Kat. B a kierowanie karetką bez używania sygnałów pojazdu uprzywilejowanego - Forum Prawne

 

Kat. B a kierowanie karetką bez używania sygnałów pojazdu uprzywilejowanego

Witam! Moje pytanie jest krótkie: czy osoba posiadająca prawo jazdy kat. B może prowadzić karetkę, która w danej chwili nie ma włączonych sygnałów błyskowych barwy niebieskiej i sygnału dźwiękowego o zmiennym tonie (a więc w ...



Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa publicznego > Prawo karne > Prawo wykroczeń


Odpowiedz
 
14-01-2013, 21:49  
Sasquie
Początkujący
 
Posty: 22
Domyślnie Kat. B a kierowanie karetką bez używania sygnałów pojazdu uprzywilejowanego

Witam!

Moje pytanie jest krótkie: czy osoba posiadająca prawo jazdy kat. B może prowadzić karetkę, która w danej chwili nie ma włączonych sygnałów błyskowych barwy niebieskiej i sygnału dźwiękowego o zmiennym tonie (a więc w myśl Ustawy Prawo o ruchu drogowym z 20.06.1997r. (Dz. U. z 2003r. nr 58, poz. 515 ) nie jest pojazdem uprzywilejowanym)?

Na Waszym forum nie znalazłem podobnego tematu, a i w internecie niewiele można na ten temat znaleźć. Trafiłem na stronę i chcę zweryfikować to, co autor odpowiedzi napisał (dla porządku, pytanie na ww. stronie nie zostało zadane przeze mnie).

Pozdrawiam
Sasquie jest off-line  
14-01-2013, 22:05  
ObywatelGC
Użytkownik
 
Posty: 81
Domyślnie RE: Kat. B a kierowanie karetką bez używania sygnałów pojazdu uprzywilejowanego

Moim zdaniem - może.
Przepis prawny:
3 pojazd uprzywilejowany - pojazd wysyłający sygnały świetlne w postaci niebieskich świateł błyskowych i jednocześnie sygnały dźwiękowe o zmiennym tonie, jadący z włączonymi światłami mijania lub drogowymi; określenie to obejmuje również pojazdy jadące w kolumnie, na której początku i na końcu znajdują się pojazdy uprzywilejowane wysyłające dodatkowo sygnały świetlne w postaci czerwonego światła błyskowego;

... a zatem pojazd który jest wyposażony w sygnały świetlne w postaci niebieskich świateł błyskowych ale nie uzywający ich w danej chwili - nie jest pojazdem uprzywilejowanym w rozumieniu prd.
ObywatelGC jest off-line  
14-01-2013, 22:28  
Ripper
Moderator globalny
 
Posty: 18.717
Domyślnie RE: Kat. B a kierowanie karetką bez używania sygnałów pojazdu uprzywilejowanego

Nie za bardzo - Art.96a.§ 1. KW.
Ripper jest off-line  
14-01-2013, 22:50  
ObywatelGC
Użytkownik
 
Posty: 81
Domyślnie RE: Kat. B a kierowanie karetką bez używania sygnałów pojazdu uprzywilejowanego

Cytat:
Napisał/a Ripper Zobacz post
Nie za bardzo - Art.96a.§ 1. KW.
Do swoich rozważań przyjąłem, że "karetka" jest legalna a zawodnik chce ją np. podjechac po bułki mając jedynie prawo jazdy kat. "B".

W innym przypadku, jeżeli ktoś posiada "zwykły" pojazd i oznakowuje go jako "karetkę" i chce nim jechać to tak, wtedy jest to wykroczenie z art. jak powyżej.
ObywatelGC jest off-line  
15-01-2013, 18:50  
Sasquie
Początkujący
 
Posty: 22
Domyślnie RE: Kat. B a kierowanie karetką bez używania sygnałów pojazdu uprzywilejowanego

Może i mój błąd, że nie opisałem dokładnej sytuacji. Dla wyjaśnienia: jestem członkiem stowarzyszenia (organizacji pożytku publicznego - Malty), które realizuje min. zabezpieczenia medyczne imprez masowych. Moje pytanie miało na celu dowiedzenie się, czy ja, posiadając jedynie prawo jazdy kat. B, mógłbym naszą karetką np. jechać na miejsce zabezpieczenia. W żadnym wypadku nie miałem na myśli "jeżdżenia po bułki" .
Sasquie jest off-line  
15-01-2013, 21:57  
ObywatelGC
Użytkownik
 
Posty: 81
Domyślnie RE: Kat. B a kierowanie karetką bez używania sygnałów pojazdu uprzywilejowanego

Cytat:
Napisał/a Sasquie Zobacz post
Może i mój błąd, że nie opisałem dokładnej sytuacji. Dla wyjaśnienia: jestem członkiem stowarzyszenia (organizacji pożytku publicznego - Malty), które realizuje min. zabezpieczenia medyczne imprez masowych. Moje pytanie miało na celu dowiedzenie się, czy ja, posiadając jedynie prawo jazdy kat. B, mógłbym naszą karetką np. jechać na miejsce zabezpieczenia. W żadnym wypadku nie miałem na myśli "jeżdżenia po bułki" .
Wciąż podtrzymuję, że możesz. Z żadnego przepisu nie wynika expressis verbis, że nie możesz. Nie możesz jedynie włączyć sygnałów i świateł, a następnie w takiej konfiguracji poruszać się w ruchu drogowym.
ObywatelGC jest off-line  
16-01-2013, 13:42  
Sasquie
Początkujący
 
Posty: 22
Domyślnie RE: Kat. B a kierowanie karetką bez używania sygnałów pojazdu uprzywilejowanego

Dziękuję za informację.
Sasquie jest off-line  
09-04-2013, 08:02  
Qsco
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie RE: Kat. B a kierowanie karetką bez używania sygnałów pojazdu uprzywilejowanego

hhhmmmmm...w sumie karetka na zabezpieczeniach przeważnie stoi w wskazanym miejscu,a co jeżeli jeżdżę karetką (P) między przychodniami i szpitalami przewożąc codziennie pacjentów nie używając sygnałów świetlnych/dźwiękowych czy muszę mieć na uprzywilejowane czy nie?-bo troszkę nie rozumiem,np.taksówkarz/kier.autobusu musi posiadać licencję na prowadzenie tych pojazdów i na przewóz osób,ponieważ to zawód-tak?Więc czy nie powinno to dotyczyć również kierowcy ambulansu jeżdżącego codziennie ale częściej bez sygnałów?-w końcu to pojazd do przewozu osób chorych w specjalnych warunkach i chyba nie powinien tym pojazdem kierować byle kierowca z kat."B" np. jadę sobie z kolegą (z dzielnicy bo się spotkaliśmy) przewożąc pacjenta i w połowie drogi mogę powiedzieć,żeby sobie poprowadził ambulans bo nigdy nie prowadził takiego pojazdu (oczywiście kolega ma prawo jazdy)-tak?
Qsco jest off-line  
09-04-2013, 10:10  
destructor
Stały bywalec
 
Posty: 26.869
Domyślnie RE: Kat. B a kierowanie karetką bez używania sygnałów pojazdu uprzywilejowanego

Jeśli nie używasz sygnałów może jechać.
destructor jest off-line  
09-04-2013, 10:14  
sixteen179
Stały bywalec
 
Posty: 1.037
Domyślnie RE: Kat. B a kierowanie karetką bez używania sygnałów pojazdu uprzywilejowanego

Nie może destructor , podobnie jak np radiowozem policyjnym.
sixteen179 jest off-line  
09-04-2013, 10:23  
destructor
Stały bywalec
 
Posty: 26.869
Domyślnie RE: Kat. B a kierowanie karetką bez używania sygnałów pojazdu uprzywilejowanego

Radiowozem też może.
Bez sygnałów jest to pojazd jak każdy inny. Jeśli twierdzisz że nie to podaj przepis.
destructor jest off-line  
09-04-2013, 11:44  
sixteen179
Stały bywalec
 
Posty: 1.037
Domyślnie RE: Kat. B a kierowanie karetką bez używania sygnałów pojazdu uprzywilejowanego

Nie wprowadzaj ludzi w błąd. Polecam telefon do pierwszej lepszej polikliniki MSW.
sixteen179 jest off-line  
09-04-2013, 13:33  
forg
Praktyk
 
Posty: 18.819
Domyślnie RE: Kat. B a kierowanie karetką bez używania sygnałów pojazdu uprzywilejowanego

Cytat:
Napisał/a sixteen179 Zobacz post
Polecam telefon do pierwszej lepszej polikliniki MSW.
A w poliklinikach MSM urzędują stanowiący prawo?
forg jest off-line  
09-04-2013, 14:02  
sixteen179
Stały bywalec
 
Posty: 1.037
Domyślnie RE: Kat. B a kierowanie karetką bez używania sygnałów pojazdu uprzywilejowanego

Bazują na prawie dotyczącym badań dla kierowców pojazdów uprzywilejowanych takie jak pojazdy straży pożarnej, karetek pogotowia i policji. Jak Forg znajdziesz tam jednego lekarza , który powie, że można jeździć np radiowozem bez odpowiednich badań to chętnie z takim się skontaktuję, żeby dał mi takie zaświadczenie na piśmie.
I jeszcze jedno Forg, czy np Policja ustanawia prawo ? hehe
sixteen179 jest off-line  
09-04-2013, 16:30  
KronX
Przyjaciel forum
 
Posty: 9.166
Domyślnie RE: Kat. B a kierowanie karetką bez używania sygnałów pojazdu uprzywilejowanego

Cytat:
Napisał/a sixteen179 Zobacz post
Bazują na prawie dotyczącym badań dla kierowców pojazdów uprzywilejowanych
A od kiedy to karetka jest pojazdem uprzywilejowanym bez "wysyłanych" sygnałów dźwiękowych i świetknych? ... hehe
KronX jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ mandat dla pojazdu uprzywilejowanego 'na sygnale' (odpowiedzi: 8) Witam. kierowca karetki dostaje wezwanie, dyskozytor podaje kod wyjazdu ktory oznacza jazde na sygnale. podczas jazdy dochodzi do zderzenia z...
§ Przejazd na czerwonym świetle, celem przepuszczenia pojazdu uprzywilejowanego (odpowiedzi: 4) Zdarzyło mi się wjechać autem na skrzyżowanie na czerwonym świetle, ponieważ chciałem zrobić miejsce policji jadącej na sygnale (na moim pasie...
§ Kierowanie pojazdu z podnosnikiem HDS (odpowiedzi: 4) Witam. Czy do samego kierowania samochodu, który jest wyposażony w podnośnik typu "HDS" jest wymagane uprawnienie na tego typu urządzenie...
§ Nadużywanie statusu pojazdu uprzywilejowanego ? (odpowiedzi: 50) Czy i gdzie powinno się interweniować będąc świadkiem następującej sytuacji. Ulica miejska w remoncie. Przewężenie. Ruch wahadłowy sterowany...
§ oznakowanie pojazdu uprzywilejowanego sm (odpowiedzi: 2) Przeszukałam forum i nie znalazłam nic na temat oznakowania pojazdu uprzywilejowanego straży miejskiej (gminnej), dlatego pozwoliłam sobie "wrzucić"...
§ Kierowanie pojazdu bez uprawnień - co mi grozi? (odpowiedzi: 3) Witam! Mam nadzieje że mi pomożecie. Zdarzyła mi się taka przykra sytuacja. Mam 17 lat, za niecałe 3 miesiące będzie 18 i jestem w trakcie robienia...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 08:29.