wyrok za wykroczenie i środek karny wydane w Polsce egzekwowane za granicą? - Forum Prawne

 

wyrok za wykroczenie i środek karny wydane w Polsce egzekwowane za granicą? 2

Jeśli jako polonusów rozumiesz osoby pochodzenia polskiego bez polskiego obywatelstwa to ich odpowiedzialność w Polsce za czyny popełnione za granicą co do zasady nie dotyczy (choć istnieją wyjątki, gdy nie-Polak może odpowiadać w Polsce za ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa publicznego > Prawo karne > Prawo wykroczeń


Odpowiedz
 
22-01-2011, 22:02  
kadi
Przyjaciel forum
 
Posty: 13.191
Domyślnie RE: wyrok za wykroczenie i środek karny wydane w Polsce egzekwowane za granicą?

Jeśli jako polonusów rozumiesz osoby pochodzenia polskiego bez polskiego obywatelstwa to ich odpowiedzialność w Polsce za czyny popełnione za granicą co do zasady nie dotyczy (choć istnieją wyjątki, gdy nie-Polak może odpowiadać w Polsce za czyn popełniony za granicą).
kadi jest off-line  
22-01-2011, 22:11  
ak77
Użytkownik
 
ak77 na Forum Prawnym
 
Posty: 56
Domyślnie RE: wyrok za wykroczenie i środek karny wydane w Polsce egzekwowane za granicą?

chodzi mi o osoby ktore wyjechaly z polski i uzyskaly obywatelstwo innego kraju - wskutek zawarcia zwiazku malzenskiego badz inny, a nie zrzekly sie polskiego obywatelstwa (i na dodatek jak to często bywa, nie wymeldowaly sie z Polski).
czy takie osoby bedac ukarane w kraju zamieszkania, a jadac np do Polski w odwiedziny, beda w polsce karane za to samo po raz drugi?
ak77 jest off-line  
22-01-2011, 22:41  
destructor
Stały bywalec
 
Posty: 26.869
Domyślnie RE: wyrok za wykroczenie i środek karny wydane w Polsce egzekwowane za granicą?

Cytat:
Napisał/a kadi Zobacz post
o ile w owym kraju poza Polską istnieje odpowiednik przestępstwa z art. 244 polskiego k.k. (jeśłi w owym kraju odpowiednika art. 244 k.k. polskiego nie będzie to nie będzie spełniony wymóg art. 111 polskiego k.k., a to jest niezbędne by ścigać Polaka za przestępstwo popełnione za granicą).
Ja to rozumuję tak: gość wyjeżdża do kraju X i dokonuje kradzieży na kwotę 100zł co jest przestępstwem tam, w RP nie jest. Gość dokonuje kradzieży na kwotę 300zł, jest to przestępstwo w obu krajach więc go sąd RP dosięgnie.
Gość ma zakaz wydany przez sąd RP, jeździ w kraju X. W kraju X nie popełnia przestępstwa gdyż sąd kraju X nie dał mu zakazu a przyczyna wydania zakazu przez Sąd RP może być w kraju X wykroczeniem, lub w ogóle niczym. Moim zdaniem aby zakaz obejmował inne terytorium niż RP musi być w wyroku to uwzględnione a jeśli nie ma to rozumiem że na podstawie:
Cytat:
Art. 174. Sądy i Trybunały wydają wyroki w imieniu Rzeczypospolitej Polskiej.
zakaz obejmuje terytorium RP. Żeby zakaz był np w UE to chyba musiałby o tym orzeknąć jakiś Sąd UE czy miedzynarodowy bo po coś te Sądy są.
Polski Sąd wydaje wyrok w języku polskim, więc jak można mówić o zakazie międzynarodowym jeśli nikt nawet nie rozumie tego co tam jest napisane.

PS. Dajmy na to Sąd orzeka: zakaz opuszczania kraju i nie pisze jakiego kraju, to co wtedy? Sąd RP mym zdaniem działa w granicach RP a nie w granicach UE. W granicach UE chyba działa inny Sąd (albo i nie).

Spójrzmy do wikipedii pod hasło sąd międzynarodowy. Jest tam taki tekst:
Cytat:
Innym rodzajem sądu międzynarodowego jest Międzynarodowy Trybunał Karny, który posiada jurysdykcję w zakresie sądzenia indywidualnych osób. Nie jest on jednak uznawany przez niektóre państwa zrzeszone w ONZ, w tym Stany Zjednoczone, Chiny, Izrael i Rosję.
Czyli skoro Sąd ten nie jest uznawany przez niektóre państwa to może tak samo jest z sądem polskim. Wydaje mi się że powinien być jednoznaczny zapis w ustawach danego kraju że np. art. jakis tam: zakaz prowadzenia pojazdów bez względu na jego przyczynę wydany przez sąd innego państwa jest uznawany również w naszym państwie.

Albo dajmy na to Sąd skazuje gościa na X lat pozbawienia wolności i daje w wyroku że karę ma odbyć w więzieniu na karaibach Bo skoro może dać zakaz międzynarodowy, to również może dać zakaz w polsce i w kraju X, bo co by stalo na przeszkodzie. Ano to że kraj X czuł się będzie dyzkryminowany, bo gość np. w tym kraju jeździ jak wzorowy obywatel i ogólnie w tym kraju jest jakimś poważanym człowiekem i kraj X nie życzy sobie aby polska ingerowała w to co się dzieje z tym obywatelem jeśli on tam nie popełnia nawet wykroczenia wg ich prawa. No nie może sad polski ingerować w inne kraje.
destructor jest off-line  
23-01-2011, 08:45  
kadi
Przyjaciel forum
 
Posty: 13.191
Domyślnie RE: wyrok za wykroczenie i środek karny wydane w Polsce egzekwowane za granicą?

Cytat:
Napisał/a destructor Zobacz post
gość wyjeżdża do kraju X i (...) dokonuje kradzieży na kwotę 300zł, jest to przestępstwo w obu krajach więc go sąd RP dosięgnie.
Dlaczego tak uważasz? Przecież polskie ustawy nie działają za granicami kraju (w kraju X) więc powinieneś raczej konsekwentnie twierdzić, że jak ukradnie 300 zł w X to nic do tego polskim Sądom. Że dosięgnie go tylko Sąd w kraju X.

Poza tym nie rozumiem dlaczego ze zwrotu, że Sądy działają w imieniu RP wyciągasz wniosek, że zakaz orzeczony przez Sąd polski nie obowiązuje polskiego obywatela jeśli wyjedzie za granicę.

Cytat:
PS. Dajmy na to Sąd orzeka: zakaz opuszczania kraju i nie pisze jakiego kraju, to co wtedy?
Tyle, że orzekając zakaz prowadzenia pojazdów Sąd nie orzeka, że zakazuje obywatelowi prowadzić pojazdów w kraju.

Cytat:
No nie może sad polski ingerować w inne kraje.
Sąd nie ingeruje w inne kraje. On tylko orzeka zakaz polskiemu obywatelowi. I ten zakaz tego obywatela obowiązuje w określonym czasie gdziekolwiek w tym czasie pojedzie. Przecież jak Polak wyjedzie za granicę Polski to nie przestaje być polskim obywatelem.
kadi jest off-line  
23-01-2011, 09:54  
destructor
Stały bywalec
 
Posty: 26.869
Domyślnie RE: wyrok za wykroczenie i środek karny wydane w Polsce egzekwowane za granicą?

Nie przestaje być obywatelem polski ale na terytorium innego kraju obowiązuje prawo tego kraju. Przeczytaj Rozdział XIII KK i konstytucję.
Odnośnie 1 pytania w rozdziale tym masz przesłanki które muszą być spełnione, więc konsekwencja jest. Żeby obywatel mógł odpowiadać za zakaz prowadzenia pojazdów musi mieć ten zakaz również w kraju X a w kraju X może zakaz ten wydać właściwy Sąd, nie jest moim zdaniem to Sąd RP. A jeśli jest Sąd RP i może ingerować do tego stopnia w inny kraj to czy jeśli gość sprzedaje w swoim sklepie w tym kraju bez zezwolenia alkohol w kraju X i Sąd kraju X wydał karę jakąś tam ale pozwolił mu dalej prowadzić działalność to czy Sąd RP rozpatrując tą sprawę może mu zakazać sprzedaży alkoholu w tym kraju lub zamknąć ten sklep - NIE, bo sklep nie znajduje się na terytorium RP i przynosi dochody krajowi X.
Sąd RP nie jest wszechmocny ani nie jest międzynarodowy. To jest moje zdanie oczywiście.
Dajmy inny przykład - cudoziemiec przyjeżdża do RP, ma zakaz wydany przez sa swojego kraju. Kontrolują go policjanci. W praktyce nie zrobią nic bo nie mają wglądu do systemu innego kraju. Załóżmy jednak że jedzie z nim osoba, która mówi policjantom że gość ma zakaz wydany przez sad tego kraju. Co robią policjanci? Zatrzymują gościa? A na jakiej podstawie prawnej? Na podstawie słów które może nie są prawdziwe? Zadzwonią do policji tego kraju i co dalej? Co Polaka na jego terenie interesuje wyrok wydany przez Sąd jakiegoś kraju? Spójrzmy zresztą na medialne programy gdzie rodzice wywożą dzieci pomimo innych wyroków Sądowych, no i co, drugi rodzic odzyskuje dziecko pomimo iż on ma powierzone prawa rodzicielskie a tamten pozbawiony jest lub ma ograniczone? No nie odzyskuje gdyż sprawę muszą rozpatrzyć organy owego kraju.
destructor jest off-line  
23-01-2011, 09:57  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: wyrok za wykroczenie i środek karny wydane w Polsce egzekwowane za granicą?

Cytat:
Napisał/a ak77 Zobacz post
-no wlasnie Pudica : w pl jestem traktowany jako obywatel Polski, majac rowniez obywatelstwo innego kraju i przebywajac w nim - wtedy tamte prawo jest nadrzedne...
Podam Ci prosty przykład, z życia wzięty. Obywatel X posiada obywatelstwo polskie i amerykańskie. W PL zostaje skazany za jazdę w stanie nietrzeźwości, decyduje się na dobrowolne poddanie karze, stawia się na posiedzeniu i pyta Sądu czy mając amerykańskie PJ, będzie mógł jeździć u siebie, - nie będzie mógł, gdyż orzeczony zostaje zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych. I tyle. X odwołuje się, Sąd II instancji zmienia wyrok na jego korzyść, plus dodatkowo orzeka zakaz prowadzenia poj. mech. na terenie Polski. Czyli u siebie, będzie mógł jeździć.
Niekiedy Sądy orzekają zakaz prowadzenia pojazdów np. tylko na terenie RP. Myślę,że dzieje się tak w przypadku takim,o jaki pytasz,czyli posiadania obywatelstwa polskiego i innego kraju. Ale to tylko moej zdanie.
O, nawet w linku, który podał Destructor napisałeś o tym samym:
Cytat:
ja spotkalem sie ze sformulowaniem: "majac orzeczony zakaz prowadzenia pojazdow na terenie RP...(...)"

Cytat:
Napisał/a destructor Zobacz post
. No nie złamał, bo musiałby popełnić w Ugandzie przestępstwo zgodnie z prawem Ugandy a wg prawa Ugandy nie popełnił go bo tam zakazu nie dostał. Tylko wtedy jeśli by popełnił tam przestępstwo wg prawa Ugandy i przestępstwo to byłoby również przestępstwem wg prawa RP to mógłby zostać skazany przez Sąd RP
Ja widzę to tak, jak napisałam wcześniej. I zob. w linku, który podałeś jest to, o czym mówiłam, pozwolę sobie zacytować :

Cytat:
Napisał/a MMPM Zobacz post
>Polski Sąd chyba nie może wydać zakazu poruszania się np. po ukraińskich drogach bo w jaki to sposób może ingerować w ukraińskie prawo?
Polski sąd zakazuje TOBIE prowadzenia pojazdów. Gdziekolwiek byś był, jesli w wyroku nie ma jakiegoś ograniczenia.
Zakaz nakładany jest,jak już wcześniej pisałam na osobę, czyli...
Cytat:
Napisał/a kadi Zobacz post
Sąd nie ingeruje w inne kraje. On tylko orzeka zakaz polskiemu obywatelowi. I ten zakaz tego obywatela obowiązuje w określonym czasie gdziekolwiek w tym czasie pojedzie.


Edit:
Oczywiście nie twierdzę, że mam rację, ale z logicznego punktu widzenia tak właśnie to wygląda. Natomiast jeśli chodzi o jazdę w USA, o którą pyta autor - starając się o wizę, musisz odpowiedzieć na pytanie czy byłeś karany, jeśli zaznaczysz,że tak, konsul poprosi o doniesienie wyroku wraz z tłumaczeniem na j.ang (albo po prostu odmówi), to,co jest w systemie, do którego informacje wpisuje konsul (czyli ów wyrok), "widzi" strona amerykańska. Więc nie da się przed nimi ukryć zakazu prowadzenia pojazdów.
 
23-01-2011, 10:04  
night driver
Użytkownik
 
Posty: 149
Domyślnie RE: wyrok za wykroczenie i środek karny wydane w Polsce egzekwowane za granicą?

czyli dalej nic konkretnego nie wiem....
night driver jest off-line  
23-01-2011, 10:11  
destructor
Stały bywalec
 
Posty: 26.869
Domyślnie RE: wyrok za wykroczenie i środek karny wydane w Polsce egzekwowane za granicą?

Nie wydaje wam się że nie wpisanie przez Sąd w wyroku że zakaz obowiązuje tylko na terenie RP jest tylko i wyłącznie jego lenistwem lub niedopatrzeniem lub po prostu wiedzą że zakaz obowiązuje tylko w RP i po prostu tego nie piszą? Bo mnie się wydaje że tak właśnie jest.
destructor jest off-line  
23-01-2011, 10:16  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: wyrok za wykroczenie i środek karny wydane w Polsce egzekwowane za granicą?

Cytat:
Napisał/a night driver Zobacz post
czyli dalej nic konkretnego nie wiem....
Moim zdaniem zakaz obowiązuje Ciebie na caaałym świecie. Może spróbuj zwrócić się do Sądu, który wydawał wyrok z takim zapytaniem. Serio - nic nie ryzykujesz,a przynajmniej będziesz miał pewność.

Cytat:
Nie wydaje wam się że nie wpisanie przez Sąd w wyroku że zakaz obowiązuje tylko na terenie RP jest tylko i wyłącznie jego lenistwem lub niedopatrzeniem
Być może , choć jak wspomniałam wcześniej spotkałam się z wyrokiem,gdzie zakaz dotyczył tylko PL, czy np. UE.
 
23-01-2011, 10:23  
destructor
Stały bywalec
 
Posty: 26.869
Domyślnie RE: wyrok za wykroczenie i środek karny wydane w Polsce egzekwowane za granicą?

Czytając wypowiedzi w necie natrafiałem na info iż Sądy innych krajów wydając wyrok zakazu pojazdów to zakaz ten obowiązuje tylko na terenie tego kraju. To czy sąd RP stoi ponad suwerennością innych krajów? Skoro może wydać zakaz prowadzenia na cały świat to czy może w wyroku napisać: zakaz prowadzenia pojazdów tylko w Niemczech? No nie może. Przecież gość jeżdżąc w Niemczech tankuje tam paliwo, robi zakupy, czyli daje dochody temu krajowi, Polska nie może w żaden sposób w to ingerować.

Jeśli ktoś ma jakiś wyrok w takiej sprawie to chętnie poczytam.
Dla mnie Sąd RP wydaje wyrok w imieniu RP i zakaz obowiązuje na terenie RP a jeśli miałoby to dotyczyć również innych krajów to wtedy właśnie Sąd musiałby to zawrzeć w wyroku a nie odwrotnie, że nie zawarcie tego oznacza że zakaz obowiązuje wszędzie.

Dopiero jeśli nastąpi przesłanka, że gość popełni przestępstwo w innym kraju polegające na niezastosowaniu się do wyroku zakazującego prowadzenie pojazdów ale wyroku wydanego przez Sąd tego kraju to wtedy może być pociągnięty do odpowiedzialności w Polsce.
destructor jest off-line  
23-01-2011, 10:27  
night driver
Użytkownik
 
Posty: 149
Domyślnie RE: wyrok za wykroczenie i środek karny wydane w Polsce egzekwowane za granicą?

przeciętny polak nie musi wiedzieć które kraje uznają polskie przepisy i sad wydajac ów zakaz powinien wyszczególnic te kraje w wyroku.
night driver jest off-line  
23-01-2011, 10:37  
destructor
Stały bywalec
 
Posty: 26.869
Domyślnie RE: wyrok za wykroczenie i środek karny wydane w Polsce egzekwowane za granicą?

Jeszcze inaczej, wyjeżdża gość z zakazem do kraju X a w tym kraju prawo stanowi: nakaz poruszania się tylko pojazdami. (czysto teoretycznie) i co wtedy? Sad RP moze ingerowac w to prawo? Nie może.
destructor jest off-line  
23-01-2011, 10:53  
night driver
Użytkownik
 
Posty: 149
Domyślnie RE: wyrok za wykroczenie i środek karny wydane w Polsce egzekwowane za granicą?

destructor,nie wiem czy słyszałeś o umowach międzynarodowych jednej bazie danych?każde państwo kieruje sie własnymi prawami w które inne kraje nie mogą ingerować,ale sa też przepisy które dotycza wszystkich zjednoczonych państw czyli w tym wypadku UE.
night driver jest off-line  
23-01-2011, 11:00  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: wyrok za wykroczenie i środek karny wydane w Polsce egzekwowane za granicą?

Ciekawostka:

http://www.policja.swinoujscie.pl/in...78&dzial=newsy

Cytat:
Tej samej nocy około godziny 03:55 policjanci zatrzymali po krótkim pościgu ulicą Wojska Polskiego Hansa K. l. 67 (obywatel Niemiec), który również kierował pojazdem w stanie nietrzeźwości. Kontrola stanu trzeźwości wykazała ponad 1,2 promila w organizmie. Mężczyźnie grozi do 2 lat pozbawienia wolności oraz zakaz prowadzenia pojazdów na terytorium RP.
Potwierdza to, o czym napisałam wcześniej :

Myślę,że dzieje się tak w przypadku takim,o jaki pytasz,czyli posiadania obywatelstwa polskiego i innego kraju.
 
23-01-2011, 11:08  
night driver
Użytkownik
 
Posty: 149
Domyślnie RE: wyrok za wykroczenie i środek karny wydane w Polsce egzekwowane za granicą?

też znam podobne przypadki,bo koledze wydali zakaz prowadzenia w niemczech po dwu krotnej jeździe na podwójnym gazie plus spory mandat.w polsce i innych krajach dalej moze jeździć bez zadnych problemów.
z roku na rok zmieniają sie przepisy i dochodzą coraz to nowe umowy miedzynarodowe,dlatego nie chciałbym wyrzucac w błoto pieniędzy robiąc sobie nie będąc pewnym czy mogę prawo jazdy,jak za chwilke mi je odbiorą i ukaraja za złamanie zakazu.
szukam podpory prawnej,dzieki której wiem że robie to legalnie.
night driver jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ czy wyrok za granicą za taki sam art co w pl. anuluje mi wyrok w polsce (odpowiedzi: 13) Witam mam pytanie czy skoro odbyłem karę z art 280 paragraf 2.kasuje mi wyrok w polsce za art 280 paragraf 1 proszę o pomoc
§ Wyrok w Polsce a ambasada za granicą (odpowiedzi: 1) Witam mam problem, mam wyrok w Polsce a chce iść do Ambasady za granicą wyrobić paszport i nie wiem czy mogą mnie w ten sposób skontrolować że jestem...
§ środek karny (odpowiedzi: 12) Czy zakaz prowadzenia pojazdów, orzeczony za wykroczenie, może ulec skróceniu po upływie roku, jak w przypadku przestępstwa?
§ Wyrok karny - wykroczenie (odpowiedzi: 5) Witam! Jestem tutaj pierwszy raz, i może nie będę potrafiła dostatecznie wyjaśnić mojej sytuacji ale postaram się i prosze o pomoc. W listopadzie...
§ Materiały nie wydane w Polsce (odpowiedzi: 1) Witam Czy można udostępniać w internecie filmy i książki, które nie zostały dotychczas wydane w Polsce i nie da się ich u nas kupić? Pozdrawiam
§ Wyrok w sprawie o wykroczenie - srodek karny (odpowiedzi: 2) Mam pytanko, czy Sąd I instancji orzekając wine i środek karny w postaci zakazu prowadzenia pojazdów na rok czasu za spowodowanie tego wypadku...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 09:33.