Pełnoletni a niepełnoletni - Forum Prawne

 

Pełnoletni a niepełnoletni

Witam. Jestem członkiem forum od nie dawna (a to jest mój pierwszy post, a zarazem temat). Chciałem zadać pytanie gryzące mnie od miesiąca. Mam 17 lat, jestem pod wpływem alkoholu (przykładowo dajemy 1‰) i łapie ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa publicznego > Prawo karne > Prawo wykroczeń


Odpowiedz
 
21-06-2010, 20:19  
Mortale
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie Pełnoletni a niepełnoletni

Witam.
Jestem członkiem forum od nie dawna (a to jest mój pierwszy post, a zarazem temat). Chciałem zadać pytanie gryzące mnie od miesiąca.

Mam 17 lat, jestem pod wpływem alkoholu (przykładowo dajemy 1‰) i łapie mnie policja. Przeczytałem TEN i TEN temat i dalej nie jestem pewny jak to działa. Mając 17 lat odpowiadam jako osoba pełnoletnia, ale czy mam identyczne do nich przywileje? Czy mogę być pod wpływem alkoholu? Czy mogę w każdym miejscu palić papierosy i być tylko skazany na mandat w obu sytuacjach jeżeli miejsce jest źle dobrane?
Przykładowo zostałem złapany w sklepie na zniszczeniu ich mienia. Byłem wtedy pod wpływem 1,02‰. Miałem 16 lat, a znajomy który mi towarzyszył (także pod wpływem alkoholu) miał ukończone 17 lat. Po wypisaniu dla niego mandatu mógł spokojnie opuścić komisariat, po mnie musieli przyjechać rodzice.
W TYM temacie są już całkowicie odmienne zdania dwóch osób. TUTAJ też dziwna sytuacja.

Informacji nt temat szukałem już trochę. Z mojego punktu widzenia wygląda tak: mam 17 lat, jestem karany jak osoba pełnoletnia więc powinienem móc robić to co oni. Jeżeli się mylę, proszę wyprowadzić mnie z błędu.

Jeżeli moja teza jest prawdziwa, to mogę się nie zgodzić na odwiezienie mnie przez funkcjonariuszy na komendę tylko poprosić o mandat? Czy demoralizacja i upijanie przez kogoś (za moją zgodą) wciąż się mnie tyczy?

Pozdrawiam.
Mortale jest off-line  
21-06-2010, 23:36  
Azaroth
Początkujący
 
Posty: 22
Domyślnie RE: Pełnoletni a niepełnoletni

Musi Pan rozróżnić dwa reżimy prawne. Pierwszy to reżim karnoprawny, który uzależnia odpowiedzialność karną na zasadach określonych w kodeksie karnym, od ukończenia 17 lat (Art. 10 KK). Nieprecyzyjne jest stwierdzenie, że taki siedemnastolatek odpowiada wówczas "jak dorosły", czyli pełnoletni, bo w wypadku tych nazw mamy do czynienia z reżimem cywilnoprawnym. W prawie cywilnym, co do zasady, siedemnastolatek jest małoletnim, czyli osobą, która nie nie ukończyła 18 lat, nie ma pełnej zdolności do czynności prawnych i, co równie ważne, pozostaje do czasu uzyskania pełnoletności pod władzą rodzicielską.
Dlatego właśnie, że współistnieją te dwa reżimy, nie może Pan będąc osobą małoletnią robić "to co oni". Tak więc, w przypadku zatrzymania Pana przez policję, zostaną powiadomieni Pana opiekunowie prawni, zostanie Pan zawieziony na komendę, gdzie odbiorą Pana opiekunowie prawni, ponieważ nie jest Pan do końca samodzielny, gdyż podlega Pan władzy rodzicielskiej.

Art. 208. Kto rozpija małoletniego, dostarczając mu napoju alkoholowego, ułatwiając jego spożycie lub nakłaniając go do spożycia takiego napoju,
podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

W rozumieniu tego przepisu jest Pan małoletnim w sensie prawa cywilnego, więc ma on jak najbardziej zastosowanie. Nie może Pan swoją zgodą na rozpijanie siebie wyłączyć odpowiedzialności sprawcy, czyli tego, kto ewentualnie by Pana rozpijał.

Co do palenia papierosów, właściwie bez względu na wiek karalne jest palenie papierosów w miejscach niedozwolonych, tak więc, to, że nie ma Pan 18 lat nie oznacza, że nie może Pan palić papierosów w miejscach, gdzie palenie jest dozwolone.
Azaroth jest off-line  
22-06-2010, 16:29  
Mortale
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie RE: Pełnoletni a niepełnoletni

Wg kodeksu karnego jestem osobą "pełnoletnią prawnie" i mogę robić to co oni i będę jako karani jako oni. Ale tylko wobec kodeksu karnego. Wg kodeksu cywilnego jestem nieletni i będę karany jak nieletni a o wszystkim będą dowiadywać się rodzice.

Więc teraz jeżeli zostanę złapany przez policję na drobnym występku typu stan nietrzeźwy lub spożywanie alkoholu (dałem jako przykład to się jego trzymam) w miejscu zakazanym to zależy od policjantów czy wezwą do tego rodziców czy nie?

Czy mając 17 lat za jakąkolwiek formę spożywania alkoholu (stan nietrzeźwy, stan upojenia alkoholowego) to zależy od funkcjonariuszy czy trafię na komendę czy nie? Wg Art.115 § 16 KK czy osoba nieletnia (teraz przykładowo dajemy 15 lat) może być pod wpływem 0,3‰? Nie złamała prawa karnego wtedy, jak jest wtedy z prawem cywilnym?

Jakie przywileje daje/odbiera mi odpowiadanie jako osoba pełnoletnia karnie skoro dalej jestem małoletni cywilnie? Czy ma to jakieś szczególne zastosowanie w polskim społeczeństwie? Czy siedemnastolatek dalej musi się zachowywać jako szesnastolatek, a jak coś się stanie, odpowiada jak osiemnastolatek?

Przepraszam za te wszystkie pytania i dociekliwości, ale jednak prawa nie można brać dosłownie, a o różnicach w kodeksie cywilnym a prawnym dopiero teraz się dowiedziałem.
Mortale jest off-line  
25-06-2010, 22:54  
Azaroth
Początkujący
 
Posty: 22
Domyślnie RE: Pełnoletni a niepełnoletni

1. Ponieważ nie masz 18 lat, policja ma obowiązek wezwać i poinformować rodziców o popełnionym przez Ciebie wykroczeniu/przestępstwie.
2. Samo bycie pod wpływem alkoholu w "normalnej" sytuacji nie jest sprzeczne z polskim prawem. Problem pojawia się, gdy pod wpływem alkoholu popełnia się czyn zabroniony, wtedy pojawiają się różne negatywne konsekwencje, np. niemożność wyłączenia winy sprawcy, który sprawił się w stan nietrzeźwości (art 31. par.3 KK). Wtedy ma zastosowanie art.115 § 16 KK. Najczęściej chodzi o sytuację kiedy kierowca jest pod wpływem alkoholu, jeżeli ma ponad 0,5 promila we krwi, popełnia przestępstwo, jeżeli między 0,2 i 0,5 popełnia wykroczenie.
Mówiąc prosto, jeżeli będziesz pijany np. w centrum miasta, wówczas policja lub straż miejska może przeprowadzić badanie alkomatem, zabrać Cię na komendę lub nawet do izby wytrzeźwień i oczywiście poinformują rodziców.
3. Mając 17 lat można w okolicznościach wskazanych w art 10, par. 4 KK odpowiadać na łagodniejszych zasadach. Generalnie problem polega na tym, że ustawodawca postanowił, że dorosłość w sensie cywilistycznym (pełna zdolność do czynności prawnych) zaczyna się w momencie ukończenia 18 lat (wyjątki w prawie rodzinnym, chodzi o kobietę, która ukonczyla 16 lat i zawarla związek małżeński, wowczas uzyskuje pełnoletniość), natomiast dorosłość w sensie prawa karnego zaczyna sie w wieku 17lat. Reasumując, proszę zrozumieć ten dualizm, tzn. mimo że na gruncie prawa cywilnego jesteś do uzyskania pełnoletności niejako "ułomny", to na gruncie prawa karnego jesteś w pełni odpowiedzialny za własne czyny, dlatego warto przestrzegać prawa, tj. lepiej nie pojawiać się w miejscach publicznych w stanie nietrzeźwości
Azaroth jest off-line  
04-05-2014, 13:56  
lisaa
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie RE: Pełnoletni a niepełnoletni

Nie ogarniam tej strony więc tu napiszę
A mianowicie mam 16 lat i chce pojechać z przyjaciółką i jej 23 letnim bratem na wakacje ale moja mama się nie zgadza bo twierdzi że jest za mnie odpowiedzialna do 18 roku życia.
Więc zastanawiam się czy ja jako że ukończyłam już 16 rok życia mogę napisać sobie jakieś oświadczenie że jestem sama dla siebie opiekunem w czasie tych wakacji?
proszę o szybką odpowiedź
lisaa jest off-line  
04-05-2014, 15:11  
askirkov
Stały bywalec
 
Posty: 18.241
Domyślnie RE: Pełnoletni a niepełnoletni

Jeśli rodzice się nie zgodzą to nie możesz jechać i tyle.

Art. 95 § 2 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego:

Dziecko pozostające pod władzą rodzicielską winno rodzicom posłuszeństwo, a w sprawach, w których może samodzielnie podejmować decyzje i składać oświadczenia woli, powinno wysłuchać opinii i zaleceń rodziców formułowanych dla jego dobra.
askirkov jest off-line  
19-05-2014, 16:57  
mychaa2707
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie RE: Pełnoletni a niepełnoletni


Mam pytanie . Mam skończone 16 laat , nie potrafie żyć pod jednym dachem z moja matka ,wszystkie obowiązki spadają na mnie , a ona i jej chłopak myślą tylko o sobie . Ona mnie nie utrzymuje bo woli wydac na siebie . Moj chłopak daje mi pieniadze i mi kupuje potrzebne rzeczy . Mama mojego chłopaka chce zostac moim prawnym opiekunem . Czy jest taka możliwość i co trzeba zrobić .?
mychaa2707 jest off-line  
19-05-2014, 17:08  
M a x
Zbanowany
 
Posty: 792
Domyślnie RE: Pełnoletni a niepełnoletni

Kiepsko to wygląda. A rozważałaś ślub (o ile chłopak ma ukończone 18 lat) albo pogadanie ze swoim ojcem (o ile go znasz i żyje, nie napisałaś tego).
M a x jest off-line  
19-05-2014, 17:53  
askirkov
Stały bywalec
 
Posty: 18.241
Domyślnie RE: Pełnoletni a niepełnoletni

Jeśli nie zaspokajają Twoich podstawowych potrzeb, to powiedz o wszystkim pedagogowi/psychologowi szkolnemu, wychowawcy klasowemu lub lekarzowi pierwszego kontaktu i zażądaj pomocy.

Art. 572 kodeksu postępowania cywilnego:

§ 1. Każdy, komu znane jest zdarzenie uzasadniające wszczęcie postępowania z urzędu obowiązany jest zawiadomić o nim sąd opiekuńczy.
§ 2. Obowiązek wymieniony w § 1 ciąży przede wszystkim na urzędach stanu cywilnego, sądach, prokuratorach, notariuszach, komornikach, organach samorządu i administracji rządowej, organach Policji, placówkach oświatowych, opiekunach społecznych oraz organizacjach i zakładach zajmujących się opieką nad dziećmi lub osobami psychicznie chorymi.

Możliwości interwencji sądu rodzinnego w sytuacji zagrożenia dobra dziecka - art. 109 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego.
askirkov jest off-line  
19-05-2014, 18:21  
M a x
Zbanowany
 
Posty: 792
Domyślnie RE: Pełnoletni a niepełnoletni

A może dziewczyna wcale nie ma ochoty na "pomoc" w formie, w której standardowo serwuje ją nasze kochane państwo?
M a x jest off-line  
19-05-2014, 18:24  
askirkov
Stały bywalec
 
Posty: 18.241
Domyślnie RE: Pełnoletni a niepełnoletni

Tutaj należałoby przede wszystkim postawić do pionu kochanych rodziców.
askirkov jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Niepełnoletni (odpowiedzi: 4) Witam, Wraz z 2 kolegami chcemy wybrać się razem na Opener festival, problem w tym że mamy wszyscy 16 lat (2 ukończone, jeden kończy za 2...
§ Niepełnoletni w towarzystwie niepełnoletnich palących. (odpowiedzi: 9) Witam! Pytanie z rodziny tych bardziej głupich niż się przewiduje, ale jednak mnie nurtujące. Co może się stać osobie A, jeżeli grupę ludzi (poniżej...
§ niepełnoletni a nóż (odpowiedzi: 3) witam !!! ,jestem nowy na forum . czy względem prawa polskiego mogę posiadać nóż w miejscu publicznym np.szkoła itd. .w internecie nie znalazłem...
§ Niepełnoletni (odpowiedzi: 4) Witam. Chciałbym zapytać co można zrobić w następującej sprawie. Otóż powiem czysto hipotecznie, aczkolwiek nie ciężko się będzie domyśleć, że to...
§ Niepełnoletni (odpowiedzi: 1) Jak to jest ? Czy niepełnoletni mogą pracować ? jak to wygląda z strony prawnej i wgl. ?


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 02:08.