Zakłócanie ciszy nocnej - Forum Prawne

 

Zakłócanie ciszy nocnej

Witam wszystkich, mieszkam w typowym bloku z lat 70-tych. Kilka lat temu piętro niżej wprowadzili się sąsiedzi i się zaczęło. Krzyki, wrzaski, muzyka do rana. Gościu ma tak basy podkręcone, że pół budynku wpada w ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa publicznego > Prawo karne > Prawo wykroczeń


Odpowiedz
 
05-02-2013, 19:39  
lucy.b
Początkujący
 
Posty: 5
Domyślnie Zakłócanie ciszy nocnej

Witam wszystkich,
mieszkam w typowym bloku z lat 70-tych. Kilka lat temu piętro niżej wprowadzili się sąsiedzi i się zaczęło. Krzyki, wrzaski, muzyka do rana. Gościu ma tak basy podkręcone, że pół budynku wpada w wibracje. Nikt z moich sąsiadów nie reagował, czasami było słychać jakieś kłótnie na klatce schodowej.
W końcu moja cierpliwość się skończyła i w grudniu zadzwoniłam tym razem o ukaranie. Przyjechali panowie, słyszeli głośne wrzaski i łomot (bo ciężko to nazwać muzyką), wlepili mandat. Zanim zadzwoniłam na 112, zeszłam poprosić o przyciszenie muzyki. Ale usłyszałam, że mam dzwonić na policję, bo ich stać na płacenie. Po tym jak patrol odjechał, impreza trwała do 8 rano
W wigilię, gdy siadaliśmy z dziećmi do kolacji, zrobiło się głośno, ale na prośbę męża, sąsiad łaskawie przyciszył swoją muzę.
W ostatni piątek sytuacja się powtórzyła, krzyki, wrzaski, raz cicho muzyka, raz głośno. Zadzwoniłam po 24 i przyjechał patrol. Chcieli mu wlepić 500zł mandatu, ale się tym razem nie zgodził.
Dzisiaj zapukała do mnie policja, bo panowie chcieli się dowiedzieć, kiedy mogą mojego sąsiada spotkać i dowiedziałam się tylko, że odmówił mandatu.

Proszę Was o pomoc i poradę, jak takie sprawy wyglądają. Czy jest sens przejść się po normalnych sąsiadach i powiedzieć, że jakby co, to chciałabym ich na świadków? Nie wiem czego po nich się spodziewać, skoro do tej pory nikt nie dzwonił na policję

Jestem tolerancyjna i rozumiem, że każdy chce zrobić imprezkę raz na jakiś czas, ale były tygodnie, gdzie co weekend tak było. Człowiek haruje cały tydzień i chociaż w sobotę i piątek chciałby mieć spokój
lucy.b jest off-line  
05-02-2013, 20:10  
ObywatelGC
Użytkownik
 
Posty: 81
Domyślnie RE: Zakłócanie ciszy nocnej

Cytat:
Napisał/a lucy.b Zobacz post
dowiedziałam się tylko, że odmówił mandatu.
Wniosek o ukaranie do sądu. W tym przypadku Pani ma lepiej bo świadkami zdarzenia byli policjanci więc nie trzeba świadków. Oczywiście nie wyklucza to takiej sytuacji że Pani także będzie wezwana na świadka.
Została Pani wylegitymowana przez policjanta?
ObywatelGC jest off-line  
05-02-2013, 20:16  
lucy.b
Początkujący
 
Posty: 5
Domyślnie RE: Zakłócanie ciszy nocnej

Tak, spisał moje dane. Wobec mojego sąsiada byłam cierpliwa przez kilka lat, ale ostatnia jego bezczelna, śmiejąca się w twarz wypowiedź, jak to go stać, doprowadziła do tego, że obiecałam sobie dzwonić przy każdej imprezie.

Jakie są procedury w takiej sytuacji? Przesłuchiwana jestem tylko ja, czy inne osoby również? Mam na myśli sąsiadów.
lucy.b jest off-line  
05-02-2013, 23:22  
Semmao
Przyjaciel forum
 
Posty: 5.617
Domyślnie RE: Zakłócanie ciszy nocnej

Oczywiście - proszę zbierać ewentualnych świadków, którzy potwierdzą, że to nie były jednorazowe i rzadkie wybryki. Oby kara grzywny była jak najdotkliwsza. Brak kultury i poszanowania dla prawa, a tym bardziej poszanowania dla innych trzeba tępić jak najbardziej. Niech go zaboli po kieszeni.
Semmao jest off-line  
06-02-2013, 09:13  
ObywatelGC
Użytkownik
 
Posty: 81
Domyślnie RE: Zakłócanie ciszy nocnej

Cytat:
Napisał/a lucy.b Zobacz post
Tak, spisał moje dane.
Czyli raczej napewno będzie Pani występować w charakterze świadka w tej sprawie.
Tak jak napisał Semao może Pani "zbierać" świadków choć moim zdaniem nie trzeba więcej. Zeznania Pani oraz f-szy Policji wystarczą. Dodatkową okolicznością obciążającą dla sprawcy będzie też to, że były już wielokrotnie podejmowane interwencje przez Policję w tej sprawie.
ObywatelGC jest off-line  
06-02-2013, 09:18  
wielka.woda
Stały bywalec
 
Posty: 447
Domyślnie RE: Zakłócanie ciszy nocnej

Nie wiń siebie za to że nie możesz normalnie funkcjonować w swoim mieszkaniu, w sądzie grzywna może być dużo wyższa, może się okazać że jednak ich nie stać.
wielka.woda jest off-line  
06-02-2013, 09:39  
dag0
Stały bywalec
 
Posty: 4.099
Domyślnie RE: Zakłócanie ciszy nocnej

Stosownym było by poinformować również zarządce nieruchomości aby podjął kroki usunięcia problemy z swojej strony.
dag0 jest off-line  
18-02-2013, 19:18  
lucy.b
Początkujący
 
Posty: 5
Domyślnie RE: Zakłócanie ciszy nocnej

Dzisiaj dostałam pismo z komendy, że sąsiad obstaje przy swoim i mandatu nie przyjął, sprawa trafiła do sądu rejonowego. Mam teraz 7 dni na podjęcie decyzji czy zostać oskarżycielem posiłkowym czy nie.
Trochę poczytałam jakie prawa ma taki oskarżyciel, więc pytanie mam inne. W przypadku, gdy nie zgłoszę się do takiej "roli", to sąsiad zna moje dane? Wie, dzięki komu sprawa zakończyła się w sądzie? Jest szansa, że się wybroni? Chciałabym, żeby został odpowiednio ukarany, ale czy moja obecność w sądzie jest konieczna?
Jeden z sąsiadów potwierdził, że również wcześniej wzywał policję i mam jego zgodę na podanie danych.

Będę wdzięczna za wszelkie podpowiedzi
lucy.b jest off-line  
18-02-2013, 19:31  
lucy.b
Początkujący
 
Posty: 5
Domyślnie RE: Zakłócanie ciszy nocnej

Mój mąż obawia się zemsty naszego cudownego sąsiada. Nie chodzi tylko o auto, które stoi na parkingu, ale również nasze dzieci.
Sama nie wiem co robić, z jednej strony nie chcę mu odpuścić i chować głowę w piasek. Wątpię, żeby go to nauczyło rozumu, ale przynajmniej niech zapłaci.
lucy.b jest off-line  
18-02-2013, 20:53  
ObywatelGC
Użytkownik
 
Posty: 81
Domyślnie RE: Zakłócanie ciszy nocnej

Cytat:
Napisał/a lucy.b Zobacz post
to sąsiad zna moje dane? Wie, dzięki komu sprawa zakończyła się w sądzie?
Tak.
Ochrona przysługuje jedynie świadkowi:
art. 184 kpk

Przepis prawny:
Jeżeli zachodzi uzasadniona obawa niebezpieczeństwa dla życia, zdrowia, wolności albo mienia w znacznych rozmiarach świadka lub osoby dla niego najbliższej, sąd, a w postępowaniu przygotowawczym prokurator, może wydać postanowienie o zachowaniu w tajemnicy okoliczności umożliwiających ujawnienie tożsamości świadka, w tym danych osobowych, jeżeli nie mają one znaczenia dla rozstrzygnięcia w sprawie. Postępowanie w tym zakresie toczy się bez udziału stron i objęte jest tajemnicą jako informacja niejawna o klauzuli tajności „tajne” lub „ściśle tajne”. W postanowieniu pomija się okoliczności, o których mowa w zdaniu pierwszym.
§ 2. W razie wydania postanowienia określonego w § 1 okoliczności, o których mowa w tym przepisie, pozostają wyłącznie do wiadomości sądu i prokuratora, a gdy zachodzi konieczność - również funkcjonariusza Policji prowadzącego postępowanie. Protokół przesłuchania świadka wolno udostępniać oskarżonemu lub obrońcy tylko w sposób uniemożliwiający ujawnienie okoliczności, o których mowa w § 1.
ObywatelGC jest off-line  
20-02-2013, 17:03  
lucy.b
Początkujący
 
Posty: 5
Domyślnie RE: Zakłócanie ciszy nocnej

A mam pytanie z innej beczki. Czy w aktach znajduje się cała "historia" jego zgłoszeń czy tylko z tej jednej sytuacji?
lucy.b jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Zakłócanie ciszy nocnej. (odpowiedzi: 11) Witam! Proszę o pomoc, bo jak dziś dostałam wezwanie to się załamałam wezwamie dot art 51par. 1 kw. Sąsiedzi twierdzą ,że notorycznie im zakłócam...
§ Zakłócanie ciszy nocnej (odpowiedzi: 7) Mam problem z sąsiadką z za płota.:D Za każdym razem gdy siedzę z żoną czy znajomymi wieczorem przed domem nie ważne czy to impreza czy po prostu...
§ Zakłócanie ciszy nocnej. (odpowiedzi: 11) Witam. Mam 17 lat i wczoraj będąc na mieście wraz z dwoma kolegami spotkała nas policja. Była godzina 23.00. Siedzieliśmy spokojnie na terenie...
§ Zakłócanie ciszy nocnej. (odpowiedzi: 5) Witam. Moja sytuacja wygląda tak, że mieszkam teraz u mojej cioci. Wyjechała za granicę do pracy więc pilnuje jej psa i mieszkania. We wtorek...
§ zakłócanie ciszy nocnej (odpowiedzi: 1) Witam! Proszę o porady jak postępować w przypadku opisanej poniżej sytuacji Sąsiedzi wezwali policję na interwencje, gdyż zakłócaliśmy (w domyśle...
§ Zakłócanie ciszy nocnej. (odpowiedzi: 1) Witam. Pewne zdarzenie mnie nurtuje i bardzo chciałabym się pozbyć wątpliwości. Wczoraj była u mnie koleżanka, słuchałyśmy muzyki. Naszym zdaniem...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 07:22.