Kolizja drogowa - "brak" sprawcy - Forum Prawne

 

Kolizja drogowa - "brak" sprawcy

Witam, Chciałbym prosić o jakiekolwiek rady dot. zaistniałego 27.09 wydarzenia w którym brałem udział. O godzinie 11:30 podczas wyjazdu z parkingu ze stacji benzynowej i włączając się do ruchu uderzył we mnie samochód ciężarowy. Sytuacja ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa publicznego > Prawo karne > Prawo wykroczeń


Odpowiedz
 
15-10-2013, 19:59  
c0014
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie Kolizja drogowa - "brak" sprawcy

Witam,

Chciałbym prosić o jakiekolwiek rady dot. zaistniałego 27.09 wydarzenia w którym brałem udział.

O godzinie 11:30 podczas wyjazdu z parkingu ze stacji benzynowej i włączając się do ruchu uderzył we mnie samochód ciężarowy.

Sytuacja jest trudna do opisania słowami.

Ja (kierujący pojazdem osobowym) trzymając się prawej krawędzi jezdni, mając włączony kierunek w prawo, czekałem na dogodną sytuację aby włączyć się do ruchu (droga główna 1 pasmowa, 2 kierunkowa), podczas próby ruszenia i skręcenia w prawo, samochód ciężarowy wjechał prostopadle w lewy bok mojego samochodu.

Na miejsce wypadku wezwałem policję. Policjant po oględzinach samochodu i nagrania z monitoringu stacji benzynowej stwierdził, że nie może określić winnego. Na moją prośbę o przebadanie kierowcy samochodu ciężarowego alkomatem uzyskałem odpowiedź odmawiającą, cytuję "nie posiadam alkomatu".

Policjant stwierdził, że sprawa zostanie przekazana do rozpatrzenia przez śledczych policji. Dodam, że nie przyznałem się do winy, kierowca TIR'a również.
27 września zgłosiłem szkodę w ubezpieczalni (obydwa samochody ubezpieczone są w PZU)

5 października zjawia się u mnie pan z ubezpieczalni celem oględzin samochodu, Pan określa się mianem: wezwany przez poszkodowanego (kierowca TIR'a)

8 października zostałem wezwany na komisariat celem przesłuchania. Na owym spotkaniu zostałem poinformowany, że śledczy stwierdzili winę kierującego pojazdem ciężarowym, jednak ON (policjant) nie jest w stanie stwierdzić jednoznacznie winnego i kieruję sprawę do sądu.
Tego samego dnia odebrałem w skrzynce pocztowej list od ubezpieczalni, w którym kierujący pojazdem ciężarowym obarcza mnie winą. Sprawę wyjaśniłem w placówce ubezpieczyciela, mówiąc, że nie ma określonego winnego i osobiście nie przyznaję się do winy

15 października (dziś) zadzwoniłem na komisariat w celu uzyskania informacji o sprawie. Policjant prowadzący poinformował mnie o tym, iż kierujący TIR'em nie stawił się na przesłuchanie ponieważ wykonywany przez niego zawód nie pozwala mu na znalezienie na to czasu. Bez przesłuchania nie jest w stanie przekazać sprawy do sądu.

Jestem nerwowy i sfrustrowany. Samochód jest niesprawny, stoi na parkingu przed domem, nie mogę go naprawić ponieważ koszt naprawy jest zbyt wysoki, a ubezpieczyciel potrzebuje orzeczenia o winie. Próbowałem naprawić samochód z tytułu A/C prosząc o późniejsze przekwalifikowanie z tytułu O/C sprawcy, jednak wycena jaka została sporządzona jest zbyt mała.

Prosiłbym o jakiekolwiek informację mogące mi pomóc. Mam 69 lat, jest to mój pierwszy wypadek drogowy, a więc pierwszy raz spotykam się z taką sytuacją. Serdecznie dziękuję.
c0014 jest off-line  
15-10-2013, 20:30  
destructor
Stały bywalec
 
Posty: 26.869
Domyślnie RE: Kolizja drogowa - "brak" sprawcy

No nic tu nie przyspieszysz. Ale jesli policja kieruje sprawę do sądu z wnioskiem o ukaranie to przeciwko komus ten wniosek musi byc. Jesli przeciwko kierujacemu z tira to nie potrzeba jego wyjasnien aby skierowac sprawe do sadu. Organu prowadzacego postepowanie nie powinno interesowac ze on pracuje, wysyla wezwanie i jesli sie nie stawia to juz jego problem a policja kieruje wniosek do sadu i tyle.
Jesli chcesz jednak powalczyc zajrzyj do akt i zobacz czy zostalo mu wyslane wezwanie i czy cokolwiek sie dzieje w sprawie (tylko nie telefonicznie a osobiste przejrzenie akt).
destructor jest off-line  
15-10-2013, 20:34  
c0014
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie RE: Kolizja drogowa - "brak" sprawcy

Dziękuję serdecznie za odpowiedź.

Pojutrze będę w miejscowości do którego doszło do zdarzenia i w której znajduje się komisariat prowadzący sprawę.

Czy jakikolwiek funkcjonariusz policji jest w stanie dać mi tę akta, czy też muszę oczekiwać na funkcjonariusza, który był na miejscu zdarzenia i prowadzi sprawę? Nie będą robić z tego tytułu jakichkolwiek problemów?

Jak uda mi się dostać do akt, podzielę się tym co znalazłem.

PS: na co zwrócić uwagę?

Pozdrawiam.
c0014 jest off-line  
16-10-2013, 05:21  
destructor
Stały bywalec
 
Posty: 26.869
Domyślnie RE: Kolizja drogowa - "brak" sprawcy

Funkcjonariusz prowadzący sprawę, chyba ze jego przelożony ma dostęp do akt. I niekoniecznie musi ci udostępnić akta od ręki, może wyznaczyć termin. Można spróbować wcześniej umowić się telefonicznie.
destructor jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Kolizja drogowa - "współwina" a grzywna tylko dla jeden strony (odpowiedzi: 5) Witam. We wrześniu 2014 r. miałem kolizję drogową. Wyprzedzałem auto w terenie zabudowanym, w miejscu do tego dozwolonym. W trakcie wyprzedzania...
§ Kolizja drogowa i brak sprawcy. (odpowiedzi: 1) Witam. Dnia 07.06.2011 miałem kolizję drogową. Jadąc samochodem osobowym zderzyłem się z samochodem ciężarowym jadącym z naprzeciwka. Zderzenie...
§ Kolizja drogowa - kto moze "pomagac" w sadzie? (odpowiedzi: 1) Brat mial kilka miesiecy temu kolizje drogowa. Nikt nie poczuwal sie do winy, wiec zostala wezwana policja. Policjanci mieli problem ze stwierdzeniem...
§ Kolizja drogowa, "sprawca" odmówił przyjęcia mandatu (odpowiedzi: 4) W dniu 09.12.10 moje auto dostawcze uczestniczyło w kolizji drogowej. Sprawcą kolizji była młoda kobieta (jej winę wskazała przybyła na miejsce...
§ Kolizja drogowa i brak sprawcy. (odpowiedzi: 9) Witam wszystkich. W ostatnim czasie miałem kolizję drogową.Polegała ona mniej więcej na tym, że na oblodzonej drodze z za zakrętu z dość sporą...
§ Kolizja drogowa "otarcie lakieru" (odpowiedzi: 4) Witajcie. Mam kilka pytan zwiazanych z zdarzeniem ktorego bylem uczestnikiem. Wygladalo to tak. Jadac samochodem wjechalem w ulice dwukierunkowa...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 17:33.