Nie wskazanie kierującego - Forum Prawne

 

Nie wskazanie kierującego

Witajcie. Zwracam się z zapytaniem o kilka wyjaśnień, bo przyznam się, że nie do końca wszystko zgadza mi się z logiką postępowania. Opis sytuacji: Zdjęcie z fotoradaru Straży gminnej, zrobione z tyłu pojazdu, wniosek o ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa publicznego > Prawo karne > Prawo wykroczeń


Zamknięty temat
 
02-10-2012, 20:34  
Zawich
Początkujący
 
Posty: 5
Domyślnie Nie wskazanie kierującego

Witajcie.
Zwracam się z zapytaniem o kilka wyjaśnień, bo przyznam się, że nie do końca wszystko zgadza mi się z logiką postępowania.
Opis sytuacji:
Zdjęcie z fotoradaru Straży gminnej, zrobione z tyłu pojazdu, wniosek o wskazanie kierującego.
Wracaliśmy z żoną i teściem z dwudniowej wyprawy do Niemiec, zmęczeni, paskudne warunki pogodowe. Zgodnie z prawdą nie byłem w stanie wskazać kierującego, odpisałem wskazując nieświadomie, że nie mogą ukarać właściciela.
Otrzymałem kopie znowelizowanej ustawy i ponownie żądanie wskazania kierującego. Podziękowałem za kopie, którą mogę sobie znaleźć w sieci, w dalszym ciągu twierdząc, że nie mogę wskazać kierującego i załączając prośbę, aby podpowiedzieli mi płeć kierującego, kolor ubioru bądź cokolwiek, co pomoże mi jasno określić kierowcę. Olali.
Przyszło kolejne pismo, tym razem zostałem podejrzany o niewskazanie i załączone było wezwanie do osobistego stawiennictwa (300 km).
Odpisałem, że wywiązując się z obowiązku wskazuję osoby, którym "użyczyłem" auto (troje),do tej pory SG żądała wskazania kierującego a to nie jest równoznaczne, dalej nie potrafię wskazać kierującego, a wzywanie mnie do takiej podróży pomimo moich dobrych chęci i składania pisemnych wyjaśnień zaczyna nosić znamiona złośliwości.
Otrzymałem właśnie wezwanie do sądu.
Obwiniony o: "W dniu 07.03.2012 w miejscowości Kolsko na żądanie uprawnionego organu nie wskazał komu powierzył pojazd.... "
Do tego standardowa formułka: "na mocy art.58 par 1 i 2 kpw, za zgodą obwinionego, którego wyjaśnienia w świetle zebranych dowodów oraz okoliczności popełnienia wykroczenia nie budzą wątpliwości....."
Dowody: Zdjęcie z fotoradaru, notatka urzędowa...
Do sądu są wzywani również świadkowie (w postaci osób wskazanych jako użyczających auto)
I teraz rzeczy, co do których mam wątpliwości:
- wywiązałem się z obowiązku wskazania pisemnie a wskazanych osób nawet nie przesłuchano - SG miała podstawy aby skierować sprawę do sądu skoro nie dopełniła obowiązków?
- po co wzywać na świadków osoby, którym użyczyłem auto, skoro przedmiotem sprawy jest rzekome niewskazanie a nie początkowe wykroczenie związane z przekroczeniem prędkości? Co mają zeznać świadkowie w sprawie tego, że ja jako właściciel wskazałem bądź nie wskazałem sprawcy?
- nigdy nie byłem w Kolsku a więc nie mogłem tam nie wskazać kierowcy. Czy to nie jest tak, że sprawa powinna się odbyć w miejscu właściwym dla miejsca popełnienia wykroczenia? Jeśli nie wskazałem to w moim miejscu zamieszkania a nie 300 km dalej. To, że nie stawiłem się na przesłuchaniu jako podejrzany dowodzi tylko temu, że nie mogłem tam popełnić wykroczenia. Absurd. Chyba, że tu się mylę i sprawa nie musi się odbyć w miejscu właściwym miejscu popełnienia wykroczenia, proszę o korektę.
- niedopełnienie obowiązków, czyli zbadanie sprawy, przesłuchanie świadków wskazanych. Skierowanie sprawy od razu do sądu wygeneruje koszta, które przewyższą przedmiotowe wykroczenie. Gdyby SG dopełniła obowiązków i przesłuchała świadków, być może któryś przypomniałby sobie cokolwiek, co pomogłoby wyjaśnić sytuację. To zgodne z prawem? (bo na pewno nie logiczne). Można coś z tym zrobić?
- co oznacza "...za zgodą obwinionego..." ? Nie wyrażałem na nic zgody, a już na pewno na ukaranie mnie za cokolwiek.
- w dowodach jest tylko informacja o zdjęciu i notatce urzędowej. Słusznie zakładam, że nie dołączono moich trzykrotnych pisemnych wyjaśnień?
Oczywiście zabiorę kopie do sądu...
Będę wdzięczny za wszelkie sugestie dotyczące rzeczy, które jako laik źle interpretuję.
Pozdrawiam
Zawich jest off-line  
03-10-2012, 07:30  
Zawich
Początkujący
 
Posty: 5
Domyślnie RE: Nie wskazanie kierującego

Może uzyskam odpowiedz na takie pytanie:

Na wniosku o ukaranie, który trafił do sądu widnieje:
" W dniu takim a takim nie wskazał w miejscowości Kolsko na żądanie uprawnionego organu komu powierzył pojazd...."

Nie byłem nigdy w Kolsku, nikt w tym dniu i w tej miejscowości niczego ode mnie nie żądał. Zatem ewidentne minięcie się z prawdą. Czy kwalifikuje się to pod paragraf 1 art 271 k.k.?
Zawich jest off-line  
03-10-2012, 14:20  
destructor
Stały bywalec
 
Posty: 26.868
Domyślnie RE: Nie wskazanie kierującego

Cytat:
nie mogę wskazać kierującego i załączając prośbę, aby podpowiedzieli mi płeć kierującego, kolor ubioru bądź cokolwiek, co pomoże mi jasno określić kierowcę. Olali.
Oni nic ci nie muszą podpowiadać. Dali ci czas i miejsce popełnienia wykroczenia, więc wysil się i pomyśl komu powierzyłeś w tamtym czasie i dniu pojazd.
Cytat:
SG żądała wskazania kierującego
SG może żądać wskazania osoby której powierzyło się pojazd a nie kto kierował pojazdem.
Cytat:
- wywiązałem się z obowiązku wskazania pisemnie a wskazanych osób nawet nie przesłuchano - SG miała podstawy aby skierować sprawę do sądu skoro nie dopełniła obowiązków?
Nie powinni.
Cytat:
Czy to nie jest tak, że sprawa powinna się odbyć w miejscu właściwym dla miejsca popełnienia wykroczenia?
Tak powinno być. Niemniej można wnioskowac o przesłuchanie przez Sąd właściwy do miejsca zamieszkania.
Cytat:
- co oznacza "...za zgodą obwinionego..." ? Nie wyrażałem na nic zgody, a już na pewno na ukaranie mnie za cokolwiek.
Należałoby przesłać do sądu że żadnej zgody nie wyrażałeś i od razu zawiadomienie o przekroczeniu uprawnień do prokuratury.
Cytat:
nie dołączono moich trzykrotnych pisemnych wyjaśnień?
Wyjaśnienia nie są dowodem, a tym bardziej pisma pocztowe, ale na pewno są w aktach.
destructor jest off-line  
04-10-2012, 07:32  
Zawich
Początkujący
 
Posty: 5
Domyślnie RE: Nie wskazanie kierującego

Dziekuję destruktor,
Zarówno potencjalne miejsce popełnienia wykroczenia jak i miejsce zamieszkania to te same miejsca. Na wszystkie pisma odpowiadałem pisemnie z domu. Więc chyba sprawa z klucza powinna się odbyć w miejscu mojego zamieszkania a nie tam gdzie SG, 300 km dalej.
Niemniej jak rozumiem pomimo tego uchybienia muszę składać wniosek o przesłuchanie w Sądzie właściwym miejscu zamieszkania i popełnienia wykroczenia?
Oczywiście zamierzam złożyć doniesienie do prokuratury.
Czy oprócz niedopełnienia obowiązków zawiadomienie może również tyczyć wspomnianego art 271 par 1? Wniosek o ukaranie zawiera nieprawdę.
Zawich jest off-line  
04-10-2012, 07:36  
Ag_Maz
Moderator w spoczynku
 
Ag_Maz na Forum Prawnym
 
Posty: 33.942
Domyślnie RE: Nie wskazanie kierującego

Wątek o fotoradarach jest przyklejony u góry tego działu.
Ag_Maz jest off-line  
Zamknięty temat

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Wskazanie kierującego pojazdem a art. 183 par. kpk (odpowiedzi: 2) Żona (właściciel samochodu) dostała wezwanie od Straży Gminnej słynnej Rzeczenicy koło Człuchowa do wskazania kierującego jej pojazdem, którym w...
§ wskazanie kierującego - straż gminna (odpowiedzi: 2) witam serdecznie i proszę o radę. Jestem kierowcą zawodowym dostałem "pocztówkę" ze SG o wskazanie kierującego , plus zdjęcie, zaznaczę ze jestem...
§ Nie wskazanie kierującego w wyznaczonym terminie (odpowiedzi: 5) Mam problem. Uzytkowałem auto, ktore zarejestrowane było na mojego dziadka. Ktoregoś razu w trasie dostałem zdjecie z fotoradaru, dziadek dał mi...
§ Zdjęcie z fotoradaru, wskazanie kierującego (odpowiedzi: 1) W listopadzie przyszły do mnie dwa zdjęcia z radaru o przekroczenie prędkości z początku lipca. Jeden przyjęłam, a w drugim wskazałam kierującego....
§ Wjazd do lasu + nie wskazanie kierującego. (odpowiedzi: 2) Witam, Jakiś czas temu przyszło do mnie wezwanie na policje w sprawie wykroczenia przeciwko art. 161 kw czyli wjazd pojazdem silnikowym do lasu....
§ art.78 ust.4 - nie wskazanie kierującego (odpowiedzi: 10) Dostala wezwanie - do zaplaty mandatu z fotoradaru-na ktorym nie bylo widoczne kto prowdził samochów. Odmowilam przejecia mandatu i na podstwie...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 11:06.