Obcy język na przesłuchaniu - Forum Prawne

 

Obcy język na przesłuchaniu

Mój mąż został wezwany na przesłuchanie na policji w charakterze świadka. Sytuacja wygląda następująco. Mój mąż nie wychował się w Polsce i nie czyta po polsku ale rozumie prosty język mówiony. Nie ma znacznego akcentu, ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa publicznego > Prawo karne > Prawo wykroczeń


Odpowiedz
 
05-05-2014, 21:16  
niezadowolony klient
Początkujący
 
Posty: 13
Domyślnie Obcy język na przesłuchaniu

Mój mąż został wezwany na przesłuchanie na policji w charakterze świadka. Sytuacja wygląda następująco. Mój mąż nie wychował się w Polsce i nie czyta po polsku ale rozumie prosty język mówiony. Nie ma znacznego akcentu, ale języka ustawowego kompletnie nie rozumie. Na przesłuchanie weszliśmy razem i musieliśmy wymusić na funkcjonariuszu moje pozostanie w pokoju 3 krotnie powtarzając, że mąż nie zrozumie oficjalnego języka. Policjant upierał się, że przecież Pan rozumie co się do niego mówi i, że z przyjemnością odczyta mu wszystko co będzie w sprawozdaniu z przesłuchania, czy jak się to nazywa. Całe szczęście przeforsowaliśmy tą kwestię i ja również podpisałam się na protokole pomimo iż wyraźnie opisano iż zeznawał mąż.
Obecnie został on ponownie wezwany. Niestety na wezwaniu nie oznaczono w jakim charakterze.
Czy jeśli po wejściu do pokoju funkcjonariusz będzie chciał mnie wyprosić (a pewna jestem, że nie posiadają oni tłumacza przysięgłego który mógłby się stawić w wyznaczonej godzinie, a na którego obecność pozwala nam art. 204 § 2 kodeksu postępowania karnego, Europejska Konwencja o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności, i wiele innych. ) mąż może odpowiadać na pytania w języku ojczystym w którym czuje się najlepiej i najbezpieczniej?
Czy kwestię w jakim języku zeznaje osoba wezwana na przesłuchanie reguluje jakiś przepis?
niezadowolony klient jest off-line  
05-05-2014, 21:36  
doradzacz
Użytkownik
 
Posty: 385
Domyślnie RE: Obcy język na przesłuchaniu

Owszem, reguluje:

Przepis prawny:
Art. 27 Konstytucji RP

W Rzeczypospolitej Polskiej językiem urzędowym jest język polski. Przepis ten nie narusza praw mniejszości narodowych wynikających z ratyfikowanych umów międzynarodowych


Co do tłumacza:

Przepis prawny:
Art. 204 KPK

§ 1. Należy wezwać tłumacza, jeżeli zachodzi potrzeba przesłuchania:

1) głuchego lub niemego, a nie wystarcza porozumienie się z nim za pomocą pisma,

2) osoby nie władającej językiem polskim.
doradzacz jest off-line  
05-05-2014, 21:38  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Obcy język na przesłuchaniu

A ma obywatelstwo polskie ?
 
05-05-2014, 21:57  
niezadowolony klient
Początkujący
 
Posty: 13
Domyślnie RE: Obcy język na przesłuchaniu

Czyli jeśli byłabym przesłuchiwana za granicą i obowiązywały by tam te same prawa co zapisane w naszej konstytucji to musiałabym zeznawać w ich rodzimym języku poniewać nasza konstytucja nie narusza praw mniejszości?

W jaki sposób funkcjonariusz policji jest w stanie określić, że osoba nie włada językiem polskim?

Ma podwójne obywatelstwo, ale nigdy nie uczęszczał do polskiej szkoły. Urodził się w PL i wrócił do niej po dwudziestu kilku latach. Nigdy nie uczył się polskiego jedynie w mowie od rodziców i od późniejszych polskich znajomych. Nie czyta po polsku.

A co z Europejską Konwencją o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności gdzie w art. 6 prawa do rzetelnego procesu napisano:

3. Każdy oskarżony o popełnienie czynu zagrożonego karą ma co najmniej prawo do: a) niezwłocznego otrzymania szczegółowej informacji w języku dla niego zrozumiałym o
istocie i przyczynie skierowanego przeciwko niemu oskarżenia;
...
e) korzystania z bezpłatnej pomocy tłumacza, jeżeli nie rozumie lub nie mówi językiem używanym w sądzie.
W tym przypadku mój mąż nie mówi i nie rozumie języka urzędowego. Trudnym dla niego do zrozumienia było kiedy funkcjonariusz cytował jakąś ustawę gdzie nie musi odpowiadać na pytania jeśli odpowiedzi poniosą za sobą niedogodne konsekwencje.
niezadowolony klient jest off-line  
05-05-2014, 22:15  
gość-92
Zbanowany
 
Posty: 6.806
Domyślnie RE: Obcy język na przesłuchaniu

Proszę zauważyć:
"Każdy oskarżony o popełnienie czynu zagrożonego karą".
gość-92 jest off-line  
05-05-2014, 22:30  
niezadowolony klient
Początkujący
 
Posty: 13
Domyślnie RE: Obcy język na przesłuchaniu

Podejrzewam, że mąż zostanie przesłuchany w charakterze podejrzanego. Nie mogę mieć pewności gdyż w nieprawidłowo wypełnionym wezwaniu nie określono, albo nie skreślono niepotrzebnych do określenia charakteru przesłuchania, a był już wzywany w charakterze świadka. Czyli jeśli nie jest oskarżony nie przysługuje mu prawo do zeznawania w zrozumiałym języku? Co później może skutkować jego oskarżeniem?
Mamy też Dyrektywę parlamentu europejskiego i rady dotyczącą prawa dostępu do adwokata w postępowaniu karnym oraz prawa do powiadomienia osoby trzeciej o zatrzymaniu z dnia 08.06.2011 r.

Artykuł 6 ust. 3 lit. b) EKPC stanowi, że każda osoba, której zarzucono popełnienie przestępstwa, ma prawo „posiadania odpowiedniego czasu i możliwości do przygotowania obrony”, podczas gdy art. 6 ust. 3 lit. c) gwarantuje jej prawo do „bronienia się osobiście lub przez ustanowionego przez siebie obrońcę”. Artykuł 14 ustęp 3 Międzynarodowego paktu praw obywatelskich i politycznych (MPPOiP)
zawiera bardzo podobne postanowienia. Zarówno prawo dostępu do adwokata, jak i prawo do powiadomienia o zatrzymaniu stanowią formalne zabezpieczenia przed złym traktowaniem, a zatem chronią przed potencjalnym naruszeniem art. 3 EKPC (zakaz złego traktowania). Prawo do powiadomienia o zatrzymaniu sprzyja realizacji prawa do poszanowania życia prywatnego i rodzinnego, określonego w art. 8 EKPC. Konwencja wiedeńska o stosunkach konsularnych z 1963 r.

Artykuł 2 – Zakres
18. Dyrektywa ma zastosowanie od momentu, w którym właściwe organy państwa członkowskiego poinformują daną osobę, w drodze urzędowego zawiadomienia lub w inny sposób, że jest podejrzana bądź oskarżona o popełnienie przestępstwa, do momentu zakończenia postępowania (w tym ewentualnego postępowania odwoławczego).
niezadowolony klient jest off-line  
06-05-2014, 00:21  
gość-92
Zbanowany
 
Posty: 6.806
Domyślnie RE: Obcy język na przesłuchaniu

Ale Pani męża pozycja procesowa jest zupełnie inna. Będą mu przysługiwać prawa oskarżonego - będzie się powoływał na przepisy dot. jego roli. Bo obecnie Pani walczy nie wiadomo z czym i żąda realizacji praw przysługujacych w zupełnie innych okolicznościach.

Z innej beczki: wielu Polaków mogłoby powoływać się na nierozumienie języka prawniczego i domagać się na tej podstawie tłumacza "z prawniczego na nashe" Pani mąż urodzony w Polsce, polski obywatel obecnie w Polsce mieszkający chyba nie jest lepszy od reszty.
gość-92 jest off-line  
06-05-2014, 04:54  
destructor
Stały bywalec
 
Posty: 26.869
Domyślnie RE: Obcy język na przesłuchaniu

Cytat:
W jaki sposób funkcjonariusz policji jest w stanie określić, że osoba nie włada językiem polskim?
Choćby w taki że rozmawiał z nim po polsku. Jak zacznie palić glupa to na tym protokół się zakończy i zostanie sporządzony akt oskarżenia, bo nikt się nie będzie bawił w głupiego i głupszego. Twoja obecność na przesluchaniu nie jest potrzebna bo protokół może zostać odczytany. Niczym się to nie rózni od obywatela polski potrafiącego mówić a nie potrtafiącego czytać.
destructor jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Niesmak po przesłuchaniu (odpowiedzi: 5) Wróciłam właśnie z policji gdzie byłam przesłuchiwana w charakterze świadka.sprawa wyglada następująco: 7 października zaparkowałam auto na parkingu...
§ Ponowne wezwanie po przesłuchaniu ? (odpowiedzi: 10) Witam, miesiąc temu zostaliśmy w 4 osoby zatrzymani za kradzież paru kawałków kabli miedzianych z opuszczonej fabryki, zostaliśmy złapani praktycznie...
§ Nieobecność na przesłuchaniu - konsekwencje (odpowiedzi: 5) Witam. Jakie są konsekwencje nie stawienia się na przesłuchanie? Czy są jakieś ewentualne okoliczności usprawiedliwiające nieobecność takiej osoby?...
§ Złóżenie wniosku na przesłuchaniu. (odpowiedzi: 1) Witam, jutro mam konfrontacje z podejrzanym i jego świadkiem i chce złozyć wniosek o sprawdzenie historii w bankomacie w którym, żekomo swiadek...
§ Prawa nieletniego na przesłuchaniu (odpowiedzi: 7) Witam. Chciałabym się dowiedzieć, czy nieletni (15 lat) ma prawo na własną prośbę być przesłuchiwany przez policję nie w obecności rodzica, tylko np....
§ Obecność rodzica na przesłuchaniu (odpowiedzi: 1) Czy nieletni może odmówić obecności rodzica podczas przesłuchania? Czy zamiast z rodzicem może stawić się na przesłuchanie z inną dorosłą osobą,...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 18:30.