Odmowa podania danych osobowych oraz okazania dokumentu tożsamości mimo posiadania - Forum Prawne

 

Odmowa podania danych osobowych oraz okazania dokumentu tożsamości mimo posiadania

Witam serdecznie, Z góry przepraszam, jeśli piszę post w nieprzeznaczonym do tego dziale, ale nie bardzo orientuję się, gdzie też powinienem to prawidłowo uczynić. Naświetlam sprawę. Mnie i kumpla poniosła wczoraj głupota. Byliśmy pod wpływem ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa publicznego > Prawo karne > Prawo wykroczeń


Odpowiedz
 
24-03-2014, 12:11  
iksinski
Początkujący
 
Posty: 15
Domyślnie Odmowa podania danych osobowych oraz okazania dokumentu tożsamości mimo posiadania

Witam serdecznie,

Z góry przepraszam, jeśli piszę post w nieprzeznaczonym do tego dziale, ale nie bardzo orientuję się, gdzie też powinienem to prawidłowo uczynić.

Naświetlam sprawę.

Mnie i kumpla poniosła wczoraj głupota. Byliśmy pod wpływem alkoholu - to fakt. Jednak nie hałasowaliśmy, nie robiliśmy zupełnie nic złego, czym moglibyśmy wyrządzić najmniejszą szkodę. Zatrzymała nas Policja, poprosiła o dokumenty. Podejrzewam, że mogło chodzić o najzwyklejsze spisanie. No, ale my byliśmy pod wpływem i niepotrzebnie zabawiliśmy się w kozaków. Niepotrzebnie, ale dość dużo dyskutowaliśmy z funkcjonariuszami. Powiedzieliśmy, że nie okażemy im dokumentów do spisania, gdyż nie zostaliśmy poinformowani, z jakiego powodu mielibyśmy to zrobić. Po paru minutach gadki, zapakowali nas do radiowozu i przewieźli na pobliską komendę. W międzyczasie próbowaliśmy odkręcić sprawę. Ja przyznałem się do posiadania dowodu, co jednak nic nie dało. W opinii funkcjonariusza było już za późno.

Na miejscu zostaliśmy przeszukani. Rzecz jasna dokumenty znaleziono i rozpoczęto realizowanie procedur. I tak dostałem dwa pisemka.

Cytuję treść pierwszego:

"Wzywam Pana do osobistego stawiennictwa się w dniu 26.03.2014 r. o godz. 12:00 w Zespole do Spraw Wykroczeń KMP (tu adres) w charakterze sprawcy o wykroczenie z art. 65 § 1 i 2 KW."

Cytuję treść drugiego pisma:

"Pouczenie. Odcinek dla pouczonego sprawcy wykroczenia w dniu 24.03.2014 w miejscowości...

Został Pan pouczony o treści art. 54 § 7 k.p.w. oraz 38 § 2 k.p.w.

Art 54 § 7 k.p.w. stanowi, iż przy pierwszym wysłuchaniu oraz w wypadku o którym mowa w art. 54 § 7, osoba podejrzana o popełnienie wykroczenia ma obowiązek wskazać adres dla doręczeń w kraju.
W razie nieuczynienia tego pismo wysłane pod ostatnio znany adresem w kraju albo jeżeli adresu tego nie ma, załączone do akt sprawy, uważa się za dostarczone., o czym należy ją pouczyć. Pouczenie to odnotowuje się w protokole, o którym mowa w art. 54 § 6, lub w notatce wskazanej w art. 54 § 7.
Art. 38 § 2 k.pw

Wyjaśnienia dotyczące następującego wykroczenia: Odmowy podania danych osobowych oraz okazania dokumentu tożsamości tj. art. 65 § 1 i 2 KW. Można nadesłać do I Komisariatu (tu adres)"

Z tego co wyczytałem i zdążyłem się dowiedzieć to zostanie wniesiona przeciwko mnie sprawa do sądu o złamanie art. 65 § 1 i 2 KW.

"Art. 65. § 1. Kto umyślnie wprowadza w błąd organ państwowy lub instytucję upoważnioną z mocy ustawy do legitymowania:
1) co do tożsamości własnej lub innej osoby,

2) co do swego obywatelstwa, zawodu, miejsca zatrudnienia lub zamieszkania,

podlega karze grzywny.

§ 2. Tej samej karze podlega, kto wbrew obowiązkowi nie udziela właściwemu organowi państwowemu lub instytucji, upoważnionej z mocy ustawy do legitymowania, wiadomości lub dokumentów co do okoliczności wymienionych w § 1. "

I teraz pytania, bo nie bardzo rozumiem.
1. W pouczeniu mam napisane, że wyjaśnienia mogę nadesłać na adres komisariatu, z kolei wezwanie każe mi stawić się na komisariacie. Lepiej żebym poszedł, czy lepiej żebym wysłał wyjaśnienia? Co jest bardziej korzystne?
2. W nawiązaniu do powyższego, co jest bardziej wiążące w świetle prawa? "Nakaz" z pouczenia czy "nakaz" z wezwania?
3. Co mi grozi z tytułu złamania artykułu 65 § 1 i 2 KW ? Jak będą wyglądały procedury nałożenia na mnie kary? Po jakim czasie dostanę wiadomość o karze, bo wątpię, abym się z tego wybronił.
4. Jest szansa, by maksymalnie możliwie doprowadzić do złagodzenia kary? W jaki sposób mam to uczynić?
5. Czy jeśli zostanę ukarany grzywną, to będzie szansa rozłożenia płatności na raty?
6. Czy jest jeszcze szansa na zmianę adresu do korespondencji, który podałem policjantowi? Z tego co widzę, wręczone mi przez policjanta wezwanie jest opatrzone moim adresem zameldowania. Adres do korespondencji podałem inny niż zameldowania, ale i ten chciałbym zmienić, ponieważ przebywam w innym miejscu. Gdzie mogę zwrócić się z tą prośbą?

I jeszcze inna kwestia. Otóż obecny ze mną na komisariacie kolega, po okazaniu dokumentów, nie podpisał pism wręczonych przez funkcjonariusza. Tym samym nie dostał ani wezwania ani pouczenia, które z kolei otrzymałem ja. Czy w ten sposób się wywinął? Czy jego przypadek będzie rozpatrywany i dochodzony jeszcze inaczej?

Będę wdzięczny za uzyskanie odpowiedzi na wszystkie pytania i pomoc. Jeśli są informacje i fakty, które powinienem wiedzieć i znać na temat mojej sprawy, a nie zostały ujęte w zadanych pytaniach, również mocno proszę o podzielenia się nimi.

To na razie na tyle. Pozdrawiam i z góry dziękuję za pomoc.
iksinski jest off-line  
24-03-2014, 12:50  
iksinski
Początkujący
 
Posty: 15
Domyślnie RE: Odmowa podania danych osobowych oraz okazania dokumentu tożsamości mimo posiadani

Czy jest ktoś mi w stanie pomóc? Naprawdę będę wdzięczny.
iksinski jest off-line  
24-03-2014, 13:25  
askirkov
Stały bywalec
 
Posty: 18.567
Domyślnie RE: Odmowa podania danych osobowych oraz okazania dokumentu tożsamości mimo posiadani

3.

Art. 65 kodeksu wykroczeń:

§ 1. Kto umyślnie wprowadza w błąd organ państwowy lub instytucję upoważnioną z mocy ustawy do legitymowania:
1) co do tożsamości własnej lub innej osoby,
2) co do swego obywatelstwa, zawodu, miejsca zatrudnienia lub zamieszkania,
podlega karze grzywny.
§ 2. Tej samej karze podlega, kto wbrew obowiązkowi nie udziela właściwemu organowi państwowemu lub instytucji, upoważnionej z mocy ustawy do legitymowania, wiadomości lub dokumentów co do okoliczności wymienionych w § 1.

Art. 24 kodeksu wykroczeń:

§ 1. Grzywnę wymierza się w wysokości od 20 do 5000 złotych, chyba że ustawa stanowi inaczej.

4. Przyznać się i przeprosić.
askirkov jest off-line  
24-03-2014, 13:51  
iksinski
Początkujący
 
Posty: 15
Domyślnie RE: Odmowa podania danych osobowych oraz okazania dokumentu tożsamości mimo posiadani

Dzięki za odpowiedź. Do pytań w pierwszym poście, dokładam jeszcze jedno:

Po jakim czasie mogę spodziewać się wyroku w tej sprawie? Będzie to-nazwijmy- normalna rozprawa na której muszę się pojawić, by złożyć wyjaśnienia przed sądem? Wiem, że może to brzmieć głupio, ale po raz pierwszy spotykam się z czymś takim.
iksinski jest off-line  
24-03-2014, 14:04  
dag0
Stały bywalec
 
Posty: 4.099
Domyślnie RE: Odmowa podania danych osobowych oraz okazania dokumentu tożsamości mimo posiadani

Cytat:
Będzie to-nazwijmy- normalna rozprawa na której muszę się pojawić, by złożyć wyjaśnienia przed sądem?
Może też byc rozpatrywana w trybie nakazowym. Jej wynik otrzyma p. na adres korespondencyjny(7-dni na odwołanie)
dag0 jest off-line  
24-03-2014, 14:05  
askirkov
Stały bywalec
 
Posty: 18.567
Domyślnie RE: Odmowa podania danych osobowych oraz okazania dokumentu tożsamości mimo posiadani

Można uzgodnić wymiar kary z policjantem prowadzącym postępowanie i złożyć do sądu wniosek o ukaranie w określony sposób. Sąd zazwyczaj zgadza się na zaproponowany wymiar kary.
askirkov jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Odmowa podania danych osobowych przez Straż Miejską (odpowiedzi: 2) nie wiem czy jest to dobry dział na ten temat, ale zależy mi na szybkiej i trafnej odpowiedzi. Czyli tak jakiś czas temu zostałem pogryziony przez...
§ Odpowiedzialnośc za zniszczenie/ obowiazek podania danych osobowych (odpowiedzi: 2) Witam wszystkich! Sytuacja wygląda tak- wchodząc do DJki z zamiaraem zamówienia piosenki ktos potrącił stojace przy konsoli piwo, konsola się...
§ odmowa podania danych osobowych policji (odpowiedzi: 20) Witam moja sytuacja wygląda następująco: zostałem zatrzymany przez nieumundurowanych policjantow w nieoznakowanym samochodzie. Bez powodu! Kierowca...
§ Deklaracja posiadania atestu i odmowa okazania (odpowiedzi: 5) Witam! Czy jako osoba fizyczna dokonująca zakupu prywatnie można żądać od przedsiębiorcy okazania atestu, którym posiłkował się (chyba w celach...
§ Żądanie okazania dokumentu tożsamości celem usunięcia obraźliwych treści (odpowiedzi: 20) Witam W pewnym serwisie internetowym pojawiły się obraźliwe, gorszące wypowiedzi na mój temat, zawierające również moje zdjęcie skomentowane w...
§ odmowa podania danych osobowych (odpowiedzi: 9) Witam mam skonczone 17 lat policja na posterunku powiedziala zebym dal dane a ja mowie ze jak mama przyjdzie to podam a oni mi ze za to bede mial...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 19:18.