czy to wykroczenie, czy przestępstwo? - Forum Prawne

 

czy to wykroczenie, czy przestępstwo?

Witam Miałam w czasie weekendu nieciekawą przygodę, która będzie miała prawdopodobnie finał w sądzie. Postaram się jak najzwięźlej opisać sytuację i mam nadzieję że pokierujecie mnie od czego powinnam zacząć. Od lat jeździmy łowić ryby ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa publicznego > Prawo karne > Prawo wykroczeń


Odpowiedz
 
06-05-2009, 20:37  
gusia123
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie czy to wykroczenie, czy przestępstwo?

Witam
Miałam w czasie weekendu nieciekawą przygodę, która będzie miała prawdopodobnie finał w sądzie.
Postaram się jak najzwięźlej opisać sytuację i mam nadzieję że pokierujecie mnie od czego powinnam zacząć.
Od lat jeździmy łowić ryby w stałe miejsce nad jeziorko. Jest to jeszcze czynna żwirownia, ale wodami opiekuje się Polski Związek Wędkarski.
Jakież było nasze zaskoczenia jak w tym roku na przeciwko miejsca w na którym się rozbijamy pojawiła się skocznia dla narciarzy wodnych. W pierwszej kolejności upewniłam się ze nasze jeziorko to strefa ciszy, gdzie nie można pływać na "silniku". W drugiej kolejności upewniłam się czy jako członkowie PZW możemy tam biwakować (są tablice nieupoważnionym wstęp wzbroniony), a potem stwierdziłam w porozumieniu z pozostałymi wędkarzami nie pozwolimy zakłócać sobie spokoju i połowów.
Mąż z kolegą (fakt niepotrzebnie) rozebrali skocznię, a materiały wyjęli na brzeg. Po około godzinie przyjechali narciarze z łódką. Zobaczyli rozebraną skocznię i zażądali zwrotu kosztów poniesionych na zbudowanie jej tj. 550 materiał i 200zł robocizna.
Odpowiedziałam im że nie mamy o czym rozmawiać, ponieważ materiał mają w stanie nienaruszonym, a ja nie poczuwam się do płacenia za robociznę.
Nie obyło się bez straszenia nas ze w nocy mogą przyjść ich koledzy i nasz biwak źle się skończy (byliśmy z 4 dzieci), po czym w innym miejscu na tym jeziorku wodowali motorówkę.
W między czasie ja z pozostałymi wędkarzami zadzwoniłam na policję że zakłócają ciszę.
Chłopiec zaczął przepływać bezczelnie pod naszymi nosami, a mąż zaczął robic zdjęcia, czym go bardzo oburzył. Stwierdził ze robienie zdjęć jest zabronione, na co mąż odpowiedział ze robienie nie tylko publikowanie i on robi zdjęcia numerów łódki a nie jego.
Na taką odpowiedz chłopiec podpłyną do brzegu, pchną męża, wyrwał mu aparat i wrzucił do wody.
Oczywiście zawiadomiliśmy policję o napaści, ci stwierdzili ewidentnie ze jest to strefa ciszy, my jesteśmy upoważnieni do przebywania tu.
Podaliśmy policji że zniszczyli aparat o wartości 1200zł, został on wyłowiony przy policjantach, tamci nie zaprzeczali, stwierdzili ze żądają od nas 200zł za robociznę przy skoczni i się zwinęli. '
Mamy dzisiaj jechać złożyć zananie i dane świadków i teraz pytanie jak ta spraw może się dalej potoczyć? Czy musimy występować z powództwa cywilnego, o od czego wo gule zacząć? Czy nam mogą grozić jakieś konsekwencje za rozebranie skoczni, która de facto utrudniała łowienie?

Za wszystkie rady serdecznie dziękuję, na ewentualne pytania postaram się odpowiadać w miarę możliwości.

Aga
gusia123 jest off-line  
07-05-2009, 11:34  
Ripper
Moderator globalny
 
Posty: 18.833
Domyślnie RE: czy to wykroczenie, czy przestępstwo?

Jeżeli teren ten był formalnie przeznaczony do uprawiania wędkarstwa i Wy byliście uprawnieni do przebywania tam, a ci młodzi ludzie przebywali na tym terenie nielegalnie i nielegalnie zbudowali skocznię, która uniemożliwiała wędkowanie, to raczej Wy powinniście zażądać zadość uczynienia za, iż musieliście włożyć czas i wysiłek w doprowadzenie terenu do stanu używalności i rozmontowanie tego, co przeszkadzało w użytkowaniu tego terenu zgodnie z jego przeznaczeniem.
Ripper jest off-line  
07-05-2009, 13:47  
p_a_r_a_g_r_a_f
Przyjaciel forum
 
p_a_r_a_g_r_a_f na Forum Prawnym
 
Posty: 2.032
Domyślnie RE: czy to wykroczenie, czy przestępstwo?

Cytat:
Napisał/a gusia123 Zobacz post
Mąż z kolegą (fakt niepotrzebnie) rozebrali skocznię, a materiały wyjęli na brzeg... Czy nam mogą grozić jakieś konsekwencje za rozebranie skoczni, która de facto utrudniała łowienie?
Nie do końca wiadomo, jakim prawem ta skocznia została zbudowana. Najbezpieczniej było poinformować PZW o tym i niech oni się martwią. Teraz jeżeli ta skocznia mogła tam stać, to możecie odpowiedzieć za niszczenie mienia, jeżeli była postawiona bezprawnie, to się wam upiecze.
Cytat:
Napisał/a gusia123 Zobacz post
co mąż odpowiedział ze robienie nie tylko publikowanie i on robi zdjęcia numerów łódki a nie jego.
No i miał rację.
Cytat:
Napisał/a gusia123 Zobacz post
pchnął męża, wyrwał mu aparat i wrzucił do wody... Czy musimy występować z powództwa cywilnego, o od czego wo gule zacząć?
Jeżeli chodzi o zniszczenie aparatu to wystarczy żądanie ścigania, zostaniecie przesłuchani i sprawa trafi do sądu, który może nakazać sprawcy zapłacić za aparat. Jeżeli chodzi o pchnięcie, to jest to naruszenie nietykalności cielesnej, ścigane z powództwa cywilnego (skóra nie warta wyprawki, dużo kopania a konsekwencje dla sprawcy znikome).
W ogóle całą sprawą zajmie się teraz policja, w swoim tempie oczywiście. Sprawcy zakłócenia zostaną ukarani, jeżeli nie przyjmą mandatów, to sprawa trafi do sądu i będziecie wezwani najpierw na policję, potem do sądu na rozprawę. Jeżeli chodzi o aparat, to jeżeli sprawca nie dogadał się, że wam za niego zapłaci, to zobowiąże go do tego sąd i dostanie jeszcze wyrok, ale dopiero gdy poszkodowany złoży stosowne zawiadomienie na policji.
p_a_r_a_g_r_a_f jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ czy to przestępstwo czy wykroczenie (odpowiedzi: 5) Witam sytuacja dziwna i infantylna. Zwolniłem się z pracy okres wypowiedzenia się zakończył dostałem świadectwo pracy i zadzwonili do mnie abym oddał...
§ Wykroczenie czy przestępstwo? (odpowiedzi: 9) Witam. Mam pytanie.. Niedawno brałam udział w wypadku samochodowym, wymuszenie pierwszeństwa, lekka stłuczka, niestety jeden z poszkodowanych był po...
§ Wykroczenie czy przestępstwo? (odpowiedzi: 3) Wczoraj ktoś ukradł towar warty 5 zł, dzisiaj 10 zł, jutro znowu 5 zł w tym samym sklepie? Czy jest to wykroczenie czy przestępstwo? Biorąc pod uwagę...
§ Wykroczenie czy przestępstwo? (odpowiedzi: 4) Policja skierowała sprawę do Sądu z paragrafu o wykroczenie. Poszkodowany dowiedział się o tym, kiedy już policja przesłała dokumenty do sądu....
§ przestępstwo czy wykroczenie? (odpowiedzi: 1) Ustawa o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi. Art. 45^2. 1. Kto wbrew postanowieniom zawartym w art. 13^1 prowadzi reklamę lub...
§ przestępstwo ---> wykroczenie (odpowiedzi: 3) Witam, jakiś czas temu moja znajoma ukradła ze sklepu produkt za kwotę nieco powyżej 250 zł. Jeszcze nie miała sprawy w sądzie. Sprawdzałem w...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 15:19.