Zastawianie wjazdu do strefy mieszkalnej + droga miejska - Forum Prawne

 

Zastawianie wjazdu do strefy mieszkalnej + droga miejska

Witam, sprawa wygląda następująco, mieszkam w Rzeszowie (śródmieście). Pewna Pani która wynajmuje miejsce parkingowe (zaznaczone kopertą), oczywiście wjazd jest od strony tego miejsca, a jak się domyślamy auta parkują na wjeździe do podwórka - gdzie ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa publicznego > Prawo karne > Prawo wykroczeń


Odpowiedz
 
04-01-2014, 23:17  
nanttomera
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie Zastawianie wjazdu do strefy mieszkalnej + droga miejska

Witam, sprawa wygląda następująco, mieszkam w Rzeszowie (śródmieście).
Pewna Pani która wynajmuje miejsce parkingowe (zaznaczone kopertą), oczywiście wjazd jest od strony tego miejsca, a jak się domyślamy auta parkują na wjeździe do podwórka - gdzie nie ma wyznaczonych miejsc parkingowych - co w połączeniu z brakiem umiejętności prowadzenia pojazdów (parkowania szczególnie) przez właścicielkę miejsca parkingowego jak i również Białego Volvo XC90 tworzy nam problem, nie jesteśmy w stanie wyjechać z podwórza, nadmieniam, iż jest to droga miejska, nie ma nawet możliwości gaszenia pożaru przez straż pożarną przez podobne zdarzenia.
Po licznych telefonach na policję oraz straż miejską - okazuje się, że nic nie mogą zrobić ( podam przykład dwóch zarejestrowanych sytuacji z tego miejsca).
imgur: the simple image sharer - link ze względu na ograniczenia w szer.wys. zdjęcia i rozmiarze w załącznikach.
Sytuacja ukazana na w/w zdjęciu przebiegała mniej więcej tak: Przyjechała straż miejska, wlepiła mandat (500zł) za wycieraczkę czerwonego pojazdu tamującego ruch. Właściciel się nie pokazał przez najbliższe 30min więc straż miejska starała się uspokoić i próbować negocjować jakiś wyjazd Pani od Volvo, jednak ta wyprosiła ich, że nie będzie z nimi rozmawiać, ona za to płaci i nie będzie przestawiać auta. Przyjechała policja i zdecydowała pertraktować z panią, co zakończyło się taką samą odmową, zdecydowali się jednak na wypisanie mandatu oraz holowanie obu pojazdów - sytuacja zakończyła się holowaniem pojazdu marki Peugot (czerwony) oraz przestawieniem Volvo przez męża właścicielki - który musiał specjalnie przyjechać i przestawić auto.
29 lipca 2013, 19:36:46 - Data 1-wszej sytuacji.

SYTUACJA Druga którą postanowiłem uwiecznić 04.01.2014 ok. godziny 21:50 - trwa nadal (moje auto musi być zaparkowane pod sklepem gdzie nie mogę go nawet doglądnąć)
Sytuacja wyglądała następująco: 21:45 wsiadam do auta pod blokiem celem odwózki dziewczyny - znajomy który chciał wyjechać do pracy poszedł do niej (zna ją od małego wychowaliśmy się odkąd ona posiada sklepik tam) i spytał czy mogłaby podjechać do przodu to on spokojnie wyjedzie bo nie ma innego wyjścia w tej sytuacji, kobieta stwierdziła że jest "bezczelny i ktoś ją zastawi" po czym wyprosiła go ze sklepu. Policja powtórzyła wyczyn i oczywiście fiasko (dwóch młodych policjantów) - Panowie twierdzili że nie ma podstawy prawnej aby usunąć którykolwiek z pojazdów (zaraz dodam zdjęcia) oraz ona płaci za to miejsce więc stoi na nim (nic nie pomogło naprowadzenie panów na trop mówiąc że wystaje prawie 1m poza miejsce wyznaczone) wyjechałem drugim autem (starym unem) przeciskając się drugą stroną między drzewem a trzepakiem (rano sprawdzę czy nie przetarłem auta), koniec końców sytuacja powtarza się co jakiś czas i kobieta myśli że skoro jej się ustępuje to jest nie do ruszenia.
Link do albumu: Problem - Imgur

Pytanie do was, czy jest podstawa prawna, jakiś artykuł kodeksu (jakiegokolwiek) abym mógł go pięknie zacytować ów "FUNKCJONARIUSZOM" którzy zielonego pojęcia nie mają na czym polega ich praca ?
Proszę również o jakiś zarys postępowania, co możemy jako mieszkańcy zrobić z taką delikwentką...
nanttomera jest off-line  
04-01-2014, 23:42  
Semmao
Przyjaciel forum
 
Posty: 5.665
Domyślnie RE: Zastawianie wjazdu do strefy mieszkalnej + droga miejska

Jak dla mnie należy wnioskować do zarządcy drogi o oznakowanie tego miejsca znakami zakazu parkowania i postoju.

I jak na moje - tak jak pisałeś, takie parkowanie narusza przepisy p.poż. uniemożliwiając dojazd jednostki na miejsce.
Semmao jest off-line  
05-01-2014, 03:04  
destructor
Stały bywalec
 
Posty: 26.868
Domyślnie RE: Zastawianie wjazdu do strefy mieszkalnej + droga miejska

Nic nie widać o co chodzi na tych zdjęciach. Zrób rysunek.
destructor jest off-line  
05-01-2014, 16:27  
nanttomera
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie RE: Zastawianie wjazdu do strefy mieszkalnej + droga miejska

Załączam zdjęcia z google maps w celu jaśniejszego przedstawienia sytuacji.
Znak który stoi przy kamienicy ukazanej na zdjęciu może być obowiązującym, lecz policja go nawet nie egzekwuje (zakaz zatrzymania i postoju).
Dodatkowe - Imgur

Na zdjęciu z mapką ukazany jest wyjazd z podwórza, ja musiałem się przeciskać drugą stroną (od strony podwórka gdzie droga kończy się trzepakiem i wierzbą + słupkami).
nanttomera jest off-line  
05-01-2014, 19:10  
babillon
Stały bywalec
 
Posty: 474
Domyślnie RE: Zastawianie wjazdu do strefy mieszkalnej + droga miejska

Sam znak koperty P-20 nikomu nie wadzi. Aczkolwiek nie moze być tak, że kobieta niechlujnie zaparkuje w tym miejscu pojazd. Ma się bowiem zmieścić w polu tego znaku drogowego albo niech się nauczy parkować.

Zakładając, że sie nauczyła... problem moga stwarzac tylko inne, źle zaparkowane pojazdy i te pojazdy należy odholować a jeśli się nie da to tym gorzej dla kierowców - bo więcej zapłacą (czas to pieniądz).

Nie wiem dlaczego masz pretensje do tej pani, która dzierżawi wyznaczone miejsce postojowe?
babillon jest off-line  
05-01-2014, 19:59  
nanttomera
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie RE: Zastawianie wjazdu do strefy mieszkalnej + droga miejska

Głównie dlatego, że za każdym razem kiedy ona parkuje na kopercie, nie mieści się w niej bądź wystaje ponad 1/3 samochodu poza nią, a gdy idziemy z prośbą żeby tylko dosunęła się maksymalnie do krawężnika to ona tworzy nowy problem, często wypraszając nas ze sklepu. Dopiero groźba policji pomaga (kiedy stoi częściowo poza kopertą) i chodzi tutaj o odholowanie pojazdu.
Wczoraj policja stwierdziła, że nic nie mogą zrobić (nawet mandatu nie wystawili) bo nie wiedzą gdzie jest właściciel pojazdu zaparkowanego przy wyjeździe. Gdybyśmy chcieli żeby policja działała jako przedstawiciel i to jeszcze używała próśb wykonując swoją pracę to chyba byśmy robili to sami. Policja jest od tego żeby nam pomagać a nie utrudniać życie.
Na pytanie czy funkcjonariusz jest tylko od tego żeby wystawiać mandaty za nieprzepisową jazdę, jeden z nich odpowiedział, cytuję "Dyżurny stwierdził, że nie ma podstaw do zrobienia jakiegokolwiek ruchu tutaj, pozostaje tylko czekać".
To jest państwo prawa ? Ja mam czekać z wyjazdem np. do pracy/rodziny tylko dlatego że policja nie potrafi załatwić sprawy ?
Ja po prostu żałuje że nie nagrałem całej sytuacji, policjanci zachowywali się jakby ich obowiązkiem było uprzejme przeproszenie właścicielki volvo oraz pozwolenie sobie na to, żeby ta Pani nie pozwoliła się wylegitymować.
nanttomera jest off-line  
05-01-2014, 20:15  
babillon
Stały bywalec
 
Posty: 474
Domyślnie RE: Zastawianie wjazdu do strefy mieszkalnej + droga miejska

No to ta pani nie stosuje się do oznakowania i należy odholować pojazd jeśli utrudnia ruch. A inne pojazdy nie utrudniają? Pytam bo "drzewa" tam nie widziałem.
Cytat:
Znak P-20 "koperta" wyznacza stanowisko postojowe zastrzeżone dla określonego rodzaju pojazdów.


Jeśli pani ma dłuższy pojazd niż 5m to znaczy, że stanowisko nie jest dla niej ... i nikogo nie powinno obchodzić czy płaci czy nie płaci.

Najlepszym rozwiązaniem byłoby wyznaczyć linią P-7b(ciągła) krawędź jezdni i parkowanie z głowy.
babillon jest off-line  
05-01-2014, 23:43  
damian64
Użytkownik
 
Posty: 277
Domyślnie RE: Zastawianie wjazdu do strefy mieszkalnej + droga miejska

A te samochody na środku tej szerokiej drogi? Tam jest jakiś parking czy coś?
damian64 jest off-line  
06-01-2014, 00:39  
nanttomera
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie RE: Zastawianie wjazdu do strefy mieszkalnej + droga miejska

@UP: Miejsc nie ma wyznaczonych, dlatego też jest problem z klientami sklepu którzy tam parkują.
Babillon, jeśli chodzi o w/w Volvo XC90 - okazuje się że pojazd fabrycznie ma 4,8m więc w teorii i praktyce (jeśli chodzi o umiejętną jazdę samochodem) powinien się mieścić na kopercie bez problemu.
imgur: the simple image sharer - zdjęcie podwórka od drugiej strony, za czerwonym Citroenem Jumpy widzimy trochę zieleni (jest to ogródek oraz 2 słupki betonowe których nie widać w tym momencie).
Chodzi głównie o to, że nawet w dzień jak właścicielka Volvo przyjedzie (ani razu nie stanęła tak aby zmieścić się w kopercie) to nie ma szans na normalny wyjazd jeśli ktoś zaparkuje na środku dróg między wyjazdem z Wierzynki i Szpitalnej. Ja się nawet przyzwyczaiłem do tego, że muszę wyjeżdżać do szkoły i uważać, bo zazwyczaj moje Bmw E36 nie pozwala mi na wyjazd bez obaw, że kogoś zarysuję (co jeszcze się nie zdarzyło dzięki Bogu).
Pozdrawiam.
nanttomera jest off-line  
06-01-2014, 09:56  
damian64
Użytkownik
 
Posty: 277
Domyślnie RE: Zastawianie wjazdu do strefy mieszkalnej + droga miejska

Wszyscy ci kierowce, którzy zaparkowali "na środku dróg między wyjazdem z Wierzynki i Szpitalnej" zasługują na mandaty.
damian64 jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Zastawianie wjazdu do garażu (odpowiedzi: 17) Temat mnie osobiście nie dotyczy ale moje próby pomocy były bezowocne więc proszę o pomoc. Garaże jak na zdjęciach na działce 25/14, droga/pas...
§ własna droga prywatna - wyznaczenie strefy ruchu (odpowiedzi: 2) Według tego co czytałem mogę sam wyznaczyć strefę ruchu na prywatnej drodze. Ojciec pytał jednak na lokalnym komisariacie policji i oni twierdzą,...
§ Mandat zastawianie wjazdu (odpowiedzi: 13) Witam, mam dziwne pytanie, niestety nie znalazłem odpowiedzi w google. A więc ostatnio rozmawiając z kolegą, powiedział mi, że gdy zaparkował przy...
§ Zastawianie wejścia do domu i wjazdu do garażu. (odpowiedzi: 2) Witam, Mam mały problem. Obecnie jestem na etapie wykończania domu. Jest to budynek usługowo- mieszkalny a problem z jakim się zmagam to...
§ Droga leśna - zakaz wjazdu (odpowiedzi: 2) Witam Na poniższej mapce czerwoną strzałką zaznaczyłem drogę biegnącą przez las Państwowy. Na mapce widać że jest wydzielony pas gruntu pod nią,...
§ Notoryczne zastawianie samochodu przed blokiem i jednocześnie zastawianie garażu (odpowiedzi: 6) Co z robić z upierdliwym sąsiadem, któremu nie dość, że wszystko się nie podoba to robi specjalnie na złość. Sytuacja wygląda taka. Blok należy do...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 21:30.