Mandat za złe parkowanie - Forum Prawne

 

Mandat za złe parkowanie

Witam, W odwiedzanym służbowo przeze mnie mieście otrzymałam mandat w wysokości 300 zł za złe parkowanie.Sprawa jest sporna, ponieważ na słupie znajdowały sie dwa znaki-znak "zakazu zatrzymywania" i wspólny znak "droga dla pieszych" i "droga ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa publicznego > Prawo karne > Prawo wykroczeń

Prawo wykroczeń - aktualne tematy:


Odpowiedz
 
08-01-2009, 13:44  
nemo56
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie Mandat za złe parkowanie

Witam,
W odwiedzanym służbowo przeze mnie mieście otrzymałam mandat w wysokości 300 zł za złe parkowanie.Sprawa jest sporna, ponieważ na słupie znajdowały sie dwa znaki-znak "zakazu zatrzymywania" i wspólny znak "droga dla pieszych" i "droga dla rowerów". Policjant na komendzie w moim mieście stwierdził ,że jet to jedne wykroczenie za złe parkowanie i mandat powinien byc zdecydowanie mniejszy,dotyczący złego parkowania z art.92 par.1.Nie zgodził się z policjantami zielonogórskimi ,którzy zsumowali kwotę za każdy znak z osobna czyli 3x 100 zł za te trzy znaki.Rozumien 100 zł a to chyba już lekka przesada te trzy stówki...
Czy ktoś wie jak jest naprawdę i czy mogli mi zsumować mandaty za trzy znaki, twierdząc ,że były to trzy wykroczenia ???
Do tego ulica na której źle zaparkowałam miała dwa wjazdy a ja wjeżdżałam od strony gdzie nie było żadnego informującego o zakazie zatrzymywania znaku.Plicajant powiedział mi,że powinnam była przejśc sobie do końca ulicy i zobaczyć czy takowy znak jest ustawiony na drugim końcu ulicy.
nemo56 jest off-line  
08-01-2009, 17:23  
Markiz32
Praktyk
 
Markiz32 na Forum Prawnym
 
Posty: 20.966
Domyślnie

Cytat:
Napisał/a nemo56 Zobacz post
Czy ktoś wie jak jest naprawdę i czy mogli mi zsumować mandaty za trzy znaki, twierdząc ,że były to trzy wykroczenia ???
mogli ...
Markiz32 jest off-line  
09-01-2009, 13:03  
p_a_r_a_g_r_a_f
Przyjaciel forum
 
p_a_r_a_g_r_a_f na Forum Prawnym
 
Posty: 2.032
Domyślnie

Sprawa aż taka sporna nie jest, skoro przyjąłeś mandat. Jeżeli nie zastosowałeś się do znaku i naruszyłeś jakiś inny przepis (np. utrudnianie ruchu rowerów, pieszych), to policjant może nałożyć mandat do 1000 złotych. Z resztą Taryfikator określa za wykroczenie Zatrzymania pojazdu w sposób utrudniający ruch - mandat 100-300zł + 1pkt.
p_a_r_a_g_r_a_f jest off-line  
09-01-2009, 18:15  
Igi_111
Początkujący
 
Igi_111 na Forum Prawnym
 
Posty: 13
Domyślnie

tutaj rodzi się tylko jedno pytanie : skoro masz tyle zastrzeżeń to dlaczego przyjąłeś mandat ?

teraz to już nic nie zdziałasz - przyjąłeś mandat
Igi_111 jest off-line  
12-01-2009, 08:48  
nemo56
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie

Nie przyjełam jeszcze mandatu...o sprawie dowiedziałam się trzy miesiące po pobycie w Zielonej Górze...Policjanci spisali samochód ale nie zostawili mandatu za wycieraczką.Przez trzy miesiace dochodzili ,kt jest właścicielem samochodu,gdyz auto jest w lisingu.Przyszło do pracy pismo o wstrzęciu postepowania w tej sprawie z prośbą o wskazanie sprawcy,dobrowolne poddanie się karze omija rozpoczęcie sprawy sądowej,poza tym jeździć do sądu z Katowic do Zielonej Góry to lekka przesada...więc nie miałam wyjścia.Teraz przyszło pismo do mnie i musiałam iść na komisariat złożyć zeznania, a dopiero potem ma przyjść odpowiedz z Zielonej Góry,co dalej z tym bedzie.I tak to wyglada...W zeznaniach opisałam całą sytuację i poprosiłam o zmniejszenie kary pieniężnej...więc póki co czekam na odpowiedź.
Jednak chciałam wiedzieć jak jest na prawdę, bo tak jak pisałam
"Policjant na komendzie w moim mieście stwierdził ,że jet to jedne wykroczenie za złe parkowanie i mandat powinien byc zdecydowanie mniejszy,dotyczący złego parkowania z art.92 par.1.Nie zgodził się z policjantami zielonogórskimi ,którzy zsumowali kwotę "
Nie chce wymigać się od odpowiedzialności, zreszta raz na osiem lat może się zdażyć,ale chciałam wiedziec jak to jest.
Dzięki za informację!!!
nemo56 jest off-line  
12-01-2009, 16:47  
Ripper
Moderator
 
Posty: 16.381
Domyślnie

Policjanci, którzy "wlepiali" mandat prawdopodobnie stwierdzili, ze oprócz niezastosowania się do znaku (zakaz postoju) popełniłaś jeszcze inne wykroczenia - takie jak zablokowanie czy utrudnienie ruchu na ciągu pieszo-rowerowym i jezdni.
Ripper jest off-line  
11-04-2010, 21:47  
fruggoo
Użytkownik
 
Posty: 80
Domyślnie RE: Mandat za złe parkowanie

Kurcze troche stary post ale zainteresował mnie a konkretnie niektóre odpowiedzi.. Markiz, Ciebie zapytam ............ na jakiej podstawie mogli? Chodzi mi o zsumowanie mandatów bo takie było pytanie, bez względu na to czy zadane sensownie czy nie.
fruggoo jest off-line  
11-04-2010, 21:53  
magnatex
Ekspert
 
magnatex na Forum Prawnym
 
Posty: 7.486
Domyślnie RE: Mandat za złe parkowanie

Zajrzyj do kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia. W przypadku gdy sprawca jednym czynem wyczerpuje znamiona dwóch lub więcej wykroczeń, można nałożyć na niego grzywnę w formie mandatu karnego w wysokości do 1000zł.

Cytat:
Art. 96. § 1. W postępowaniu mandatowym można nałożyć grzywnę w wysokości do 500 złotych, a w wypadku, o którym w art. 9 § 1 Kodeksu wykroczeń, do 1.000 złotych.
magnatex jest off-line  
11-04-2010, 21:58  
fruggoo
Użytkownik
 
Posty: 80
Domyślnie RE: Mandat za złe parkowanie

magnatex nie taka bya idea mojego pytania. Wiem że można sumować ale nie w opisanym przypadku. Dam jeszcze szansę Markizowi na zastanowienie
fruggoo jest off-line  
11-04-2010, 22:01  
magnatex
Ekspert
 
magnatex na Forum Prawnym
 
Posty: 7.486
Domyślnie RE: Mandat za złe parkowanie

To sprecyzuj swoje pytanie.
Jeżeli ktoś parkuje na drodze dla rowerów, i jednocześnie w miejscu gdzie obowiązuje zakaz zatrzymywania się, to oczywistym jest że może zostać ukarany z obu naruszonych przepisów.
magnatex jest off-line  
11-04-2010, 22:09  
fruggoo
Użytkownik
 
Posty: 80
Domyślnie RE: Mandat za złe parkowanie

Autor napisał że były to trzy wykroczenia. Nie mógł dostać zsumowania za trzy bo:
1. zakaz zatrzymywania - to jedno wykroczenie
2. albo droga dla rowerów albo droga dla pieszych- to drugie

Za co zsumowanie trzech przewinień?
fruggoo jest off-line  
11-04-2010, 22:23  
magnatex
Ekspert
 
magnatex na Forum Prawnym
 
Posty: 7.486
Domyślnie RE: Mandat za złe parkowanie

U mnie przed domem jest bardzo gustowna droga. Połowa jest oznaczona jako droga dla pieszych, a połowa jako ścieżka rowerowa. Kilka dni temu kierowca zaparkował na środku tej drogi, tak że koła stały zarówno na drodze dla rowerów, jak i na ścieżce dla pieszych.
Różnica jest taka, że u mnie nie ma zakazu parkowania, a jest zakaz ruchu dla pojazdów silnikowych.
Jak widać sytuacja jest teoretycznie możliwa.
magnatex jest off-line  
11-04-2010, 22:29  
fruggoo
Użytkownik
 
Posty: 80
Domyślnie RE: Mandat za złe parkowanie

Znak który jest dzielony na drogę dla rowerów i pieszych, jest tylko informacją o sposobie poruszania się na tej drodze. Pionowy podział informuje kto po której stronie jeździ/chodzi a poziomy podziałznaku informuje o tym że ruch na tej drodze jest dla obu użytkowników tej drogi na całej szerokości.
fruggoo jest off-line  
11-04-2010, 22:33  
stom
Stały bywalec
 
Posty: 1.552
Domyślnie RE: Mandat za złe parkowanie

Takie sumowanie to jest zawsze naciąganie. Wykroczenie było jedno : parkowanie w miejscu gdzie jest to zabronione. A czy ów zakaz wyrażony był jednym czy pięcioma znakami nie powinno mieć znaczenia. Sumowanie wykroczeń powinno mieć miejsce gdy sprawca podpada pod dwa RÓŻNE przepisy np. jezda bez pasów i jednoczesne rozmawianie przez komórkę. Ale prawo kalego stosowane przez nasze służby represji mówi "każdą wątpliwość tłumacz na niekorzyść obywatela".
stom jest off-line  
11-04-2010, 22:37  
magnatex
Ekspert
 
magnatex na Forum Prawnym
 
Posty: 7.486
Domyślnie RE: Mandat za złe parkowanie

Cytat:
Napisał/a fruggoo Zobacz post
Pionowy podział informuje kto po której stronie jeździ/chodzi a poziomy podziałznaku informuje o tym że ruch na tej drodze jest dla obu użytkowników tej drogi na całej szerokości.
Przeczytaj to co napisałeś. Czyli wg znaku poziomego rowerzysta może jeżdzić po całej drodze, a wg pionowego tylko po połowie drogi...
Wracając do tematu - jeżeli dane miejsce jest oznakowane w taki sposób, że sprawca parkując tam łamie przepisy dotyczące dtrzech wykroczeń, to prawo pozwala na ukaranie go na podstawie wszystkich przepisów które złamał.
magnatex jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Mandat za złe parkowanie (odpowiedzi: 19) Dwa dni temu znalazłam za wycieraczką karteczkę od Straży Miejskiej z informacją, że "kierujący pojazdem popełnił wykroczenie parkując za B36". Na...
§ Parkowanie i mandat (odpowiedzi: 16) Witam. Mam taką sytuację. Po 4 latach dostałem wezwanie do opłacenia mandatu za parkowanie bez biletu. Pamiętam dokładnie tą sytuację i problem...
§ Mandat za złe parkowanie (odpowiedzi: 2) W tym tygodniu dostałem wezwanie do wskazania kierowcy prowadzącego samochód, który został źle zaparkowany 19 lipca 2013 roku (samochód jest na...
§ Mandat za parkowanie (odpowiedzi: 16) Witam Dostałem dziś mandat za złe parkowanie co do którego mam duże zastrzeżenia Opiszę dla wyjaśnienia sytuacje: wjechałem w drogę widoczną na...
§ Mandat za złe parkowanie. (odpowiedzi: 4) Witam, Dzisiaj zaparkowałem samochód w centrum miasta, jak się później okazało na zakazie. Po powrocie zastałem klasyczną karteczkę wypisaną przez...
§ Mandat za parkowanie. (odpowiedzi: 5) Witam. Zwracam się z pytaniem czy: jeżeli mieszkam poza miastem, i zaparkuję auto przed Urzędem Skarbowym na czas pobytu w szpitalu mogę dostać...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 10:12.