Forum Prawne

Forum Prawne (http://forumprawne.org/index.php)
-   Prawo wykroczeń (http://forumprawne.org/forumdisplay.php?f=26)
-   -   "Oskarzyciel posilkowy" co to dokladnie znaczy? (http://forumprawne.org/showthread.php?t=215146)

praworzadny 07-05-2011 07:49

"Oskarzyciel posilkowy" co to dokladnie znaczy?
 
Obywatel moze zlozyc oswiadczenie do Sadu, ze obok oskarzyciela publicznego bedzie dzialal jako oskarzyciel posilkowy. Co to konkretnie oznacza? Jakie sa minusu i plusy bycia tzw. oskarzycielem posilkowym?

_Kinia_ 07-05-2011 07:55

RE: "Oskarzyciel posilkowy" co to dokladnie znaczy?
 
Oskarżyciel posiłkowy - pozwala pokrzywdzonemu działać obok prokuratora lub zamiast niego w postępowaniu karnym. Aby stać się oskarżycielem posiłkowym, pokrzywdzony musi złożyć oświadczenie do sądu, w którym będzie toczyć się sprawa, iż będzie działał w takim właśnie charakterze. Oświadczenie takie musi zostać złożone w terminie od wniesienia aktu oskarżenia do sądu, do momentu jego odczytania na rozprawie głównej. Złożone po upływie terminu jest bezskuteczne.
Uprawnienia oskarżyciela posiłkowego w przeciwieństwie do pokrzywdzonego, przysługują przed sądem prawa strony. Oznacza to, że może on zgłaszać własne wnioski dowodowe, zadawać pytania osobom przesłuchiwanym, a także wywodzić środki odwoławcze od orzeczeń sądu. Podczas rozprawy oskarżyciel posiłkowy zajmuje miejsce przed stołem sędziowskim po prawej stronie, obok prokuratora.

praworzadny 07-05-2011 08:58

RE: "Oskarzyciel posilkowy" co to dokladnie znaczy?
 
[QUOTE=_Kinia_;1073302]Oskarżyciel posiłkowy - pozwala pokrzywdzonemu działać obok prokuratora lub zamiast niego w postępowaniu karnym. Aby stać się oskarżycielem posiłkowym, pokrzywdzony musi złożyć oświadczenie do sądu, w którym będzie toczyć się sprawa, iż będzie działał w takim właśnie charakterze. Oświadczenie takie musi zostać złożone w terminie od wniesienia aktu oskarżenia do sądu, do momentu jego odczytania na rozprawie głównej. Złożone po upływie terminu jest bezskuteczne.


Czyli, ze pokrzywdzony moze byc jednoczesnie oskarzycielem posilkowym?
Czy dobrze to rozumiem?

pudica 07-05-2011 09:58

RE: "Oskarzyciel posilkowy" co to dokladnie znaczy?
 
Dobrze rozumiesz, pokrzywdzony może być osk. posiłkowym.

BetiLov3 07-05-2011 15:50

RE: "Oskarzyciel posilkowy" co to dokladnie znaczy?
 
witam mam pytanie w maju odbedzie sie sprawa przeciwko mojemu mezowi o znecanie sie psychiczne i fizyczne nademna jak mam napisac pismo iz chce byc oskarzycielem posilkowym i czy sa jakies minusy bycia nim na rozprawie cala sytuacja z mezem to dla mnie wielki stres prosze o odpowiedz

pi-not 08-05-2011 19:02

RE: "Oskarzyciel posilkowy" co to dokladnie znaczy?
 
Z tego co się orientuję nie ma żadnych minusow (o ile sprawa jest publicznoskargowa). Oświadzenie składa się w prostej formie. Nie ma konieczności uzasadniania go.
Ale może ktoś jeszcze uzupełni moją wypwowiedź.

_Kinia_ 08-05-2011 19:08

RE: "Oskarzyciel posilkowy" co to dokladnie znaczy?
 
Oświadczenie takie musi zostać złożone w odpowiednim terminie od wniesienia aktu oskarżenia do sądu, do momentu jego odczytania na rozprawie głównej,


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 20:45.

Powered by vBulletin®
Copyright ©2000 - 2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
Content Relevant URLs by vBSEO 3.3.1 PL2 ©2009, Crawlability, Inc.