Potrącenie na pasach . - Forum Prawne

 

Potrącenie na pasach .

Mam 17 lat ,tamtego roku w lutym zostałem potrącony na pasach . Sytuacja wyglądała tak ,że stałem przy pasach i widziałem nadjeżdzający samochód który powoli jechał i jakby się zatrzymywał przed pasami , postanowiłem wejść ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa publicznego > Prawo karne > Prawo wykroczeń


Odpowiedz
 
21-01-2012, 09:20  
Jacek199
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie Potrącenie na pasach .

Mam 17 lat ,tamtego roku w lutym zostałem potrącony na pasach . Sytuacja wyglądała tak ,że stałem przy pasach i widziałem nadjeżdzający samochód który powoli jechał i jakby się zatrzymywał przed pasami , postanowiłem wejść na pasy i zostałem potrącony . Kierowca usprawiedliwiał się że miałem włożony kaptur i założone słuchawki lecz muzyka nie była pogłośniona na maximum lecz na minimum a kaptur nie przeszkadzał mi w widoczności, widziałem nadjeżdzający samochód . Według policji to ja zostalem obwiniony poniewarz wtargnołem na pasy , policja w zupełności była przeciwko mnie . ;/W wyniku wypadku odniosłem potłuczenia i otarcia oraz guz na głowie. Według policji to auto zostało poszkodowane a nie ja ;/.
Wczoraj właśnie przyszedł mi list od ubezpieczyciela kierowcy jadącego samochodem i muszę wypłacić 3000 zł . Co ja mam zrobić ???? Proszę o pomoc .
Jacek199 jest off-line  
21-01-2012, 10:21  
Flicka
Stały bywalec
 
Posty: 3.432
Domyślnie RE: Potrącenie na pasach .

Skoro zostałeś ostatecznie uznany za winnego (Postępowanie sądowe?) lub sam się do tego przyznałeś (przyjęcie mandatu?), to nie pozostaje nic innego, jak zapłacić za poczynione formalnie szkody.
Flicka jest off-line  
21-01-2012, 11:03  
arko20
Użytkownik
 
Posty: 109
Domyślnie RE: Potrącenie na pasach .

Cytat:
Napisał/a Jacek199 Zobacz post
Sytuacja wyglądała tak ,że stałem przy pasach i widziałem nadjeżdzający samochód który powoli jechał i jakby się zatrzymywał przed pasami , postanowiłem wejść na pasy i zostałem potrącony .
Czyli Twoja ewidentna wina, widziałeś samochód który jechał i wszedłeś na jezdnię ? Kierowca zwalniał bo nie wiedział co Ty zrobisz (zachował środki ostrożności) ale zobaczył że stoisz więc jechał dalej a Ty wtargnąłeś mu pod pojazd. Policja była przeciwko Tobie bo miała racje. Przykra sprawa ale myślę że się dogadasz z ubezpieczycielem i rozłożą to na jakieś raty może.
arko20 jest off-line  
21-01-2012, 11:43  
Jacek199
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie RE: Potrącenie na pasach .

Ale w notatce od policji było uwzględnione że on widział mnie przy pasach .
Jacek199 jest off-line  
21-01-2012, 13:17  
forg
Praktyk
 
Posty: 19.600
Domyślnie RE: Potrącenie na pasach .

No widział, zwalniał i w ostatniej chwili wszedłeś "pod auto". Wszystko się zgadza z tego co przeczytałem.
Pamiętaj - zanim wejdziesz na pasy musisz przepuścić pojazdy. Pierwszeństwo masz dopiero na pasach.
forg jest off-line  
21-01-2012, 13:28  
Adamo'90
Użytkownik
 
Posty: 48
Domyślnie RE: Potrącenie na pasach .

Zapamiętaj sobie raz, na zawsze.
Jak jesteś przed pasami, nie masz pierwszeństwa! Stoisz tam i czekasz. Jeżeli jesteś na pasach i znalazłeś się tam prawidłowo - wtedy dopiero masz pierwszeństwo. Co znaczy, znalazłeś się prawidłowo? Ano, nie wtargnąłeś pod nadjeżdżający samochód i szereg innych paragrafów. Gdy zmienisz prędkość idąc po pasach (np. idziesz ale nagle postanowisz biegnąć) z tego pierwszeństwa z miejsca rezygnujesz i ponownie pierwszeństwo mają auta, więc nawet wtedy jeśli Cię potrącą to nie będzie wina kierowców.

Wszystko pięknie reguluje Art. 14 oraz Art.13:

Art. 14.

Zabrania się:

1. wchodzenia na jezdnię:
a) bezpośrednio przed jadący pojazd, w tym również na przejściu dla pieszych,

b) spoza pojazdu lub innej przeszkody ograniczającej widoczność drogi;
2. przechodzenia przez jezdnię w miejscu o ograniczonej widoczności drogi;
3. zwalniania kroku lub zatrzymywania się bez uzasadnionej potrzeby podczas przechodzenia przez jezdnię lub torowisko;
4. przebiegania przez jezdnię;
5. chodzenia po torowisku;
6. wchodzenia na torowisko, gdy zapory lub półzapory są opuszczone lub opuszczanie ich rozpoczęto;
7. przechodzenia przez jezdnię w miejscu, w którym urządzenie zabezpieczające lub przeszkoda oddzielają drogę dla pieszych albo chodnik od jezdni, bez względu na to, po której stronie jezdni one się znajdują.

Art 13.

1. Pieszy, przechodząc przez jezdnię lub torowisko, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność oraz, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3, korzystać z przejścia dla pieszych. Pieszy znajdujący się na tym przejściu ma pierwszeństwo przed pojazdem.[mój przypis interpretacyjny - na tym przejściu, znaczy na tym przejściu! czekasz i sterczysz na chodniku - to nie masz pierwszeństwa!]

2. Przechodzenie przez jezdnię poza przejściem dla pieszych jest dozwolone, gdy odległość od przejścia przekracza 100 m. Jeżeli jednak skrzyżowanie znajduje się w odległości mniejszej niż 100 m od wyznaczonego przejścia, przechodzenie jest dozwolone również na tym skrzyżowaniu.

3. Przechodzenie przez jezdnię poza przejściem dla pieszych, o którym mowa w ust. 2, jest dozwolone tylko pod warunkiem, że nie spowoduje zagrożenia bezpieczeństwa ruchu lub utrudnienia ruchu pojazdów. Pieszy jest obowiązany ustąpić pierwszeństwa pojazdom i do przeciwległej krawędzi jezdni iść drogą najkrótszą, prostopadle do osi jezdni.


Life's a bitch.

P.S. ciesz się, że to tylko 3k zł. Jakby auto było jednym z nowszych... sama poduszka to 3 tys., pewnie naście tysięcy by było.
Adamo'90 jest off-line  
21-01-2012, 18:28  
Luislo
Zbanowany
 
Posty: 1.499
Domyślnie RE: Potrącenie na pasach .

Najważniejsze, że Tobie się nic nie stało. Z opisu wynika, że byłeś na przejsciu, bo widziałeś i obliczyłeś, że samochdów powoli się zbliza do przejścia. Wszedłeś i zostałeś potrącony. Każdy kierowca MUSI ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu. Ewidentna wina kierowcy, który nie zachował należytej ostrożności, mimo, że zwolnił pojazd.
Także wiele postów na ten temat jest dyskusyjnych.
Luislo jest off-line  
21-01-2012, 18:42  
Flicka
Stały bywalec
 
Posty: 3.432
Domyślnie RE: Potrącenie na pasach .

Niech pytający napisze na jakiej podstawie uznano, że jest winny (przyjął mandat, sprawa w sądzie)?
Flicka jest off-line  
21-01-2012, 18:57  
Jacek199
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie RE: Potrącenie na pasach .

Nie dostałem żadnego mandatu z powodu gdyż jestem niepełnoletni , i żadnej sprawy w sadzie nie było ,był tylko dokument z policji i teraz ten list od ubezpieczyciela kierowcy . Dziwię się dlaczego nie była wina po obu stronach .
Jacek199 jest off-line  
21-01-2012, 18:58  
Flicka
Stały bywalec
 
Posty: 3.432
Domyślnie RE: Potrącenie na pasach .

Odpisz ubezpieczycielowi, że nie ty jesteś sprawcą szkody, niech piłeczka będzie po ich stronie. "Notatka policji" to jeszcze nie dowiedziona wina.
Flicka jest off-line  
21-01-2012, 19:11  
magnatex
Ekspert
 
magnatex na Forum Prawnym
 
Posty: 7.544
Domyślnie RE: Potrącenie na pasach .

Cytat:
Napisał/a Luislo Zobacz post
Każdy kierowca MUSI ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu. Ewidentna wina kierowcy, który nie zachował należytej ostrożności, mimo, że zwolnił pojazd.
Ciekawa interpretacja, tylko że błędna. Zanim zaczniesz udzielać porad prawnych, zapoznaj się najpierw z sytuacją faktyczną oraz przede wszystkim przepisami prawa. Pieszy nie ma prawa - nawet na pasach - wchodzić bezpośrednio przed jadący pojazd. Wynika to wprost z przepisów prawa o ruchu drogowym.
Zresztą - jak to określił Flicka - skoro postępowanie mandatowe lub sądowe zostało zakończone, to sprawa jest zakończona.
magnatex jest off-line  
21-01-2012, 19:29  
forg
Praktyk
 
Posty: 19.600
Domyślnie RE: Potrącenie na pasach .

Cytat:
Napisał/a Luislo Zobacz post
Z opisu wynika, że byłeś na przejsciu, bo widziałeś i obliczyłeś, że samochdów powoli się zbliza do przejścia. Wszedłeś i zostałeś potrącony.
Co to znaczy "być na przejściu"?
forg jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Potrącenie na pasach (odpowiedzi: 3) Witam 25.11.2014 zostałem potrącony na pasach znajdujących się obok mojego miejsca pracy , spędziłem w szpitalu 5 dni, a w wypisie ze szpitala...
§ Potrącenie na pasach (odpowiedzi: 5) Witam, mam kilka pytań. Zostałam potrącona na pasach, kobieta jechała z zaparowana przednią szybą, w ogóle mnie nie widziała. Potrąciła mnie w...
§ potrącenie na pasach (odpowiedzi: 37) pierwszy raz (a prawo jazdy mam jakies 17 lat) zdarzyło mi sie i nie wiem jak to ogarnac....moze pokolei...jechałem a na moim pasie ruch stało auto...
§ Potrącenie na pasach. (odpowiedzi: 2) Witam dziś zostałem potrącony na pasach przez znanego lekarza z mojego miasta jeepem. oczywiście wezwano karetkę i policję sprawa zakończyła się na...
§ potrącenie na pasach (odpowiedzi: 12) Witam . Bardzo proszę o pomoc. Potraciłam na pasach 2 dziewczynki które wbiegły mi przed auto. jechałam przepisowo 40 na godz na poboczu stały tiry...
§ potrącenie na pasach (odpowiedzi: 1) Witam, piszę, gdyż nie wiem jakie mam prawa jako potrącona na pasach. Sprawa wygląda tak, że w grudniu przed świętami na pasach zostałam potrącona...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 10:45.