Odwołanie od mandatu. Wzór - Forum Prawne

 

Odwołanie od mandatu. Wzór

Witam! Otrzymałem 2 dni tamu mandat za zakłócanie spoczynku nocnego(tak napisane na mandacie) w wysokości 500zł. Fakt było głośno(parapetówka). Po interwencji policji zakończyłem imprezę, a mandat przyjąłem chociaż wysokośc 500zł mnie przeraził, jednak policjant był ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa publicznego > Prawo karne > Prawo wykroczeń

Prawo wykroczeń - aktualne tematy:

  • § Wezwanie jako swiadek
    Witam dostalem wezwanie jako swiadek art 296 poz 144. Nie przypominam sobie zebym byl czegos swiadkiem. Czego moge sie...
  • § Mandat z PKP za jazdę w złej k...
    Dziś rano dostałam mandat w wysokości 658 zł (:!:) za przejazd pociągiem w złej klasie. A dokładniej, przed...
  • § Obraza mienia
    Witam serdecznie, Mam bardzo nietypową sytuację i z ciekawości chciałbym się dowiedzieć nieco więcej. Opisze...

Odpowiedz
 
03-12-2012, 15:18  
KasaLFC
Początkujący
 
Posty: 9
Domyślnie Odwołanie od mandatu. Wzór

Witam!
Otrzymałem 2 dni tamu mandat za zakłócanie spoczynku nocnego(tak napisane na mandacie) w wysokości 500zł. Fakt było głośno(parapetówka). Po interwencji policji zakończyłem imprezę, a mandat przyjąłem chociaż wysokośc 500zł mnie przeraził, jednak policjant był szczególnie nie uprzejmy wiec jaka kolwiek dyskusja z nim nie miała sensu. I tu moje pytanei czy mogę napisac jakieś odwołanie od mandatu, z prośbą o zmniejszenie go? Jestem studentem, nie mam żadnych dochodów, i nie jestem w stanie tego spłacic. Gdyby ktoś mógł napisac co miało by znajdowac sie w takim odwołaniu.
Pozdrawiam!
KasaLFC jest off-line  
03-12-2012, 15:34  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Odwołanie od mandatu. Wzór

Możesz napisać wniosek o uchylenie mandatu, kierując go do sądu rejonowego właściwego do rozpoznania sprawy. Masz na to 7 dni od dnia przyjęcia mandatu. W piśmie tym należy wykazać, że popełniony czyn nie stanowił wykroczenia. Prośba o zmniejszenie mandatu (grzywny) będzie bezprzedmiotowa, ponieważ prawo nie przewiduje żadnych możliwości obniżenia grzywny z prawomocnego mandatu.
 
03-12-2012, 18:21  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Odwołanie od mandatu. Wzór

Cytat:
Napisał/a Latencja Zobacz post
W piśmie tym należy wykazać, że popełniony czyn nie stanowił wykroczenia
Proponuję przeczytać ze zrozumieniem art. 101 kpsw. Mandat jest prawomocny i nie ma żadnej możliwości odwołania od niego. Pozostaje tylko wniosek o rozłożenie na raty.
 
03-12-2012, 21:32  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Odwołanie od mandatu. Wzór

krzysztof2345 zanim zaczniesz pouczać innych proszę przeczytaj wspomniany przez Ciebie art. 101 KPW zastanów się jeszcze raz i wytłumacz dlaczego Twoim zdaniem przepisy prawa nie przewidują żadnej możliwości zaskarżenia prawomocnego mandatu?
W mojej ocenie istnieje taka możliwość.
Zupełnie inną sprawą jest to, że, po pierwsze wniosek o uchylenie mandatu jest nadzwyczajnym środkiem zaskarżenia, gdyż przysługuje od orzeczenia prawomocnego; po drugie przesłanki pozytywnego rozpoznania tego wniosku są znikome z uwagi kwalifikowane uchybienie popełnione przy wystawianiu mandatu.
Podsumowując, gdy ktoś pyta: czy mogę skarżyć? (odwołać się od mandatu), prawidłowa odpowiedź to: tak, możesz. Drugie pytanie: jakie są szanse na uchylenie tego mandatu? znikome.
 
03-12-2012, 21:36  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Odwołanie od mandatu. Wzór

Cytat:
Napisał/a Latencja Zobacz post
Ciebie art. 101 KPW zastanów się jeszcze raz i wytłumacz dlaczego Twoim zdaniem przepisy prawa nie przewidują żadnej możliwości zaskarżenia prawomocnego mandatu?
Ponieważ sąd bada tylko i wyłącznie okoliczności normatywne. Prawomocny mandat podlega uchyleniu jeżeli został nałożony za czyn niebędący czynem zabronionym jako wykroczenie. W przepisie nie ma mowy o uchyleniu mandatu za czyn niebędący wykroczeniem. Możesz przeczytać np. ten wątek mandat za oświetlenie niezgodne z przepisami od postu 13.
Sąd uchylając mandat na podstawie art. 101 k.p.s.w nie bada ustaleń stanu faktycznego. Oznacza to, iż nawet jeżeli osoba przyjęła mandat pod wpływem błędu, groźby, podstępu albo nie popełniła wykroczenia sąd nie ma możliwości jego uchylenia. Liczy się tylko to, co jest napisane na mandacie. Jeżeli czyn opisany w mandacie jest wykroczeniem, to nie ma żadnej możliwości jego uchylenia. Zatem próby udowodnienia, że wykroczenia nie popełnił są bezsensu.
Cytat:
Napisał/a Latencja Zobacz post
zastanów się jeszcze raz
No właśnie ja już na ten temat raz dyskutowałem. I komentarz do tego artykułu też znam.
 
03-12-2012, 21:59  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Odwołanie od mandatu. Wzór

Jaki to komentarz? W pełni podzielam pogląd wyrażony przez T. Grzegorczyka.
 
03-12-2012, 22:01  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Odwołanie od mandatu. Wzór

Cytat:
Napisał/a Latencja Zobacz post
Jaki to komentarz?
W tej chwili Ci tego nie powiem. Musiałbym sprawdzić w bibliotece. Jutro Ci to mogę napisać. Możliwe, iż masz nieaktualny komentarz. Przepisy były nowelizowane chyba w 2005 roku.
Aczkolwiek nie. Nawet mam nazwę:
Andrzej Skowron Kodeks postępowania w sprawach o wykroczenie. Komentarz. Wyd. 2, Warszawa 2010, str. 544-545..
 
03-12-2012, 22:09  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Odwołanie od mandatu. Wzór

Opieram się na komentarzu Grzegorczyka z 2012, który mam przed sobą.
Fragment:
"Sąd przed wydaniem orzeczenia może przeprowadzić stosowne czynności w celu sprawdzenia podstaw do uchylenia mandatu (art. 101 § 2 zdanie czwarte). Chodzi tu o tzw. dowodowe czynności sprawdzające, jak w recypowanym art. 97 k.p.k. (art. 32 § 5 k.p.w.), a więc np. ewentualne przesłuchanie funkcjonariusza, który nałożył mandat, czy świadka zdarzenia lub samego ukaranego".
Po co te czynności, jeżeli sąd miałby badać wyłącznie prawidłowe wypełnienie formularza mandatu?

W podobnym tonie wypowiedział się TK w postanowieniu z 15.5.2007, P 13/06

"W świetle powyższych ustaleń odkodowanie użytego w art. 101 § 1 k.p.w. pojęcia "czyn niebędący czynem zabronionym jako wykroczenie" wymaga uwzględnienia, że czyn karalny musi być czynem zawinionym, tzn. od sprawcy można w chwili czynu wymagać podporządkowania się nakazowi lub zakazowi wynikającemu z normy prawnej.
Analiza stanu faktycznego sprawy zawisłej przed sądem, który przedstawił pytanie prawne, na podstawie którego wszczęto postępowanie karne w niniejszej sprawie, prowadzi do wniosku - co zresztą podkreślono także w stanowisku Sejmu - że sąd powinien uwzględnić także treść art. 5 § 1 pkt 2 k.p.w. (będącego odpowiednikiem art. 17 k.p.k.), zgodnie z którym nie wszczyna się postępowania, a wszczęte umarza, gdy czyn nie zawiera znamion wykroczenia albo ustawa stanowi, że sprawca nie popełnia wykroczenia. Treść tego przepisu odsyła do uregulowań materialnych takich jak np.: art. 1 § 2 k.w. (zgodnie z którym nie popełnia wykroczenia sprawca czynu zabronionego, jeżeli nie można mu przypisać winy w czasie czynu) czy art. 17 § 1 k.w. (zgodnie z którym nie popełnia wykroczenia, kto, z powodu choroby psychicznej, upośledzenia umysłowego lub innego zakłócenia czynności psychicznych, nie mógł w czasie czynu rozpoznać jego znaczenia lub pokierować swoim postępowaniem). To do sądu rozpoznającego sprawę o uchylenie mandatu należy odpowiedź dotycząca proceduralnych konsekwencji odpowiedniego zastosowania tych przepisów w postępowaniu mandatowym (por. art. 62 k.p.w.)."
 
03-12-2012, 22:54  
Semmao
Przyjaciel forum
 
Posty: 5.608
Domyślnie RE: Odwołanie od mandatu. Wzór

Tylko, że sąd rozpatruje czy dany czyn jest wykroczeniem czy nie, a nie jak przebiegało zdarzenie itp. a zakłócanie ciszy nocnej jest wykroczeniem, więc moim zdaniem nic się nie zdziała - i to pokazuje życie. Krzysztof ma rację, mandat prawomocny odwołanie jest bezzasadne.
Semmao jest off-line  
03-12-2012, 22:59  
azaz19
Stały bywalec
 
Posty: 7.787
Domyślnie RE: Odwołanie od mandatu. Wzór

Nie będzie mandatu za granie na gitarze / Wiadomości / Polska • Wiadomości Radia ZET
mandat prawomocny-odwołanie i mandatu nie ma ,więc można.
azaz19 jest off-line  
03-12-2012, 23:27  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Odwołanie od mandatu. Wzór

Cytat:
Napisał/a azaz19 Zobacz post
Nie będzie mandatu za granie na gitarze / Wiadomości / Polska • Wiadomości Radia ZET
mandat prawomocny-odwołanie i mandatu nie ma ,więc można.
Akurat na tę sprawę już ktoś się powoływał w cytowanym przeze mnie linku. Nie wiemy, co było wpisane na mandacie.
 
03-12-2012, 23:51  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Odwołanie od mandatu. Wzór

Doktryna jest podzielona w tym temacie. Sędziowie również:
EBOS.PL - Dyskusje Sędziów RP. , Uchylenie prawomocnego mandatu karnego
Jest postanowienie TK i ono jednak coś znaczy. Pozostanę przy dotychczasowym stanowisku. Nie ma jednolitości w orzecznictwie ponieważ te sprawy nie wychodzą dalej jak do okręgu.
Co nie zmienia faktu, że odwołać się można, zaś spór dotyczy tego co bada sąd w tym postępowaniu.
 
03-07-2015, 20:45  
pola123456
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie RE: Odwołanie od mandatu. Wzór

witam mam problem ponieważ nie potrafię pomóc bratu który dostał mandat za to że jechał z legitymacją bez peselu pod pieczątką ... coś zabawnego , co oni wymyślają . ogólnie to wina szkoły bo powinni powiedzieć ale po co ... !! Błagam pomóżcie
pola123456 jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Odwołanie od mandatu KM (odpowiedzi: 3) Witam, dziś spotkała mnie taka oto sytuacja: Jechałam pociągiem Kolei Mazowieckich i zostałam poproszona przez konduktora o pokazanie biletu....
§ Odwołanie od mandatu pkp (odpowiedzi: 1) Czy jest szansa o odwołanie sie od mandatu Pkp koleje mazowieckie gdy zgubiłem legitymacje to nie zgłosiłem tego bo myślałem ze nic takiego nie raz...
§ Odwołanie mandatu od SM (odpowiedzi: 10) Witam. Stala sie rzecz przykra. Otoz w tamtym tygodniu.chodzila u mnie w dzielnicy Straz Miejska i wystawiala mandaty dla ludzi, ktorzy nie mieli...
§ Odwołanie się od mandatu (odpowiedzi: 6) Miałam takie zdarzenie: patrol policji stał na poboczu z suszarką ( obszar zabudowany ) ja jechałam , za mną jeszcze dwa samochody. Policja mnie nie...
§ Odwołanie się od mandatu. (odpowiedzi: 6) Witam. Wczoraj jadąc motocyklem ciągnąłem się za tirem, ponieważ był zakaz wyprzedania. Na dodatek tir jechał wolniej niż nakazywały znaki....
§ Odwołanie od mandatu (odpowiedzi: 3) Witam Moja sprawa wygląda tak, że wracając ze szkoły (mam 15 lat) pociągiem zobaczyłem ze idzie renoma i zacząłem wpisywać dane do biletu i renoma...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 17:50.