Ustawa o wychowaniu w trzeźwości - Forum Prawne

 

Ustawa o wychowaniu w trzeźwości

Witam. Mam pewne pytania odnośnie treści ustawy o wychowaniu w trzeźwości. Otóż napisane jest w niej, że zabrania się spożywania alkoholu na ulicach, placach, parkach. 1 pytanie: czym charakteryzuje się spożywanie? w sensie prawnym (inaczej ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa publicznego > Prawo karne > Prawo wykroczeń

Prawo wykroczeń - aktualne tematy:

  • § mandat niepelnoletni
    Witam kilka dni temu dostalem mandat 1000zl gdzies w internecie przeczytalem ze po skonczeniu 18 lat kartoteka...
  • § Mandat
    Jakis czas temu (kilka miesiecy temu) odmowilem przyjecia mandatu za spozywanie alkoholu w miejscu publicznym. Straz...
  • § Najechanie autem na stope.
    Witam ! Dzisiaj miałem nieprzyjemną sytuacje mianowie, na placu koło sklepu gdy cofałem najechałem Panu autem na...

Odpowiedz
 
15-04-2011, 15:31  
lsgbsnt
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie Ustawa o wychowaniu w trzeźwości

Witam.
Mam pewne pytania odnośnie treści ustawy o wychowaniu w trzeźwości.
Otóż napisane jest w niej, że zabrania się spożywania alkoholu na ulicach, placach, parkach.
1 pytanie: czym charakteryzuje się spożywanie? w sensie prawnym (inaczej pytając co jest przesłanką aby stróż prawa stwierdził 100 procentowo i niepodważalnie spożywanie?)
2 pytanie: jak rozumieć pojęcie placu? (rozumiem, że jest to pewien teren należący do gminy) ale czy za plac (w rozumieniu ustawy) można uważać parking opuszczonej myjni (własność prywatna), na który każdy ma możliwość wejścia (brak ogrodzenia, tylko krawężniki i słupki geodezyjne wyznaczają granice)?
Pytanie 2a: Czy za plac (w rozumieniu ustawy) można uznać podwórko prywatnej kamienicy, w której os. trzecie wynajmują mieszkania (nie są ich właścicielami tylko najemcami)?
Z góry dziękuję za rozwianie moich wątpliwości.
lsgbsnt jest off-line  
16-04-2011, 09:35  
pistollo
Stały bywalec
 
Posty: 2.979
Domyślnie RE: Ustawa o wychowaniu w trzeźwości

Spożywanie to spożywanie. Żeby ukarać kogoś za spożywanie funkcjonariusz musi widzieć, że dana osoba pije alkohol. Nie wystarczy, że nawet idzie z otwartym piwem. Musi je pić. Tak bynajmniej wygląda teoria. W praktyce dostaniesz mandat za niesienie otwartego piwa ulicą. No nie zawsze oczywiście.
Jeżeli chodzi o plac, to odnosi sie to jedynie do miejsc publicznych. Jeżeli parking jest prywatny to ustawa tam nie obowiązuje. To tak jakby zakazali ci picia na własnym podwórku.
pistollo jest off-line  
16-04-2011, 10:09  
Markiz32
Praktyk
 
Markiz32 na Forum Prawnym
 
Posty: 20.460
Domyślnie RE: Ustawa o wychowaniu w trzeźwości

pistollo -bzdury piszesz - karalne jest już samo usiłowanie spożywania...
więc nie pisz że taka jest teoria jak piszesz bo akurat prawo jest zupelnie inne w tej materii .

art. 14
1. Zabrania się sprzedaży, podawania i spożywania napojów alkoholowych:

1)na terenie szkół oraz innych zakładów i placówek oświatowo-wychowawczych, opiekuńczych i domów studenckich,

2)na terenie zakładów pracy oraz miejsc zbiorowego żywienia pracowników,

3)w miejscach i czasie masowych zgromadzeń,

4)w środkach i obiektach komunikacji publicznej,

5)(skreślony),

6)w obiektach zajmowanych przez organy wojskowe i spraw wewnętrznych, jak również w rejonie obiektów koszarowych i zakwaterowania przejściowego jednostek wojskowych.

1a. (skreślony).

2. (skreślony).

2a. Zabrania się spożywania napojów alkoholowych na ulicach, placach i w parkach, z wyjątkiem miejsc przeznaczonych do ich spożycia na miejscu, w punktach sprzedaży tych napojów.

3. Zabrania się sprzedaży, podawania i spożywania napojów zawierających więcej niż 18% alkoholu w ośrodkach szkoleniowych.

4. Zabrania się sprzedaży i podawania napojów zawierających więcej niż 18% alkoholu w domach wypoczynkowych.

5. Sprzedaż, podawanie i spożywanie napojów zawierających więcej niż 4,5% alkoholu może się odbywać na imprezach na otwartym powietrzu tylko za zezwoleniem i tylko w miejscach do tego wyznaczonych.

6. W innych nie wymienionych miejscach, obiektach lub na określonych obszarach gminy, ze względu na ich charakter, rada gminy może wprowadzić czasowy lub stały zakaz sprzedaży, podawania, spożywania oraz wnoszenia napojów alkoholowych.

7. Minister właściwy do spraw transportu oraz minister właściwy do spraw gospodarki morskiej, w drodze rozporządzenia, określą zasady i warunki sprzedaży, podawania i spożywania napojów alkoholowych na morskich statkach handlowych w żegludze międzynarodowej, w pociągach i samolotach komunikacji międzynarodowej oraz w międzynarodowych portach morskich i lotniczych.

8. Minister właściwy do spraw zagranicznych określi, w drodze rozporządzenia, wypadki i okoliczności, w których, uwzględniając zwyczaje międzynarodowe, dopuszczalne jest podawanie i spożywanie nieznacznej ilości napojów alkoholowych.

art. 43^1
1. Kto spożywa napoje alkoholowe wbrew zakazom określonym w art. 14 ust. 1 i 2a-6 albo nabywa lub spożywa napoje alkoholowe w miejscach nielegalnej sprzedaży, albo spożywa napoje alkoholowe przyniesione przez siebie lub inną osobę w miejscach wyznaczonych do ich sprzedaży lub podawania,

podlega karze grzywny.

2. Usiłowanie wykroczenia określonego w ust. 1 jest karalne.

3. W razie popełnienia wykroczenia określonego w ust. 1 można orzec przepadek napojów alkoholowych, chociażby nie były własnością sprawcy.
Markiz32 jest off-line  
16-04-2011, 13:52  
pistollo
Stały bywalec
 
Posty: 2.979
Domyślnie RE: Ustawa o wychowaniu w trzeźwości

A czy ja napisałem, że usiłowanie jest niekaralne? Tego typu sformułowanie to furtka do nadużyć. Prawo powinno jasno definiować co to jest usiłowanie spożycia. Czy chodzenie z otwartym piwem po ulicy jest usiłowaniem spożycia? Jeden powie, że tak, drugi, że nie.
A co to praktyki to spotkałem sie z wieloma przypadkami, gdy policjanci nie widząc, że obywatel pije karali go mandatem za picie. Bo domniemywali sobie, że skoro niesie piwo otwarte to na pewno pije.
pistollo jest off-line  
18-04-2011, 09:52  
Templar
Użytkownik
 
Templar na Forum Prawnym
 
Posty: 117
Domyślnie RE: Ustawa o wychowaniu w trzeźwości

Cytat:
Napisał/a pistollo Zobacz post
Bo domniemywali sobie, że skoro niesie piwo otwarte to na pewno pije.
tak sobie po prostu niesie, coby mu gaz i procenty uciekły... komu ty takie bzdury opowiadasz
Templar jest off-line  
18-04-2011, 16:46  
pistollo
Stały bywalec
 
Posty: 2.979
Domyślnie RE: Ustawa o wychowaniu w trzeźwości

No niesie sobie do domu bo wyszedł od znajomego, a tamten go wyrzucił i nie zdążył dopić. Prawo opiera się na przepisach, a nie domysłach kolego.
pistollo jest off-line  
18-04-2011, 16:52  
Markiz32
Praktyk
 
Markiz32 na Forum Prawnym
 
Posty: 20.460
Domyślnie RE: Ustawa o wychowaniu w trzeźwości

no właśnie - niesienie otwartego piwa traktowane jest jako usiłowanie spożywania ,a jako takie jest karalne . To tyle w kwestii przepisów.
Markiz32 jest off-line  
18-04-2011, 19:09  
Templar
Użytkownik
 
Templar na Forum Prawnym
 
Posty: 117
Domyślnie RE: Ustawa o wychowaniu w trzeźwości

jak wyżej
Templar jest off-line  
27-05-2012, 17:56  
qpapapa
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie RE: Ustawa o wychowaniu w trzeźwości

"no właśnie - niesienie otwartego piwa traktowane jest jako usiłowanie spożywania, a jako takie jest karalne. To tyle w kwestii przepisów." no właśnie nie bardzo. Wyszedłem przed klub z piwem w ręku by zapalić(gdybym postawił to by sprzątnęła kelnerka). Podeszło dwóch policmajstrów i na dzień dobry kazało wylać piwo, a ponieważ byłem już po użyciu to powiedziałem żeby sami to zrobili. Mandat dostałem- nie przyjąłem, po kłótni piwo wylałem. sprawa trafiła do sądu przyszedłem powiedziałem co miałem. rezultat mandat skasowany, a funkcjonariusz musiał mnie przeprosić za niedopełnienie czynności oraz nadużycie.
Kodeks postępowania w sprawach o wykroczenia "Art. 48. § 1.Policja i inne organy uprawnione do prowadzenia czynności określonych w dziale VII mogą dokonać tymczasowego zajęcia przedmiotu, jeżeli w zakresie swego działania dowiedziały się lub ujawniły wykroczenie zagrożone przepadkiem przedmiotów, a zajęcie takie jest niezbędne dla zabezpieczenia wykonania tego przepadku. Z czynności zajęcia sporządza się protokół."
Więc proszę nie pisać bzdur. W przypadku usiłowania musi zaistnieć zamiar oraz dojść do zachowania bezpośrednio! zmierzające ku jego dokonaniu.
A pomijając to wszystko spożywanie alkoholi do 18% powinno być możliwe prawie wszędzie tylko mandaty za hałasowanie i śmiecenie powinny być wyższe.
która funkcja kary jest realizowana przez mandat za to że ktoś trzyma lampkę wina np. 3 kroki przed ogródkiem piwnym?
qpapapa jest off-line  
28-05-2012, 14:33  
destructor
Zbanowany
 
Posty: 26.869
Domyślnie RE: Ustawa o wychowaniu w trzeźwości

Twoj sąd orzekl tak, inny zrobi to inaczej.
destructor jest off-line  
30-05-2012, 20:07  
sold12
Użytkownik
 
Posty: 240
Domyślnie RE: Ustawa o wychowaniu w trzeźwości

...przyjmując mandat karny kwalifikowany usiłowaniem = tak - faktycznie usiłowałem spożyć...
Natomiast w niektórych sytuacjach np. tylko niesienie otwartego piwa w ręku, można spokojnie uargumentować w odniesieniu do pewnego artykułu zawartego w kodeksie wykroczeń i powołać się na niego podczas składania wyjaśnień do akt sprawy kierowanego wniosku do sądu w przypadku odmowy przyjęcia mandatu proponowanego przez funkcjonariuszy.
sold12 jest off-line  
30-05-2012, 20:13  
kk_kw
Zbanowany
 
Posty: 1.195
Domyślnie RE: Ustawa o wychowaniu w trzeźwości

Cytat:
Napisał/a qpapapa Zobacz post
po kłótni piwo wylałem.
... czyli zanieczyściłeś miejsce dostępne dla publiczności (art. 145 kw). Miałeś szczęście, że trafiłeś na niedouczonego funkcjonariusza. Bo ja z tego artykułu bym Ci zrobił wniosek i byś się tak nie cieszył z "wygranej".
kk_kw jest off-line  
30-05-2012, 20:37  
Tequilla
Użytkownik
 
Tequilla na Forum Prawnym
 
Posty: 216
Domyślnie RE: Ustawa o wychowaniu w trzeźwości

Pierwszy raz spotykam się, że można wyjść z lokalu/klubu z piwem (na papierosa) i później móc wejść ponownie- podkreślam z piwem w ręku.
Który bramkarz przepuści osobę wnoszącą alkohol?

A nawet jeśli- to podczepię się pod mojego przedmówcę
Tequilla jest off-line  
30-05-2012, 20:48  
kk_kw
Zbanowany
 
Posty: 1.195
Domyślnie RE: Ustawa o wychowaniu w trzeźwości

Cytat:
Napisał/a Tequilla Zobacz post
Który bramkarz przepuści osobę wnoszącą alkohol?
Dlatego nie napisał, że zamierzał tam wracać
kk_kw jest off-line  
30-05-2012, 23:01  
destructor
Zbanowany
 
Posty: 26.869
Domyślnie RE: Ustawa o wychowaniu w trzeźwości

Czyli zamierzał wypić to piwo w miejscu zabronionym przez ustawę.
destructor jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Ustawa o wychowaniu w trzeźwości (odpowiedzi: 3) Witam, Zgodnie z art.14 ust.1 Ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi zabrania się spożywania napojów alkoholowych na...
§ Ustawa o wychowaniu w trzeźwości (odpowiedzi: 2) Witam! Robiłam ostatnio fotoreportaż z wydarzenia. Na stronie internetowej gazety zostało m.in. umieszczone zdjęcie, na którym prezentowane są napoje...
§ Radler a Ustawa o wychowaniu w trzeźwości (odpowiedzi: 1) Zastanawiam się, jak się ma ustawa o trzeźwości do nowości na naszym rynku,jakimi są mixy piwa i lemoniady (Radler lub Shandy). Które to, zazwyczaj...
§ Ustawa o wychowaniu w trzeźwości (odpowiedzi: 2) Witam. Może temat nie na miarę "tych wielkich" nie mniej jednak... Moje pytanie dotyczy wizerunku uczestnika gry internetowej. Mianowicie mam na...
§ ustawa o wychowaniu w trzeźwości (odpowiedzi: 3) Witam, chciałabym dowiedzieć się co grozi za zawieszenie plakatu na słupie (plakat promował pub) i był na nim umieszczony napis o cenie piwa w...
§ Ustawa o wychowaniu w trzeżwośći (odpowiedzi: 2) Witam ,chciał bym się dowiedzieć gdzie mogę zapoznać się z aktualną wersją ustawy o wychowaniu w trzeżwośći i przeciwdziałania alkocholizmowi.chodzi...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 17:44.