Przechodzenie przez tory. - Forum Prawne

 

Przechodzenie przez tory.

Witam Mam 14 lat i wiadomo, że codziennie chodzę do szkoły. Alby się tam dostać muszę przejść przez nieoznakowane przejście. Chodzi o to że jest to jakby tunel, w tunelu spływ wody deszczowej a u ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa publicznego > Prawo karne > Prawo wykroczeń


Odpowiedz
 
26-01-2011, 15:36  
patinow
Początkujący
 
Posty: 12
Domyślnie Przechodzenie przez tory.

Witam

Mam 14 lat i wiadomo, że codziennie chodzę do szkoły. Alby się tam dostać muszę przejść przez nieoznakowane przejście. Chodzi o to że jest to jakby tunel, w tunelu spływ wody deszczowej a u góry są tory. Przejście posiada schody i barierki oraz znajduje się w okolicy 70 m do najbliższego przejazdu kolejowego. Dzis zostałem spisany przez SOK-istów za wykroczenie. Zakładam że nie raz z nimi się jeszcze spotkam , wiec moje pytanie brzmi : czy jeśli przy przejściu nigdzie nie ma ŻADNEGO znaku lub informacji o ewentualnym zakazie przechodzenia w tym miejscu to czy mogę przechodzić w tym miejscu? Dodam, że SOK-ista nie wylegitymował się przed przedstawieniem mi popełnionego wykroczenia oraz spisania moich danych osobowych.

Postaram się jutro wrzucić kilka fotek tego przejścia, jak narazie daje link do Google mapy : Tory - Google Maps

Z góry dziękuje i pozdrawiam.
Patryk Nowak
patinow jest off-line  
26-01-2011, 16:33  
tsunlai
Użytkownik
 
Posty: 34
Domyślnie RE: Przechodzenie przez tory.

Hm przejrzałam, nie wiem po co tam są te schodki, ale chyba nie po to, zeby chodzić przez te tory ? może bardziej dla osób które w razie czego chcą pod tą górkę dostać się do pociągu. Wygląda na to, że powinieneś chodzić od strony ul. Grunwaldzkiej. Teraz to tylko cie spisali ale drugi raz już raczej będzie mandacik dla rodziców. Aha zdaje mi się, że jeżeli był umundurowany, to nie ma obowiązku okazywania legitymacji.
tsunlai jest off-line  
26-01-2011, 17:11  
destructor
Stały bywalec
 
Posty: 26.869
Domyślnie RE: Przechodzenie przez tory.

Cytat:
Art. 13. 1. Pieszy, przechodząc przez jezdnię lub torowisko, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność oraz, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3, korzystać z przejścia dla pieszych. Pieszy znajdujący się na tym przejściu ma pierwszeństwo przed pojazdem.
2. Przechodzenie przez jezdnię poza przejściem dla pieszych jest dozwolone, gdy odległość od przejścia przekracza 100 m. Jeżeli jednak skrzyżowanie znajduje się w odległości mniejszej niż 100 m od wyznaczonego przejścia, przechodzenie jest dozwolone również na tym skrzyżowaniu.
3. Przechodzenie przez jezdnię poza przejściem dla pieszych, o którym mowa w ust. 2, jest dozwolone tylko pod warunkiem, że nie spowoduje zagrożenia bezpieczeństwa ruchu lub utrudnienia ruchu pojazdów. Pieszy jest obowiązany ustąpić pierwszeństwa pojazdom i do przeciwległej krawędzi jezdni iść drogą najkrótszą, prostopadle do osi jezdni.
4. Jeżeli na drodze znajduje się przejście nadziemne lub podziemne dla pieszych, pieszy jest obowiązany korzystać z niego, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3.
5. Na obszarze zabudowanym, na drodze dwujezdniowej lub po której kursują tramwaje po torowisku wyodrębnionym z jezdni, pieszy przechodząc przez jezdnię lub torowisko jest obowiązany korzystać tylko z przejścia dla pieszych.
6. Przechodzenie przez torowisko wyodrębnione z jezdni jest dozwolone tylko w miejscu do tego przeznaczonym.
7. Jeżeli wysepka dla pasażerów na przystanku komunikacji publicznej łączy się z przejściem dla pieszych, przechodzenie do i z przystanku jest dozwolone tylko po tym przejściu.
8. Jeżeli przejście dla pieszych wyznaczone jest na drodze dwujezdniowej, przejście na każdej jezdni uważa się za przejście odrębne. Przepis ten stosuje się odpowiednio do przejścia dla pieszych w miejscu, w którym ruch pojazdów jest rozdzielony wysepką lub za pomocą innych urządzeń na jezdni.

Art. 14. Zabrania się:
1) wchodzenia na jezdnię:
a) bezpośrednio przed jadący pojazd, w tym również na przejściu dla pieszych,
b) spoza pojazdu lub innej przeszkody ograniczającej widoczność drogi;
2) przechodzenia przez jezdnię w miejscu o ograniczonej widoczności drogi;
3) zwalniania kroku lub zatrzymywania się bez uzasadnionej potrzeby podczas przechodzenia przez jezdnię lub torowisko;
4) przebiegania przez jezdnię;
5) chodzenia po torowisku;
6) wchodzenia na torowisko, gdy zapory lub półzapory są opuszczone lub opuszczanie ich rozpoczęto;
7) przechodzenia przez jezdnię w miejscu, w którym urządzenie zabezpieczające lub przeszkoda oddzielają drogę dla pieszych albo chodnik od jezdni, bez względu na to, po której stronie jezdni one się znajdują.

Art. 15. Przepisów art. 11-14 nie stosuje się w razie zamknięcia ruchu pojazdów na drodze.
Nie możesz chodzić po torowisku.
destructor jest off-line  
27-01-2011, 11:22  
Luislo
Stały bywalec
 
Posty: 1.498
Domyślnie RE: Przechodzenie przez tory.

Przecież kryminalni nie spisywali, okazanie legitymacji następuje fakultatywnie podczas interwencji.
Luislo jest off-line  
09-03-2011, 17:41  
hcubyc
Początkujący
 
Posty: 6
Domyślnie RE: Przechodzenie przez tory.

Witam,
z góry przepraszam za odkopanie tematu - nie jestem archeologiem, lecz mam pytanie odnośnie art 13. 2., który został zacytowany przez destructora:
Czy ten przepis dotyczy również torów kolejowych/torowisk?
Dzięki za odp ; )
hcubyc jest off-line  
09-03-2011, 17:45  
destructor
Stały bywalec
 
Posty: 26.869
Domyślnie RE: Przechodzenie przez tory.

Czytaj uważnie:
Cytat:
2. Przechodzenie przez jezdnię poza przejściem dla pieszych jest dozwolone, gdy odległość od przejścia przekracza 100 m. Jeżeli jednak skrzyżowanie znajduje się w odległości mniejszej niż 100 m od wyznaczonego przejścia, przechodzenie jest dozwolone również na tym skrzyżowaniu.
destructor jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Mandat za przechodzenie przez tory? (odpowiedzi: 9) Witam. Dzisiaj po szkole odprowadziłem koleżankę do domu a następnie spotkałem kolegę. Wpadł on na pomysł, by skrócić sobie drogę o 50-100m i...
§ Mandat za Przechodzenie przez tory (odpowiedzi: 7) Witam. mam 18 lat, szedłem sobie drogą obok torów kolejowych i do końca było ok. 400m więc postanowiłem z kolegą wcześniej skręcić aby nie iść na...
§ Przechodzenie przez tory (odpowiedzi: 36) Witam serdecznie Bardzo proszę o pomoc i informację czy policja miała prawo zatrzymać mnie za przejście przez tory: Sytuacja wyglądała...
§ przechodzenie przez tory kolejowe (odpowiedzi: 2) 1.Czy za przejście przez tory kolejowe policjant musi ukarać mandatem, czy też może udzielić tylko pouczenia? 2. Jeżeli policjant mówi że udziela...
§ Przechodzenie przez tory kolejowe (odpowiedzi: 7) witam dwa dni temu złapali mnie i moich kolegów SOK. Mamy po 16 lat. Spisali nas i chcieli imiona rodziców podaliśmy je. Zapytali się co będzie my...
§ Przechodzenie przez tory (odpowiedzi: 9) Witam Ostatnio otrzymałem od Straży Ochrony Kolei mandat za przechodzenie przez tory, w miejscu niedozwolonym, w wysokości 100 pln. Jak wysokośc...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 14:23.