SOK - mandat (dużo pisania) - Forum Prawne

 

SOK - mandat (dużo pisania)

Powitalski. Ostatnio udało mi się dostać mandat za jazdę rowerem po peronie. Szukałem już sobie po fakcie na tym forum kilku podobnych sytuacji. Nie podważam zasadności otrzymania mandatu. Nie wiedziałem o zakazie, teraz już wiem. ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa publicznego > Prawo karne > Prawo wykroczeń


Odpowiedz
 
26-06-2014, 14:49  
JakisWolnyLogin
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie SOK - mandat (dużo pisania)

Powitalski.
Ostatnio udało mi się dostać mandat za jazdę rowerem po peronie.
Szukałem już sobie po fakcie na tym forum kilku podobnych sytuacji. Nie podważam zasadności otrzymania mandatu. Nie wiedziałem o zakazie, teraz już wiem. Koniec (aczkolwiek brak mi znaków, wiem że być ich nie musi, ale faktem jest, że mało osób wie o samym zakazie).

Niestety sama interwencja przeprowadzona była w sposób urągający przepisom.
1.nie przedstawiono mi się i nie poinformowano o powodzie zatrzymania (jak stwierdziłem, ze powinni to zrobić zostałem nazwany cwaniaczkiem, któremu się nie odpuści).
2.legitymacją (nie podpisaną) mignął mi wyłącznie jeden funkcjonariusz SOK przez dosłownie moment - jakieś 15 minut po tym jak o nią poprosiłem, w międzyczasie prosiłem o dane kilkukrotnie - (ani nie zdążyłem jej przeczytać, ani nie zdążyłem przeczytać jakie ma prawa funkcjonariusz SOK - a nie byłem pewny, czy mogą mnie legitymować (wiem, że już mogą po jakichś 20 minutach pokazała mi to funkcjonariuszka, która doszła do całej akcji)). Dałem radę spisać wyłącznie ich numery.
3.zabroniono mi robić zdjęcia (podobno na kolei nie można - teraz już wiem że to nieprawda).
4.zabroniono mi nagrywania dyktafonem bo podobno to łamanie prawa autorskiego (teraz już wiem, że SOK to funkcjonariusze publiczni i mogę to robić) -ale ponad 20 minut nagrania mam, bo się nie dałem zastraszyć.

funkcjonariuszka SOK chciała mi dać mandat 50 zeta, na co osoba która mnie zatrzymywała powiedziała, że nie będzie tak łatwo i dostałem 200 zł. Mandat przyjąłem (pierwszy w życiu, nie za bardzo wiedziałem jak mam się zachować)

Napisałem skargę (wspomniałem w niej o tych wszystkich rzeczach które napisałem powyżej) - cztery strony A4, po dwóch tygodniach dostałem odpowiedź. Oczywiście mandat zasadny, jego wysokość zasadna, owszem mam rację że powinno się przedstawić, ale to nic nie zmienia "wyżej wymieniona kwota będzie adekwatnym środkiem oddziaływania wychowawczego w stosunku do popełnionego wykroczenia oraz Pańskiej postawy"

Co teraz? Chciałbym pójść z tym gdzieś dalej, ale nie do końca wiem czy jest sens. Prasa?

Plus inna akcja - zauważyłem dzisiaj, że funkcjonariusze, którzy mnie ukarali mandatem działali poza obszarem działania tej konkretnej Komendy. Czy to mnie jakkolwiek ratuje, czy funkcjonariusz SOK może działać na terenie całej polski. Ewentualnie, czy terenem działania jest trasa (tzn jeżeli zaczyna się lub kończy na terenie działania komendy). To była akurat stacja początkowa, która nie znajdowała się na terenie działania tejże komendy. Później - kilkanaście kilometrów dalej - pociąg wjeżdżał już na teren

Oraz czy mandat nakłada na mnie wyłącznie osoba która "schwytała sprawcę wykroczenia na gorącym uczynku" (dokładnie umieszczono to w cudzysłowie w odpowiedzi jaką dostałem) - czy to jest prawda, czy mandat mogłem przyjąć od tej funkcjonariuszki, która chciała dać mi mniej.
JakisWolnyLogin jest off-line  
26-06-2014, 15:15  
KronX
Przyjaciel forum
 
Posty: 9.166
Domyślnie RE: SOK - mandat (dużo pisania)

A co chcesz osiãgnãć?
KronX jest off-line  
26-06-2014, 17:01  
JakisWolnyLogin
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie RE: SOK - mandat (dużo pisania)

Cytat:
Napisał/a KronX Zobacz post
A co chcesz osiãgnãć?
a sorry.

Nie składałem skargi na zasadność mandatu, tylko na jego wysokość (4 metry jazdy rowerem) i zachowanie strażników podczas kontroli (potraktowali mnie jak gówniarza i cwaniaczka - wiek chrystusowy już ukończyłem, a domagałem się wyłącznie konstytucyjnych (?) praw).
i właśnie na ukaraniu funkcjonariuszy oraz na obniżeniu mandatu mi zależy.
JakisWolnyLogin jest off-line  
26-06-2014, 21:49  
KronX
Przyjaciel forum
 
Posty: 9.166
Domyślnie RE: SOK - mandat (dużo pisania)

Na to pierwsze szanse małe, a na to drugie jeszcze mniejsze.
KronX jest off-line  
27-06-2014, 08:44  
JakisWolnyLogin
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie RE: SOK - mandat (dużo pisania)

Cytat:
Napisał/a KronX Zobacz post
Na to pierwsze szanse małe, a na to drugie jeszcze mniejsze.
Ale cała ta sytuacja pokazuje, że funkcjonariusze mogą manipulować faktami i wydarzeniami podczas kontroli/zajścia i mogą czuć się bezkarni.

Moje zatrzymanie wyglądało dosłownie tak:
Funkcjonariusz wyskoczył z pociągu z wyciągnięta ręką
SOK: (krzyk) DOKUMENTY!
Ja: Słucham?
SOK: DOKUMENTY!!
Ja: Ale co się stało?
SOK: TU NIE MOŻNA JEŹDZIĆ ROWEREM! DOKUMENTY!
Ja: zdaje sobie Pan sprawę, że zatrzymując mnie powinien się Pan przedstawić i podać powód zatrzymania
SOK: o, mamy tu cwaniaczka, to Ci tak łatwo nie odpuszczę.

i od tego się zaczęło. Nie znam się za bardzo na prawie, ale kilka pewniaków znałem, i jak się na nie powoływałem, to wyzywali mnie od cwaniaczków etc.

i dokładnie opisałem sytuację w skardze. A komenda odpisała mi, że z powodu mojej postawy dostałem taki wysoki mandat....

a co z pozostałymi moimi pytaniami?
JakisWolnyLogin jest off-line  
27-06-2014, 09:20  
destructor
Stały bywalec
 
Posty: 26.869
Domyślnie RE: SOK - mandat (dużo pisania)

Mandat może nalożyć każdy f-sz a nie tylko ten co fizycznie schwytał sprawcę. Skarga została rozpatrzona. Koniec.

Ponadto nie ma to nic wspólnego z prawem karnym.
destructor jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Urlop na czas pisania pracy mgr. (odpowiedzi: 4) Czy urlop na czas pisania pracy mgr. który wynosi 21 dni jest liczony osobno z urlopem wypoczynkowym? Jestem na etapie kończenia studiów.
§ Drugi termin pisania prac (odpowiedzi: 1) Nie było mnie w szkole w dniu, w którym moja klasa pisała sprawdzian w Wosu. Zawsze było tak, że po uzgodnieniu z nauczycielem mam tydzień na...
§ Zasady pisania postów. (odpowiedzi: 1) http://forumprawne.org/images/icons/icon1.gif Obowiązujące zasady pisania postów ...
§ biuro pisania podań (odpowiedzi: 4) Witam wszystkich . Otworzyłem działalność gospodarczą i chcę rozszerzyć działalność o usługę pisania podań. Czy taka działalność wymaga jakiś...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 14:51.