Czy ten znak jest umieszczony prawidłowo ? - Forum Prawne

 

Czy ten znak jest umieszczony prawidłowo ?

Teść przyjechał do nas w odwiedziny. Traf chciał, że zaparkował swój samochód dość niefortunnie. Nie zauważył znaku "miejsce dla inwalidów". Sąsiad natychmiast zadzwonił po policję i ta dała mandat 500zł, który teść już przyjął. Tutaj ...



Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa publicznego > Prawo karne > Prawo wykroczeń


Odpowiedz
 
18-02-2012, 18:51  
floatn
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie Czy ten znak jest umieszczony prawidłowo ?

Teść przyjechał do nas w odwiedziny. Traf chciał, że zaparkował swój samochód dość niefortunnie. Nie zauważył znaku "miejsce dla inwalidów". Sąsiad natychmiast zadzwonił po policję i ta dała mandat 500zł, który teść już przyjął.
Tutaj zdjęcie:
http://images35.fotosik.pl/1188/63c849a0b4a9709a.jpg
Samochód stał tak jak stoi teraz to białe auto. Znak jest widoczny jak widać, ale czy znak drogowy może być umieszczony na balustradzie budynku?
Znalazłem przepis, który mówi o tym, ze znak powinien być umieszczony na wysokości 2 metrów - tam 2 metrów nie ma. Poza tym zastanawia mnie czy taki znak na balustradzie budynku jest "legalny".
Poza tym jest przepis, że znak powinien być umieszczony od 0,5m-2m od jezdni.

Jak w ogóle sprawdzić czy ten znak został tam umieszczony legalnie i kto decyduje o umieszczaniu takich znaków?

Jeszcze dodam, że pod nawet śniegiem nie ma wymalowanych miejsc postojowych i koperty na jezdni.

I pytanie drugie. Czy można się odwołać chociaż od kwoty mandatu 500zł jakoś?
floatn jest off-line  
18-02-2012, 19:12  
Semmao
Przyjaciel forum
 
Posty: 5.608
Domyślnie RE: Czy ten znak jest umieszczony prawidłowo ?

Niestety - mandat podpisany = przyznanie się do winy. Odwołać od tego już się nie da - pozostaje płacić.

Co do samego znaku, zacytuję post, który już się pojawił na tym forum:

Cytat:
Napisał/a eltom101 Zobacz post
Znak D-18a wraz z tabliczką T-29 nie mają mocy prawnej jeżeli nie są zastosowane wraz ze znakiem poziomym P-20. Zestaw znaków D-18a, oraz T-29 oznaczają miejsce zastrzeżone dla osoby niepełnosprawnej. Miejsce takie musi zostać wskazane. Nie można wskazać takiego miejsca w inny sposób jak przez użycie znaku poziomego P-20. Wyjątkiem jest zastosowanie Znaku P-20 wraz z symbolem osoby niepełnosprawnej. W takim przypadku może nie być zastosowany wraz z zestawem znaków D-18a i T-29. przepis prawny:

ROZPORZĄDZENIE MINISTRÓW INFRASTRUKTURY ORAZ SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI z dnia 31 lipca 2002 r.
w sprawie znaków i sygnałów drogowych.
(Dz. U. z dnia 12 października 2002 r.)

§ 52.
4. Znak D-18a "parking - miejsce zastrzeżone" oznacza miejsce przeznaczone na postój pojazdu uprawnionej osoby.

6. Umieszczona pod znakiem D-18 lub D-18b tabliczka T-29 informuje o miejscu przeznaczonym dla pojazdu samochodowego uprawnionej osoby niepełnosprawnej o obniżonej sprawności ruchowej oraz dla kierującego pojazdem przewożącego taką osobę.

§ 90.
4. Znak P-20 "koperta" wyznacza stanowisko postojowe zastrzeżone dla określonego rodzaju pojazdów.

Zwrot miejsce zastrzeżone oznacza jedno, konkretne miejsce, więc jeżeli konkretne to należy je wskazać.

Pozdrawiam,
T.
Semmao jest off-line  
18-02-2012, 22:25  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Czy ten znak jest umieszczony prawidłowo ?

można się odwołać w terminie siedmiu dni od daty nałożenia mandatu do sądu własciwego miejscowo
 
19-02-2012, 04:12  
destructor
Stały bywalec
 
Posty: 26.869
Domyślnie RE: Czy ten znak jest umieszczony prawidłowo ?

Odwołać w tym przypadku można się tylko do bozi albo do sklepu monopolowego.
destructor jest off-line  
19-02-2012, 17:44  
stom
Stały bywalec
 
Posty: 1.552
Domyślnie RE: Czy ten znak jest umieszczony prawidłowo ?

Jeśli zaparkował tak jak to białe auto i nie zauważył tego znaku to powinien udać się do okulisty. Dla bezpieczeństwa swojego i innych nie powinien prowadzić samochodu a raczej być prowadzony przez psa-przewodnika.
stom jest off-line  
19-02-2012, 18:39  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Czy ten znak jest umieszczony prawidłowo ?

Cytat:
Napisał/a młoda86 Zobacz post
można się odwołać w terminie siedmiu dni od daty nałożenia mandatu do sądu własciwego miejscowo
skąd to wytrzasnęłaś?
 
20-02-2012, 21:28  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Czy ten znak jest umieszczony prawidłowo ?

to akurat się mylisz, bo można się odwołać - nie wiem jak z bozią czy monopolowym, ale z mandatem zdecydowanie tak. Ano w Kodeksie postępowania w sprawach o wykroczenia rozdział dotyczący postępowania mandatowego jest taki art. bodajże 101 więc spróbować zawsze można
 
20-02-2012, 21:31  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Czy ten znak jest umieszczony prawidłowo ?

tylko nie wiem czy ma sens to odwołanie znak jak byk...
 
20-02-2012, 21:31  
KronX
Przyjaciel forum
 
Posty: 9.166
Domyślnie RE: Czy ten znak jest umieszczony prawidłowo ?

Cytat:
Napisał/a młoda86 Zobacz post
to akurat się mylisz, bo można się odwołać - nie wiem jak z bozią czy monopolowym, ale z mandatem zdecydowanie tak. Ano w Kodeksie postępowania w sprawach o wykroczenia rozdział dotyczący postępowania mandatowego jest taki art. bodajże 101 więc spróbować zawsze można
Więc zanim komuś coś poradzisz, to może wczesniej przeczytaj dokładnie kiedy można anulować mandat.
KronX jest off-line  
20-02-2012, 21:48  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Czy ten znak jest umieszczony prawidłowo ?

zadał pytanie czy można się odwołać od mandatu a nie go anulować. a decyzja co zrobi należy do niego
 
20-02-2012, 23:01  
destructor
Stały bywalec
 
Posty: 26.869
Domyślnie RE: Czy ten znak jest umieszczony prawidłowo ?

Kolego art.101 kpow mówi właśnie o kwestii nad którą tutaj dyskutujemy i ktora byla poruszana z milion razy. Chce cos dodac nowego? Art.101 mówi o uchyleniu czyli anulowaniu.
destructor jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Czy zdj jest prawidłowe??? (odpowiedzi: 1) Witam wszystkich. Potrzebuję porady odnośnie otrzymanej fotki z SM. Na zdj. zrobionym od tyłu widać pół samochodu. Czy jest możliwość że fotoradar...
§ Czy to jest prawidłowa Umowa-Zlecenie (odpowiedzi: 1) Witam chciała bym się dowiedzieć czy to jest prawidłowa umowa zlecenie Brat dostał się do pracy i dostał taką umowę : dane imie nazwisko jest...
§ Czy umowa zlecenie jest prawidłowa? (odpowiedzi: 3) Witam, Pracuję 3 lata na siłowni. Dostaję umowę zlecenie na rok i co miesiąc dostaję rachunki i wypłatę w kopercie. Kwota na umowie jest znacznie...
§ Czy wezwanie jest prawidłowe? (odpowiedzi: 14) Wezwanie w charakterze świadka, wysłane przez prokuratora (wcześniej nie byłem przesłuchiwany na policji) dnia 23.11 na termin 03.12, odebrane przeze...
§ czy ten sposób rozliczania urlopu jest prawidłowy? (odpowiedzi: 15) Witajcie! Mam taki oto problem: jestem zatrudniona na czas nieokreślony, w umowie mam zaznaczony czas pracy:średnio 40 godz. w 5 dniowym tygodniu...
§ Czy taki zapis w umowie jest prawidłowy? (odpowiedzi: 1) Umowa o najem mieszkania pomiędzy osobami prywatnymi. Spisana na papierze, są podpisy obu stron. W tej umowie jest punkt: x. Wypowiedzenie umowy...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 05:33.