fotoradary nowy temat - Forum Prawne

 

fotoradary nowy temat 33

Witam wszystkich na forum. Ja może trochę z innej beczki ale również dotyczący SM ITD, mianowicie jak interpretować korespondencje z w/w organów(nie jest to wezwanie, orzeczenie itp) jest to zwykły list polecony z informacją. Czy ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa publicznego > Prawo karne > Prawo wykroczeń


Zamknięty temat
 
16-01-2015, 15:45  
dooob
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie RE: fotoradary nowy temat

Witam wszystkich na forum. Ja może trochę z innej beczki ale również dotyczący SM ITD, mianowicie jak interpretować korespondencje z w/w organów(nie jest to wezwanie, orzeczenie itp) jest to zwykły list polecony z informacją. Czy w tych sytuacja mogą zastosować art 132kpk oraz 134kpk?
dooob jest off-line  
16-01-2015, 21:12  
VelS
Użytkownik
 
Posty: 269
Domyślnie RE: fotoradary nowy temat

Cytat:
Napisał/a pepe_sc Zobacz post
Witam forumowiczów,
Otrzymane druki nie przewidują takiej opcji, że osoba która kierowała/użytkowała pojazd zamieszkuje za granicą i nie posiada adresu w Polsce. W związku z powyższym, proszę o poradę w jaki sposób ojciec ma wypełnić druk otrzymany od strażników tak, aby nie mijać się z prawdą. Być może w tym wypadku bardziej stosowne będzie przesłanie wyjaśnienia i nie wypełnianie druków.
List od nich powiesiłbym na ścianie. Na nowej kartce napisałbym
--------------
Dotyczy Wasz list z dnia ?????

Zakładam że Straż Gminna jest organem, o którym mowa w Art. 78 ust 4 Ustawy z 20 lipca 1997 roku Prawo o ruchu drogowym.

Niniejszym spełniam obowiązek nałożony w tej ustawie na właściciela pojazdu, wskazując, że w oznaczonym przez Was czasie pojazd zarejestrowany pod numerem ???????? był powierzony do użytkowania pani
Ms, (imię i nazwisko)
(adres w Hiszpanii)
Hiszpania

Powyższe nie oznacza że wyżej wymieniona kierowała tym samochodem w oznaczonym przez Was czasie.
/-/
podpis właściciela
----------------------
Tylko do przekazania takiej informacji (nawet adresu pani kodeks nie wymaga) obowiązany jest w Polsce właściciel cykniętego auta.

Adres do doręczeń w kraju mogliby wymagać gdyby zamieszkały zagranicą sprawca im coś pisał. Tu nie pisze sprawca jeno właściciel.
VelS jest off-line  
21-01-2015, 16:34  
urugwajczyk
Początkujący
 
Posty: 14
Domyślnie RE: fotoradary nowy temat

Witajcie,
żonka odebrała jakiś czas temu pismo ABC z GITD, że została mi strzelona fotka (której w załączniku brak). Nie było napisane w tym piśmie w jakim terminie muszę odpowiedzieć. Zastosowano sformułowanie "niezwłocznie". Nie odpisałem. Jaki będzie kolejny krok z ich strony? Co się stanie jeśli im nie odpowiem w ogóle? Po jakim czasie sprawa się przedawnia?
Z góry dzięki za pomoc.
urugwajczyk jest off-line  
21-01-2015, 17:31  
stug
Początkujący
 
Posty: 14
Domyślnie RE: fotoradary nowy temat

VelS - wszystko ok, ale nie musisz im podawać adresu. Wystosowałem do nich takie oto pisemko po wskazaniu kolegi z zagranicy i sprawa została umorzona.


1. Udzielenie odpowiedzi na Wasze pismo stanowi jedynie moją dobrą wolę. Czynię to niezwłocznie, pomimo braku wyznaczonego terminu. Rozumiem, że termin nie został zakreślony z ważnej przyczyny – braku umocowania prawnego lub lekceważącego stosunku do czynności służbowych.

2. Podane dane osoby, która – jak wskazałem poprzednio ,we wskazanym czasie najprawdopodobniej kierowała moim samochodem – nie są fikcyjne. Pomimo braku od Straży Miejskiej szeregu pouczeń uzależnionych od mojego statusu – ja jestem świadomy odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań, niezgodnych z prawdą oświadczeń lub zatajania prawdy. Mam nadzieję, że Państwo także.

3. W poprzednim piśmie zawarłem wszystkie dane , które są mi znane. Mimo dobrej
woli, nastąpił ciąg dalszy korespondencji, tym razem z żądaniem podania bliższych szczegółów. Ze zdumieniem stwierdziłem, że zostałem wyznaczony do wykonania zleconych przez SM w XXX czynności w sprawie o wykroczenie. Niestety, tego rodzaju działania pozostają poza moimi kompetencjami.. Poza tym zapewne istnieje cały, szeroki wachlarz możliwości prawnych, do których wykorzystania Wasza instytucja jest zobligowana.
stug jest off-line  
21-01-2015, 22:19  
VelS
Użytkownik
 
Posty: 269
Domyślnie RE: fotoradary nowy temat

Cytat:
Napisał/a stug Zobacz post
VelS - wszystko ok, ale nie musisz im podawać adresu.
Masz rację nie muszę adresu.
Doświadczenie z kilkunastu znanych mi szczegółowo przypadków mówi że podanie adresu się opłaca bo ani razu nie nastąpił ciąg dalszy (zarówno SMG i ITD) i to pomimo że wskazuje się im następnego adresata quizu ABC. Podejrzewam że to samo nazwisko autora listu i wskazywanej osoby wyrabia w nich przekonanie że to krewni czy rodzina i wbicie miedzy nich klina jest nie możliwe więc rezygnują systemowo. Dobrze wiedzą że osoby z zagranicy nie mają jak przymusić do odpowiedzi na quiz; a właściciel auta swój obowiązek wskazania niewątpliwie spełnił.
VelS jest off-line  
22-01-2015, 12:07  
Lawnowerman
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie RE: fotoradary nowy temat

Witam,

dostałem od Straży Wiejskiej zlecenie wskazania kierującego - zignorowałem, potem dostałem wezwanie - nie odebrałem.

Na zdjęciu, które dostałem, auto jest od tyłu , obok jest drugie auto, a w tle reklama + przystanek.
Czy mogę się bronić jeżeli dojdzie do rozprawy, że fotoradar był ustawiony nieprawidłowo, bo wiązka raz , że odbija się od przystanku [wiaty] i reklamy a dwa, że jest drugie auto?

Lawnowerman jest off-line  
22-01-2015, 12:34  
Ripper
Moderator globalny
 
Posty: 18.840
Domyślnie RE: fotoradary nowy temat

Przed grzywną za niewskazanie chcesz się bronić nieprawidłowo ustawionym radarem? Dosyć ciekawa linia obrony...
Ripper jest off-line  
22-01-2015, 15:58  
stug
Początkujący
 
Posty: 14
Domyślnie RE: fotoradary nowy temat

Wyżej masz przykłady jak postępować w takich przypadkach. ale zawsze możesz iść własną drogą .
stug jest off-line  
22-01-2015, 20:56  
jogimis
Początkujący
 
Posty: 15
Domyślnie RE: fotoradary nowy temat

Witam,

Otrzymałem wezwanie na komisariat w charakterze świadka, w sprawie przekroczenia prędkości o 25 km/h zarejestrowanej przez fotoradar. Jakiś rok wcześniej dostałem (dwukrotnie w odstępach czasu) list ze zdjęciem od straży miejskiej, który zignorowałem. Dlatego sprawa została przekazana policji.
Na ów zdjęciu bardzo niewyraźnie widać moją osobę (dopiero po powiększeniu i rozjaśnieniu zdjęcia).

Domyślam się, że głównym pytaniem jakie zostanie mi postawione będzie to czy rozpoznaję siebie na zdjęciu i przyjmuję mandat. Czy mogę jako świadek odmówić wskazania osoby widniejącej na fotografii, aby nie działać na własną niekorzyść?
Od zrobienia zdjęcia minęło już około 10 miesięcy, kiedy sprawa się przedawni?
Generalnie nie chcę przyznać się do winy nawet jeśli sprawa trafi do sądu. W jaki sposób mogę postępować, aby możliwe najlepiej chronić swoją osobę?
Jaka ewentualnie grodzi mi grzywna jeśli zostanę uznany winny w sądzie?

A teraz tłumaczę dlaczego nie chcę przyjąć mandatu. Nie jestem piratem drogowym, ale nie mam zbyt dobrego zdania o policji. Zawsze kiedy potrzebowałem ich pomocy kiedy okradziono mi auto, ukradziono rower, włamano się do firmy moich rodziców, policja nie robiła praktycznie nic, aby znaleźć sprawców. Po pewnym czasie sprawę umarzano i umywano ręce. Praktycznie żadnej pomocy i działań. Nie wykryto sprawców koniec. Zauważyłem natomiast, że kiedy od obywatela jest szansa wyciągnięcia jakichkolwiek pieniędzy, to nasze służby działają o wiele inaczej. Przykład tego wykroczenia. Dostałem w jego sprawie 2 pisma od straży miejskiej, kiedy je zignorowałem policjant przyszedł do mnie do domu (nie było mnie), wówczas zadzwonił do mnie aby się umówić, poinformowałem, że pracuję i mi nie pasują terminy poranne, aż w końcu otrzymałem wezwanie pisemne. Jestem zaskoczony, że policja tak aktywnie potrafi działać. Dam im więc szansę, żeby trochę popracowali, skoro kiedy trzeba pomóc to nie za bardzo mają ochotę.
jogimis jest off-line  
22-01-2015, 22:18  
VelS
Użytkownik
 
Posty: 269
Domyślnie RE: fotoradary nowy temat

Cytat:
Napisał/a jogimis Zobacz post
Otrzymałem wezwanie na komisariat w charakterze świadka, w sprawie przekroczenia prędkości o 25 km/h zarejestrowanej przez fotoradar.
Po pierwsze
Jako świadkowi przysługuje ci zwrot kosztów dojazdu (kilomertówka), utraconych zarobków a nawet noclegu. czytaj art 618 KPK. To może przewyższyć mandat. Masz tylko 3 dni na złożenie wniosku o zwrot.

Po drugie
Myślę, że nie doceniasz przeciwnika. Zgaduję że jesteś właścicielem cykniętego autka. Przemyśl sobie taki scenariusz. Przychodzisz na komisariat. Tam Cię tylko obejrzą i sami stwierdza że na focie jesteś Ty. Nawet nie będą Cie musieli przesłuchiwać. Wtedy powiedzą Ci tylko jest Pan wolny. Nie mamy Panu nic do powiedzenia. Ponieważ nie mogą wlepić Ci mandatu bo 180 dni od wykroczenia już minęło to skierują sprawę do sądu, który w trybie nakazowym coś Ci wlepi. Dostaniesz do domu wyrok i numer konta do wpłaty. Oczywiście możesz wnieść sprzeciw. Wtedy odbędzie się rozprawa i wtedy sędzia Cie porówna z fotką. Jak się nie zdenerwuje to wlepi ci nie mniej niż w nakazowym a jak się wnerwi to może i więcej. Nie licz na przedawnienie bo jak skierują do sądu to termin wydłuża się o kolejny rok.

Twierdzę że jak cykną i za kierownicą rozpoznawalne jest oblicze właściciela to ma on małe szanse, jeżeli mądrze grają, na uniknięcie kary. Jedynie można ją finansowo niwelować zwrotem kosztów. Punkty jednak giną. Wniosek na przyszłość to rejestrować auto na osoby bez prawka lun firmy. Daj znać jak poszło!
VelS jest off-line  
22-01-2015, 22:51  
jogimis
Początkujący
 
Posty: 15
Domyślnie RE: fotoradary nowy temat

Zwrot kosztów dojazdu nie wchodzi raczej w grę, bo mam do komisariatu około 2 km.

Z tego co wyczytałem mogę uchylić się od odpowiedzi kto widnieje na fotografii.

Cytat:
"Świadek może uchylić się od odpowiedzi na pytanie, jeżeli udzielenie odpowiedzi mogłoby narazić JEGO lub osobę dla niego najbliższą na odpowiedzialność za przestępstwo lub przestępstwo skarbowe".
Cytat:
Gdy już się stawiliśmy na przesłuchanie, a nie wiemy na 100% kto prowadził w tym momencie pojazd, uchylamy się od udzielenia odpowiedzi na zadane pytanie realizując prawa świadka z art. 183 par. 1 kodeksu postępowania karnego w związku z art. 41 par. 1 kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia, który ma prawo tak się zachować jeśli obawia się, poniesienia odpowiedzialności karnej za przestępstwo fałszywego oskarżenia o wykroczenie (z art. 234 kk) z winy umyślnej w zamiarze ewentualnym, o co by mógł zostać oskarżony (grozi do 2 lat) gdyż wiedząc, że nie wiedział kto kierował (lub nie pamieta) by samemu uniknąć kłopotów wskazał osobę jakąkolwiek, godząc się na to, że oskarża być może kogoś niewinnego.
Tu świadek chroni siebie by nie wpakować się w przestępstwo z art. 234 kk:
"Kto, przed organem powołanym do ścigania lub orzekania w sprawach o przestępstwo, w tym i przestępstwo skarbowe, WYKROCZENIE, wykroczenie skarbowe lub przewinienie dyscyplinarne, fałszywie oskarża inną osobę o popełnienie TYCH czynów zabronionych lub przewinienia dyscyplinarnego, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2"
Źródło: Anuluj Mandat - Blog

Rozumiem, że jeśli policjant mnie rozpozna na zdjęciu, mimo, że na pewno nie będzie w 100% pewny to napisze to w protokole i przekaże do sądu jako dowód?
Z jakimi kosztami procesowymi wówczas muszę się liczyć?
Czy zawsze wyrok wydawany jest w trybie nakazowym, bez mojej obecności i dostaję jedynie powiadomienie listowe?

A co jeśli się przyznam, skoro piszesz, że minęło 180 dni i nie mogą wystawić mandatu?
jogimis jest off-line  
23-01-2015, 14:20  
VelS
Użytkownik
 
Posty: 269
Domyślnie RE: fotoradary nowy temat

Cytat:
Napisał/a jogimis Zobacz post
Rozumiem, że jeśli policjant mnie rozpozna na zdjęciu, mimo, że na pewno nie będzie w 100% pewny to napisze to w protokole i przekaże do sądu jako dowód?
Jak cie rozpozna to przesłuchanie jest strata czasu i napisze to we wniosku o ukaranie
Cytat:
Napisał/a jogimis Zobacz post
Czy zawsze wyrok wydawany jest w trybie nakazowym, bez mojej obecności i dostaję jedynie powiadomienie listowe?
Tryb nakazowy stosowany jest stosownie do treści na wnioseku oskarżyciela= policji
[/QUOTE]
A co jeśli się przyznam, skoro piszesz, że minęło 180 dni i nie mogą wystawić mandatu?[/QUOTE]
Jezeli się przyznasz to i tak wniosek do sądu. Po 180 dniach mandaty nie istnieją!

To co piszesz o Art 183 to święta prawda ... ale wiem że kiedyś Sąd Najwyższy orzekł że nie ma zastosowania w przypadku wykroczeń uzasadniając to że bo mówi się w nim przestępstwie a ma być stosowany odpowiednio. Kilka sądów wie o tym orzeczeniu
VelS jest off-line  
24-01-2015, 11:04  
jogimis
Początkujący
 
Posty: 15
Domyślnie RE: fotoradary nowy temat

Czyli nie ma różnicy czy się przyznam czy nie i tak wniosek do sądu?
Przyznając się mam pewny mandat, a nie przyznając się czekam na decyzję sądu.
Tak czy siak dochodzą koszty sądowe?
jogimis jest off-line  
24-01-2015, 13:32  
VelS
Użytkownik
 
Posty: 269
Domyślnie RE: fotoradary nowy temat

Cytat:
Napisał/a jogimis Zobacz post
Czyli nie ma różnicy czy się przyznam czy nie i tak wniosek do sądu? Przyznając się mam pewny mandat,
Spokojnie z tym przyznawaniem się! Jesteś jak na razie świadkiem. Świadkowie do niczego się nie przyznają.
Jak chcesz im pod górę zrobić to złóż wniosek o kilometrówkę za 2 km +zarobki za pół dniówki. to będzie ok 1,70 + 40zł. Papierów się nawypełniają. Nie ma dolnej granicy kilometrówki.
Mandat jest niemożliwy więc pytanie czy go przyjmujesz nie powinno paść.

Przyszło mi teraz do głowy że kluczowe jest pytanie. Co SGM zleciła policji? Jeżeli prowadzenie całej sprawy wykroczenia to moje wcześniejsze posty mają zastosowanie. Jeżeli zlecili tylko przesłuchanie właściciela to zrobią to dociekając komu powierzyłeś. W opisanej sytuacji możesz odpowiedzieć - "nikomu" lub.... Ale tu uważaj bo nawet sam się rozpoznałeś a za kłamstwo jest przykra sankcja. Tak wie moja rada to myśl, kombinuj i graj z nimi. To jest jak hazard. Twoją wygraną będzie zmniejszenie kary.
VelS jest off-line  
24-01-2015, 14:57  
jogimis
Początkujący
 
Posty: 15
Domyślnie RE: fotoradary nowy temat

Na pewno padnie pytanie - Czy rozpoznaje się pan na zdjęciu?
Chciałem powiedzieć, że nie mam nic do powiedzenia na temat tego zdjęcia powołując się na prawo uchylenia się od odpowiedzi, jeśli mógłbym narazić siebie na odpowiedzialność za przestępstwo.

Tu jest właśnie problem czy to prawo na pewno poprawnie interpretuję?

Więc na pytanie, czy pan jest na tym zdjęciu ciężko znaleźć wymijająco odpowiedź i tu widzę największy problem.
Co jeśli powiem, że nie rozpoznaję siebie, a sąd stwierdzi, że to ja. Dostanę również grzywnę za składanie fałszywych zeznań?
Wydaje mi się że straż miejska zleciła prowadzenie całej sprawy, bo z tego co wiem sami nie mają prawa wysłać wniosku do sądu.
jogimis jest off-line  
Zamknięty temat

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ RE: Fotoradary nowy temat - 2 (odpowiedzi: 963) Witam:), fotoradar zrobił mi zdjecie z przodu (przekroczenie o 13 km/h), dostałem kartkę z quizem, zdjecie kierowcy jest słabo wyrażne, jestem...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 06:16.