Mandat z monitoringu miejskiego - Forum Prawne

 

Mandat z monitoringu miejskiego

Wiem, że było już wiele podobnych tematów, ale w gruncie rzeczy każda sytuacja jest inna. Otóż pracuję jako kierowca i moim zadaniem jest dostarczanie towaru do sklepów. Zwykle dla zaoszczędzenia czasu parkuję na ulicy przyklejony ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa publicznego > Prawo karne > Prawo wykroczeń

Prawo wykroczeń - aktualne tematy:

  • § Osoby niepożądane na terenie s...
    Witam. Niewiem , czy w dobrym dziale umieściłem temat. Jeżeli nie to proszę o przeniesienie. Postaram się...
  • § Holowanie pojazdu - odwołanie
    Witam, piszę w sprawie przykrego doświadczenia, które spotkało mnie ostatnio w Krakowie. Mianowicie ulica przy...
  • § mandat niepelnoletni
    Witam kilka dni temu dostalem mandat 1000zl gdzies w internecie przeczytalem ze po skonczeniu 18 lat kartoteka...

Odpowiedz
 
29-05-2010, 13:56  
Herman1987
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie Mandat z monitoringu miejskiego

Wiem, że było już wiele podobnych tematów, ale w gruncie rzeczy każda sytuacja jest inna. Otóż pracuję jako kierowca i moim zadaniem jest dostarczanie towaru do sklepów. Zwykle dla zaoszczędzenia czasu parkuję na ulicy przyklejony do krawężnika, włączam awaryjki i jak najszybciej staram się dostarczyć towar. Niestety, będąc 5 maja z towarem w Gnieźnie pod jednym ze sklepów nie było miejsca do zaparkowania nawet na ulicy, tak bym nie blokował ruchu, więc skorzystałem z Bus pasa który znajdował się obok. Miał on długość około 80 metrów, i specjalnie nie stanąłem pod wiatą przystankową, tylko mniej więcej w środku bus pasa, tak że zmieściły się jeszcze dwa autobusy i zostało troszkę wolnego miejsca. Towar, który dostarczam do najlżejszych nie należy więc każdy metr dalej od sklepu powoduje problem. Zajęło mi to około pięciu minut. Dlatego też stanąłem tak by przeszkadzać jak najmniej. I tak o to w środę 19 Maja do mojej kierowniczki, na którą zarejestrowany samochód przyszło pismo ze Straży miejskiej a w nim 3 zdjęcia z monitoringu miejskiego na których widać tył mojego samochodu i "wycena" wykroczenia na 100 zł i 1 pkt karny. Oczywiście jako, że mandat przyszedł do kierowniczki, musiałem wypełnić oświadczenie, że to ja kierowałem samochodem, by mogli mi przesłać. I czekałem za tym aż wczoraj zadzwonił do mnie pan ze Straży miejskiej informując, że mandat zostanie wysłany na mój adres na początku przyszłego tygodnia (w ogóle nie spodziewałem się, że takie powiadomienia stosują) i odpowiedziałem panu, że rozumiem ale i tak będę chciał się od niego odwoływać. Na co odpowiedział mi pan, że i tak nie mam szansy, gdyż nie jako gdy odesłałem pismo, że to ja prowadziłem samochód przyznałem się tym samym do popełnienia wykroczenia i mandat został już wypisany i że jak do 5 czerwca kiedy mija miesiąc nie zapłacę, to sprawa zostanie skierowana do sądu. I tutaj zaczyna się moje pytanie. Czy i jakie mam szanse składając odwołanie ? Dla mnie te 100 zł to akurat dużo, bowiem pracuję na okresie próbnym i póki co zarabiam naprawdę bardzo mało i żadnym groszem nie gardzę. W dodatku stało się to w pracy (choć wiem, że to nie ma większego znaczenia) kiedy po prostu chciałem jak najszybciej klientowi dostarczyć towar. Przepraszam jeżeli coś zabrzmiało nie składnie, to proszę napisać, spróbuje to wyjaśnić
Herman1987 jest off-line  
29-05-2010, 17:29  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Mandat z monitoringu miejskiego

Nie masz żadnych szans, wykroczenie popełnione. Możesz jedynie napisać wniosek o rozłożenie mandatu na raty, zazwyczaj UW przychylają się do tych wniosków, pod warunkiem,że wysokość spłaty w ratach jest rozsądna.
 
29-05-2010, 19:56  
camander
Stały bywalec
 
Posty: 602
Domyślnie RE: Mandat z monitoringu miejskiego

Cytat:
Napisał/a pudica Zobacz post
Nie masz żadnych szans, wykroczenie popełnione. Możesz jedynie napisać wniosek o rozłożenie mandatu na raty, zazwyczaj UW przychylają się do tych wniosków, pod warunkiem,że wysokość spłaty w ratach jest rozsądna.
???
Na jakiej podstawie twierdzisz, że nie ma zadnych szans? Masz szklaną kulę? Wiesz z góry jaki będzie wyrok sądu? Mandatu jeszcze nie podpisał. Sąd może wziąć pod uwagę różne okoliczności ...

Herman1987, w Polsce masz znikome szanse uniknięcia kary! Jednak w państwie prawa miałbyś duże szanse na "odstąpienie od ukarania".
camander jest off-line  
29-05-2010, 20:13  
Luislo
Stały bywalec
 
Posty: 1.498
Domyślnie RE: Mandat z monitoringu miejskiego

Cytat:
Napisał/a camander Zobacz post
???
Na jakiej podstawie twierdzisz, że nie ma zadnych szans? Masz szklaną kulę? Wiesz z góry jaki będzie wyrok sądu? Mandatu jeszcze nie podpisał. Sąd może wziąć pod uwagę różne okoliczności ...

Herman1987, w Polsce masz znikome szanse uniknięcia kary! Jednak w państwie prawa miałbyś duże szanse na "odstąpienie od ukarania".
No właśnie póki nie pokwitowałeś mandatu nie jest on prawomocny.

Art. 97. § 1. W postępowaniu mandatowym, jeżeli ustawa nie stanowi inaczej, funkcjonariusz uprawniony do nakładania grzywny w drodze mandatu karnego może ją nałożyć jedynie, gdy:
1) schwytano sprawcę wykroczenia na gorącym uczynku lub bezpośrednio po popełnieniu wykroczenia,
2) stwierdzi popełnienie wykroczenia naocznie pod nieobecność sprawcy albo za pomocą urządzenia pomiarowego lub kontrolnego, a nie zachodzi wątpliwość co do osoby sprawcy czynu
- w tym także w razie potrzeby po przeprowadzeniu w niezbędnym zakresie czynności wyjaśniających, podjętych niezwłocznie po ujawnieniu wykroczenia. Nałożenie grzywny w drodze mandatu karnego nie może nastąpić po upływie 3 dni od daty ujawnienia czynu w wypadku, o którym mowa w pkt 1, i 14 dni w wypadku, o którym mowa w pkt 2.
§ 2. Sprawca wykroczenia może odmówić przyjęcia mandatu karnego.

Art. 99. W razie odmowy przyjęcia mandatu karnego lub nieuiszczenia w wyznaczonym terminie grzywny nałożonej mandatem zaocznym, organ, którego funkcjonariusz nałożył grzywnę, występuje do sądu z wnioskiem o ukaranie. We wniosku tym należy zaznaczyć, że obwiniony odmówił przyjęcia mandatu albo nie uiścił grzywny nałożonej mandatem zaocznym, a w miarę możności podać także przyczyny odmowy.
Kodeks postępowania o wykroczenia
Luislo jest off-line  
30-05-2010, 06:24  
destructor
Zbanowany
 
Posty: 26.869
Domyślnie RE: Mandat z monitoringu miejskiego

WYkroczenie popełnione i nie ma co dyskutować. Chyba nie było potrzeby parkowania pod samym sklepem? To nie można dojść kawałek z towarem lub poczekać chwilę aż ktoś odjedzie? Może trzeba było do sklepu wjechać?
Jeśli nie zapłacisz mandatu (będzie on zaoczny) to sprawa automatycznie trafi do Sądu. Znając realia Sąd 1 instancji wyda wyrok zaocznie a dodatkowo biorąc pod uwagę to że nie zapłaciłeś mandatu i Sądowi dajesz zbędną robotę, choć wykroczenie ewidentnie popełniłeś zostaniesz obciążony dodatkowymi kosztami Sądowymi. Oczywiście będziesz mógł się odwołać.
destructor jest off-line  
30-05-2010, 15:53  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Mandat z monitoringu miejskiego

Cytat:
???
Na jakiej podstawie twierdzisz, że nie ma zadnych szans? Masz szklaną kulę?
Ale po co rzucasz aluzjami ? Czy ja napisałam gdzieś, że podpisał mandat ? NIE.
Skoro wykroczenie zostało ewidentnie popełnione - zdjęcie z monitoringu jest dowodem, lepszym rozwiązaniem jest przyjęcie mandatu, a następnie wniosek o rozłożenie go na raty.
Resztę dopisał @Destructor.
 
30-05-2010, 17:35  
Herman1987
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie RE: Mandat z monitoringu miejskiego

Dziękuje za wypowiedzi, i nie kłóćcie się. Popełniłem wykroczenie no i trudno stało się. Chciałem tylko wiedzieć, czy mogę liczyć na "dobre serce" Straży Miejskiej i że może go anulują czy też nie. Wasze posty jednoznacznie odpowiadają na to pytanie. Dziękuje
Herman1987 jest off-line  
03-08-2012, 09:14  
B0MBEL
Początkujący
 
Posty: 7
Domyślnie RE: Mandat z monitoringu miejskiego

Witam wszystkich
Szukałem na forum podobnego tematu i ten wydaje mi się najodpowiedniejszy aby tu opisać mój przypadek (zwłaszcza, że miał miejsce w tym samym mieście). Nowego wątku zakładać nie będę bo nie chcę zaśmiecać forum.

Dostałem listem poleconym POUCZENIE, że w dniu ... o godz. ... przy ul. ... w ... będąc kierowcą pozostawiłem pojazd marki Fiat o nr rej. ... na przejściu dla pieszych, popełniając wykroczenie w myśl art. 97 KW w związku z art. 49 ust. 1 pkt 2 Ust. Prawo o ruchu drogowym.
Jeżeli to Pan jako właściciel pojazdu uwidocznionego na zdjęciach wykonanych przy użyciu systemu monitorowania miasta ... jest osobą, która kierowała tym pojazdem w ozn. dniu i czasie istnieje możliwość zakończenia prowadzonego postępowania poprzez wyrażenie zgody na przyjęcie mandatu karnego kredytowanego w wysokości 100 zł + jeden punkt karny.


Pomimo iż do pouczenia załączono oczywiście stosowne oświadczenie jednak nie załączono zdjęć, które miałyby być dowodem winy.
Ponieważ nie jestem w ciemię bity, odesłałem również listem poleconym do właściwego UM żądanie o przedstawienie mi powołanych materiałów jako dowodu popełnienia przeze mnie wykroczenia.
W odpowiedzi na pismo otrzymałem wydruk kilku zdjęć na których widać mój pojazd. Jednak nie widać na nich przejścia! Ponieważ uznałem te zdjęcia za niewystarczające odpowiedziałem kolejnym pismem, w którym proszę o wskazanie gdzie na zdjęciach wykonanych w dniu o godz. hh:mm:ss znajduje się przejście dla pieszych oznakowane zgodnie z Załącznikiem nr 1 do "Rozporządzenia w sprawie szczególnych warunków technicznych dla znaków i sygnałów drogowych oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i warunków ich umieszczania na drogach" znakiem pionowym D-6 oraz znakiem poziomym P-10.

Ponieważ na zdjęciach tych elementów nie widać, a są one moim zdaniem jedynym dowodem popełnionego wykroczenia sprawa utknęła właściwie w martwym punkcie. Gdyby przy samochodzie czekał na mnie strażnik, gdyby założono blokadę na koło pewnie nie byłoby dyskusji, a odmowa przyjęcia mandatu skutkowałaby skierowaniem sprawy do sądu grodzkiego. A tak przez lenistwo funkcjonariuszy (siedziba znajduje się na tej samej ulicy, według map google niecały kilometr, 7 minut pieszo) nie widzę właściwie możliwości rozstrzygnięcia tego sporu. Wystawianie mandatu, nie dość, że zza biurka to jeszcze sprzed monitora bez sprawdzenia możliwości egzekwowania tego mandatu to głupota!

Ponieważ minął już ustawowy termin odpowiedzi na moje pismo (termin zwykły 30 dni), a ze śledzenia przesyłek na stronie Poczty Polskiej wynika, że oba pisma dotarły do adresata zastanawiam się co dalej począć z tym fantem.
B0MBEL jest off-line  
03-08-2012, 11:18  
destructor
Zbanowany
 
Posty: 26.869
Domyślnie RE: Mandat z monitoringu miejskiego

To że na zdjęciach nie ma przejścia nie znaczy że przejścia nie ma poza kadrem. W tym wypadku zeznania f-sza będa dowodem.
destructor jest off-line  
03-08-2012, 11:28  
camander
Stały bywalec
 
Posty: 602
Domyślnie RE: Mandat z monitoringu miejskiego

Cytat:
Napisał/a destructor Zobacz post
To że na zdjęciach nie ma przejścia nie znaczy że przejścia nie ma poza kadrem. W tym wypadku zeznania f-sza będa dowodem.
Jak poza kadrem? Pojazd stał na przejściu - tak? To jak może być pojazd w kadrze a przejście poza? Rozdwojenie czasoprzetrzeni?
camander jest off-line  
03-08-2012, 11:41  
destructor
Zbanowany
 
Posty: 26.869
Domyślnie RE: Mandat z monitoringu miejskiego

Widziałeś to zdjęcie że wiesz jaki obszar obejmuje czy wróżysz z fusów?
destructor jest off-line  
03-08-2012, 11:59  
camander
Stały bywalec
 
Posty: 602
Domyślnie RE: Mandat z monitoringu miejskiego

Cytat:
Napisał/a destructor Zobacz post
Widziałeś to zdjęcie że wiesz jaki obszar obejmuje czy wróżysz z fusów?
Opieram się na relacji autora tematu.
"będąc kierowcą pozostawiłem pojazd marki Fiat o nr rej. ... na przejściu dla pieszych,"
camander jest off-line  
03-08-2012, 12:37  
destructor
Zbanowany
 
Posty: 26.869
Domyślnie RE: Mandat z monitoringu miejskiego

Ja zakładam że może chodzic o odległość 10 m.
destructor jest off-line  
03-08-2012, 17:23  
B0MBEL
Początkujący
 
Posty: 7
Domyślnie RE: Mandat z monitoringu miejskiego

Sednem sprawy jest brak na zdjęciach znaków D-6 i P-10. A to one wyznaczają przejście dla pieszych. Te zdjęcia są moim zdaniem jedynym dowodem popełnienia wykroczenia, dlaczego więc zeznania funkcjonariusza mają być dowodem Tak jak napisałem, nikt na mnie nie czekał przy samochodzie, nie było blokady, itp. itd.

Cytat:
Napisał/a destructor Zobacz post
Ja zakładam że może chodzic o odległość 10 m.
Cytat:
Napisał/a B0MBEL
będąc kierowcą pozostawiłem pojazd marki Fiat o nr rej. ... na przejściu dla pieszych
na przejściu dla pieszych a nie w jego pobliżu, jak można na podstawie zdjęcia zmierzyć odległość od przejścia?

Dostałem kolejne pismo z SM:
"W zw. z tym, że nie przyjmuje P. do wiadomości istoty popełnionego wykroczenia proszę o zapoznanie się ze "Szczegółowi warunkami dla znaków drogowych poziomych i war. ich umieszczania na drogach" w przytaczanym przez P. Rozporządzeniu a dokładnie z pkt 1.2 Cel i zakres stosowania znaków. Obecne pismo uważam za ostateczne i ponownie proszę o zastosowanie się do otrzymanych pouczeń w powyższej sprawie."

Tyle, że przytoczony fragment nijak ma się do oznakowania w tym miejscu, a wręcz zdaje się mu przeczyć. Nie mogę przyjąć do wiadomości istoty wykroczenia, jeżeli SM nie udziela mi odpowiedzi na proste pytanie i nie chce udowodnić mojej winy na podstawie zdjęć
B0MBEL jest off-line  
03-08-2012, 18:05  
dag0
Stały bywalec
 
Posty: 3.954
Domyślnie RE: Mandat z monitoringu miejskiego

Cytat:
Gdyby przy samochodzie czekał na mnie strażnik, gdyby założono blokadę na koło pewnie nie byłoby dyskusji,
A z jakiego powodu miał by czekać/ Może zjawisz sie po dwóch dniach. Nie znasz przepisów - jeżeli występuje naruszenie przepisu art 90 KW, blokady nie wolno zakładać.
Jednak przyznaje rację, że aby dokumentacja fotograficzna była dowodem musi niezbicie przedstawić popełnione wykroczenie.
dag0 jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ ktoś wybił szybę w aucie obok monitoringu miejskiego auto niedawno kupione... (odpowiedzi: 5) Witam mam pytanie, dotyczy ono wybitej szyby w aucie auto niedawno kupiłam (ponad tydzień temu) jeszcze nie zdążyłam przerejestrować i ubezpieczyć....
§ Mandat na podstawie nagrania monitoringu miejskiego (odpowiedzi: 2) Witam, zwracam się do Państwa z prośbą o poradę ponieważ ostatnio monitoring miejski nagrał moje auto jak przekraczam linię ciągłą. Niestety na...
§ Dostęp do nagrań monitoringu miejskiego - kradzież (odpowiedzi: 1) witam Chodzi o kradzież wartościowego sprzętu budowlanego. W miejscach gdzie ten sprzęt przejeżdżał są kamery miejskiego monitoringu, które na...
§ Wniesienie oskarżenia na podstawie miejskiego monitoringu (odpowiedzi: 9) Witam, Dostałem z sądu pismo dotyczące odwołania się od wyroku nakazowego. Sytuacja dotyczy zakłócania porządku publicznego i nie przyjęcia przeze...
§ Brak uprawnień Straży Miejskiej do karania z monitoringu miejskiego (odpowiedzi: 1) Brak uprawnień Straży Miejskiej do karania z monitoringu miejskiego VI Kz 143/13 treść orzeczenia - Portal Orzeczeń Sądu Okręgowego w Słupsku
§ czy operator cywilny monitoringu miejskiego to funkconariusz pubiczny? (odpowiedzi: 1) Witam, Jak w temacie czy operator monitoringu miejskiego - pracownik cywilny Straży Miejskiej czy to funkcjonariusz publiczny? Dziękuję za...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 23:12.