk24.pl/apps/pbcs.dll/art...AT07/216837118

No bo jak "obrobić" tyle mandatów? Jeden ze Strażników na urlopie, albo zwolnieniu lekarskim... Inny gdzieś wezwany do Sądu... No i ktoś musi pilnować przenośny fotoradar...

No i być może z tego powodu "pstrykają" zdjęcia od tyłu pojazdu? Może pracy mają wówczas mniej?
_Adam_Wójcik jest off-line  
06-03-2010, 14:20  
sold12
Użytkownik
 
Posty: 240
Domyślnie RE: Poprawa bezpieczeństwa, czy "trzepanie kasy"?...

W związku z powyższym mam pomysła:
Przestrzegajmy wszyscy przepisy odnośnie prędkości i problem, który gryzie pana Adama sam się rozwiąże. Zróbmy wszystkim strażom i gminom na złość i ściągnijmy nogi z gazu !!! KIEROWCY WSZYSTKICH MIAST I GMIN ŁĄCZMY SIĘ !!!
sold12 jest off-line  
07-03-2010, 09:28  
Ursus21
Zbanowany
 
Posty: 491
Domyślnie RE: Poprawa bezpieczeństwa, czy "trzepanie kasy"?...

Cytat:
Napisał/a sold12 Zobacz post
W związku z powyższym mam pomysła:
Przestrzegajmy wszyscy przepisy odnośnie prędkości i problem, który gryzie pana Adama sam się rozwiąże. Zróbmy wszystkim strażom i gminom na złość i ściągnijmy nogi z gazu !!! KIEROWCY WSZYSTKICH MIAST I GMIN ŁĄCZMY SIĘ !!!
Bardzo słusznie. Niemniej nieco wcześniej trzeba będzie przywrócić 60 km/h jako ograniczenie w terenie zabudowanym. To jednak nie wszystko. Sejm musi dokonać takich zmian w przepisach dotyczących administrowania drogami publicznymi, aby wszystkie nieliczne przpadki ograniczeń poniżej 60 km/h (niebezpieczny zakręt, przed szkołą (ale już nie urzędem !), może inne) były enumeratywnie wymienione w ustawie. Ponadto lista miejscowości na których całym, lub zwartym terenie obejmującym centrum (uzdrowiska o dużym nasileniu ruchu pieszego), wprowadza się ograniczenie poniżej 60 km/h, winna być wymieniona w ustawie, wraz z czasokresem stosowania ograniczenia.
Ursus21 jest off-line  
07-03-2010, 10:22  
_Adam_Wójcik
Użytkownik
 
Posty: 104
Domyślnie RE: Poprawa bezpieczeństwa, czy "trzepanie kasy"?...

Sold12...

Może się orientujesz, ile kosztowałoby zamieszczenie "na rogatkach" Białego Boru zamieszczenie np. dwóch dobrze widocznych bilboardów z treścią:

"KIEROWCO !
1/4 BUDŻETU TEJ GMINY TO WPŁYWY Z MANDATÓW
ZWOLNIJ
NIE DAJ IM ZAROBIĆ"
_Adam_Wójcik jest off-line  
07-03-2010, 12:25  
player_one
Użytkownik
 
Posty: 35
Domyślnie RE: Poprawa bezpieczeństwa, czy "trzepanie kasy"?...

Mandat jest to ukryta forma opodatkowania społeczeństwa i kary pieniężne nie mają zadania poprawy bezpieczeństwa, bo nie o to w kapitalizmie chodzi tylko pomoc w finansowaniu bieżących wydatków odpowiednich służb, np mandaty są powodem istnienia państwowej formacji o nazwie "straż miejska".
player_one jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ "powinno" = "byłoby dobrze, gdyby" czy "bezwzględnie musi"? (odpowiedzi: 3) Pytanie: Co w języku prawnym dokładnie znaczy wyraz "powinno"? "Byłoby dobrze, gdyby" czy "bezwzględnie musi"? Dotyczy: Rozporządzenia ministra...
§ "Po odejściu od kasy reklamacji nie uwzględnia się" (odpowiedzi: 1) Witam, chciałabym dowiedzieć się czy zgodna z prawem jest polityka prowadzona przez niektóre sklepy. Mianowicie, czy jeśli umieszczają one...
§ "Kradzież" pieniędzy z kasy, a odpowiedzialność materialna. (odpowiedzi: 1) Witam, Moja narzeczona pracuje w księgarni, na umowę zlecenie. Nie ma tam wzmianki o odpowiedzialności materialnej. W dniu dzisiejszym została...
§ "trzepanie" (odpowiedzi: 2) Witam! Mam 17 lat (nie skończone) i przykładowo chce mi spisać policja. Mogę odmówić podania danych osobowych? A jeśli chcą mnie przeszukać mogę...
§ Kasy Fiskalne "Rostowskiego" (odpowiedzi: 2) Uszanowania Chciałbym zapytać z racji tego iż nowa ustawa została już wprowadzona i przedsiębiorcy Ci którzy mają stare kasy, mają czas do...
§ Zajęcie konta bankowego "Nawiązka na rzecz Skarbu Państwa" (odpowiedzi: 3) Witam wszystkich Wczoraj dostałem pismo o zajęciu mojego konta bankowego. Zablokowane zostało 500zł tytułem nawiązki na rzecz Skarbu Państwa. Na...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 14:03.