Jak nie zapłacić mandat za fotoradar ?? - Forum Prawne

 

Jak nie zapłacić mandat za fotoradar ??

Spotkałem się z takim tekstem. I czy to prawda czy jakiś kant z tą procedurą, żeby obejść mandat z fotoradaru? Czy może ktoś znajdzie jakiś błąd prawny w tym tekście....Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa publicznego > Prawo karne > Prawo wykroczeń

Prawo wykroczeń - aktualne tematy:


Odpowiedz
 
14-02-2007, 12:26  
lukas63
Stały bywalec
 
Posty: 1.238
Domyślnie Jak nie zapłacić mandat za fotoradar ??

Spotkałem się z takim tekstem.

I czy to prawda czy jakiś kant z tą procedurą, żeby obejść mandat z fotoradaru? Czy może ktoś znajdzie jakiś błąd prawny w tym tekście.
lukas63 jest off-line  
14-02-2007, 12:26  
lukas63
Stały bywalec
 
Posty: 1.238
Domyślnie

[cytat:30e46m7f]"Nie taki diabeł straszny, jak go malują. 31 października 2005 r. wygrałem w sądzie grodzkim sprawę o fotoradar. Moim pragnieniem jest podzielić się doświadczeniami z innymi użytkownikami "czterech kółek".
Sprawę wygrałem łatwo i bezproblemowo. Chciałbym udzielić kilku porad za-równo policji, jak i kierowcom, co zrobić, by sprawy o fotoradar kończyły się szyb-ko i przyjemnie dla obydwu stron.
Jeżeli kierowca przyzna się do winy, to znaczy do przekroczenia dozwolonej prędkości w konkretnym miejscu i czasie oraz rozpozna na zdjęciu swój samochód, sprawa kończy się szybko, mandatem. Kończy się szybko, lecz nieprzyjemnie dla kierowcy.
Jednakże wcale tak być nie musi. Nie łamiąc prawa oraz wcale nie posługując się kłamstwem cała sprawa o fotoradar może zakończyć się szybko i przyjemnie dla obydwu stron. Podaję algorytm postępowania w omawianej sytuacji.
Pierwsze, co powinien zrobić kierowca, to na samym początku zadać pytanie, w jakim charakterze jest przesłuchiwany. Jeżeli policjant odpowie, że w charakterze podejrzanego, wtedy należy skorzystać z zagwarantowanego nam konstytucją prawa do odmowy zeznań. Trzeba po prostu oświadczyć, że korzysta się z przysługującego prawa i odmawia się składania zeznań. Nikt się na nas za to nie obrazi, ani nie będzie na nas krzyczał, gdyż jest to nasze prawo, z którego w danej sytuacji chcemy właśnie skorzystać.
Sprawa kończy się szybko i przyjemnie dla obydwu stron, ponieważ policja nie musi wypisywać więcej papierków, gdyż musi zakończyć sprawę z powodu nieustalenia sprawcy wykroczenia, natomiast dla kierowcy również kończy się szybko i przyjemnie, gdyż wraca do domu zdrowy, cały i z pełnym portfelem i z nie powiększonym kontem punktowym.
Gdy trafimy na nieuprzejmego policjanta, może skierować sprawę do sądu grodzkiego. Jednak nie ma się co przejmować, gdyż ona "wygra się sama", bez naszej pomocy, ponieważ tam również skorzystamy z naszego prawa do odmowy zeznań.
Drugi wariant tej samej sytuacji to taki, że policja może nas przesłuchiwać w charakterze świadka. Wtedy już prawo odmowy zeznań nie przysługuje nam. Świadek musi zeznawać i musi mówić całą prawdę i tylko prawdę. W moim przypadku stawiany mi zarzut przekroczenia dozwolonej prędkości dotyczył okresu dla mojej pamięci odległego w czasie. Pytano mnie, co robiłem około 2 miesiące temu, o konkretnej godzinie. Aby zeznać całą prawdę i tylko prawdę i być w zgodzie z własnym sumieniem zeznałem, że kompletnie nie pamiętam, co wtedy robiłem i nawet nie wiem, czy mój samochód w ogóle był używany. Wtedy bardzo miła pani policjantka pokazała mi zdjęcie samochodu tej samej marki, co mój i z takimi samymi numerami rejestracyjnymi, jak mój samochód z pytaniem, czy na tym zdjęciu jest mój samochód. Odpowiedziałem, zresztą zgodnie z prawdą, iż nie wiem, czy jest to mój samochód, gdyż samochód tej samej marki może posiadać wiele osób, a tablice rejestracyjne są elementem łatwo wymienialnym i można je bez trudu podrobić i zamontować do innego samochodu. W ten sposób np. złośliwy sąsiad mógłby specjalnie najeżdżać na fotoradar, aby wpędzić nas w kłopoty.
Miałbym pewność, czy samochód na zdjęciu jest moim samochodem, gdyby pozwolono sprawdzić mi w nim moje rzeczy osobiste lub numery nadwozia i podwozia, i porównać je z tymi z dowodu rejestracyjnego, tak jak robi się to na przeglądach okresowych.
Wtedy pani policjantka powiedziała mi, że istnieje przepis, który nakłada na mnie obowiązek wskazania kierowcy w danym czasie. Jest to przepis bardzo dziwny, gdyż po pierwsze, zmusza on moje szare komórki do rzeczy niemożliwej, to znaczy do pamiętania czegoś, czego nie pamiętam, a przecież żadnej ewidencji czy książki pojazdu prowadzić nie mam obowiązku. Po drugie, zmusza mnie do zeznawania nieprawdy, gdyż pani policjantka chce wymusić ze mnie jakieś nazwiska, których nie znam, a przecież prawda jest taka, że ja kompletnie nic nie pamiętam, a mam przecież obowiązek mówić całą prawdę i tylko prawdę.
Gdyby policjant był nieprzyjemny i próbował nas straszyć, możemy powiedzieć mu, że zaraz pójdziemy do prokuratury złożyć doniesienie, że zmuszał nas do zeznawania nieprawdy.
Jednakże mam nadzieję, że w Państwa przypadku sprawa zakończy się na tym, szybko i przyjemnie.
Gdy policjant będzie złośliwy może skierować sprawę do sądu grodzkiego, oskarżając nas o niewskazanie kierowcy. Ale tam też sprawę wygramy, gdyż nie wiadomo, czy samochód na zdjęciu jest naszym samochodem i czy tego dnia nasz samochód w ogóle miał kierowcę, gdyż nie wiadomo, czy w ogóle tego dnia nasz samochód jeździł.
Nie taki diabeł straszny, jak go malują. Nie bójmy się korzystać z przysługujących nam praw i zeznajmy tylko prawdę i całą prawdę.
Szerokiej drogi! " [/cytat:30e46m7f]
lukas63 jest off-line  
14-02-2007, 18:43  
Colder
Stały bywalec
 
Colder na Forum Prawnym
 
Posty: 10.771
Domyślnie

Gorszego głupstwa nie słyszałem dawno. Jakby za kazdym razem sie "pamięcią" wymigwac to nie były by więzienia pełne. Prawo do odmowy zeznań jest z drugiej strony najgorsze poniewaz potem moga nam wcisnąć co chcemy, a ze dowody są na nasza niekorzyść do zostaniemy skazani. To że łatwo odmonowac tablice nie jest żadnym argumentem bo wtedy radary straciły by racje bytu. Jesli nie wiemy kto nim kierował, nie zgłosilismy też kradziezy to znaczy ze my nim kierowaliśmy i na nas ten mandat zostanie wystawiony. Pozatym na zdjęciu czesto widać osobe kierująca pojazdem (jak ktos za duzo naoglądał sie Mission Impossible to tez powie ze pewno ta osoba to nia ona tylko ma maske na sobie jak w tym filmie).
Colder jest off-line  
07-10-2010, 17:31  
barteks2
Stały bywalec
 
Posty: 802
Domyślnie RE: Jak nie zapłacić mandat za fotoradar ??

A co jeśli właściciel nie odbierze zawiadomienia ze SM (adresat nieobecny)?
barteks2 jest off-line  
07-10-2010, 17:37  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Jak nie zapłacić mandat za fotoradar ??

nie lubię kombinatorów- wcześniej czy później i tak zostaniesz ukarany- po prostu nikt ci nie odpuści- nie będziesz odbierał to spobie pogorszysz- twoja sprawa ale może sprowadzić na ciebie więcej kłopotów nisz to wszystko warte
 
07-10-2010, 17:40  
barteks2
Stały bywalec
 
Posty: 802
Domyślnie RE: Jak nie zapłacić mandat za fotoradar ??

Kombinatorem to jest raczej SM, która zakłada plandekę w barwach moro na fotoradar i ustawia go 50m za tablicą teren zabudowany, ale tą kwestię odłóżmy na bok. Proszę napisać mi, na jakiej podstawie prawnej brak adresata w miejscu zamieszkania podczas próby doręczenia listu przez pocztę, działa na jego niekorzyść?
barteks2 jest off-line  
07-10-2010, 19:54  
Markiz32
Praktyk
 
Markiz32 na Forum Prawnym
 
Posty: 20.259
Domyślnie RE: Jak nie zapłacić mandat za fotoradar ??

jak dostaniesz wyrok nakazowy to się dowiesz...
Markiz32 jest off-line  
07-10-2010, 22:31  
rudy86
Przyjaciel forum
 
Posty: 489
Domyślnie RE: Jak nie zapłacić mandat za fotoradar ??

A co powiecie na to: Właścicielowi auta trzeba udowodnić, że wie - Rzeczpospolita ?
rudy86 jest off-line  
07-10-2010, 23:15  
barteks2
Stały bywalec
 
Posty: 802
Domyślnie RE: Jak nie zapłacić mandat za fotoradar ??

G...uzik prawda za przeproszeniem. Kto dostanie wyrok i za co?

SN: za nieodebrane awizo z pismem wzywającym do wskazania sprawcy wykroczenia nie można ukarać mandatem

Straż miejska to nie policja. Nie może wnioskować o grzywnę za niewskazanie sprawcy wykroczenia
barteks2 jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ mandat 400 zł zapłacić czy nie zapłacić, o to jest pytanie?! (odpowiedzi: 12) Witam Wszystkich. Dostałam mandat za przekroczenie prędkości 400 zł. Termin tam chyba jest na tym świstku 7 dni, nie zapłaciłam tego mandatu, a...
§ Mandat Straż Miejska - miała zapłacić firma a (chyba) nie zapłaciła (odpowiedzi: 4) Witam, szukałem już tematu który mnie interesuje po forum ale nie znalazłem żadnego podobnego to zakładam nowy. Otóż moja sytuacja wygląda tak, że z...
§ Mandat- muszę zapłacić? (odpowiedzi: 9) Witam, Ostatnio dostałem od policji mandat w wysokości 500 zł. I tutaj pojawia się moje pytanie. Otóż jestem studentem i nie posiadam własnych...
§ Płacić, czy się odwołać (mandat/fotoradar SM) ? (odpowiedzi: 3) Płacić, czy się odwołać (mandat/fotoradar SM)? Właśnie otrzymałem z sądu "wezwanie do wpłacenia grzywny i innych należności pieniężnych". Po...
§ Mandat-kiedy zapłacić (odpowiedzi: 1) Witam, Mam takie zapytanie, otrzymałam mandat, za to,że jakiś nieumiejętny kierowca, nie potrafił sobie wyjechać i nazwali to blokowaniem wyjazdu...
§ Mandat po 7 dniach - jak zapłacić? (odpowiedzi: 2) Witam serdecznie, to mój pierwszy post tutaj. Mam pytanie dotyczące mandatu karnego który został na mnie nałożony. Jestem niepełnoletni (3...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 05:05.