prosze o pomoc-Ustawa z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną - Forum Prawne

 

prosze o pomoc-Ustawa z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną

Prowadzę małą firmę i postanowiłem wysyłać swą ofertę handlową drogą elektroniczną do firm i instytucji w regionie. Robię to od miesiąca i wczoraj otrzymałem takiego mejla: " zgodnie z Ustawą z dnia 18 lipca 2002 ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa publicznego > Prawo karne > Prawo wykroczeń


Odpowiedz
 
31-01-2009, 19:16  
ciupaga
Początkujący
 
Posty: 5
Domyślnie prosze o pomoc-Ustawa z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną

Prowadzę małą firmę i postanowiłem wysyłać swą ofertę handlową drogą elektroniczną do firm i instytucji w regionie. Robię to od miesiąca i wczoraj otrzymałem takiego mejla:

"zgodnie z Ustawą z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. Nr 144, poz. 1204)


Art. 10. 1. Zakazane jest przesyłanie niezamówionej informacji handlowej skierowanej do oznaczonego odbiorcy za pomocą środków komunikacji elektronicznej, w szczególności poczty elektronicznej.
2. Informację handlową uważa się za zamówioną, jeżeli odbiorca wyraził zgodę na otrzymywanie takiej informacji, w szczególności udostępnił w tym celu identyfikujący go adres elektroniczny.
3. Działanie, o którym mowa w ust. 1, stanowi czyn nieuczciwej konkurencji w rozumieniu przepisów ustawy, o której mowa w art. 9 ust. 3 pkt 1.

Art. 24. 1. Kto przesyła za pomocą środków komunikacji elektronicznej niezamówione informacje handlowe, podlega karze grzywny.
2. Ściganie wykroczenia, o którym mowa w ust. 1, następuje na wniosek pokrzywdzonego.


powiniście Państwo poprosić nas o zgodę na przyslanie takich informacji,
NIE WYRAŻALIŚMY ZGODY NA PRZESYŁANIE NAM TAKOWYCH INFORMACJI
a jeśli tak, powiniscie byli się Państwo na tę zgodę powołać, kiedy z kim, i tak dalej...


proszę o tym pamiętać wysyłąją informacje handlowe do innych, wystarczyło by na końcu maila podać formułkę zgodnie z ustawą..., czy wyrażają Państwo tacy czy inni na taką lub inną ofertę , tak, dizękuję nie ok,
pozdrawiam. "


Czy rzeczywiście jest to nielegalne i jeżeli tak, to co musiałbym umieścić w mym mejlu, by było wszystko w porządku?


Ponadto przweczytałem tę ustawę i znalazłem tam w Art. 10 pkt 2. takie zdanie:

Informację handlową uważa się za zamówioną, jeżeli odbiorca wyraził zgodę na otrzymywanie takiej informacji, w szczególności udostępnił w tym celu identyfikujący go adres elektroniczny.

Moim zdaniem e-mail udostępniony na stronie www jest jednocześnie zgodą na kontakt z tą firmą, czyli jednocześnie na wysyłanie np. ofert handlowych. Tak jak telefon.

Czy się mylę? Jeżeli tak, to prosiłbym bardzo o pomoc co mam umieścić w swej ofercie by takowa była legalna.

Z poważaniem
Piotr
ciupaga jest off-line  
28-04-2009, 14:46  
awatar100
Początkujący
 
Posty: 6
Domyślnie RE: prosze o pomoc-Ustawa z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroni

Jak bys wiedzial co robisz i co czytasz to bys doczytal sie ze:
Wpisanie emaila na strone internetowa nie siwadczy o tym ze chesz dostawac informacje ala spam.
Po drugie udostepniajacy emaila na stronie nie jest inicjatorem - on nie wymaga od ciebie wyslania emaila .tak wiec to co robisz jest nielegalne
awatar100 jest off-line  
28-04-2009, 15:23  
Ripper
Moderator globalny
 
Posty: 18.840
Domyślnie RE: prosze o pomoc-Ustawa z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroni

Jeżeli adres email na stronie ma służyć do przesyłania np. informacji handlowej, ofert pracy, zapytań, itp., to informacja o tym, do czego służy powinna znaleźć się przy adresie.
Jeżeli jej nie ma, to znaczy, iż adres email niekoniecznie przeznaczony jest do tego typu korespondencji. Wypadałoby w takim wypadku najpierw skontaktować się z daną firmą np. telefonicznie, a dopiero potem wysyłać tego typu materiały. Tu już nawet nie chodzi o zgodność z prawem, ale wywarcie odpowiedniego wrażenia.
Pracowałem niegdyś w firmie, która otrzymywała tego typu korespondencję i poważne profesjonalne firmy zawsze kontaktowały się najpierw telefonicznie z zapytaniem czy bylibyśmy zainteresowani otrzymaniem takiej, a takiej informacji pocztą elektroniczną. Oferty, które przychodziły nie wiadomo skąd raczej lądowały w koszu.
Ripper jest off-line  
10-11-2011, 11:07  
gosiakar
Początkujący
 
Posty: 29
Domyślnie RE: prosze o pomoc-Ustawa z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroni

Witam,
mam takie pytanie wchodząc na internetowy system aktów prawnych w zakładkę tejże ustawy widzę, że ta ustawa ma trzy pdf-owe wersje:
1. tekst aktu
2. tekst ogłoszony
3. tekst ujednolicony

Czy ktoś mógłby wytłumaczyć mi czym te akty się różnią i przede wszystkim który jest obowiązując. Może jest to głupie pytanie, ale jestem zielona i zupełnie nie rozumiem co te terminy oznaczają i do czego się odnoszą.

Pozdrawiam
gosiakar jest off-line  
10-11-2011, 11:33  
Ripper
Moderator globalny
 
Posty: 18.840
Domyślnie RE: prosze o pomoc-Ustawa z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroni

Tekst ujednolicony jest aktualny - zawiera wszystkie zmiany ustawy od jej ogłoszenia.
Ripper jest off-line  
10-11-2011, 11:46  
gosiakar
Początkujący
 
Posty: 29
Domyślnie RE: prosze o pomoc-Ustawa z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroni

Dziękuję za szybką odpowiedź. Zatem zabieram się do lektury tekstu ujednoliconego, bo rozumiem, że ten ten tekst jest obowiązujący.
gosiakar jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Konsument a przedsiębiorca (pośrednik?) czyli Allegro i 'USTAWA z dnia 27 lipca 2002' (odpowiedzi: 3) Witam Jak to jest z Dz.U. 2002 nr 141 poz. 1176 (USTAWA z dnia 27 lipca 2002 r. o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej oraz o zmianie...
§ Art. 10 ust. 1 ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną (odpowiedzi: 2) Witam. Wiem, że jest o tym dużo artykułów i wątków na forum ale żaden nie rozwiał w 100% moich wątpliwości. Jasno wynika z tej ustawy, że można od...
§ ustawa o świadczeniu usług drogą elektroniczną (odpowiedzi: 1) Chce wyslac informacje handlowa. Czy musze najpierw zapytac w mailu o zgode na wyslanie takiej?
§ swiadczenie uslug droga elektroniczna z dnia 18 lipca 2002 r. (odpowiedzi: 2) Witam Otrzymuje co jakis czas od roznych firm e-maile w ktorych proponuja przeslanie oferty, jesli tylko odpisze im na e-mail. Dolaczaja klauzule:...
§ USTAWA z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (odpowiedzi: 6) . USTAWA z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną Rozdział 1 Przepisy ogólne Rozdział 2 Obowiązki usługodawcy...
§ O świadczeniu usług drogą elektroniczną, nasze dane... (odpowiedzi: 6) Witam, poszukując danych odnośnie czasu przechowywania naszej "aktywności" w sieci natknąłem się ostatecznie na ustawę ...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 07:50.