Odwołanie od mandatu za spowodowanie kolizji - Forum Prawne

 

Odwołanie od mandatu za spowodowanie kolizji

Panowie, dzieki bogu znalazłem to forum i mam nadzieje, ze ktoś mi pomoze, bo już nie wiem kogo o to zapytać, mianowicie sprawa ma się tak w sobotę jadąć jedną z głównych ulic w moim ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa publicznego > Prawo karne > Prawo wykroczeń


Odpowiedz
 
01-12-2010, 19:02  
cb_marcin
Początkujący
 
Posty: 8
Domyślnie Odwołanie od mandatu za spowodowanie kolizji

Panowie, dzieki bogu znalazłem to forum i mam nadzieje, ze ktoś mi pomoze, bo już nie wiem kogo o to zapytać, mianowicie sprawa ma się tak
w sobotę jadąć jedną z głównych ulic w moim mieście, jechał przede mną seat arosa, a na naszym pasie stało volvo, na awaryjnych więc ok, pas lewy był wolny, jechałem o odległości co najmniej 15 m za seatem, kidy widzę że zaczyna hamować, i jedzie na zblokowanych kołach prosto w volvo, nie wime czemu nie odpiściła babka hamulca i nie wyminęła, w każdym razie zacząłem również hamować miałem moze 20km/h, kiedy widze ze ona już odeży napewno w volvo, to usunąłem się do lewgo pasa i chciałem to wyminąć, gdyż mówie nie będę stawał więc odpuściłm hamulec i po mału toczyłm się w celu wyminięcia, a nie chciałem robić za gapia, ani świadka bo nie miałem na to czasu, lecz jak uderzyła w volvo, to wysunęła się na lewy pas bo uderzyła prawym narożnikiem w haka, i odbiło ją na lewy pas, po czym ja mając max 10 km/h już nie miałem gdzie uciec, bo po prawo na hchodniku stały zaparkowane auta a po prawo latarnia i przywaliłem jej w prawe drzwi i błotnik za drzwiami, tak że tylna lampa, klapa ani koło nie dostały, więc nie uderzyłem w tył tylko w bok, zadzwoniłem po policje,b o nei poczuwałems ię do 100% mojej winy, lecz myślałem ze to współwina, policjanci nie dość ż przyszli na pieszo, po 40 min, to tak pierwsze co było jak przyszli, to było pytanie, kto jechał ostatni, to mówie ze ja, ona z gosciem z volvo się dogadała, a oni do mnie to 300zł bedzie i 6 pkt,
dodam ze nie było żadnego badania alkomatem, jaką mam pewność że nie była na bani ?? gdyby była nie dostałbym żadnego mandatu, wszystko poszło by na nią, to moja pierwsza stłuczka, nie wiedziałem nawet, jakie mają być procedury policyjne w takim wypadku, policjanci nie wiedzieli jak napisac oświadczenie do ubezpieczalni i musiałem to zrobić sam, nie porobili żadnych zdjęć, nie patrzyli nawet na drogę hamowania, w swoim notesie napisali że u niej uszkodzenia to przednia lampa zderzak błotnik itp i bok, a ja mówię zaraz panowie, ale przód to już nie z mojej winy, a oni tak prze burknęli i niby to skreślili, ale tak, nie wiem co ostatecznie napisali w notatce, byłem tylko u ubezpieczyciela, żeby nie próbowali wymusić pieniędzy an naprawę przodu, gdyby babka zmyśliła ze stałą a ja w nią przywaliłem a ona w volvo, u mnie widać ze było bardzo delikatne uderzenie,b o lampa się urwała z zaczepów, lekko porysował zderzak i błotnik cofnęło o 2cm,

czy w jakiś sposób mogę powołać się na to że to moja pierwsza stłuczka, że policjanci ni byli wystarczająco wyszkoleni, przeprowadzając te czynności bo jak by nie było, chyba badanie alkomatem powinni byli zrobić, i zdjęcia chociażby dla ubezpieczalni, to ze byli na pieszo chyba nie zwalnia ich z tego ze powinni mnie zabrać na komisariat w celu badania bądź poprosić inny patrol by podjechał ? ja miałem 4 zimówki, babka 4 letnie ? czy to nie jest nieumyślne powodowanie zagrożenia w pogodę gdzie na zimówkach nie da się zbytnio jeździć ? to że jej pasażer zaciągnął jej ręczny powodując tym samym zagrożenie bo gdyby nie to sądzę ze by troche inaczej to wyglądało, i pojazd tak łatwo nie uślizgnął by się w lewo, a na bloku się nie wyhamuje jak pulsacyjnie, no i w końcu to z jdna z głównych dróg a przez nią nie dało się przejść piechotą bez wywrotki, szklanka, ugnieciony świeży śnieg, zero zgarnięcia ani posypania, pomoze mi ktoś, bo czasu mam coraz mniej , jestem uczniem na utrzymaniu rodziców bez pracy, i 300zł + naprawa auta ojca to koszta któe mnie przerastają, jaka jest szansa na uznanie współwiny ?
cb_marcin jest off-line  
01-12-2010, 19:44  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Odwołanie od mandatu za spowodowanie kolizji

Podpisałeś mandat, więc przyznałeś się do wykroczenia - teraz możesz płakać i płacić, a następnym razem słuchać policjanta, że jak się nie zgadzasz z jego oceną to zostanie sporządzony wniosek do sądu i w sądzie miałbyś szansę udowadniać co tylko chcesz, a tak podpisałeś, że jesteś winny i to kończy sprawę.
 
01-12-2010, 21:17  
cb_marcin
Początkujący
 
Posty: 8
Domyślnie

no dobrze, rozumiem teraz żałuje że podpisałem, tylko mam pytanie czy będąc nieświadom tego jak taka interwencja policji powinna przebiegać, nie mam możliwości napisania odwołania na podstawie tego jak była przeprowadzona ich interwencja ? bo chyba z tego co mi wiadomo istnieje taka możliwość w przeciągu 7dni od otrzymania mandatu, może nie tyle by go umorzyli, lecz uznali współwinę ? ewentualnie bym prosił kogoś o wzór jak mogę to napisać ?

nie mogę już edytować, w każdym razie miałbym jeszcze jedna ogromną prośbę, jeżeli by ktoś mógł, poświęcić mi kilka minut, bo jak sądzę dla wprawionej osoby to chleb powszedni, mianowicie byłbym ogromnie wdzięczny za napisanie takiego wniosku, odwołania, od czynności wykonanych przez policjantów, bo jak sądzę odwołanie od mandatu mi raczej nie przysługuje, więc, może w tym kierunku coś da się zdziałać, być może orzeczenie współwiny ? byłbym bardzo wdzięczny za napisanie takowego pisma, bo muszę go do jutra najpóźniej złożyć
cb_marcin jest off-line  
01-12-2010, 22:07  
magnatex
Ekspert
 
magnatex na Forum Prawnym
 
Posty: 7.544
Domyślnie RE: Odwołanie od mandatu za spowodowanie kolizji

Czego nie zrozumiałeś w poście tomkawwa? Jest napisany w sposób jasny i zrozumiały - skoro przyjąłeś mandat i go podpisałeś, to sprawa jest prawomocnie zakończona.
Od prawomocnego mandatu można - w myśl przepisów kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia - odwołać się tylko w jednym przypadku:
Cytat:
Art. 101. § 1. Prawomocny mandat karny podlega uchyleniu, jeżeli grzywnę nałożono za czyn niebędący czynem zabronionym jako wykroczenie. Uchylenie następuje na wniosek ukaranego złożony w zawitym terminie 7 dni od daty uprawomocnienia się mandatu lub z urzędu.
Ponieważ czyn za który nałożono na Ciebie grzywnę jest wykroczeniem, i może zostać rozliczone w postępowaniu mandatowym, to sprawa jest ostatecznie zakończona.

Cytat:
Napisał/a cb_marcin Zobacz post
czy w jakiś sposób mogę powołać się na to że to moja pierwsza stłuczka, że policjanci ni byli wystarczająco wyszkoleni, przeprowadzając te czynności bo jak by nie było, chyba badanie alkomatem powinni byli zrobić, i zdjęcia chociażby dla ubezpieczalni, to ze byli na pieszo chyba nie zwalnia ich z tego ze powinni mnie zabrać na komisariat w celu badania bądź poprosić inny patrol by podjechał ? ja miałem 4 zimówki, babka 4 letnie ? czy to nie jest nieumyślne powodowanie zagrożenia w pogodę gdzie na zimówkach nie da się zbytnio jeździć ?
Sądząc po Twoim poście Ty jesteś bardziej wyszkolony od policjantów w zakresie rozliczania kolizji drogowych...?
a) policjanci nie musieli badać nikogo na zawartość alkoholu czy narkotyków w organiźmie. Takie badanie jest obligatoryjne w przypadku wypadku drogowego, a nie kolizji,
b) od kiedy to Policja jest firmą usługową dla ubezpieczalni? To rzeczoznawca z zakładu ubezpieczeń dokonuje oględzin w związku z prowadzonym postępowaniem odszkodowawczym, a nie Policja. Oględziny policjanci winni zrobić, gdyby to był wypadek, lub ew. gdyby były wątpliwości co do winy.
c) żaden przepis nie nakazuje jeździć po mieście na oponach zimowych. To czy ktoś jeździ na oponach letnich czy zimowych, to jest tylko i wyłącznie sprawa jego i jego rozsądku,
magnatex jest off-line  
02-12-2010, 17:22  
cb_marcin
Początkujący
 
Posty: 8
Domyślnie RE: Odwołanie od mandatu za spowodowanie kolizji

w takim razie bardzo dziękuję za odpowiedź,
cb_marcin jest off-line  
05-09-2011, 22:00  
Jarek1985
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie RE: Odwołanie od mandatu za spowodowanie kolizji

Witam czytam te wasze posty o mandatach i mam pytanie!!
Piszecie że jak się przyjmie mandat to już nie ma odwołania???????????
To jak mi wszyscy wytłumaczą mój przypadek:
Jechałem drogą z pierszeństwem a z drogi podporządkowanej uderzyła we mnie kobieta. Oczywiście to nie ,,jej wina,, wezwałem policje, policjant powiedział że jest jej 100% winy i ukarał mandatem za spowodowanie kolizji. Okazało się że kobieta odwołała się od tego mandatu jakieś trzy dni później a mi wstrzymali wypłate odszkodowania. Policjant powiedział że każdy ma prawo odwołania od mandatu (nawet jeżeli go wcześnie przyjął) w termine 7 dni pisze to na każdym mandacie na odwocie.
Ma do tego prawo czy nie????????????
Jarek1985 jest off-line  
05-09-2011, 22:45  
Kamilb2
Stały bywalec
 
Posty: 2.739
Domyślnie RE: Odwołanie od mandatu za spowodowanie kolizji

Cytat:
Policjant powiedział że każdy ma prawo odwołania od mandatu (nawet jeżeli go wcześnie przyjął) w termine 7 dni pisze to na każdym mandacie na odwocie.
Doczytaj tylko w jakich sytuacjach sąd rzeczywiście przychyli się do takiego odwołania. Sprawa jest prosta, a zasady jasno określone. Znajdziesz o tym wiele publikacji.
Kamilb2 jest off-line  
06-09-2011, 06:16  
forg
Praktyk
 
Posty: 19.377
Domyślnie RE: Odwołanie od mandatu za spowodowanie kolizji

Cytat:
Napisał/a Jarek1985 Zobacz post
Ma do tego prawo czy nie????????????
Odwołać się każdy może. Od każdego mandatu, każdego wyroku. Ale w przypadku przyjętego mandatu sporadycznie ma to sens. Ale - odwołać się może.
forg jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Spowodowanie zagrożenia w ruchu drogowym - odwołanie od mandatu (odpowiedzi: 18) Witam serdecznie, zwracam się do Was z uprzejmą prośbą o pomoc w zaistniałej sytuacji. Krótko i na temat - w miniony weekend wracając w środku...
§ Oskarżenie o spowodowanie kolizji - odwołanie od uzasadnienia (odpowiedzi: 13) Witam, wczoraj 7 stycznia otrzymałem wyrok nakazowy z wydziału karnego w sprawie kolizji, która miała miejsce 2 października. W wyroku można...
§ Odwołanie od mandatu po kolizji na drodze. (odpowiedzi: 5) Witam, Proszę o pomoc. Moja sytuacja wygląda następująco. W piątek 6.05.2011 r. jechałem na prostej drodze (ok. 1 km ładna droga) jechałem za autem...
§ Odwołanie od mandatu za stworzenie zagrożenia, spowodowanie kolizji (odpowiedzi: 14) Witam, Wczoraj wieczorem byłam uczestnikiem następującej sytuacji, kierowcą był mój brat: Jadąc samochodem w terenie zabudowanym, brat wbił...
§ Odwołanie/zmniejszenie kary mandatu za spowodowanie wypadku (odpowiedzi: 6) Witam serdecznie, Dziś miałem mały wypadek. Jadąc skuterem zwalniałem przy zakręcie ( dość duży zakręt ) będąc na zakręcie miałem rękę na hamulcu....
§ Pilne!chciałbym sie odwołać od mandatu kolizji drogowej (odpowiedzi: 9) Witam.Proszę o pomoc.Otóż 2 dni temu miałem kolizję drogową.Policjanci od razu stwierdzili że z mojej winy.Jednak ja straciłem przytomność i trafiłem...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 13:40.