Wezwanie do wskazania informacji o użytkowniku pojazdu od SM - Forum Prawne

 

Wezwanie do wskazania informacji o użytkowniku pojazdu od SM

Witam, Potrzebuje kilku informacji prawnych. Otóż zostałem bardzo zaskoczony przez Straż Miejską która po upływie 5 miesięcy od wykroczenia (o którym kompletnie nic nie wiem) wysyła mi wezwanie do wskazania informacji o użytkowniku pojazdu !?! ...



Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa publicznego > Prawo karne > Prawo wykroczeń


Odpowiedz
 
05-04-2011, 10:57  
lolek82
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie Wezwanie do wskazania informacji o użytkowniku pojazdu od SM

Witam,

Potrzebuje kilku informacji prawnych. Otóż zostałem bardzo zaskoczony przez Straż Miejską która po upływie 5 miesięcy od wykroczenia (o którym kompletnie nic nie wiem) wysyła mi wezwanie do wskazania informacji o użytkowniku pojazdu !?!

Otóż pismo zostało wysłane do mnie 24 marca 2011 roku. Początek pisma to ładne przedstawienie się Straży i poinformowanie o tym, że prowadzą czynności wyjaśniające w sprawie o wykroczenie (art. 54 w związku z art. 56 & 2 KPW) oraz zwracają się z prośbą o udzielenie informacji dotyczących użytkownika pojazdu, który w dniu 23 października 2010 roku kierował wskazanym pojazdem.

Poniżej tłustym druczkiem informacja, że jestem obowiązany wskazać na żądanie kto używał pojazd itd...

Na pismo muszę odpowiedzieć w ciągu 7 dni od otrzymania pisma. (jak w załączniku)

I tutaj moje pytanie. Co odpisać jeżeli nie pamiętam i nie wiem kto prowadził pojazd pięć miesięcy temu?!?. Czy mam im wpisać wszystkie trzy, cztery podejrzane osoby które używają ten pojazd?

Czy nie powinni mi opisać jakie to wykroczenie? gdzie miało miejsce? wysłać zdjęcie jeżeli mają? Sam nie wiem co to mogło być - pewnie fotka i przekroczenie prędkości.. Może na podstawie tego doszedłbym kto prowadził auto...

Jak to teraz jest? Ile czasu od wykroczenia ma SM aby wysłać mi takie wezwanie? Podobno było to kiedyś 30 dni, ale zostało to zmienione gdzieś na początku roku do 180 dni? Zatem czy prawo działa wstecz? A może właśnie nie działa i mam im odpisać że 30 dni już minęło? :P

Co najlepiej zrobić w takiej sytuacji? Jeżeli popełniłem wykroczenie to ok - zapłacę, ale jeżeli to nie ja tylko ktoś inny to dlaczego mam płacić? Tylko jak po 5 miesiącach mam pamiętać kto prowadził pojazd? To jest trochę śmieszne - normalny człowiek nie pamięta co jadł na obiad w środę tydzień wcześniej...


--
pozdrawiam,
Lolek
Załączone obrazki
Rodzaj pliku: jpg wezwanie.jpg (62,1 KB, 13 wyświetleń)
lolek82 jest off-line  
05-04-2011, 11:04  
destructor
Stały bywalec
 
Posty: 26.869
Domyślnie RE: Wezwanie do wskazania informacji o użytkowniku pojazdu od SM

Termin 30 czy 180 dni dotyczy czegoś innego. art78PRD.
Cytat:
4. Właściciel lub posiadacz pojazdu jest obowiązany wskazać na żądanie uprawnionego organu, komu powierzył pojazd do kierowania lub używania w oznaczonym czasie, chyba że pojazd został użyty wbrew jego woli i wiedzy przez nieznaną osobę, czemu nie mógł zapobiec.
Jeśli nie pamiętasz komu powierzyłeś pojazd to tak też im odpisz. Na nich ciąży obowiązek udowodnienia winy a nie na tobie udowodnienia niewinności.
destructor jest off-line  
05-04-2011, 11:19  
lolek82
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie RE: Wezwanie do wskazania informacji o użytkowniku pojazdu od SM

Zatem rozumiem, że nie ma określonego czasu w którym takie wezwanie powinno być wysłane przez SM. Czyli nawet po kilku latach od popełnienia wykroczenia mogą wysłać takie wezwanie z prośbą o udzielenie informacji?

Co do terminów, do których napisałeś, że dotyczy innego to wnioskuje, że chodzi o to, że dotyczy przypadków gdzie nie ma wątpliwości co do sprawcy...

"Od 31 grudnia 2010 roku funkcjonariusze uprawnieni do nakładania mandatów, mogą to zrobić w terminie:
- do 14 dni od czasu gdy schwytano sprawcę wykroczenia na gorącym uczynku lub bezpośrednio po popełnieniu wykroczenia,
- do 90 dni, gdy stwierdzono popełnienie wykroczenia naocznie pod nieobecność sprawcy, a nie zachodzi wątpliwość co do sprawcy czynu,
- do 180 dni, gdy stwierdzono popełnienie wykroczenia za pomocą przyrządu kontrolno-pomiarowego lub urządzenia rejestrującego (np. fotoradary), a sprawca nie został schwytany na gorącym uczynku lub bezpośrednio potem, i nie zachodzi wątpliwość co do sprawcy czynu. "

Rozwijając powyższy temat - pytanie. Przypuśćmy, że w przypadku podobnym do mojego SM dostanie odpowiedz i dowie się komu został powierzony pojazd do używania. To czy od momentu kiedy dostaną tę informację powyższe terminy dotyczą SM - skoro nie ma już wątpliwości co do sprawcy czynu czy nie ?

Dzięki za szybką odpowiedź,
Lolek
lolek82 jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Zdjecie z fotoradaru/wezwanie do wskazania kierowcy pojazdu!! (odpowiedzi: 22) Witam, moja mama dostała wezwanie z niemiec wraz ze zdjeciem kierujacego do wskazania kierowcy pojazdu podczas wykroczenia za przekroczenie...
§ wezwanie od straży miejskiej do wskazania uzytkownika pojazdu (odpowiedzi: 4) Witam. To mój pierwszy post więc proszę o wyrozumiałość. Kilka dni temu dostałem wezwanie od Straży Miejskiej z Warszawy do wskazania użytkownika...
§ wezwanie do wskazania użytkownika pojazdu (odpowiedzi: 4) Witam Otrzymałem wezwanie ze straży miejskiej do wskazania użytkownika pojazdu i nie jest to totolotek :(. Wykroczenie było popełnione 16.09.2014r....
§ viaTOLL - urządzenie z innego pojazdu + wezwanie do wskazania kierowcy (odpowiedzi: 1) Witam Mam problem z dość nietypową sprawą... W dniu dzisiejszym tj. 27.02.2014 otrzymałem pismo z Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego o...
§ brak informacji o wieczystym użytkowniku w księdze (odpowiedzi: 17) Czy wieczysta dzierżawa bez wpisu w księdze jest "legalna" tzn. czy ma moc prawną (jeśli można to tak określić)? Ostatnio sprawdzałam księgę...
§ GITD Wezwanie właściciela pojazdu do wskazania kierujacego (odpowiedzi: 22) Proszę o odpowiedź, czy GŁÓWNY INSPEKTOR TRANSPORTU DROGOWEGO może wezwać właściciela pojazdu do wskazania kierującego pojazdem lub użytkownika...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 15:11.