wtargnięcie małoletniego na przejściu na pasach - Forum Prawne

 

wtargnięcie małoletniego na przejściu na pasach 2

Cytat: Napisał/a destructor Jeśli jest szczyt komunikacji to pojazdy poruszają się powoli i nie ma problemu przejść przez jezdnię. Tyle, że robiąc to, popełniasz wykroczenie, gdyż wchodzisz na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazd....



Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa publicznego > Prawo karne > Prawo wykroczeń


Odpowiedz
 
23-08-2011, 09:47  
Ripper
Moderator globalny
 
Posty: 18.840
Domyślnie RE: wtargnięcie małoletniego na przejściu na pasach

Cytat:
Napisał/a destructor Zobacz post
Jeśli jest szczyt komunikacji to pojazdy poruszają się powoli i nie ma problemu przejść przez jezdnię.
Tyle, że robiąc to, popełniasz wykroczenie, gdyż wchodzisz na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazd.
Ripper jest off-line  
23-08-2011, 10:20  
destructor
Stały bywalec
 
Posty: 26.869
Domyślnie RE: wtargnięcie małoletniego na przejściu na pasach

Nie.
destructor jest off-line  
23-08-2011, 10:27  
Ripper
Moderator globalny
 
Posty: 18.840
Domyślnie RE: wtargnięcie małoletniego na przejściu na pasach

A co? Przefruwasz nad jezdnią? Czy jesteś zwolniony z przestrzegania tego przepisu?
Ripper jest off-line  
23-08-2011, 10:55  
destructor
Stały bywalec
 
Posty: 26.869
Domyślnie RE: wtargnięcie małoletniego na przejściu na pasach

Mówimy tutaj o teorii ufo czy o realiach? Zawsze przechodzę bez problemu w takich sytuacjach przez jezdnię.
destructor jest off-line  
23-08-2011, 11:12  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: wtargnięcie małoletniego na przejściu na pasach

Ripper - po prostu wystawiasz jedną nogę na przejście - tak, że przejeżdżający samochód nie potrąci - czyli nie ma mowy o "wtargnięciu przed". No i niech sobie ten 1 czy 2 przejadą, a każdy następny ma już możliwość i obowiązek zatrzymać się i ustąpić pierwszeństwa.
 
23-08-2011, 11:22  
Ripper
Moderator globalny
 
Posty: 18.840
Domyślnie RE: wtargnięcie małoletniego na przejściu na pasach

Cytat:
Napisał/a destructor Zobacz post
Mówimy tutaj o teorii ufo czy o realiach? Zawsze przechodzę bez problemu w takich sytuacjach przez jezdnię.
Ale ja nie twierdzę, że masz problemy. Wiele osób bez problemu popełnia wykroczenia drogowe
Cytat:
Napisał/a adammada Zobacz post
Ripper - po prostu wystawiasz jedną nogę na przejście - tak, że przejeżdżający samochód nie potrąci - czyli nie ma mowy o "wtargnięciu przed". No i niech sobie ten 1 czy 2 przejadą, a każdy następny ma już możliwość i obowiązek zatrzymać się i ustąpić pierwszeństwa.
Mowa o "wejściu na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazd" jest wtedy, gdy taki fakt następuje
Jeżeli Ty w powyższej sytuacji wkroczysz na jezdnię przed pojazd popełnisz wykroczenie.
Jeżeli pojazd nie ustąpi Ci pierwszeństwa, to kierujący popełni wykroczenie.

Czy wy naprawdę nie widzicie wewnętrznej sprzeczności w tym przepisie?
Zresztą warto zauważyć, że nawet ustawodawca zaczął ten problem widzieć, chociaż na razie w trochę innym kontekście, bo zniknął z PoRD Art. 33. 4., zawierający analogiczny przepis dla ruchu rowerowego na przejeździe dla rowerów.
Piesi widać muszą jeszcze poczekać, zanim będą mieli faktyczne pierwszeństwo na przejściu dla pieszych.
Ripper jest off-line  
23-08-2011, 11:26  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: wtargnięcie małoletniego na przejściu na pasach

a czy wystawienie jednej nóżki OBOK pojazdu to wejście na jezdnię przed?
 
23-08-2011, 11:32  
Calamity Jane
Stały bywalec
 
Posty: 3.113
Domyślnie RE: wtargnięcie małoletniego na przejściu na pasach

Znajoma rowniez bedac piesza spowodowala wypadek. Byl to co prawda samochod i nikt z podrozujacych nim nie ucierpial znacznie ale to nie bylo przejscie dla pieszych, wiec wina ewidentna...

Sad odstapil od wymierzania kary, ze wzgledu na to ze ona poniosla znaczne szkody zdrowotne (juz nigdy nie powroci do zdrowia po tym wypadku).

A skoro tu byly pasy to moze niekoniecznie wina syna byla. Zagapil sie, ok. Ale autobus powinien "zachowac szczegolna ostroznosc"...
Calamity Jane jest off-line  
23-08-2011, 11:39  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: wtargnięcie małoletniego na przejściu na pasach

No i zachował - nie rozjechał go.
 
23-08-2011, 11:42  
Ripper
Moderator globalny
 
Posty: 18.840
Domyślnie RE: wtargnięcie małoletniego na przejściu na pasach

Cytat:
Napisał/a adammada Zobacz post
a czy wystawienie jednej nóżki OBOK pojazdu to wejście na jezdnię przed?
Jeżeli chcesz przejść przez jezdnię, którą sunie niekończący się sznur pojazdów, to prędzej czy później musisz wkroczyć PRZED jeden z nich. I wtedy popełnisz wykroczenie.
Ripper jest off-line  
23-08-2011, 11:57  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: wtargnięcie małoletniego na przejściu na pasach

Zakładasz, że wszystkie pojazdy będą łamać prawo przejeżdżając po przejściu, na którym już znajduje się (choćby jedną nogą) pieszy - bardzo, bardzo wątpliwe.

Jest także różnica w wejściu przed samochód, który normalnie hamując może stanąć, a wejściu przed taki który nawet jak zahamuje tak mocno jak tylko może - nie zatrzyma się. I o tym mowa w tym przepisie - możesz wejść przed samochód, jeśli ma on możliwość zatrzymać się we w miarę normalny sposób. W innym wypadku wejście to głupota.
 
23-08-2011, 12:13  
Ripper
Moderator globalny
 
Posty: 18.840
Domyślnie RE: wtargnięcie małoletniego na przejściu na pasach

Cytat:
Napisał/a adammada Zobacz post
Zakładasz, że wszystkie pojazdy będą łamać prawo przejeżdżając po przejściu, na którym już znajduje się (choćby jedną nogą) pieszy - bardzo, bardzo wątpliwe.
Nie. Chodzi mi o to, że w opisanej sytuacji pieszy, nawet jeżeli znajduje się na przejściu, gdzie, teoretycznie, ma pierwszeństwo, przez ten przepis nie ma możliwości wyegzekwowania tego pierwszeństwa bez popełnienia wykroczenia.

Cytat:
Napisał/a adammada Zobacz post
I o tym mowa w tym przepisie - możesz wejść przed samochód, jeśli ma on możliwość zatrzymać się we w miarę normalny sposób.
W mojej wersji PoRD przepis ten mówi jedynie o zakazie wchodzenia bezpośrednio przed jadący pojazd. Nie mówi nic o jego prędkości i możliwości zatrzymania się.
Ripper jest off-line  
23-08-2011, 13:25  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: wtargnięcie małoletniego na przejściu na pasach

A co wg Ciebie oznacza "bezpośrednio" ? To, że samochód może być 1 kilometr przed przejściem, ale przejście spowoduje przecięcie jego toru ruchu, czy też że oprócz przecięcia toru ruchu liczy się też odległość samochodu od skrzyżowania, przy czym oczywiste jest, że inna będzie rozsądna tam gdzie dopuszczalna prędkość to 30 km a inna tam gdzie 90 km/h ?
 
23-08-2011, 14:11  
katban
Początkujący
 
Posty: 11
Domyślnie RE: wtargnięcie małoletniego na przejściu na pasach

16-latek wtargnął pod autobus. 4 osoby ranne - Jastrzębie-Zdrój - portal JastrzebieOnline.pl
to jest link o zdarzeniu.
A posiadam obowiązkowe OC nawet dwa.
katban jest off-line  
23-08-2011, 14:42  
kflatin
Użytkownik
 
Posty: 71
Domyślnie RE: wtargnięcie małoletniego na przejściu na pasach

Cytat:
Napisał/a Ripper Zobacz post
Zresztą warto zauważyć, że nawet ustawodawca zaczął ten problem widzieć, chociaż na razie w trochę innym kontekście, bo zniknął z PoRD Art. 33. 4., zawierający analogiczny przepis dla ruchu rowerowego na przejeździe dla rowerów.
Piesi widać muszą jeszcze poczekać, zanim będą mieli faktyczne pierwszeństwo na przejściu dla pieszych.
Podobny przepis odnoszący się do pieszych jest w Konwencji Wiedeńskiej o ruchu drogowym:
Przepis prawny:

Artykuł 20 (20)
Postanowienia dotyczące pieszych
[..]
6. a) Piesi zamierzający przekroczyć jezdnię mogą wejść na nią tylko
przy zachowaniu szczególnej ostrożności; powinni oni korzystać z
przejścia dla pieszych, jeżeli znajduje się ono w pobliżu.
b) W celu przekroczenia jezdni na przejściu dla pieszych oznaczonym
jako takie lub wyznaczonym znakami na jezdni:
i)jeżeli przejście jest wyposażone w sygnały świetlne dla pieszych,
piesi są obowiązani podporządkować się wskazaniom podawanym przez te
sygnały;
ii)jeżeli przejście nie jest wyposażone w takie sygnały, a ruch
pojazdów jest kierowany sygnałami świetlnymi ruchu lub przez
funkcjonariusza kierującego ruchem, piesi nie powinni wkraczać na
jezdnię dopóty, dopóki sygnał świetlny ruchu lub podawany przez
funkcjonariusza kierującego ruchem nie wskazuje, że pojazdy mają prawo
przejazdu;
iii)na innych przejściach dla pieszych piesi nie powinni wchodzić na
jezdnię bez uwzględnienia odległości i szybkości zbliżających się
pojazdów.


Podobnego przepisu odnoszącego się do rowerzystów nie było w Konwencji, więc PoRD Art. 33. 4 został z tego powodu usunięty (choć został jeszcze także nie mający odzwierciedlenia w Konwencji PoRD Art. 27. 1.).
kflatin jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Wtargnięcie pieszego na pasach, zabicie (odpowiedzi: 12) Witam, bardzo proszę o pomoc. Co grozi jeżeli potrąciłem pieszego na pasach, a on mi wbiegł na pasy i patrzył przed siebie ? Potrącony zmarł w...
§ Wtargnięcie na posesję po "piłkę" przez małoletniego (odpowiedzi: 17) Na terenie bezpośrednio przylegającej do mojej działki z domem jednorodzinnym za sprawą radnej (sąsiadka) powstał plac zabaw wraz z trzema boiskami...
§ Wtargnięcie pieszego / potrącenie na pasach. (odpowiedzi: 19) Witam wszystkich. Dzisiaj miałem dość poważny wypadek. Potrąciłem pieszego na przejściu dla pieszych. Jadąc z prędkością około 55 - 60km/h...
§ Mandat za przejście nie na pasach (odpowiedzi: 9) Mam pytanie, bo nie do końca wiem czy dostałem mandat za przejście nie na pasach. Opiszę jak to wyglądało poniżej. Przechodziłem przez jezdnię jakieś...
§ Mandat za przejście na pasach (odpowiedzi: 12) Witam, proszę o pomoc. Wczoraj przechodząc przez pasy na czerwonym świetle otrzymałam mandat 100 zł. Policjanci którzy mi go wystawili, byli w tym...
§ Mandat za przejście nie na pasach (odpowiedzi: 12) Witam dzisiaj dostałem za przejście max 0,5m od pasów mandacik 50zł i tu kilka moich pytań. 1.Podpisałem go bo mi sie śpieszyło ale czy jest...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 14:41.