Przekroczenie prędkości - Forum Prawne

 

Przekroczenie prędkości

Witam, W dniu wczorajszym zostałem ukarany mandatem karnym w wysokości 200,00zl oraz 4 pkt. karnych - przyczyna? - przekroczenie dopuszczalnej prędkości o 30km/h. Wlekąc się w obszarze zabudowanym, 40km/h za ciężarówką, po pokonaniu zakrętu i ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa publicznego > Prawo karne > Prawo wykroczeń


Odpowiedz
 
21-08-2010, 09:07  
kaczus
Początkujący
 
Posty: 15
Domyślnie Przekroczenie prędkości

Witam,
W dniu wczorajszym zostałem ukarany mandatem karnym w wysokości 200,00zl oraz 4 pkt. karnych - przyczyna? - przekroczenie dopuszczalnej prędkości o 30km/h.

Wlekąc się w obszarze zabudowanym, 40km/h za ciężarówką, po pokonaniu zakrętu i widzeniu braku skrzyżowań, przejść dla pieszych, a ponadto linii przerywanej postanowiłem wykonać manewr wyprzedzania, po czym kończąc go i zwalniając ujrzałem czerwony lizak..
Niestety, Kontrola nastąpiła ok. 200m przed tabliczką informującą o końcu terenu zabudowanego, a mr. policjant wyhaczył moją największą prędkość podczas w/w manewru. Dodam, że z nad przeciwka zbliżał się też inny pojazd, a chyba oto chodzi, iż podczas wyprzedzania dla bezpieczeństwa powinniśmy być w jak najkrótszym czasie na przeciwnym pasie ruchu? "Miałem ścigać się z tirem??"

Prosiłem szanownego Pana o wypisanie na odwrocie mandatu przyczyne zatrzymania (prędkość [wyprzedzanie]) - zgodził się na to, lecz ku mojemu zaskoczeniu po upływie paru minut zmienił decyzje.. jak to w "małych miasteczkach"

Czy mandat ten został na mnie nałożony w sposób prawidłowy?
kaczus jest off-line  
21-08-2010, 10:54  
marpiet
Stały bywalec
 
Posty: 491
Domyślnie RE: Przekroczenie prędkości

jeśli faktycznie przekroczyłeś dopuszczalną prędkość podczas wyprzedzania to mandat "niestety" prawidłowy... i nie ma tu znaczenia, czy ktoś się przed tobą wlókł, czy tez ktoś nadjeżdżał z przeciwnej strony. Co do samego kwitka, na pierwszej stronie odcinka "C" jest rubryka za jaki czyn nałożono mandat, na odwrocie jest pouczenie i nie powinno się tam nic zapisywać.
marpiet jest off-line  
21-08-2010, 23:07  
kaczus
Początkujący
 
Posty: 15
Domyślnie RE: Przekroczenie prędkości

Dociekłem informacji, iż podczas manewru wyprzedzania mamy możliwość przekroczenia dopuszczalnej prędkości o 20-25km/h ze względów bezpieczeństwa - czy ktoś może to potwierdzić?

@marpiet
Rozumiem, ale nie mylmy faktów - zwykłe poruszanie się, a wyprzedzanie. Droga bez skrzyżowań oraz przejść dla pieszych z linią przerywaną chyba jednak do czegoś służy i ktoś, po coś stworzył te linie?
Pouczenie, nie pouczenie, każdemu jest znane, a prosiłem o adnotacje - świadczy to o zachowaniu misiaka.

Jeżeli poprzedza nas tir, jadący ze stałą prędkością 40-45km/h w obszarze zabudowanym, to mamy wlec się za nim? Czy też mamy podejmować ryzyko wyprzedzania dochodząc do max. tych 50km/h i walczyć z nim o przetrwanie, a nóż się uda? Średnia prędkość 50-55km/h, a 40-45km/h daje sporą różnice w pokonywaniu choćby trasy 100km.
kaczus jest off-line  
22-08-2010, 00:10  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Przekroczenie prędkości

Cytat:
odczas manewru wyprzedzania mamy możliwość przekroczenia dopuszczalnej prędkości o 20-25km/h ze względów bezpieczeństwa
Nie ma takiego ustawowego zapisu. To po prostu interpretacja kierowców. Wiadomym jest,że jeśli pojazd A porusza się z prędkością 50 km/h, to żeby go w miarę szybko wyprzedzić nasza prędkość musi być większa nie o te jedyne 5km/h.

Cytat:
Droga bez skrzyżowań oraz przejść dla pieszych z linią przerywaną chyba jednak do czegoś służy i ktoś, po coś stworzył te linie?
"ktoś po coś" owszem, ale jeśli dozwoloną prędkością jest 50 km/h i pojazd jadący przed nami porusza się właśnie w taki sposób, to wyprzedzając go powinieneś się liczyć z tym, iż przekraczając prędkość narażasz się na mandat. Te linie są po to, by jeśli jedzie przed nami "niedzielny kierowca" z prędkością 25 w porywach do 30 km/h, a my mamy wolny horyzont, to zamiast gryźć z nerwów kierownicę, wyprzedzamy go (to tak pół żartem, pół serio).

Cytat:
Średnia prędkość 50-55km/h, a 40-45km/h daje sporą różnice w pokonywaniu choćby trasy 100km.
Sporą ? Przecież to tylko 5-10 km/h. A w praktyce wygląda to mniej więcej tak:
Poruszając się 55 km/h w ciągu minuty pokonujemy 0,92 km (w przybliżeniu),
natomiast jadąc z prędkością stałą 45km/h pokonujemy 0,75 km - czy to naprawdę aż tak ogromna różnica?
Ponadto należy pamiętać o tym,że jeśli dozwolona prędkość, to - załóżmy 90 km/h na odcinku 10 km, nie oznacza tego, iż przez te 10 km będziemy się poruszać właśnie z taką prędkością.
 
24-08-2010, 11:44  
kaczus
Początkujący
 
Posty: 15
Domyślnie RE: Przekroczenie prędkości

Czy mógłbym prosić kogokolwiek o załączenie art. dot. przekroczenia prędkości ew. jakiekolwiek dot. manewru wyprzedzania?? Z góry dziękuje.
kaczus jest off-line  
24-08-2010, 11:54  
destructor
Stały bywalec
 
Posty: 26.868
Domyślnie RE: Przekroczenie prędkości

Prawo o Ruchu Drogowym jest dostępne w google.
destructor jest off-line  
24-08-2010, 13:08  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Przekroczenie prędkości

Art. 24 PoRD.

Nigdzie nie ma mowy,że wyprzedzając można przekroczyć prędkość
 
24-08-2010, 15:14  
kaczus
Początkujący
 
Posty: 15
Domyślnie RE: Przekroczenie prędkości

Czyli nie ma też żadnych wzmianek o bezpieczeństwie wyprzedzania??
Zrobiłem błąd przyjmując mandat..
kaczus jest off-line  
24-08-2010, 16:10  
destructor
Stały bywalec
 
Posty: 26.868
Domyślnie RE: Przekroczenie prędkości

Przekroczyłeś prędkość. Nie ważne czy wyprzedzasz czy nie nie możesz przekraczać prędkości. Jasne jak słońce.
destructor jest off-line  
24-08-2010, 19:33  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Przekroczenie prędkości

Cytat:
Napisał/a kaczus Zobacz post
Czyli nie ma też żadnych wzmianek o bezpieczeństwie wyprzedzania??
Nie wiem czemu,ale odnoszę wrażenie,że sobie żartujesz, bo nie wierzę w to,że będąc kierowcą nie znasz tak podstawowych przepisów...
I chyba jednak nie przeczytałeś artykułu 24 PoRD, bo o bezpieczeństwie wyprzedzania akurat tam jest "co nieco".

Cytat:
Zrobiłem błąd przyjmując mandat..
W Sądzie dostałbyś grzywnę + koszta, do tego zmarnowałbyś czas innym, którzy czekają na ważniejsze rozprawy. Jak nie masz co robić z pieniążkami, to ja chętnie przyjmę trochę ciurlików :P
 
24-08-2010, 21:21  
kaczus
Początkujący
 
Posty: 15
Domyślnie RE: Przekroczenie prędkości

Dobra, temat do zamknięcia, bo widzę, że niektórzy mają tok myślenia podobny do drogówki.. byle załatać dziurę budżetową.

Na zakończenie, przemyślcie sobie pytanie i sytuacje "A jak mam to zrobić?"

Pozdrawiam.
kaczus jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ przekroczenie prędkości o 11 czy 1 km? (odpowiedzi: 5) Witam 1. Ostatnio nurtuje mnie taka kwestia. Dostałem "pozdrowienia" :D od jednej ze Straży Miejskiej w Polsce, do pozdrowień dołączono informację...
§ Przekroczenie prędkości? (odpowiedzi: 21) Witam. Często zaglądam na to forum, ale sytuacja zmusił mnie do napisania postu. Otóż zostałem zatrzymany przez policję za przekroczenie prędkości....
§ Sąd za przekroczenie prędkości (odpowiedzi: 1) Witam wszystkich serdecznie. Proszę o poradę w następującej sprawie. W czasie wakacji, dokładnie 14.07.2012r. przekroczyłem dozwoloną prędkość o...
§ przekroczenie prędkości (odpowiedzi: 21) Witam Dostałem 400zł mandatu i 10pkt karnych za przekroczenie prędkości na drodze szybkiego ruchu(2 pasy) jadąc 111km/h (pomiar wykonany suszarką)...
§ przekroczenie prędkości (odpowiedzi: 14) witam, gdzie można znaleźć definicję przekroczenia prędkości, czy jest to chwila, moment, na odcinku 100m,
§ Przekroczenie prędkości (odpowiedzi: 7) Ostatnio przekroczyłem prędkość o 31km/h. Fotoradar zrobił zdjęcie tyłu samochodu, więc nie widać kierowcy. Auto jest firmowe i kazali mi wskazać ze...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 00:07.